Οι αναμνήσεις του κουτιού

Scatman

Retro Member
Joined
28 Σεπ 2012
Μηνύματα
205
Αντιδράσεις
9
Όλοι έχουμε ένα κουτί στο σπίτι μας με αντικείμενα του παρελθόντος που ενδεχομένως δε γνωρίζαμε ότι διαθέταμε ακόμη.

Ένα τέτοιο ανακάλυψα τυχαία κι εγώ σήμερα, ψάχνοντας την αποθήκη μου, που μου έφερε μνήμες από '93 -΄96 -'98 ... :)

Το κουτί :

κουτι 1 scatman.jpg

Με τις χαρακτηριστικές σημειώσεις για νεαρό. Οπαδικά και κάτι από Game Gear.

Και το περιεχόμενο :

κουτι 2 scatman.jpg

κάρτες ΝΒΑ απ'την περίοδο 92-93. Προφιλ και στατιστικά στην πίσω μεριά. Πρέπει να ήταν πακέτο μαζί με αυτοκόλλητα της περιόδου.

Υπήρχαν και κάρτες που έδινε κάποτε το Αλμανάκο :

κουτι 3 scatman.jpg

Περιόδου '96. Είχαν και γυαλιστερή επιφάνεια.

Τέλος, με τα NBA :

κουτι 4 scatman.jpg

Αυτοκόλλητα περιόδου '96. Για άλμπουμ.

Άλλο περιεχόμενο ήταν :

κουτι 5 scatman.jpg

Κάρτες spymania που έδιναν τα Σαϊνια! Πρέπει να παιζόταν σαν επιτραπέζιο RPG αυτά. Κάπου έχω θαμμένο το τεύχος/τεύχη που το αφορούσαν.

Συνεχίζοντας πάντα με κάρτες :

κουτι 6 scatman.jpg

Κάρτες Τιτανικός! Ειλικρινά δεν έχω ιδέα από που τις είχα μαζέψει. Σίγουρα πάντως έχω ένα album Με αυτοκόλλητα της ταινίας. Μάλλον στα φακελάκια τα είχε σαν έξτρα. Πρέπει να είναι απ'το '97-'98.

Άλλο :

κουτι 7 scatman.jpg

Κάρτες/αυτοκόλλητα ταινιών. Η πίσω μεριά λέει TUS PELICULAS. Μάλλον ήταν εισαγωγή και δε θυμάμαι περί τίνος πρόκειται..

Τελειώνοντας με τις κάρτες :

κουτι 8 scatman.jpg

Κάρτες Super Street Fighter 2. Ήταν πακέτο με ηλεκτρονικό της Tiger αλλά απ'όσο θυμάμαι δεν είχαν πρακτική χρήση, δεν έκαναν τίποτα. Το ηλεκτρονικό υπάρχει ακόμη.

Επίσης :

κουτι 9 scatman.jpg

Street Fighter 2 αυτοκολλητάκια από τσίχλες! Τα θυμάται κανείς;

Bonus :

κουτι 10 scatman.jpg

Τυχαίο flyer για το Nintendo NES. Μάλλον από περιοδικό Mickey Mouse του '94 (?)!

Στα άλλα περιεχόμενα είχα διπλωμένο 4 σέλιδο αφιέρωμα απ'το περιοδικό Games. Yπογράφει ο Κωνσταντίνος Κωνσταντινίδης και το θέμα είναι η ιστορία των videogames :

κουτι 11 scatman.jpg

Μπορώ να το σκανάρω αν χρειαστεί :)

Mάλλον είναι από τεύχος του '97.

Tέλος :

κουτι 12 scatman.jpg

Απ'ότι φαίνεται ήμουν πάντα ο Scatman! :p

Πρέπει να είναι από τεύχος του Κατερίνα 97-98 (?) . Το διάβαζε μανιωδώς η αδερφή μου.

Aυτά!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι πρώτες φωτογραφίες δε φαίνονται :( . Οι κάρτες γράφουν Historia de tus peliculas δλδ Η ιστορία των ταινιών σας.
 
Ωραία ευρήματα!

