Οι Γενναίοι Πεθαίνουν Δυο Φορές (1973)

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.298
Αντιδράσεις
49.147
Οι Γενναίοι Πεθαίνουν Δυο Φορές

RetroDB: http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Οι_γενναίοι_πεθαίνουν_δυο_φορές


Έγχρωμη πολεμική ταινία παραγωγής Φίνος Φιλμ σε σενάριο Νίκου Φώσκολου και σκηνοθεσία Τάκη Βουγιουκλάκη.
Πρωταγωνιστούν ο Άγγελος Αντωνόπουλος και η Γκέλυ Μαυροπούλου. Η ταινία έκανε πρεμιέρα στην Ελλάδα στις 12 Φεβρουαρίου 1973. Δυστυχώς (ακόμα) η Φίνος Φιλμ δεν την κυκλοφόρησε σε dvd...


Υπόθεση :

Στην Κατοχή, η Δήμητρα μεγαλώνει την κόρη της Νατάσα κρύβοντάς της την αλήθεια, ότι ο πατέρας της, ο θρυλικός αεροπόρος Νικηφόρος Αυγέρης, έχει σκοτωθεί. Η Νατάσα μαθαίνει την αλήθεια ακούγοντας κρυφά μια συνομιλία και από τότε πέφτει σε μελαγχολία. Μια μέρα η Δήμητρα θα συναντήσει στο δρόμο το Χάρη, μέλος μιας ομάδας σαλταδόρων που κλέβουν τους γερμανούς. Ο Χάρης μοιάζει καταπληκτικά στον Νικηφόρο και η Δήμητρα θα τον παρακαλέσει να πάρει την θέση του χαμένου άνδρα της...




Η σκηνή όπου ο Αντωνόπουλος πηγαίνει το νεκρό παιδί στη μάνα του (Ειρήνη Κουμαριανού) και εκείνη σπαράζει , πάντα με ανατριχιάζει...

Και μερικές φωτογραφίες της ταινίας...


1.jpg


2.jpg


3.jpg


4.jpg


Το εξώφυλλο της βιντεοκασσέτας


6.jpg
5.jpg


[edit]"oi gennaioi pethe..." The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.

 


Sorry about that.[/edit]





Προβολή συνημμένου 83804Προβολή συνημμένου 83805Προβολή συνημμένου 83806Προβολή συνημμένου 83807Προβολή συνημμένου 83808
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παρ'οτι η ταινια αυτη δεν εχει γενικα καλες κριτικες για μενα ειναι μια ρεαλιστικη αναπαρασταση της κατοχικης επιδρομης,πολυ καλες ερμηνειες απο Γκ.Μαυροπουλου και Αγγ.Αντωνοπουλο και καλη σεναριακη ιδεα
 
Η ταινία "Οι γενναίοι πεθαίνουν δυο φορές" είναι μια από τις καλύτερες αντιστασιακές περιπέτειες του ελληνικού κινηματογράφου. Πολύ ενδιαφέρουσα σεναριακή ιδέα του Νίκου Φώσκολου, διάλογοι χωρίς τις γνωστές υπερβολές και τον στόμφο άλλων ταινιών της εποχής, συγκρατημένη σκηνοθεσία του Τάκη Βουγιουκλάκη (οι "Γενναίοι" και η "Αλίκη δικτάτωρ" είναι οι καλύτερες δουλειές του) και πολύ δυνατές ερμηνείες από την Γκέλλυ Μαυροπούλου και τον Άγγελο Αντωνόπουλο, τότε στο ζενιθ της εμπορικότητάς τους, λόγω του τηλεοπτικού "Άγνωστου πολέμου". Υπέροχη μουσική του Γιώργου Χατζηνάσιου. Η Φίνος Φιλμ θα έπρεπε να κυκλοφορήσει αυτή την ταινία σε DVD, μαζί με το εξίσου καλό "Αυτοί που μίλησαν με τον θάνατο", αντί να προσφέρει τα ίδια και τα ίδια!

Βάζω και εγώ κάποιο υλικό σχετικό με την ταινία.

Η Γκέλλυ Μαυροπούλου και ο Άγγελος Αντωνόπουλος, σε σκηνή από τα γυρίσματα του φιλμ "Οι γενναίοι πεθαίνουν δυο φορές", σε εξώφυλλο του περιοδικού "Ρομάντσο" (τεύχος 1560, 23 Ιανουαρίου 1973).

Mavropoulou-Antonopoulos-Romantso-23-Jan-1973-Iss.1560.jpg

Και πάλι η Μαυροπούλου και ο Αντωνόπουλος σε συνέντευξη στο ίδιο τεύχος του "Ρομάντσου" (1560, 23 Ιανουαρίου 1973), με αφορμή τη συνεργασία τους στους "Γενναίους".

Mavropoulou-Antonopoulos-Interview-Romantso-1560.jpg

Και η διαφημιστική αφίσα στο "Βήμα" της εποχής (11 Φεβρουαρίου 1973)΄.

