Οι δώδεκα άθλοι του Ηρακλή [Εκδ. Καμπανάς]

caprice

RetroMasteR
Joined
30 Νοέ 2010
Μηνύματα
1.181
Αντιδράσεις
186
Δώδεκα οι άθλοι .... έχω μόνο τους εννιά δυστυχώς. Παρόλα αυτά μπορώ να μοιραστώ μαζί σας τα εξώφυλλα (σε πρώτη φάση). Χρονολογία έκδοσης: δεν έβγαλα άκρη δυστυχώς. Κείμενα: Κώστας Χωρεάνθης . Eικονογράφηση: Δημήτρης Αγγελής (κάτι έχω βρει αλλά δεν είμαι σίγουρη). 10 φύλλα ο κάθε άθλος και στη μέση του βιβλίου "αφίσσα" με χαρακτηριστικό στιγμιότυπο .... σύνολο 12 φύλλα.

58995.jpg59003.jpg59002.jpg59001.jpg59000.jpg58999.jpg58998.jpg58997.jpg58996.jpg

Κουίζ: Λείπουν τρεις άθλοι. Ποιοί; (χωρίς τη βοήθεια του κοινού παρακαλώ) :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1) O Κερβερος

2) Οι σταβλοι του Αυγεια

3) Η Λερναια Υδρα

Ωραια ευρηματα Κατερινα!!! :thumbup:

Εννοειται οτι στο κοπη το πιτα Η' σε ρετροσυναντηση τα φερνεις να τα "σκαναρουμε" και live.... :D
 
stayros είπε:
Εννοειται οτι στο κοπη το πιτα Η' σε ρετροσυναντηση τα φερνεις να τα "σκαναρουμε" και live.... :D
Σταύρο δίκιο έχεις. Καλή ιδέα. Ευχαρίστως :)
 
Είχα την τύχη να τα δω από κοντά. H εικονογράφησή τους είναι πολύ καλή όπως και η αφίσα. Μόνο λίγο στα πρόσωπα τα χαρακτηριστικά είναι κάπως χοντροκομμένα. Πχ η Ιππολύτη είναι σα να φοράει προσωπείο
 
Ωραία σειρά Caprice. Δεν ξέρω βέβαια αν οι λιγότερο γνωστοί άθλοι είχαν εμπορική επιτυχία. (Εγώ το "Ελάφι με τα χρυσά κέρατα" το ήξερα σαν το "Ελάφι της Άρτεμης" ή "της Κερύνειας")
 
Κι εγώ το ήξερα "Η Κερυνίτις έλαφος" καθότι τα έμαθα σε καθαρεύουσα. Αλλά τα χρυσά κέρατα είναι πιο εντυπωσιακό (αναρωτιέμαι γιατί οι στυμφαλίδες όρνιθες έμειναν έτσι και δεν ξαναβαφτίστηκαν "Τα πουλιά της Στυμφαλίας" όπως ή έλαφος της εποχής μου).

Πλάκα έχουν τα εξώφυλλα πάντως. Στο ελάφι αλλού τρέχει εκείνο αλλού ο Ηρακλής... στον Ερυμάνθιο κάπρο ο Ευρυσθέας με τη στραβή κορώνα και ο στρατιώτης με τη σχεδόν ρωμαϊκή περικεφαλαία και (από σύμπτωση) το άστρο της Βεργίνας στην ασπίδα είναι μάλλον αναχρονιστικοί... στις Στυμφαλίδες ο ήρως έχει χάσει τη λεοντή του και (ακόμη χειρότερα) στον ταύρο της Κρήτης έχει χάσει το βρακί του και τα παπούτσια του, αλλά πάλι καλά διότι ο ταύρος έχει χάσει τον ταύρο κι έχει παραμείνει ασώματος κεφαλή αλλά με πλούσιο μαύρο μαλλάκι (δεν ήξερα ότι οι ταύροι έχουν μαλλιά στο κεφάλι τους). Η Ιππολύτη μοιάζει με κορίτσι της νύχτας που σκέφτεται πόσα να χρεώσει αυτόν τον αγριάνθρωπο (δείτε πονηρό υπολογιστικό ύφος), και στα βόδια του Γηρυόνη δεν λέπουμε ούτε βόδια ούτε Γηρυόνη (που ήταν τρικέφαλος)... μιλώντας για τρικέφαλους, οι μύες του Ηρακλή στο ίδιο εξώφυλλο φέρνουν προς αμοιβάδα στο σχήμα. Όσο για τα χρυσά μήλα, ο Άτλαντας έχει έναν χοντρό καρπό τύφλα να 'χει ο Ποπάυ, χώρια το τί ακατονόμαστο μοιάζει να κάνει με το χέρι του στον Ηρακλή (βρήκε ίσως ευκαιρία μια που ο ήρωας δεν μπορούσε να αμυνθεί, διότι όσο και να το κάνεις όταν κρατάς ολόκληρο ουρανό, έστω με ένα μόνο χέρι, δεν γίνεται, κάπως θα σου δυσκολεύει τις κινήσεις)
 
elephadas είπε:
Κι εγώ το ήξερα "Η Κερυνίτις έλαφος" καθότι τα έμαθα σε καθαρεύουσα. Αλλά τα χρυσά κέρατα είναι πιο εντυπωσιακό (αναρωτιέμαι γιατί οι στυμφαλίδες όρνιθες έμειναν έτσι και δεν ξαναβαφτίστηκαν "Τα πουλιά της Στυμφαλίας" όπως ή έλαφος της εποχής μου).
Πλάκα έχουν τα εξώφυλλα πάντως. Στο ελάφι αλλού τρέχει εκείνο αλλού ο Ηρακλής... στον Ερυμάνθιο κάπρο ο Ευρυσθέας με τη στραβή κορώνα και ο στρατιώτης με τη σχεδόν ρωμαϊκή περικεφαλαία και (από σύμπτωση) το άστρο της Βεργίνας στην ασπίδα είναι μάλλον αναχρονιστικοί... στις Στυμφαλίδες ο ήρως έχει χάσει τη λεοντή του και (ακόμη χειρότερα) στον ταύρο της Κρήτης έχει χάσει το βρακί του και τα παπούτσια του, αλλά πάλι καλά διότι ο ταύρος έχει χάσει τον ταύρο κι έχει παραμείνει ασώματος κεφαλή αλλά με πλούσιο μαύρο μαλλάκι (δεν ήξερα ότι οι ταύροι έχουν μαλλιά στο κεφάλι τους). Η Ιππολύτη μοιάζει με κορίτσι της νύχτας που σκέφτεται πόσα να χρεώσει αυτόν τον αγριάνθρωπο (δείτε πονηρό υπολογιστικό ύφος), και στα βόδια του Γηρυόνη δεν λέπουμε ούτε βόδια ούτε Γηρυόνη (που ήταν τρικέφαλος)... μιλώντας για τρικέφαλους, οι μύες του Ηρακλή στο ίδιο εξώφυλλο φέρνουν προς αμοιβάδα στο σχήμα. Όσο για τα χρυσά μήλα, ο Άτλαντας έχει έναν χοντρό καρπό τύφλα να 'χει ο Ποπάυ, χώρια το τί ακατονόμαστο μοιάζει να κάνει με το χέρι του στον Ηρακλή (βρήκε ίσως ευκαιρία μια που ο ήρωας δεν μπορούσε να αμυνθεί, διότι όσο και να το κάνεις όταν κρατάς ολόκληρο ουρανό, έστω με ένα μόνο χέρι, δεν γίνεται, κάπως θα σου δυσκολεύει τις κινήσεις)
Tα Comments σου elephada ολα τα λεφτα!Εσκασα στα γελια!!:biglaugh:
 
Πρωτη φορα τα βλεπω.Ωραια συλλογη caprice.Κανα δυο πραγματακια που παρατηρησα κι εγω:Στον Ερυμανθιο Καπρο στην ασπιδα του στρατιωτη βλεπουμε ενα οχτακτινο αστρο το οποιο παραπεμπει περισσοτερο στο συμβολο της πυξιδας.Το αστρο της Βεργινας ειναι δεκαεξακτινο.Επισης στον Αγριο Ταυρο της Κρητης φαινεται η ιδια ''τριχωτη'' λεπτομερια και στο δεξι ποδι του Ηρακλη, οποτε φαινεται ξεκαθαρα οτι ειναι χορταρι.Τελος στις Αγελαδες του Γηριονη βλεπουμε ξεκαθαρα πως ο αγαπημενος μας ηρωας μαχεται με τον Κοναν.Αυτο κι αν θα ηταν επικο crossover!!!
 
Που να δείτε και μέσα τι γίνεται !!!! Υπερπαραγωγή. Από που ν' αρχίσω και που να τελειώσω. Γενικά σε όλες αυτές τις σειρές της μυθολογίας (που ένα κόλλημα το έχω η αλήθεια είναι να μαζεύω "ελληνική μυθολογία") ΔΕΝ μπορείς να αντλήσεις έγκυρη γνώση. Το θέμα μου είναι ότι τις διαβάζουμε με τα παιδιά (ηλικίες: ρουφάω σαν σφουγγάρι) και ή το μαθαίνουν στραβά ή ό,τι θυμάμαι το διορθώνω στην ανάγνωση. Οι εικόνες όμως ;;;; :)

Με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω και τις αφίσες του κάθε άθλου (@ elephadas ετοιμάσου για Part II). Μακάρι να μπορούσατε να δείτε και τον κάθε άθλο αλλά λόγω πνευματικών δικαιωμάτων δεν είναι δυνατόν.
 
Παντως η εικονογραφηση ειναι πολυ καλη παρ'ολα τα οποια λαθη της.Και το κυριοτερο απο ελληνα καλλιτεχνη.Ξερουμε χρονολογια εκδοσης;
 
Deathshadow είπε:
Ξερουμε χρονολογια εκδοσης;
Δυστυχώς όχι, δεν γράφει κάτι. Δεν το έχω ψάξει και ενδελεχώς στο internet βέβαια αλλά θα ξανακοιτάξω.
 
Ούτε εγώ τα ήξερα να είμαι ειλικρινής. Γέλασα πολύ και με τα σχόλια του elephadas!
 
Κι εγώ γέλασα πολύ, μόνο ο elephadas θα μπορούσε να παρατηρήσει τέτοια πράγματα και να τα περιγράψει έτσι :animlaugh:
 
Πάντα μου αρεσαν οι αθλοι του Ηρακλή!!!
 
Πλέον δεν έχουμε ούτε τα εξώφυλλα για να ρίξουμε κανένα βλέφαρο... Μήπως μπορείς να τα ανεβάσεις ξανά, Caprice;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πέρασα και το δα. Έτοιμες. Thanks 
 
Πίσω
Μπλουζα