Τα χαρτάκια ''Τιτανικός'' κυκλοφόρησαν κάπου το 1998 που προβλήθηκε η ταινία στις κινηματογραφικές αίθουσες, είχα πάρει τις κάρτες spymania από το περιοδικό ΣΑΙΝΙΑ, προφανώς παίζονταν όπως το ΥΠΕΡΑΤΟΥ.
 
Ωραία ανακάλυψη.

Πόσο θα ήθελα να ανακάλυπτα και γω κάποιο από τα παλιά κουτιά μου... αλλά πήγαν όλα υπερ πίστεως :(
 
Να 'στε καλά.

Άλλη στιγμή, θα δείξω και κάτι άλλα που βρήκα : albums πχ Lion King κτλ μία εγκυκλοπαίδεια ζώων που την έδιναν στα περίπτερα και ήταν αρκετά επιβλητική, παιδικά εκπαιδευτικά βιβλία, παιχνίδια κτλ

Η αλήθεια είναι ότι τα περισσότερα από αυτά δε θυμάμαι καν πότε τα μάζεψα ή από που προέρχονται . Γενικά είναι ωραίο συναίσθημα να ξανα ανακαλύπτεις ξεχασμένα στοιχεία του παρελθόντος λόγο των αναμνήσεων που τα συνοδεύουν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πααρα πολυ ωραιο θεμα, εκτος απο αυτα που φαινονται εχω κατι φωτο του στρατου κατι παλιους λογαριασμους, κρατημενα εισητηρια και καρτουλες απο Ιταλια ενθυμιο, και κατι εισητηρια κτελ Αθηνα - Μακεδονια που για καποιο λογο ηθελα να τα κρατησω :D

20141213_031619.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραια φαση να ανοιγεις ενα ξεχασμενο κουτακι...και να βλεπεις σε τι εδινες σημασια παλιοτερα...
 
Όντως είναι ωραίο αλλά νομίζω και στενάχωρο κατά μία έννοια γιατί τότε παρατηρείς ότι τα χρόνια περνάνε τόσο γρήγορα που δεν το καταλαβαίνεις.

Ωραίος ο Karavasilator. CD player έχω να δω τουλάχιστον 10 χρόνια!
 
οντως παιδες ειναι πολυ ωραια φαση, αλλα το πιο λυπηρο για εμενα ειναι να καταλαβαινεις οτι απο τη παιδικη σου ηλικια δε σου εχει μεινει τιποτα πλεον παρα αναμνησεις, τουλαχιστον για εμενα αυτο ισχυει γιατι απο παιχνιδια κτλ. απο τοτε δεν εχω τιποτα σε σχεση με αυτα που ειχα δυστυχως! :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
Karavasilator είπε:
απο τοτε δεν εχω τιποτα σε σχεση με αυτα που ειχα δυστυχως! :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />
Σχεδόν όλοι από το ίδιο "πάσχουμε". Γιατί πολύ απλά τότε τα αντικείμενα που είχαμε δεν μας προκαλούσαν νοσταλγία. Δεν μας πείραζε να δώσουμε κάποιο παιχνίδι ή άλλο αντικείμενο για να το ανταλλάξουμε με κάτι άλλο, να το χαρίσουμε στο ξαδερφάκι μας γιατί εμείς "μεγαλώσαμε πια" στα 15 μας, η να πουλήσουμε την παλιά μας κονσόλα για να πάρουμε μια πιο νέα, όπως έκανα κι εγώ. Αλλά μετά από χρόνια τα θυμόμαστε και ξαφνικά αποκτούν αξία για μας αλλά τότε είναι λίγο αργά :p

Εγώ θέλω να δω αν ισχύει το ίδιο και με πράγματα που έχουμε αποκτήσει και ασχοληθεί πρόσφατα. Για παράδειγμα, ένα smarphone, που είναι και αντιπροσωπευτικό της σημερινής εποχής. Τώρα δεν μας νοιάζει και πολύ, οι περισσότεροι από εμάς θα το αλλάζαμε με κάποιο πιο νέο και το παλιό μας θα το πουλούσαμε/χαρίζαμε/πετούσαμε εύκολα. Εγώ όμως λέω να το φυλάξω το δικό μου (το πρώτο μου τουλάχιστον) και να το κρατήσω σε καλή κατάσταση για να δω αν μετά από καμιά 20αριά χρόνια, στα 50+ μου, θα είναι ένα αντικείμενο που θα μου φέρνει αναμνήσεις όπως τώρα το Game Boy πχ.