Gennaioi-afisa.jpg

Και δύο άρθρα της Κικής Σεγδίτσα σχετικά με την ταινία και την επανένωση Αντωνόπουλου-Μαυροπούλου, πάλι από το "Ρομάντσο", τεύχη 1557 και 1558 αντίστοιχα (2 Ιανουαρίου 1973 και 9 Ιανουαρίου 1973).

Gennaioi-Romantso-1557.jpg

Gennaioi-Romantso-1558.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εξαιρετική ταινία !!!!

Την είχα δει πριν πάρα πολλά χρόνια στο κρατικό κανάλι και από τότε είχα στήσει "καρτέρι" να την ξαναδώ.

Δεν ξέρω αν έχει ξαναπροβληθεί από τότε, έχω πολλά χρόνια να την πετύχω.

Πριν λίγους μήνες την βρήκα στο νετ και εκπληρώθηκε ένα κινηματογραφικό απωθημένο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σήμερα το κανάλι του ΟΤΕ έπαιξε την ταινία στην αγγλική της βερσιόν!!! Η γλώσσα είναι ελληνική φυσικά αλλά οι τίτλοι ξένοι! Σας παραθέτω μερικά στοπ καρέ...

 


23.jpg


24.jpg


25.jpg


26.jpg


27.jpg


28.jpg


29.jpg


30.jpg


31.jpg


32.jpg


28.jpg

32.jpg

23.jpg

24.jpg

25.jpg

26.jpg

27.jpg

29.jpg

30.jpg

31.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν το ήξερα ότι είχε βγει και αγγλική version!

Να υποθέσω ότι είχε και αγγλικούς υπότιτλους?
 
Πολλές ταινίες της Φίνος Φιλμ είχαν κάνει κάποια "καριέρα" σε διάφορες χώρες έξω! Όχι δεν είχε υπότιτλους η συγκεκριμένη που έπαιξε. Μόνο οι τίτλοι ήταν ξένοι.
 
Πλάκα έχει ο τρόπος που αποδίδονταν τα ελληνικά ονόματα. Ο Αντωνόπουλος έχασε το -ς και έγινε Angelo (όπως ο Φραγκούλης το έκανε Mario για να έχει κάτι κοινό με τον Μάριο Λάντσα), η Νατάσα έγινε Natacha επί το εξωτικότερον αντί Natasha κοκ.
 
Ευχαριστούμε πολύ για τις ωραίες φωτογραφίες από το "Οι γενναίοι πεθαίνυν δυο φορές", φίλε tonytony. Μια απορία μόνο: η κόπια που προβλήθηκε από το κανάλι του ΟΤΕ ήταν η παλιά (γνωστή από τις τηλεοπτικές μεταδόσεις και το VHS που είχε κυκλοφορήσει τη δεκαετία του '80) ή η καινούρια, ψηφιακή (μετά την αποκατάσταση των ταινιών της Φίνος Φιλμ από την εταιρεία GRAAL);
 
tonytony είπε:
Πολλές ταινίες της Φίνος Φιλμ είχαν κάνει κάποια "καριέρα" σε διάφορες χώρες έξω! Όχι δεν είχε υπότιτλους η συγκεκριμένη που έπαιξε. Μόνο οι τίτλοι ήταν ξένοι.
Χθες δεν σκέφτηκα να ρωτήσω... Το σκεφτόμουν όμως σήμερα & μου έκανε εντύπωση, οπότε ιδού και η απορία μου!

Ταινίες που θέλουν να κάνουν καριέρα στο εξωτερικό, με ξένους τίτλους & ....χωρίς υπότιτλους ή μεταγλώττιση? Σε ποιον απευθύνονταν, τότε?

Στους Έλληνες της διασποράς? Τότε γιατί να βάλουν τους τίτλους στα ξένα?....

(είδατε τι περνάει από το μυαλό μου μέσα στη μέρα! :biglaugh:)
 
Όχι καμιά σχέση με την παλιά κόπια που ξέρουμε. Ούτε η GRAAL όμως αναφέρεται πουθενά...

D@redevil είπε:
Χθες δεν σκέφτηκα να ρωτήσω... Το σκεφτόμουν όμως σήμερα & μου έκανε εντύπωση, οπότε ιδού και η απορία μου!
Ταινίες που θέλουν να κάνουν καριέρα στο εξωτερικό, με ξένους τίτλους & ....χωρίς υπότιτλους ή μεταγλώττιση? Σε ποιον απευθύνονταν, τότε?

Στους Έλληνες της διασποράς? Τότε γιατί να βάλουν τους τίτλους στα ξένα?....

(είδατε τι περνάει από το μυαλό μου μέσα στη μέρα! :biglaugh:)
Προφανώς στο εξωτερικό έπαιζαν μεταγλωτισμένες ή με υπότιτλους δε ξέρω...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tonytony είπε:
Προφανώς στο εξωτερικό έπαιζαν μεταγλωτισμένες ή με υπότιτλους δε ξέρω...
Όντως! Αλλιώς δεν έχει νόημα ούτε η μετάφραση των τίτλων, ούτε η έξοδος στο εξωτερικό!

Απλά είχα την απορία.....!
 
Η εταιρεια "Φινος φιλμ" στο καναλι της στο youtube ανεβασε ολοκληρη την ταινια "ΟΙ γενναιοι πεθαινουν δυο φορες" με τελεια εικονα εδω το λινκ με ολοκληρη την ταινια

http://www.youtube.com/watch?v=F1zNUkiqbrs
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ιολη, σε ευχαριστουμε πολυ που μας ενημερωσες για τη θαυμασια ταινια, αλλα και για το καναλι της Φινος Φιλμ στο YouTube.

Ως ασχετη στα τεχνικα ζητηματα, θα ηθελα να ρωτησω κατι:

Πριν απο κατι μηνες ειδα δυο ταινιες του Φινου ανεβασμενες απο καποιο χρηστη στο ΥΤ σε πληρη οθονη. Κι οταν λεω πληρη οθονη, εννοω χωρις τις ενοχλητικες μαυρες μπαρες δεξια και αριστερα.

Μπορουσε λοιπον το καναλι της Φινος Φιλμ να ανεβαζε τις ταινιες του σε πληρη οθονη και παλι; Ειναι κατι δυσκολο; Απαιτει επιπονη επεξεργασια;

Γιατι σχεδον ολα τα βιντεο στο ΥΤ εχουν μπαρες; Πολλες φορες θελω να τα δω στην τηλεοραση και αντι να τα δω σε πληρες μεγεθος, τα βλεπω αναγκαστικα μικροτερα αφου οι μπαρες τρωνε χωρο.

Οποιος απο εσας γνωριζει απο τετοια ζητηματα, θα ηθελα πολυ να μου απαντησει....
 
bambinella 100 είπε:
Ιολη, σε ευχαριστουμε πολυ που μας ενημερωσες για τη θαυμασια ταινια, αλλα και για το καναλι της Φινος Φιλμ στο YouTube.Ως ασχετη στα τεχνικα ζητηματα, θα ηθελα να ρωτησω κατι:

Πριν απο κατι μηνες ειδα δυο ταινιες του Φινου ανεβασμενες απο καποιο χρηστη στο ΥΤ σε πληρη οθονη. Κι οταν λεω πληρη οθονη, εννοω χωρις τις ενοχλητικες μαυρες μπαρες δεξια και αριστερα.

Μπορουσε λοιπον το καναλι της Φινος Φιλμ να ανεβαζε τις ταινιες του σε πληρη οθονη και παλι; Ειναι κατι δυσκολο; Απαιτει επιπονη επεξεργασια;

Γιατι σχεδον ολα τα βιντεο στο ΥΤ εχουν μπαρες; Πολλες φορες θελω να τα δω στην τηλεοραση και αντι να τα δω σε πληρες μεγεθος, τα βλεπω αναγκαστικα μικροτερα αφου οι μπαρες τρωνε χωρο.

Οποιος απο εσας γνωριζει απο τετοια ζητηματα, θα ηθελα πολυ να μου απαντησει....
Να εισαι καλα bambinella! Σχετικα με τις μαυρες μπαρες που υπαρχουν δεξια και αριστερα κι εγω εχω απορια αν καποιος ξερει ας μας πει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bambinella 100 είπε:
Γιατι σχεδον ολα τα βιντεο στο ΥΤ εχουν μπαρες; Πολλες φορες θελω να τα δω στην τηλεοραση και αντι να τα δω σε πληρες μεγεθος, τα βλεπω αναγκαστικα μικροτερα αφου οι μπαρες τρωνε χωρο.

Οποιος απο εσας γνωριζει απο τετοια ζητηματα, θα ηθελα πολυ να μου απαντησει....
Αυτο συμβαινει γιατι εχουν ανεβει σε μορφη 4:3.Για να το δεις σε πληρη οθονη (δηλ.16:9) θα πρεπει αυτος που εχει ανεβασει το βιντεο να εχει κανει τις αναλογες ρυθμισεις.Εαν εσυ θες να το δεις σε πληρη οθονη τοτε κατεβαζεις τo video στον υπολογιστη σου και με ενα προγραμμα (εγω πχ χρησιμοποιω το powerDVD) το βλεπεις fullscreen..
 
Angel_grig, χιλια Ευχαριστω για τις πολυτιμες πληροφοριες σου. Μου ελυσες μια απορια που ειχα για καιρο.

Ξερεις να μου πεις γιατι στο ΥΤ προτιμαται αυτη η αναλογια του 4:3 στα περισσοτερα βιντεο; Γιατι ας πουμε, μια ελληνικη ταινια του '60 δεν ανεβαινει απευθειας σε 16:9;
 
Αυθεντικές φωτογραφίες από την ταινία

 


260.jpg
260.jpg

259.jpg
259.jpg

258.jpg
258.jpg
 
Ακόμη μια φωτογραφία της ταινίας

 


43.jpg
43.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα