Οι πιο παραμυθένιες ταινίες

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.581
Αντιδράσεις
1.726
Απο το 2001 και μετα υπαρχει το Lord of the Rings.

Πριν απο αυτο δεν υπηρχαν ουτε Ξωτικα(*) ουτε Ορκς, αλλα διαφορετικα πραγματα ;)

Αν σας λεγανε να κανετε μια ανθολογια με τις πιο επικοπαραμυθενιες ταινιες εποχης, ποιες θα βαζατε στη λιστα;

Οριστε μερικα ονοματα που μπορω να θυμηθω (και δεν τα εχω δει ολα)

  • Willow
  • Legend
  • Dragonslayer
  • Dark Crystal
  • Labyrinth
  • Neverending Story
  • Princess Bride
  • Krull
  • Beastmaster
  • Conan


Αλλες που εχω σκεφτει αλλα δεν θα εβαζα στη λιστα (κυριως κιτς ή "καμμένες") ειναι:

Red Sonya, Hawk the Slayer, Sorceress, Sword of the Valiant κλπ

Επειδη δεν μπορω να σκεφτω αλλες φοβαμαι οτι ηδη εξαντλησα το θεμα :D

(*) Με εξαίρεση το ακυρο Ξωτικο στο Hawk the Slayer
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
καλά και μένα όταν μιλάμε για παραμύθι φαντασίας οι πρώτες που μου έρχονται είναι τα

Legend


Willow



Labyrinth



Krull


που είναι πολυαγαπημένες..

Από αυτες που λες δεν έχω δει το Dragonslayer, Princess Bride, Beastmaster.

Επίσης υπάρχει και το ladyhawke που ούτε αυτό έχω δει (με χαλάει η μουσική που είναι ηλεκτρονική), και το Return to oz που είναι και αυτό υπέροχο!

Αν όμως δεν το περιορίσουμε στη δεκαετία 80 που έχεις βάλει, υπάρχουν και άλλες από πιο πριν.

-The wizard of Oz

και αν πάμε σε Ανατολή, ό,τι ταινία υπάρχει σε Σεβάχ

(7th Voyage of Sinbad, Golden Voyage of Sinbad, Sinbad and the Eye of tiger κτλ κτλ)
 
krull, beastmaster, Conan, δεν μπορεις να ξεχωρίσεις..την ατελειωτη ιστορια που υπάρχει και σε βιβλιο ηταν καπως τα δικα μας χρονικά της Ναρνια :)

σιγουρα υπάρχουν και άλλες, το γερακι πχ. με την Μισελ Φαιφελ, προφανώς θα ειναι το ladyhawke..πρεπει να κανουμε μια μελέτη γυρω απο αυτες τις''παραμυθένιες ταινιες'' που μας μεγάλωσαν.
 
Εγώ συμπαθούσα ιδιαίτερα αυτές τις και καλά μυθολογικές (ιταλικές κυρίως) όπου ο Μασιστας, Ο Ηρακλής, Ο Σαμψών και κάνα δυο άλλοι στην ίδια ταινία σκότωναν τέρατα από πλαστελίνη, μάγους με αρθριτικά και σατανικές βασίλισσες με κότσο δεκαετίας του '60 :p . Θυμάμαι που τις έβαζε η ΕΡΤ1 τα μεσημέρια του Σαββάτου (παραδόξως κάποιες από αυτές εξακολουθούν να μου αρέσουν :p )
 
υπαρχουν κ δυο animation ταινιες!! που πιστευω πρεπει να σημειωθουν!!! the flight of dragons k the last unicorn!!!
 
υπήρξε και ταινία κινουμένων σχεδίων διασκευή του Άρχοντα των δαχτυλιδιών το 1978 αλλά πρέπει να είχε περάσει απαρατήρητη και να την ξαναθυμήθηκαν επ' ευκαιρίας της ταινίας του 2001
 
3 υπηρξανε!! το lord of the rings του μπακσι κ το the return of the king κ το hobbit των ρανικιν μπας!!
 
Thor είπε:
Εγώ συμπαθούσα ιδιαίτερα αυτές τις και καλά μυθολογικές (ιταλικές κυρίως) όπου ο Μασιστας, Ο Ηρακλής, Ο Σαμψών και κάνα δυο άλλοι στην ίδια ταινία σκότωναν τέρατα από πλαστελίνη, μάγους με αρθριτικά και σατανικές βασίλισσες με κότσο δεκαετίας του '60 :p . Θυμάμαι που τις έβαζε η ΕΡΤ1 τα μεσημέρια του Σαββάτου (παραδόξως κάποιες από αυτές εξακολουθούν να μου αρέσουν :p )
:thumbup:

Εγώ βρήκα πρόσφατα μια τέτοια ταινία που είχα δει πολύ μικρός, Hercules and the captive women (έχει και άλλους τίτλους), και ήταν μεγάλη η συγκίνηση!

Συγκεκριμένα μου'χε μείνει μια σκηνή με έναν που τον έριξαν σε οξύ και βγήκε σκελετός, και κάτι φρουροί που ήταν σαν κλώνοι (όλοι ξανθοί με κάτι περίεργα μάτια)
 
:bow: Τι μου θύμησες τώρα. Αν δεν κάνω λάθος στα ελληνικά πρέπει να κυκλοφορούσε σαν ο Ηρακλής κατακτά την Ατλαντίδα. Χαρακτηριστική η σκηνή που βγάζουν οι στρατιώτες τις περικεφαλαίες και έχουν όλοι τα ίδια μάτια και ξανθά μαλλιά και γένια όπως ο αρχιμπραβος της σατανικής βασίλισσας (Δεν είναι κάτι το σπουδαίο εν έτει 2012 αλλά αν 1. είσαι 10χρονος 2 βρίσκεσαι στο 1987 είναι ψαρωτικό)
 
Thor είπε:
υπήρξε και ταινία κινουμένων σχεδίων διασκευή του Άρχοντα των δαχτυλιδιών το 1978 αλλά πρέπει να είχε περάσει απαρατήρητη και να την ξαναθυμήθηκαν επ' ευκαιρίας της ταινίας του 2001
Δεν είναι και τα τρία βιβλία του Lord of the Rings, αλλά μόνο το Fellowship of the Ring και το Two Towers. Πήγαινε αρχικά κι αυτό για τριλογία αλλά τους έκοψαν το funding. Στη σκηνοθεσία είναι ο Ralph Bakshi που είχε κάνει προηγουμένως το Fritz the Cat και το Heavy Traffic. Δεν είναι κακή ταινία, απλά δεν είναι καλή. Άλλωστε πως μπορείς να μεταφέρεις τα 2 πρώτα βιβλία σε μια 2ωρη ταινία; Και η εικόνα όμως βγαίνει λίγο τραχιά. Το ενδιαφέρον της ταινίας είναι ότι γυρίστηκε με την τεχνική του rotoscoping, όπως για παράδειγμα το A Scanner Darkly
 
Thor είπε:
Εγώ συμπαθούσα ιδιαίτερα αυτές τις και καλά μυθολογικές (ιταλικές κυρίως) όπου ο Μασιστας, Ο Ηρακλής, Ο Σαμψών και κάνα δυο άλλοι στην ίδια ταινία σκότωναν τέρατα από πλαστελίνη, μάγους με αρθριτικά και σατανικές βασίλισσες με κότσο δεκαετίας του '60 :p . Θυμάμαι που τις έβαζε η ΕΡΤ1 τα μεσημέρια του Σαββάτου (παραδόξως κάποιες από αυτές εξακολουθούν να μου αρέσουν :p )
thor, απο το στόμα μου το πήρες, απλά νόμιζα πως δεν είναι το σωστό thread, για να γράψουμε για αυτες τις ιστορικές-μυθολογικές ταινίες! Με τον Ηρακλή υπήρχαν σε συνέχειες , πότε κατεφθανε σε νησί με πολλούς σκελετούς που γινότανε στρατιωτες, πότε κατέβαινε σε σπήλαια και αντιμετώπιζε μυθολογικά τερατα! πάντα ο ίδιος ηθοποιος τον υποδυοτανε..υπήρχε και η ιστορια του Ιασωνα και τα έβαζε καθε Σαββατο μεσημέρι- επίσης είχε και ταινίες με πειρατές :p

που τελικά κατέληγαν αιχμάλωτοι σε παλάτια της Ανατολής!
 
Κορυφαίες ταινίες με τον Ηρακλή, ιταλικής παραγωγής, είναι το Hercules Against the Sons of Sun που συναντά τους Ίνκας και το το Hercules Against the Moon Men που τα βάζει με μια κακιά μάγισσα που έχει συμμαχήσει με εξωγήινους, αν και στην πραγματικότητα το δεύτερο έχει πρωταγωνιστή τον Μασίστα, αλλά επειδή το όνομα Ηρακλής έκανε μεγαλύτερο γκελ στο κοινό, κυκλοφόρησε στην αμερικανικη αγορά ως ταινία με πρωταγωνιστή τον Ηρακλη. Μεγάλες ταινίες με Ηρακλή είναι και οι δυο που γυρίστηκαν τη δεκαετία του '80 με πρωταγωνιστή τον Lou Ferrigno. Εκεί να δεις αναχρονισμούς μέχρι και ρομπότ και όπλα λέιζερ εμφανίζονται
 
αριαδνη είπε:
thor, απο το στόμα μου το πήρες, απλά νόμιζα πως δεν είναι το σωστό thread, για να γράψουμε για αυτες τις ιστορικές-μυθολογικές ταινίες!
Ουμ.... ναι ρε παιδια, τις ιταλικες sword and sandal δεν θα τις θεωρουσα και τοσο "παραμυθενιες" :S /emoticons/wacko@2x.png 2x" width="20" height="20" /> τουλαχιστον οχι στην ιδια κατηγορια αυτων που αναφερω στν αρχη. Αν δεν κανω λαθος υπαρχει αλλο thread για αυτο το genre
 
Επίσης υπάρχουν τα ιταλικά sword & sorcery, που κατά κύριο λόγο είναι rip-off του Conan και του Beastmaster, όπως τα δύο Ator του D'Amato, το Barbarians του Deodato και το Conquer του Fulci. Υπάρχει ακόμη μια ιταλική παραγωγή δεκαετίας '80 που δυστυχώς δεν ξέρω πως λέγεται, που παίζει και ο Ron Moss από την Τόλμη & Γοητεία. Την έχω πετύχει ένα καλοκαίρι σε κάποιο ανθυποκάναλο
 
Rakeesh είπε:
Ουμ.... ναι ρε παιδια, τις ιταλικες sword and sandal δεν θα τις θεωρουσα και τοσο "παραμυθενιες" :S /emoticons/wacko@2x.png 2x" width="20" height="20" /> τουλαχιστον οχι στην ιδια κατηγορια αυτων που αναφερω στν αρχη. Αν δεν κανω λαθος υπαρχει αλλο thread για αυτο το genre
Το λες λόγω θέματος ή λόγω ποιότητας (ούτε για εμένα είναι άκρως αντιπροσωπευτικές του θέματος όμως (γνώμη μου) υπάρχει και σε αυτές το στοιχείο του υπερφυσικού και του μαγικού πα θα περίμενα να δω σε μια "παραμυθένια ταινία":))

Δεν είναι ταινία αλλά μίνι σειρά η παραγωγής ΒΒC μεταφορά των Βιβλίων της Ναρνια (των 4 από τα 7) την περίοδο 1988-1990
 
Βρήκα αυτό που έλεγα, http://www.imdb.com/title/tt0086074/

Μήπως θα έπρεπε να μπει και το Excalibur στην ίδια κατηγορία;

Βιντεάκι από youtube, με Barbara de Rossi και Tanya Roberts στο καστ

[video=youtube;nTZQa-AQK9s]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ναι, αλλά όπως είπε και ο wheeledwarrior υπήρξε μετά και το Return of the King, που φαντάζομαι είναι το 3ο βιβλίο (δεν το έχω δει)

rotk_animation.jpg
 
iggylebowski τα δυο βιβλια ειναι στην ταινια τοu μπακσι οπως ειπα κ παραπανω την επιστροφη του βασιλια κ το χομπιτ το εκανε η ρανκιν μπασ βλεπε thundercats silverhawks the last unicorn the flight of dragons!!!
 
wheeled warrior είπε:
iggylebowski τα δυο βιβλια ειναι στην ταινια τοu μπακσι οπως ειπα κ παραπανω την επιστροφη του βασιλια κ το χομπιτ το εκανε η ρανκιν μπασ βλεπε thundercats silverhawks the last unicorn the flight of dragons!!!
Δεν διαφώνησα μαζί σου. Άναφέρθηκα μόνο στο Lord of the Rings του Bakshi του 1978. Δεν είχα δει την απάντησή σου
 
Πίσω
Μπλουζα