Οι εφευρέσεις του Κύρου Γρανάζη

Rinus Cesar

RetroNuts!
Joined
22 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.417
Αντιδράσεις
275
Απ' τους πλέον αγαπημένους μου ήρωες του Μίκυ Μάους ο Κύρος Γρανάζης ... Οι εφευρέσεις του πολύ σπουδαίες και ευφάνταστες .... Σε κάθε ιστορία του Μίκυ Μάους που διάβαζα πάνω απ' τον τίτλο της ιστορίας το όνομα του πρωταγωνιστή : "Κύρος Γρανάζης" με έπιανε η αγωνία : "Αααα, τι έφτιαξε πάλι αυτός ο ιδιοφυής κόμικ εφευρέτης" ???

Κι επειδή έχω την εντύπωση ότι πολλοί από εσάς είχατε την ίδια "αγωνία" όποτε αγοράζατε το καινουριο τεύχος του Μίκυ Μάους ... άνοιξα αυτό το τόπικ για να θυμηθούμε όσο το δυνατόν περισσότερες εφευρέσεις του Κύρου Γρανάζη !!! Κάνω την αρχή και ... επανέρχομαι :

- Σε κάποια ιστορία μπαίνει ο Μίκυ στο εργαστήριο του Κύρου και ... τον βλέπει να έχει πάρει μια λαβίδα και ... να αφαιρεί από μία τσατσάρα τα "δόντια" της !!! "Φτιάχνω μια τσατσάρα για φαλακρούς", του εξήγησε ο Κύρος !!!

- Στην ίδια ιστορία είδαμε μία ακόμη εφεύρεση του Κύρου : Λάμπα για σκοτάδι :eek: o_Oo_O!!! Που την ανάβεις και, αντί να φωτίζεται ο χώρος, πέφτει ... σκοτάδι !!!

Θυμηθείτε κι εσείς αγαπημένες σας εφευρέσεις του Κύρου απ' τα παλιά μας Μίκυ Μάους :flower:

:flower:

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ
 
- Το ρολόι που διάβαζε τη σκέψη,

- Το "παγουδίν" (aka το κρύο σε σκόνη),

- ένα μολύβι διπλής όψης όπου η μια έκοβε μέταλλα και η άλλη τα κολούσε,

Όλα τα παραπάνω έχουν χρησιμοποιηθεί σε ιστορίες του fantom duck.

Kαι ολόκληρη η στολή και ο εξοπλισμός του fantom duck είναι δημιούργημα του Κύρου.

Θυμάμαι επίσης ότι είχε φτιάξει μια ειδική σβούρα που ενώ αρχικά δεν είχε καμιά εμφανή χρησιμότητα,

τελικά χρησιμοποιήθηκε για να αντιμετωπίσει έναν ανεμοστρόβιλο που έπληξε την Λιμνούπολη...

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ο φιλος του ο γλομπος δεν ηταν δικο του δημιουργημα;
 
foutix είπε:
ο φιλος του ο γλομπος δεν ηταν δικο του δημιουργημα;
Ναι δικό του δημιούργημα είναι, από διάφορα ανταλλακτικά συσκευών που κατέστρεφε (νομίζω) για να φτιάξει τις εφευρέσεις του.

Μια άλλη εφεύρεση ήταν αυτοκίνητα αγώνων, κατασκευασμένα από καουτσούκ.
 
Ωραιο θεματακι Rinus! :thumbup:

Σε καποια ιστορια αναφερει (μου φαινεται στον Σκρουτζ) και ενα τρυπανι που κανει τρυπες στο νερο!!!! :eek: o_O
 
Το dirt to food μου'ρχεται ευκαιρο που πηγε για διακοπες στο αγροκτημα της Γιαγιας Ντακ και αποφασισε να απλοποιησει την ζωη της ,κοινως με ενα φτυαρι χωμα εβγαζει τα της φωτος.

Gyro Gearloose.JPG

http://www.cbarks.dk/theinventions.htm
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η πιο αγαπημενη μου εφευρεση ηταν ο γλομπος. Οντας μοναχοπαιδι, τι καλυτερο απο ενα μικροσκοπικο pet ρομποτακι, φτιαγμενο απο φτηνα υλικα κιολας!

Σε μια ιστορια του Φαντομ Ντακ θυμαμαι του ειχε φτιαξει κατι μποτες με τις οποιες μπορουσε να περπαταει στους τοιχους, στα ταβανια κλπ. Ηταν μια εφευρεση που ηλπιζα να υπηρχε στν πραγματικοτητα.

Σε μια αλλη ιστορια ο Κυρος ενιωθε αχρηστος και αναλογιζοταν τις αχρηστες εφευρεσεις του. Απο αυτο θυμαμαι μονο τη λοσιον που βγαζει τριχες στα πομολα προκειμενου να τα χτενιζουν αυτοι που βαριουνται στις εκδηλωσεις :eek:
 
Το αυτοκίνητο του Φάντομ Ντακ!
 
Μην μου πείτε ότι δεν θυμάστε τις χρονομηχανές που έχει φτιάξει κατά καιρούς για να πάνε τα αγαπημένα μας παπιά στο παρελθόν!!!

Όπως επίσης και άπειρους πυραύλους για να πάει ο Σκρούτζ στο διάστημα σε πλανήτες γεμάτους χρυσό και διαμάντια!!!
 
Το ... "ευτράπελο" με τον Κύρο Γρανάζη είναι ότι ένα σωρό εφευρέσεις του ... τις έφτιαχνε κατά λάθος !!! Δυο παραδείγματα :

- Σε κάποιο εβδομαδιαίο τεύχος Μίκυ Μάους, ο Κύρος προσπαθούσε να επισκευάσει το ραδιόφωνό του και του έβαλε κάτι περίεργες λυχνίες !!! Κι αυτό μετατράπηκε σε συσκευή που, όταν είναι ανοιγμένη, σε προτρέπει ... να πεις την αλήθεια!!! Έτσι, έχοντας ανοιχτό το ραδιόφωνο, "ξεσκέπασε" έναν πλασιέ που του χτύπησε την πόρτα για να του πουλήσει βούρτσες !!! Ο δύστυχος ο πλασιέ πήγαινε να πει "οι βούρτσες μου είναι οι καλύτερες", αλλά ... τού έβγαινε να πει΄την αλήθεια : "οι βούρτσες μου είναι όλες για πέταμα" !!! Μετά ξεσκέπασε τον Σκρουτζ, που πέρασε απ' το εργαστήριό του για "φιλική επίσκεψη" : Πήγαινε ο πονηρός γερο Σκρουτζ να πει : 'πέρασα από εδώ Κύρο μου να δω πώς είσαι, τι κάνεις κλπ", αλλά ... τού έβγαινε "η αλήθεια" : "πέρασα να δω αν έχεις καμιά καλή εφεύρεση για να μου τη δώσεις τζάμπα" !!! Η συνέχεια ... επί του περιοδικού !!!

- Σε ένα άλλο τεύχος ο Κύρος έφτιαξε έναν μεγάλο καθρέφτη, για να συγεντρώνει τις ακτίνες του ηλίου κι αυτές να πέφτουν πάνω στο τηγάνι και ... να του τηγανίζουν τα αβγά του χωρίς να ξοδεύει ηλεκτρικό ρεύμα [ :eek: o_Oo_O] !!! Όμως ... αυτός ο καθρέφτης ήταν "πέρασμα" για τον "ανάποδο κόσμο" !!! Του μίλησε απ' τον καθρέφτη το "είδωλό του" [ :eek: o_O] και στη συνέχεια ... ο Κύρος μπήκε μέσα στον καθρέφτη και το είδωλό του βγήκε από αυτόν [ :eek: o_O]!!! Αποτέλεσμα : ο Κύρος οδηγήθηκε, μέσω του καθρέφτη, σε έναν κόσμο όπου ... συνέβαιναν τα ανάποδα : Ο Γκαστόνε ήταν ο αρχι-γκαντέμης και ο Ντόναλντ ο τυχερός ... Οι (μουργο)Λύκοι ήταν έντιμοι και καλοί και μάλιστα ο Σκρουτζ τους εμπιστευόταν τη μεταφορά των χρημάτων του κλπ κλπ ....

Θα επανέλθω και με άλλες εφευρέσεις του Κύρου :flower: :flower:
 
Αυτόν τον διάλογο με τις βούρτσες τον θυμάμαι κι εγώ !!

Τα λόγια ήταν ακριβώς αυτά που έγραψες !!

Σε ποιό (περίπου) τεύχος ήταν άραγε;

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rinus Cesar είπε:
[..]- Σε ένα άλλο τεύχος ο Κύρος έφτιαξε έναν μεγάλο καθρέφτη, για να συγεντρώνει τις ακτίνες του ηλίου κι αυτές να πέφτουν πάνω στο τηγάνι και ... να του τηγανίζουν τα αβγά του χωρίς να ξοδεύει ηλεκτρικό ρεύμα [ :eek: o_Oo_O] !!! Όμως ... αυτός ο καθρέφτης ήταν "πέρασμα" για τον "ανάποδο κόσμο" !!! Του μίλησε απ' τον καθρέφτη το "είδωλό του" [ :eek: o_O] και στη συνέχεια ... ο Κύρος μπήκε μέσα στον καθρέφτη και το είδωλό του βγήκε από αυτόν [ :eek: o_O]!!! Αποτέλεσμα : ο Κύρος οδηγήθηκε, μέσω του καθρέφτη, σε έναν κόσμο όπου ... συνέβαιναν τα ανάποδα : Ο Γκαστόνε ήταν ο αρχι-γκαντέμης και ο Ντόναλντ ο τυχερός ... Οι (μουργο)Λύκοι ήταν έντιμοι και καλοί και μάλιστα ο Σκρουτζ τους εμπιστευόταν τη μεταφορά των χρημάτων του κλπ κλπ ....

Θα επανέλθω και με άλλες εφευρέσεις του Κύρου :flower: :flower:
Αυτήν την ιστορία, θα ήθελα πολύ να τη διαβάσω, αν κι έχω την εντύπωση ότι κάποια στιγμή κάπου την είχα συναντήσει....
 
Επισης ενα μηχανημα που διαβαζει τη σκεψη και εμφανιζει (βασικα τηλεμεταφέρει) το αντικειμενο που σκεφτεσαι. Δε θυμαμαι την υποθεση της ιστοριας αλλα φανταζομαι οι Λυκοι το χρησιμοποιησαν για τα λεφτα του Σκρουτζ.
 
Θυμάμαι σε μία ιστορία όπου ο Σκρούτζ πήγε με τα μικρά ανηψάκια του να ελέγξουν κάτι πετρελαιοπηγές οι οποίες στέρευαν η μία μετά την άλλη, τα ανηψάκια χρησιμοποίησαν μια κατά τα άλλα άχρηστη για τον Κύρο εφεύρεση, το "ψαρόφωνο". Με αυτήν είτε καλούσαν κάποια όντα της θάλασσας να τους βοηθήσουν είτε τα απωθούσαν. Συσκευή που λειτουργούσε με υπερήχους. Τελικά ανακάλυψαν ότι το πετρέλαιο το έκλεβε μία άλλη εταιρία με το όνομα Σούπερ Παπέκ (αν θυμάμαι καλά) και φυσικά πίσω από αυτήν ήταν οι Μουργόλυκοι...
 
Rinus Cesar είπε:
Το ... "ευτράπελο" με τον Κύρο Γρανάζη είναι ότι ένα σωρό εφευρέσεις του ... τις έφτιαχνε κατά λάθος !!! Δυο παραδείγματα :

- Σε ένα άλλο τεύχος ο Κύρος έφτιαξε έναν μεγάλο καθρέφτη, για να συγεντρώνει τις ακτίνες του ηλίου κι αυτές να πέφτουν πάνω στο τηγάνι και ... να του τηγανίζουν τα αβγά του χωρίς να ξοδεύει ηλεκτρικό ρεύμα [ :eek: o_Oo_O] !!! Όμως ... αυτός ο καθρέφτης ήταν "πέρασμα" για τον "ανάποδο κόσμο" !!! Του μίλησε απ' τον καθρέφτη το "είδωλό του" [ :eek: o_O] και στη συνέχεια ... ο Κύρος μπήκε μέσα στον καθρέφτη και το είδωλό του βγήκε από αυτόν [ :eek: o_O]!!! Αποτέλεσμα : ο Κύρος οδηγήθηκε, μέσω του καθρέφτη, σε έναν κόσμο όπου ... συνέβαιναν τα ανάποδα : Ο Γκαστόνε ήταν ο αρχι-γκαντέμης και ο Ντόναλντ ο τυχερός ... Οι (μουργο)Λύκοι ήταν έντιμοι και καλοί και μάλιστα ο Σκρουτζ τους εμπιστευόταν τη μεταφορά των χρημάτων του κλπ κλπ ....

Θα επανέλθω και με άλλες εφευρέσεις του Κύρου :flower: :flower:
Ωωωχ οποτε το κανει αυτο με βαζεις σε μπελαδες,εκει που εχω ησυχασει και λεω οτι τα εχω μαζεψει ολα απο τις περιοδικες αναμνησεις (πραμα αδυνατο,κοροϊδευομαστε) τσαπ πετιεται ο Rinus με κατι ποστς σαν αυτο.


Οποιος μπορει να αναγνωρισει Νουμερο η τιτλο απο το περιοδικο θα του μαι υποχρεος και αν το παρει πατριωτικα ας αναγνωρισει και τις αλλες ζημιες που μας εχει κανει ο Rinus ,συνολο 10.
:)




[h=4]To top - 10 από 80ς αγαπημένες μου ιστορίες του περιοδικού Μίκυ Μάους - 1[/h]
 
Χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος... :wait2:

...κατα πασα πιθανοτητα πρεπει να το εχω το τευχος

με την εν λογω ιστορια.Και ξανατονιζω...χωρις να ειμαι σιγουρος...
attachment.php
 
- Μιας και παραπάνω αναφέρθηκε ο Γλόμπος .... είμαι σίγουρος ότι θα θυμάστε και το άλλο "κινούμενο" δημιούργημα του Κύρου : Το γραμματοκιβώτιό του !!! Αυτο έχει ... μεταλλικά ποδαράκια : του ρίχνει ο ταχυδρόμος το γράμμα και μετά ... τρέχει και δίνει το γράμμα στον Κύρο !!! Φοβερή σύλληψη :D :D;)!!! Έχει και όνομα : Πόστυ !!!

- Σε ενα άλλο τεύχος Μίκυ Μάους ο Κύρος έφτιαξε ένα μηχάνημα που κατασκευάζει ... ανεμοστρόβιλους !!! Μάλιστα είχε και τηλε-χειριστήριο για να κατευθύνει τους ανεμοστρόβιλους όπου ήθελε !!! Το μηχάνημα αυτό το αρπάξανε οι Λύκοι [χωρίς μουργο- μπροστά], προκεμένου να κατευθύνουν τους ανεμοστρόβιλους στο τεθωρακισμένο φορτηγάκι της χρηματαποστολής !!! Όμως ... η συνέχεια επί του περιοδικού !!!

- Σε μια χριστουγεννιάτικη ιστορία που διάβασα σε ένα τεύχος Κλασικών, ο Κύρος έκανε στα ανιψάκια το εξής πρωτοχρονιάτικο δώρο : Ένα πιστόλι που, όταν πατάς τη σκανδάλη, ακινητοποιεί τα πάντα !!! Ο Κύρος το έδωσε στα ανιψάκια για να ακινητοποιούν τον θείο τους τον Ντόναλντ όταν ΄τους επιτίθεται με τη βέργα για να τα δείρει !!! Όμως, το πιστόλι αυτό προκάλεσε ... πρωτοχρονιάτικους μπελάδες σε όλη τη Λιμνούπολη !!!

- Σε ένα άλλο τεύχος Κλασικών, ο Κύρος έφτιαξε ένα ρομπότ - εκσκαφέα με χέρια, ο οποίος ... έκανε το εξής : Τα "χέρια" του εκσκαφέα έβγαζαν απ' το εσωτερικο του μηχανήματος τα υλικά για να χτιστεί ένα σπίτι [τοίχους, παράθυρα, πόρτες κλπ] και ... τακ τουκ, σε χρόνο μόλις ... δέκα λεπτών είχε χτίσει ένα σπιτάκι :eek: o_O !!! Ο Σκρουτζ ενθουσιάστηκε και χρησιμοποίησε το μηχάνημα του Κύρου για τις οικοδομικές επιχειρήσεις του !!! Όμως ... στην αρχή τα αποτελέσματα ήταν τραγικά : μόλις ο Σκρουτζ ακουμπούσε τον τοίχο του σπιτιού, που μόλις είχε χτιστεί απ' το μηχάνημά του, το σπίτι ... γκραααν, γκρεμιζόταν και σωριαζόταν !!! Κι αφού ο Σκρουτζ έδιωξε τον Κύρο με τις χειρότερες προσβολές, ο Κύρος πήγε στον ανταγωνιστή του Σκρουτζ στις οικοδομικές εργασίες, έναν τύπο με μεγάλα μουστάκια ονόματι Μουστάκιας !!! Η συνέχεια επί του περιοδικού ....

Σε επόμενο ποστ θα γράψω για μια ακόμη "γκάμα" εφευρέσεων του Κύρου, που έχουν ένα "κοινό χαρακτηριστικό" !!! Αναμείνατε :flower: :flower:
 
+10 στον Aard! :D

Ρε Σταύρεεεεεεεε :flower: . κάνε μια ψακτική plssssss! :flower:

Πραγματικά, έχω σκάσει - από χθες βράδυ σκέφτομαι πού κι αν την είχα δει αυτήν την ιστορία!....
 
Εγώ θυμάμαι μια άλλη ιστορία που ο Κύρος πουλούσε τις εφευρέσεις του, στην οποία νομίζω οι Λύκοι ή κάποιος άλλος "κακός" βρήκαν κάποια εφεύρεση που ο Κύρος την θεωρούσε χαμένο χρόνο, αλλά ήταν αρκετά επικίνδυνη (?).
 
Πίσω
Μπλουζα