Οι Έμποροι των Εθνών

FORD231

RetroNuts!
Joined
28 Φεβ 2010
Μηνύματα
3.087
Αντιδράσεις
3.600
ΕΜΠΟΡΟΙ ΤΩΝ ΕΘΝΩΝ

RetroDB: http://www.retrodb.gr/wiki/index.php...BD%CF%8E%CE%BD

Το μυθιστορημα του Αλεξανδρου Παπαδιαμαντη (οι εμποροι των εθνων) ηταν η πρωτη τηλεοπτικη μεταφορα εργου ελληνα λογοτεχνη

Η σειρα αρχισε να προβαλλεται απο το ΕΙΡΤ την τεταρτη 03 Οκτωβριου 1973 και ολοκληρωθηκε μετα απο 52 επεισοδια στις 18 Σεπτεμβριου 1974

fetch


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τέλειοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο


Σε ευχαριστώωωωωωωωωωω
 
Για να δείτε πόσο βαθιά χαραγμένη στην μνήμη των παλαιότερων είναι η ανάμνηση των παλιών σήριαλ θα σας πω το εξής περιστατικό: Μιλούσα σήμερα στο Skype με κάτι φίλους και κάποια στιγμή έκανα κουβέντα για τα παλιά σήριαλ. Αμέσως με διακόπτει ένας από αυτούς, γύρω στα 55 σήμερα: "Αχ, πως το λέγανε εκείνο το σήριαλ με το τραγούδι του Ξυλούρη"..."Οι Έμποροι των Εθνών, εννοείς;", "ναι, ναι!!!"....φανταστείτε, το σήριαλ έχει σβηστεί για πάντα, αλλά έχει μείνει μέσα στην ψυχή αυτών που το απόλαυσαν τότε στα 1973. Τους έβαλα και ένα τεστ (καθότι όλοι τους κάποιας ηλικίας): Τους έπαιξα τo Daybreaker των E.L.O. και όλοι σχεδόν με μια φωνή είπαν "Μεθοριακός Σταθμός!!"...τι άλλω να πω...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Lol βεβαιως ειδικα η σειρα αυτη που ηταν βασισμενη σε ενα απιστευτο κειμενο Παπαδιαμαντη ηταν αδυνατο να μη μεινει στη μνημη αρκετων τηλεθεατων...
 
Ένα βίντεο με φωτογραφίες από την σειρά (οι έμποροι των εθνών)


μεταδόθηκε το 1991 από την εκπομπή (Σήριαλ των Σήριαλ)



με την Ρένα Θεολογίδου της ΕΤ1


[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραία σειρά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
δε μπορώ να φανταστώ πόσοι έβλεπαν τηλεόραση στην ελλάδα το '73 και σε ποιες περιοχές!!!

πρέπει να ήταν πολύ καλή η σειρά ... οι φωτογραφίες μου θυμίζουν πορφύρα και αίμα.
 
Clemence είπε:
πρέπει να ήταν πολύ καλή η σειρά ... οι φωτογραφίες μου θυμίζουν πορφύρα και αίμα.
Πρέπει - και είναι η σειρά του Ποντίκα που θα έβλεπα σήμερα με το μεγαλύτερο ενδιαφέρον. Κρίμα (που είναι μία από τις λίγες του σειρές) που δεν υπάρχουν πια...

Clemence είπε:
πρέπει να ήταν πολύ καλή η σειρά ... οι φωτογραφίες μου θυμίζουν πορφύρα και αίμα.
Κι εγώ ακριβώς το ίδιο σκεφτόμουν βλέποντάς τις! Πόσο πολύ θα ήθελα να τις δω αυτές τις δύο σειρές...
 
Το εξώφυλλο της Ραδιοτηλεόρασης από τον Μάιο του 1974 που ήταν αφιερωμένο στην σειρά.

attachment.php
 
Που το ξετρύπωσες Άλκη; Θαυμάσιο!!! Δεν έχω λόγια. Η αλήθεια είναι οτι το βλέπω για πρώτη φορά. Απο οτι μπορώ να διακρίνω πρέπει να είναι ο Θόδωρος Μορίδης [noparse]( ;) [/noparse] με την Κατερίνα Αποστόλου;
 
Ένα αφιέρωμα στη σειρά, στην πρώτη στήλη για τη νέα σεζόν...http://www.musiccorner.gr/aspromavra-ki-egchroma-i-empori-ton-ethnon-131853/
 

Από τη σειρά της ΕΤ1 "Το Σκοτεινό Τρυγόνι" και το αρχείο του Δημήτρη Ποντίκα
 
Ένα μικρό κουίζ.

Tι σχέση έχει η φωτογραφία με το σήριαλ?
 
Ένα μικρό κουίζ.

Tι σχέση έχει η φωτογραφία με το σήριαλ?



image_143452.jpg

ship.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μιας και δεν απάντησε κανενας στην παραπανω ερωτηση, τι σχέση έχει λοιπόν η φωτογραφία με το σήριαλ?
 
Πίσω
Μπλουζα