Γι αυτό λοιπόν θα βάλω κάποια τέτοια, πρόσφατα, αντικείμενα σε ένα κουτί και θα το έχω κάπου καταχωνιασμένο, να δω αν θα πετύχει το πείραμα :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Σχεδόν όλοι από το ίδιο "πάσχουμε". Γιατί πολύ απλά τότε τα αντικείμενα που είχαμε δεν μας προκαλούσαν νοσταλγία. Δεν μας πείραζε να δώσουμε κάποιο παιχνίδι ή άλλο αντικείμενο για να το ανταλλάξουμε με κάτι άλλο, να το χαρίσουμε στο ξαδερφάκι μας γιατί εμείς "μεγαλώσαμε πια" στα 15 μας, η να πουλήσουμε την παλιά μας κονσόλα για να πάρουμε μια πιο νέα, όπως έκανα κι εγώ. Αλλά μετά από χρόνια τα θυμόμαστε και ξαφνικά αποκτούν αξία για μας αλλά τότε είναι λίγο αργά :p
Εγώ θέλω να δω αν ισχύει το ίδιο και με πράγματα που έχουμε αποκτήσει και ασχοληθεί πρόσφατα. Για παράδειγμα, ένα smarphone, που είναι και αντιπροσωπευτικό της σημερινής εποχής. Τώρα δεν μας νοιάζει και πολύ, οι περισσότεροι από εμάς θα το αλλάζαμε με κάποιο πιο νέο και το παλιό μας θα το πουλούσαμε/χαρίζαμε/πετούσαμε εύκολα. Εγώ όμως λέω να το φυλάξω το δικό μου (το πρώτο μου τουλάχιστον) και να το κρατήσω σε καλή κατάσταση για να δω αν μετά από καμιά 20αριά χρόνια, στα 50+ μου, θα είναι ένα αντικείμενο που θα μου φέρνει αναμνήσεις όπως τώρα το Game Boy πχ.

Γι αυτό λοιπόν θα βάλω κάποια τέτοια, πρόσφατα, αντικείμενα σε ένα κουτί και θα το έχω κάπου καταχωνιασμένο, να δω αν θα πετύχει το πείραμα :)


πολυ καλη σκεψη, εγω απο την αλλη δε θα μπορεσω ποτε να το κανω αυτο με καποιο smartphone γιατι πανω απο 5μηνο δε κρατιονται χαχαχαχαχα, ενα απο τα κουσουρια δυστυχως..
 
Imgema είπε:
Γι αυτό λοιπόν θα βάλω κάποια τέτοια, πρόσφατα, αντικείμενα σε ένα κουτί και θα το έχω κάπου καταχωνιασμένο, να δω αν θα πετύχει το πείραμα :)
Καλό ακόυγεται!!! Κάτι σαν χρονοκάψουλα...
 
Παλιά τα πουκάμισα ήταν συνήθως τοποθετημένα σε κουτιά από σκληρό χαρτόνι με την επωνυμία της κατασκευάστριας εταιρείας και διάφορα διακοσμητικά σχήματα. Δύο τέτοια κουτιά από τη δεκαετία του '50 ή '60 (πενταψήφιος αριθμός τηλεφώνου στην Αθήνα) επέζησαν σε εμάς και έχουν το ένα τις παλιές φωτογραφίες της οικογένειας, το δε άλλο διάφορα έγγραφα, μεταξύ των οποίων ένα αστυνομικό "Ειδικό Φάκελλο" που είχα αγοράσει στο Μοναστηράκι στις αρχές των '80ς και ανακάλυψα πρόσφατα στο εν λόγω κουτί καθώς και  το ενδεικτικό του νηπιαγωγείου μου.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg
 
Και μερικά μεταλλικά κουτιά, στα οποία αποθήκευα διάφορα μικρά εξαρτήματα μοντελισμού από τη 10ετία του '70. Η Nivea είναι ελληνικής κατασκευής, δρχ.26, το δε τελευταίο κουτί είχε κινίνα και πρέπει να είναι από τα '50ς αν κρίνω από το 5ψήφιο τηλέφωνο Αθηνών.  

9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

15.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα