Οι πιο τρομακτικές ταινίες ...

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.037
Όντας μικροί, την δεκαετία του 80', τρομάζαμε μάλλον πιό εύκολα απ'ότι τώρα.

Ποιές ταινίες σας είχανε κάνει τότε, πραγματικά να τρομάξετε ;

Εγώ ακόμα θυμάμαι τις :

ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΜΑ (Phantasm)

Η ΕΒΔΟΜΗ ΠΥΛΗ ΤΗΣ ΚΟΛΑΣΕΩΣ (the Beyond)

Η ΛΑΜΨΗ (The Shining)

ήταν και άλλες, αλλά αυτές με είχαν "αγριέψει" πραγματικά !
 
Δεν ξέρω πως λέγεται αυτή η ταινία (Νομίζω το κελάρι ή κάπως έτσι)...Η ιστορία είχε ως εξής...Ήταν ένας τύπος που σχεδίαζε τέρατα για κόμικ (πολυ retro story) και ξαφνικά σχεδίασε ένα πολύ τρομακτικό το οποίο ζωντανεψε και μετά φανταζεστε τη συνέχεια.Δεν την θυμάμαι σχεδόν καθόλου γιατί την είχα δει πολυ μικρή στον παιδικό σταθμο της μαμάς μου οπου κάποιος ασυνείδητος είχε ξεχάσει την βιντεοκασσέτα αναμεσα στα λουκυ λουκ και το βιονικο μυρμηγκι! Είχα τρομάξει αρκετά...(να σημειωθεί οτι δεν έκανα δημόσια προβολή και στα άλλα παιδάκια!ήταν ιδιωτική προβολή! )
 
Hellraiser του Clive Barker. Τρομερά διεστραμμένη ταινία για την εποχή της.

Re-Animator. (Ζωντανός νεκρός). Καταπληκτική ταινία τρόμου βασισμένο σε ιστορία του Lovecraft.

Evil Dead (Νεκρός την αυγή). Απο τον Sam Raimi με τον απίστευτο Bruce Cambell.

Και άντε να κοιμηθώ τα βράδια..
 
telonio είπε:
Hellraiser του Clive Barker. Τρομερά διεστραμμένη ταινία για την εποχή της.Re-Animator. (Ζωντανός νεκρός). Καταπληκτική ταινία τρόμου βασισμένο σε ιστορία του Lovecraft.

Evil Dead (Νεκρός την αυγή). Απο τον Sam Raimi με τον απίστευτο Bruce Cambell.

Και άντε να κοιμηθώ τα βράδια..
EVIL DEAD !!!

Εκανα κάνα τρίμηνο να κοιμμηθώ !!! :nervous:

Arduinna είπε:
Δεν ξέρω πως λέγεται αυτή η ταινία (Νομίζω το κελάρι ή κάπως έτσι)...Η ιστορία είχε ως εξής...Ήταν ένας τύπος που σχεδίαζε τέρατα για κόμικ (πολυ retro story) και ξαφνικά σχεδίασε ένα πολύ τρομακτικό το οποίο ζωντανεψε και μετά φανταζεστε τη συνέχεια.Δεν την θυμάμαι σχεδόν καθόλου γιατί την είχα δει πολυ μικρή στον παιδικό σταθμο της μαμάς μου οπου κάποιος ασυνείδητος είχε ξεχάσει την βιντεοκασσέτα αναμεσα στα λουκυ λουκ και το βιονικο μυρμηγκι! Είχα τρομάξει αρκετά...(να σημειωθεί οτι δεν έκανα δημόσια προβολή και στα άλλα παιδάκια!ήταν ιδιωτική προβολή! )
CELLAR DWELLER !

Με τον Jefrey Combs, που έπαιζε και στο Re-Animator !

( καλά, ποιός είμαι ;;; )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
IT!!!

έχασα τον ύπνο μου...και φυσικά ο εξορκιστής 1 + 2
 
Μυρίζομαι τρόμο (my favourite)....

Λοιπόν η πιο τρομακτική ταινία που έχω δει μέχρι σήμερα είναι το The Exorcist.

Κάπου μεταξύ 5ης και 6ης δημοτικού είχα δει την ταινία σε κάποιο κρατικό κανάλι. Περιττό να πω πόσο δυσκολεύτηκα να κοιμηθώ τα επόμενα βράδια. Η εικόνα της δαιμονισμένης Regan στοίχειωσε για πολλά χρόνια τα όνειρά μου. Ο καιρός πέρασε και στα φοιτητικά μου χρόνια πλέον, βγήκε ξανά το The Exorcist εμπλουτισμένο με τα cut scenes. Αυτό ήταν σκέφτηκα, θα το ξαναδώ και θα ξεπεράσω το φόβο μου «ώριμος» κιόλας πλέον.

Αν σας πω φίλοι μου πως την είδα στον κινηματογράφο και τρόμαξα περισσότερο;;;;!!!!!!!!!!

Ιδίως η σκηνή όπου η Regan δαιμονισμένη από τον Pazuzu κατεβαίνει με «σπαστικές» κινήσεις ανάποδα σαν αράχνη τις σκάλες ξερνώντας αίμα, είναι ότι πιο φρικιαστικό έχω δει μέχρι τώρα στον κινηματογράφο.

Το soundtrack της ταινίας επίσης τρομακτικό, δεν το ακούς εύκολα το βράδυ μόνος στο σπίτι. Ιδιαίτερα το opening-theme (Mike Oldfield – Tubular Bells).

Αν φοβάμαι ακόμα;;;

.............
 
Η σειρά των ταινιών Evil Dead είναι απο τις αγαπημένες μου. Θα γράψω λοιπόν μερικά λόγια για τις ταινίες αυτές. Πρωταγωνιστής ο Bruce Campbell λοιπόν όπου έγινε γνωστός στο ευρύτερο κοινό με αυτές τις ταινίες.

Πρώτη ταινία ήταν το 1979 όπου ο νεαρός σκηνοθέτης Sam Raimi γύρισε με ένα budget των 1.600 δολαρίων και μία βιντεοκάμερα το Within the woods. Διάρκεια 32 λεπτών και τα γυρίσματα κράτησαν 2 μόλις ημέρες. Η ιστορία είχε ως εξής: Δυο ζευγάρια κατασκηνώνουν κάπου στην εξοχή και ο ένας απο αυτούς (Bruce Campbell) βρίσκει στο δάσος ένα ινδιάνικο μαχαίρι. Το μαχαίρι είναι καταραμένο απο μια δαιμονική παρουσία που τον μεταμορφώνει σε δαίμονα με μεγάλη επιθυμία να σκωτόσει οποιονδήποτε. Απλό σενάριο χωρίς εκπλήξεις και άφθονο, μα άφθονο αίμα. Φημολογείται πως ο Raimi γύρισε αυτή τη ταινία μικρού μήκους για να δείξει στην εταιρία παραγωγής New Line Cinema την ιδέα του και ετσι να τον υποστηρίξουν οικονομικά για να γυρίσει την κανονική ταινία. Η μοναδική κόπια του έργου δεν κυκλοφόρησε ποτέ παρα μόνο μια έκδοση με πολύ κακή εικόνα και ήχο. Η κόπια έχει πραγμάτικα πολύ κακή εικόνα σε σημεία μάλιστα που δύσκολα βλέπεται. Αν κάποιος την θέλει ας μου στείλει πμ.



Η ανεπίσημη (fan made) αφίσα του Within the woods.

Το 1981 γυρίζεται και κυκλοφορεί σαν κανονική ταινία μεγάλου μήκους πλέον, το Evil Dead. O Campbell πρωταγωνιστεί και σε αυτή τη ταινία δίνει μια ξεχωριστή ερμηνεία. Το σενάριο αλλάζει λίγο δίνοντας το καταραμένο μαχαίρι την θέση του στο βιβλίο των νεκρών ή αλλιώς Νεκρονομικόν. Το οποίο βασίζεται σε ιστορία του πασίγνωστου συγγραφέα τρόμου H. P. Lovecraft. Ο Raimi πειραματίζεται σε μια ιστορία φρίκης-παρωδίας και γράφει ιστορία στον χώρο του κινηματογράφου τρόμου.



H επίσημη αφίσα του Evil Dead.

Ακολουθεί το 1987 το remake του Evil Dead το Evil Dead 2 Dead by dawn (ελληνικός τίτλος Νεκρός την αυγή). Πρόκειτε για ενα αντίγραφο της προηγούμενης ταινίας γυρισμένο όμως καλύτερα, με τον Campbell να δίνει (κατα την γνώμη μου) ρεσιτάλ ερμηνείας που άφησε εποχή. Το αίμα, οι μακάβριοι σκοτωμοί και το μαύρο χιούμορ συνεχίζουν και σε αυτή τη ταινία σε μεγαλύτερα ποσοστά. Μια φοβερή ταινία σπλάτερ αυστηρά μόνο για τους θαυμαστές του είδους.



Μια ακόμη ταινία και τελευταία προστίθεται απο τον Sam Raimi το 1993. Αυτό είναι το Army of darkness. Η ταινία συνεχίζει ακριβώς στο σημείο που τελείωσε το Dead by down με τον Ash (Bruce Campbell) να μάχεται για ακόμη μια φορά ενάντια στο βιβλίο νεκρονομικόν. Με το μεγαλύτερο budget απο τις προηγούμενες ταινίες, ο Raimi δημιουργεί μια μέτρια αλλα παρ'ολα αυτά όχι και κακή ταινία.



Οι ταινίες έγιναν cult και ξεχώρισαν απο την πρώτη στιγμή που κυκλοφόρησαν και απέκτησαν πολλούς φανατικούς οπαδούς σε όλο τον κόσμο. Ενας απο αυτούς όπως θα καταλάβατε, είμαι και εγώ!
 
Hellraiser (εκτος απο τα 2 τελευταια τα οποια ειναι μουφες)

the omen τριλογια (αν και το πρωτο μερος που ειχε βγει σε dvd πριν λιγα χρονια με ελληνικους υποτιτλους ηταν αρκετα πετσοκομενο)

poltegeist τριλογια(το πρωτο μερος ειχε βγει πολυ πετσοκομενο σε dvd με ελληνικους υποτιτλους)

nightmare on elm street(μεχρι το 5..... το 6 και το 7 ας τα διεκδικησει η disney)

Alucard

The Exorcist το 1 μερος αξιζει.....το 2ο και 3ο ειναι μουφες
 
Κουίζ για "ψαγμένους" φαν του EVIL DEAD :

Ποιά ταινία παίζει η τηλεόραση στο υπόγειο, όταν κατεβαίνει ο Ash ;
 
To evil dead το είχα δει 10 χρονών σε ένα ταξίδι με τον πατέρα μου στο εξωτερικό. Η σκηνή με το μολύβι έχει χαραχτεί μέσα στο μυαλό μου. Ήταν η δεύτερη ταινία τρόμου που είχα δει στη ζωή μου. Η πρώτη ήταν όταν ήμουν 4 ετών. Παιδικά τραύματα λέγονται αυτά; Τεσπα.

Λοιπόν αφού αρχίσαμε τα quiz να θέσω και εγώ ένα στη ζωντανή εγυκλοπαίδια Exetlaios:)

Εκείνη την εποχή κοντά 83-84 είχα δει και άλλη μια ταινία θρίλερ/τρόμου που περισσότερο προξενούσε παρά φόβο.

Ήταν με ένα τύπο που είχε κάποιες ιδιαίτερες δυνάμεις και το έπαιζε διασκεδαστής παιδιών σε πάρτυ γενεθλίων (αν θυμάμαι καλά). Μου είχε κάνει εντύπωση η φάση που πήγε να του την πέσει η μαμά ενός παιδού και όταν του έπιασε τα ... απόκρυφα... αυτός δεν είχε και τα είδε όλα η γυναίκα (και εγώ βέβαια γιατί ήμουν κοντά στα 10-12). Ήταν της εποχής evil dead και την ταινία όπως είπα την είδα "έξω". Μπορεί να ήταν ένα b-movie που ποτέ να μην ήρθε στην Ελλάδα ίσως.

Σου έβαλα δύσκολα :diablotin:
 
shock είπε:
Λοιπόν αφού αρχίσαμε τα quiz να θέσω και εγώ ένα στη ζωντανή εγυκλοπαίδια Exetlaios:)Εκείνη την εποχή κοντά 83-84 είχα δει και άλλη μια ταινία θρίλερ/τρόμου που περισσότερο προξενούσε παρά φόβο.

Ήταν με ένα τύπο που είχε κάποιες ιδιαίτερες δυνάμεις και το έπαιζε διασκεδαστής παιδιών σε πάρτυ γενεθλίων (αν θυμάμαι καλά). Μου είχε κάνει εντύπωση η φάση που πήγε να του την πέσει η μαμά ενός παιδού και όταν του έπιασε τα ... απόκρυφα... αυτός δεν είχε και τα είδε όλα η γυναίκα (και εγώ βέβαια γιατί ήμουν κοντά στα 10-12). Ήταν της εποχής evil dead και την ταινία όπως είπα την είδα "έξω". Μπορεί να ήταν ένα b-movie που ποτέ να μην ήρθε στην Ελλάδα ίσως.

Σου έβαλα δύσκολα :diablotin:
Δυστυχώς δεν μου θυμίζει τίποτα αυτή η ταινία ! ΣΝΙΦ !!!
 
Someone’s in my fruit cellar. Someone’s with a fresh soul!!!!!!!!

telonio πολύ καλό το αφιέρωμά σου στα evil dead, να δηλώσω επίσης fan της σειράς τους. Θα θυμάσαι και το Evil Dead στο PC με το καταπληκτικό soundtrack του. To regeneration πρέπει να δοκιμάσουμε επίσης.

pepinos: Συμφωνώ για τα sequels του The Exorcist.

exetlaios ας - Ash το πάρει το ποτάμι για τον Ash... :D
 
Alucard είπε:
exetlaios ας - Ash το πάρει το ποτάμι για τον Ash... :D
Λοιπόν (αν και την έθεσα ελαφρώς λανθασμένα την ερώτησή μου ) :

EVIL DEAD 2 :

"The crew also snuck various in-jokes into the film itself, such as the clawed glove of Freddy Krueger, the primary antagonist of the A Nightmare on Elm Street series of slasher films, which hangs in the cabin's basement. This was, at least partially, a reference to a scene in the original A Nightmare on Elm Street where the character Nancy (portrayed by Heather Langenkamp), watches the original Evil Dead on a television set in her room. In turn, that scene was a reference to the torn The Hills Have Eyes poster seen in the original Evil Dead film, which was itself a reference to a torn Jaws poster in The Hills Have Eyes"

http://en.wikipedia.org/wiki/Evil_Dead_2

Επίσης, ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΕΣ πληροφορίες έχει και στο :

http://www.imdb.com/title/tt0083907/trivia
 
Exetlaios πολύ καλές πληροφορίες! :thumbup: Τις περισσότερες ούτε εγω τις γνώριζα. Πάντως μου προκαλέι εντύπωση το κείμενο που αναφέρει το σπιτάκι που γύρισαν την ταινία...

The cabin was located in Morristown, Tennessee. In Bruce Campbell's biography he says that it was later burned down. No one knows for sure what happened (Raimi says that he burnt it down himself after filming). Also, no one will give out complete directions because the only remaining part of the cabin is the brick chimney and everyone was stealing a piece of it.

Mεγάλη πόρωση έχουν μερικοί!

Alucard πως να μην θυμάμαι το Evil Dead στο pc αφου έπαιζα με τις ώρες. Το regeneration δεν το γνωρίζω καθόλου. Πες μου σε παρακαλώ περισσότερα για αυτό.
 
Oχι και τοσο τρομου οσο κωμωδια μια ταινια που συμπαθησα στα 80ς τοσο αυτην οσο και τα sequels της. Η ταινια απο το 1986 που κυκλοφορησε δεν πρεπει να εχει παιχτει στην ελληνικη TV ουτε να εχει κυκλοφορησει σε dvd. Δεν ειναι αλλη απο τα CRITTERS και τα εχει το STAR το σαββατο στις 3:15. http://www.imdb.com/title/tt0090887/
critterpuppet1aji4.jpg
 
Η Λάμψη (1980) του Κιούμπρικ

Η 7η πύλη της Κολάσεως του Φούλτσι (1981)

Σουσπίρια (1977) του Ντάριο Αρτζεντο

Hellraiser (1987) του Clive Barker

Phantasm (1979) του Don Coscarelli

Texas Chainsaw Massacre του Tobe Hooper (1974)

Gothic (1986) του Kurt Russel

Αltered States (1980) του ίδιου

Seconds του John Frankenhaimer (1966)

Evil Dead 1979-83 (Το πρωτότυπο και ας είναι ψέμα)

και μερικά Lovecraftika

From Beyond (1986) Η 6η αίσθηση της κολάσεως του Stuart Gordon

Re-Animator (1985) Zωντανός Νεκρός του ίδιου

Επικύνδινο Πείραμα (1992) Τhe Resurrected του Νταν ο Μπάνον (για μένα από τις καλύτερες διασκευές Λαβκραφτικού μυθιστορήματος)

επίσης αγαπημένα και cult

Τhe Thing (1982) του Carpenter

Videodrome (1982) του David Cronenberg

Pieces (1983) Tα Κομμάτια (δείτε το ΚΟΜΜΑΤΙΑ)

Slugs (1987) Tα Σαλιγκάρια του Τρόμου (φάτε σαλλιγκαρια και δείτε το μετά)

Cellar Dweller (1988) To Kελάρι (αυτό με το Δαίμονα που βγαίνει από το κόμικ ΝΑΙ ΝΑΙ)

Monster Dog (1984) με τον Alice Cooper

Child's Play (1987) Η κούκλα του ΣΑΤΑΝΑ (ΦΑΤΟΥΣ ΤΣΑΚΙ)

Razorback (1984) του Russel Mulcahy ( Hailander)

μερικά από τα αριστουργήματα (και τερατουργήματα) που κοσμούνε την βιντεο και ντι βι ντεοθήκη μου :)
 
Νομιζω πως τα CRITTERS ηταν η απομιμηση των Gremlins αρκετά τρομαχτικό για την εποχή του.

Δεν μπορω να πω πως εχω τρομαξει πολυ απο καποιο εργο γιατι ειχα δει οτι κυκλοφορουσε και ημουν μαθημενος..Ισως να τρομαξα στην Αγγλικη σειρα που παιζοταν τελη του 70 Η σειρα λεγόταν ARMCHAIR THRILLER !
 
Πω πω η το Altered States που ανέφερε ο Dominion έπίσης με είχε ανατριχιάσει για να μην αναφέρω τον Τσακι που αφου τον ειδα κοιτούσα τις κούκλες μου με μισό μάτι. Αλήθεια πιστεύετε οτι μπορούν όλες οι ηλικίες να βλέπουν τέτοια έργα?
 
Done!!Το διόρθωσα.Eυχαριστω exetlaios δεν to θυμόμουν καλά!
 
Πίσω
Μπλουζα