Οι δυνατότητες του original ΧΒΟΧ?

dkssprs

RetroActive
Joined
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
594
Αντιδράσεις
332
Καλησπέρα σε όλους!

Πρόσφατα απόκτησα ένα ΧΒΟΧ με επτά (αδιάφορα για εμένα) παιχνίδια.

Θα ήθελα όποιος γνωρίζει να παραθέσει/συμπληρώσει τις δυνατότητες του ΧΒΟΧ. Από ότι έχω καταλάβει από το διαδίκτυο μπορεί να γίνει (σε ότι κάνω λάθος διορθωστε με ελέυθερα)

- media center (δεν γνωρίζω τους τύπους αρχείων εικόνας που μπορεί να παίξει και αν υποστηρίζει υπότιτλους)

- emulator machine (mame , console gaming)

- home pc με linux (άρα σερφάρισμα στο διαδύκτιο και κατεβαστήρι)

Όλα τα παραπάνω διαβάζω ότι γίνονται με softmod το οποίο έιναι εγκατάση software (τυχαίο το soft?...δε νομίζω).

Επιπλέον μπορεί να δεχθεί εξωτερικές συσκευές όπως πληκτρολόγιο , ποντίκι , usb hub και αλλαγή σκληρού σε μεγαλύτερο.

Γνωρίζει κάποιος να παραθέσει ένα link μιας διαδικασίας sofmod την οποία έχει ακολουθήσει , θεωρεί εύκολη και γενικότερα θα πρότεινε σε κάποιον?

Από αυτά που έχω διαβάσει στην κοινότητά μας ο admin είναι expert.

Προβολή συνημμένου 85971
 
Δεν θα σου προτεινα το softmod. Tα χρηματα δεν ειναι πολλα και δεν εχει μανουρα, κινδυνους και περιορισμους.

Τσιπαρε το, αλλαξε δισκο και απολαυσε τους emulators, τα homebrew και τον καταπληκτικο XBMC που παιζει οτιδηποτε SD.

Κριμα να το λινουξαρεις και να το φορτωσεις πληκτρολογια και αηδιες.
 
Σαν καποιος που το χρησιμοποιει καθημερινα για media center απο το 2003, πρεπει να πω οτι πλεον δεν αξιζει τον κοπο. Ακομα και αν δεν εχεις και δεν σκεφτεσαι να αποκτησεις HDTV για τα επομενα χρονια, τα περισσοτερα πραγματα που βρισκει κανεις πλεον ειναι σε x264, που ειναι οριακα πανω απο τις δυνατοτητες του hardware. Και ολοενα και περισσοτερα ειναι μονο HD που απλα δεν παιζει στο xbox. Αρα θα κανεις ολη την ωρα reencoding, που δεν λεει.

Για web browsing κλπ ξεχνα το. Εχεις surfαρει τωρα προσφατα με pentium 3 733MHz με 64mb ram; Αδυνατον.

Για emulation παντως καραλεει.
 
Έχω και soft και chipped xbox's, ουσιαστικά δεν βλέπω διαφορά ! Κατα τα άλλα, ότι είπαν και τα παιδιά, emulators και retro sd video content ! Ξέρεις, MAME, thundercats και φρουτοπία !!!
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Ωραία πάμε μόνο για emulation και κάποτε θα μπεί στην νέα καμπίνα που θα φτιάξω.

Τι ακριβώς χρειάζετε να γίνει? Υπαρχει κάποιος οδηγός στο διαδύκτιο?
 
Και για emulators θα έλεγα ότι είναι και δεν είναι καλό. Για μένα πλέον δεν αξίζει. Και εξηγούμαι:

Μηχανήματα PS1/Saturn/N64 και πάνω ξέχνα το emulation. Δεν υπάρχει η ιπποδύναμη. Θα καταφέρεις να παίξεις μόνο λίγα games με εφέ να λείπουν και με λίγο frameskip. Ακόμα και το GBA δεν μπορείς να το τρέξεις χωρίς έστω και λίγο frameskip.

8 και 16bit μηχανήματα τα τρέχει μια χαρά αλλά δεν μπορεί να σηκώσει την τελευταία έκδοση του SNES9X ώστε να παίξεις το Yoshi's Island (ας πούμε) χωρίς glitches.

Το MAME το τρέχει μια χαρά και τα CPS2 και Neo-Geo τα σηκώνει. To CPS3 το σηκώνει και αυτό (αλλά φουλάρει). Δεν σηκώνει όμως κάποια άλλα arcades που έπαιζα πολύ όπως την σειρά Mortal Kombat και ΝΒΑ Jam. Θα βρεις πολλά παιχνίδια που δεν θα τρέχουν full speed, αλλά κατά 80-90% θα καλύψει τις ανάγκες σου μάλλον.

Για cabinet καλύτερα να έβαζες κανένα παλιό PC με Pentium 4 και πάνω αν βρεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ingema ευχαριστώ για την ανάλυση πάνω στο emulation.Πολύ χρήσιμη.

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιο chip γιο mod και αν μπορεί να το συνδιάσει με κάποιο link με οδηγό εγκατάσταση....μην πάω εντελώς στα τυφλά.
 
dkssprs είπε:
(...)Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιο chip γιο mod και αν μπορεί να το συνδιάσει με κάποιο link με οδηγό εγκατάσταση....μην πάω εντελώς στα τυφλά.
Παρακαλώ όποιος απαντήσει να το κάνει μέσω πμ! :)

Είμαστε πάνω στα όρια μεταξύ νόμιμου και παράνομου & αν ανοίξουμε συζήτηση για modding κονσόλας, ε... δεν το λες και πολύ εντάξει! ;)

Ας μην ξεφύγουμε σε αυτό - νομίζω ότι πήρες τις απαντήσεις που χρειαζόσουν! :)
 
Απολύτως σεβαστό...
 
Imgema είπε:
Και για emulators θα έλεγα ότι είναι και δεν είναι καλό. Για μένα πλέον δεν αξίζει. Και εξηγούμαι:
Μηχανήματα PS1/Saturn/N64 και πάνω ξέχνα το emulation. Δεν υπάρχει η ιπποδύναμη. Θα καταφέρεις να παίξεις μόνο λίγα games με εφέ να λείπουν και με λίγο frameskip. Ακόμα και το GBA δεν μπορείς να το τρέξεις χωρίς έστω και λίγο frameskip.

8 και 16bit μηχανήματα τα τρέχει μια χαρά αλλά δεν μπορεί να σηκώσει την τελευταία έκδοση του SNES9X ώστε να παίξεις το Yoshi's Island (ας πούμε) χωρίς glitches.

Το MAME το τρέχει μια χαρά και τα CPS2 και Neo-Geo τα σηκώνει. To CPS3 το σηκώνει και αυτό (αλλά φουλάρει). Δεν σηκώνει όμως κάποια άλλα arcades που έπαιζα πολύ όπως την σειρά Mortal Kombat και ΝΒΑ Jam. Θα βρεις πολλά παιχνίδια που δεν θα τρέχουν full speed, αλλά κατά 80-90% θα καλύψει τις ανάγκες σου μάλλον.

Για cabinet καλύτερα να έβαζες κανένα παλιό PC με Pentium 4 και πάνω αν βρεις.
... έχω μερικές μικρές παρατηρήσεις !

Στο κομμάτι του Snes με εξαίρεση ελάχιστων τίτλων τα παιχνίδια τρέχουν εξαιρετικά. Ο CoinOPS Epic και φυσικά ο Final Burn Legends απο την άλλη, εξαφανίζουν την ανάγκη του ΜΑΜΕ αφού εξομειώνουν την συντριπτική πλειονότητα των arcades και μάλιστα μερικά ζόρικα, όπως κάποια shmups της Toaplan (Dogyun - με ήχο) και το DoDonPachi Dai-Ou-Jou της Cave. Συν το γεγονός ότι με component στα 720p, ειδικότερα ο FBLegends δίνει ρέστα με εξαιρετικά scanlines που δείχνουν τα παιχνίδια πολύ καλύτερα απο την "άφιλτρη πιξελιά" του κλασσικού ΜΑΜΕdox για το Xbox. To scanlining λειτουργεί άψογα και στο Snes/MD/Amiga/PCEngine κλπ, γενικώς σε οτιδήποτε έχει βάλει το χεράκι του ο Madmab, ενώ τα video previews και τα box scans φτιάχνουν όμορφα interfaces. Α, να προσθέσω τον Daphne για τα laserdiscs και φυσικά το ScummVM και το DosXbox για τα κλασσικά adventures (επίσης πανέμορφα στα 720p)

To ΝΒΑ JAM, Mortal Kombat 1/2/3 πλέον υποστηρίζονται πλήρως στον CoinOPS και παίζουν νεράκι (ακόμη δεν έχω βρεί τρόπο για το Run'nGun βέβαια :) ) ενώ μπορείς να τρέξεις και τα arcade killer instinct 1+2. Ειδικότερα για τα Mortal Kombat υπάρχουν custom compilations που έχουν βγεί απο extra content των μεταγενέστερων MK στο Xbox, και είναι 1:1 οι arcade εκδόσεις (1,2,3 και ultimate MK) ! Εντάξει, στα υπόλοιπα (Ν64/PSX/Saturn κλπ) δεν έχει νόημα να ασχοληθείς (άν και το Mario Kart 64 που παίζω διπλό μιά χαρά πάει !!! ) όμως για τα arcades και τα 16μπιτα νομίζω είναι επαρκέστατο μηχάνημα, στήνεται εύκολα, βολεύει και σε CRT με RGB scart αλλα και σε TFT με component στα 720 και με την προσθήκη δυο ασύρματων logitech controllers γίνεται ένα ευέλικτο και φθηνό μηχάνημα, που σίγουρα θα λιώσεις για ώρες.
 
Εχω επισης xbox οπου το εχω πειραξει και εγω να κανει διαφορα. Πιστευω πως εχουν καλυψει τα παιδια τις δυνατοτητες του στο να ανατρεχει προσωπικο τριτο κωδικα, ωστοσο ομως να ξερεις επισης, πως το μηχανημα εχει εξαιρετικα παιχνιδια, οπου αρκετα απο αυτα δεν κυκλοφορησαν πουθενα αλλου, και θα μπορουσες τουλαχιστον να ριξεις μια ματια. Δες το αντιστοιχο θεμα για πολυ περισσοτερες πληροφοριες!
 
Σημειωτεον το XBOX αποτελει μια εξαιρετικη κονσολα για emulation.

Δεν διεκδικει δαφνες τελειου emulation...αλλωστε ποσων απο εμας τα PC αντεχουν σοβαρο emulation? Για να δικαιουμαστε να ειμαστε purists πρεπει να εχουμε i7 και nextgen GPU.

Η ομορφια του ΧΒΟΧ ειναι οτι εχει απο πισω ενα υπεροχο community που εχει φτιαξει/προικισει emulators (επι τω πλειστω με το ιδιο look n feel) με καλουδια φτιαγμενα γι αυτους (φοβερα artwork packs, διαβασμα ROMS απο Samba shares κτλ). Δεν εχεις ουτε ποντικια, ουτε logon, ουτε start menus. Αναβεις TV, αραζεις στον καναπε και με ενα χειρηστηριο φορτωνεις/παιζεις ρετροπαιχνιδα.

Σε SD περιεχομενο ο XBMC ειναι χρηστικοτατος και υποστηριζει παπαδες. Και παρα την μετακομιση του στα PC ολα ξεκινησαν απο το ΧΒΟΧ. Θυμαμαι 2002 στο IRC να τεσταρουμε alphas απο YAMP και XBMP...καπου πρεπει να τα εχω κρατησει...

Και φυσικα μια βιβλιοθηκη υπεροχων παιχνιδιων.

Τιμιο κονσολικο
 
Wally είπε:
Σημειωτεον το XBOX αποτελει μια εξαιρετικη κονσολα για emulation......
....Δεν εχεις ουτε ποντικια, ουτε logon, ουτε start menus. Αναβεις TV, αραζεις στον καναπε και με ενα χειρηστηριο φορτωνεις/παιζεις ρετροπαιχνιδα.
Ακριβώς έτσι ! Αυτή είναι η ομορφιά του, και σε αυτόν τον τομέα για μένα είναι η καλύτερη κονσόλα !
 
[edit] Εκτός θέματος [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για το emulation φαντάζομαι ότι πρώτα θα πρέπει να κανω soft ή hard mod και να αλλάξω σκληρό. Από κεί και πέρα θα πρέπει να βρώ emulators ειδικούς για το ΧΒΟΧ και να περάσω στον σκληρό τα roms που έχω στο pc μου.

π.χ. για αμιγκα κατεβάζω τον σχετικό emulator και βάζω τα roms που έχω στον winuae?

Όλα αυτά τα καλούδια με τα γραφικά όπως snapshots gameplay videos και covers που τα βρίσκω. Χρησιμοποιώ πάλι τα ίδια που έχω στους emulators στο pc μου?
 
Wally είπε:
Δεν εχεις ουτε ποντικια, ουτε logon, ουτε start menus. Αναβεις TV, αραζεις στον καναπε και με ενα χειρηστηριο φορτωνεις/παιζεις ρετροπαιχνιδα.
Γι αυτό κι εγώ έχω ακόμα το XBOX συνδεδεμένο στην CRT τηλεόραση αλλά πλέον αυτά μπορείς και τα κάνεις και στο PC με τα κατάλληλα frontends, αν και η λειτουργικότητα ακόμα δεν έχει φτάσει στο 100% που θέλω.

Εντωμεταξύ υπάρχει και το Wii που με ένα απλό softmode γίνεται και αυτό πολύ καλό emulation console (μέσα σε ελάχιστο χρονικό διάστημα απέκτησε όσους emulators έχει το XBOX, ίσως και περισσότερους και πολλοί είναι νεότερες εκδόσεις). Αλλά δεν είμαι σίγουρος αν είναι δυνατότερο (σε ιπποδύναμη) από το XBOX σε αυτόν τον τομέα, δεν το έχω τεστάρει πολύ.

dkssprs είπε:
Όλα αυτά τα καλούδια με τα γραφικά όπως snapshots gameplay videos και covers που τα βρίσκω. Χρησιμοποιώ πάλι τα ίδια που έχω στους emulators στο pc μου?
Ρίξε μιά ματιά εδώ:

http://emumovies.com/forums/index.php/files/category/225-video-and-artwork-collections/

Στο menu αριστερά έχει όλα τα συστήματα. Θα βρεις τα πάντα εδώ αλλά για να μπορέσεις να τα κατεβάσεις όλα σε μικρό χρονικό διάστημα πρέπει να γίνεις payed member. Αλλιώς θες πολύ καιρό. Μπορείς να βρεις υλικό από αυτούς και σε torrents (μερικά θα είναι out of date) αν έχεις την υπομονή να ψάχνεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να προσθέσω και κάτι που ξέχασα, και θεωρώ σημαντικό. Εκτός απο τα emulators στο Xbox, μπορείς να παίξεις ports απο κλασικά PC games, σε εξαιρετική ανάλυση και ποιότητα. Ενδεικτικά υπάρχουν ports για το Alien VS Predator, Descent, Doom (1/2 και expansions), Heretic, Hexen, Abuse και πάει λεγόντας. Ειδικά τα Doom είναι απόλαυση, και νομίζω είναι καλύτερα ακόμη και απο τα ports που ερχονταν πακέτο με το Doom BFG για 360/Ps3 !
 
Έκανα softmod, σκληρό δίσκο δεν άλλαξα, αλλά έχω κάποια θεματάκια…

Έπαψε να διαβάζει μουσικά cd, και τα dvd video τα διαβάζει μόνο αν βγω σε ms dashboard. Δηλαδή…βάζω το dvd, το επιλέγω, προσπαθεί να το διαβάσει (ακούγεται το dvd) και τίποτα…Με το που επιλέγω ms dashboard, αν και καθυστερεί αρκετά, ξεκινάει και παίζει…

Τα παιχνίδια τα διαβάζει κανονικότατα.

Softmod έκανα μόνο για να βάλω mame emulator. Έβαλα το coinpos 5 sunset…τη πρώτη φορά δεν μεταφέρθηκαν όλα τα αρχεία και κόλλαγε στο loading…τα ξαναμεταφέρω και φορτώνει…

Επιλογές αρχικού menu…

settings :

IPconfiguration

Reboot

Refresh

Τίποτα άλλο, και δεν καταλαβαίνω πως ξεκινάει.

Το αρχείο αποσυμπιεσμένο είναι σχεδόν 800ΜΒ, δεν έχει roms…έβαλα ένα rom δοκιμαστικά στο φάκελο roms, υποθέτω ότι μπαίνουν εκεί.

Καμιά ιδέα;
 
Δοκίμασα με coinops 6 standalone και xbmc…και τα δύο ξεκινάνε loading και ύστερα από δευτερόλεπτα στο dashboard.

Μάλλον για όλα τα προβλήματα φταίει το ... softmod.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα