Οι πιο cool τίτλοι ρετρό παιχνιδιών!

alkis21

ΚickOff World Champ 2013
Joined
16 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.603
Αντιδράσεις
198
Κάποια παιχνίδια σε τραβάνε από τον τίτλο ακόμα. Οι χαρτογιακάδες (sic) των μεγάλων εταιρειών, για κάποιο λόγο πάντα προτιμούν βαρετούς τίτλους τύπου Super Fighter κτλ. Μερικές φορές όμως μας καταπλήττουν με επικές επιλογές. Περισσότερες τέτοιου είδους πάντως συναντάμε σε freeware/shareware games, όπου οι δημιουργοί αφήνουν τη φαντασία τους ελεύθερη.

Μη μου πείτε ότι αυτό το freeware adventure στην Amiga δεν σας κερδίζει από την πρώτη στιγμή:

attachment.php


ή αυτό το beat'em up για τον Commodore 64:

attachment.php


Και τι να πει κανείς για αυτό το έπος (πάλι freeware adventure στην Amiga):

attachment.php


Εσάς ποιοι τίτλοι σας είχαν κάνει τη μεγαλύτερη εντύπωση όταν τους ακούσατε για πρώτη φορά;
 
lol, σωστό το topic!

Rockstar ate my hamster, έχω φτιάξει και αφίσα να την βλέπω και να ρίχνω και ενα γέλιο !

Κατα τα άλλα Bad Dudes vs Dragon Ninja, How To Be A Complete Bastard (Spectrum) , Zombies Ate My Neighbors (Snes), Plumbers don't wear ties (3do, έπος απλά) . Όταν θυμηθώ και άλλα θα επανέλθω !
 
Body Harvest (N64)

Πολύ badass :p
 
I have no mouth and I must scream

Under a Killing Moon

Beneath a Steel Sky
 
To Game Over μου χε κανει εντυπωση i guess ,but cool....... οχι και τοσο.


Θα θυμηθω και αλλα.
 
Defender of the Crown. Όταν το είχα πρωτακούσει μου φαινόταν πολύ ψαρωτικός τίτλος
 
Να θυμηθώ και εγώ μερικά:

three weeks in paradise στο σπέκτρουμ

they stole a million στον cpc

the way of the exploding fist σε όλα τα γνωστά 8μπιτα

Στα 16μπιτα θέλει ψάξιμο...εκεί θα έχει πιο πολλά
 
Escape from the planet of the Robot Monsters
 
Κορυφαίο θέμα - εύγε Αλκη. :thumbup:

Ηδη όλα τα παιδιά ανέφεραν παραπάνω πολούς cool τίτλους. :)

Θα βάλω μερικούς που μου έρχονται τώρα στο μυαλό, και αργότερα ίσως προσθέσω κι άλλους:

- Zak McKracken and the Alien Mindbenders

- Callahan's Crosstime Saloon (απο το βιβλίο του Σπάιντερ Ρόμπινσον)

- Fish!

- Superhero League of Hoboken

- Shufflepuck Cafe

- Scapeghost

- Tass Times In Tonetown
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
It came from the desert.

Επισης μονολεκτικοι-γριφωδεις τιτλοι που σε κανουν να αναρωτιεσαι σε τι αναφερονται: Loom, Myst, Riven, The Immortal.

Επισης σιγουρα τιτλοι-λογοπαιγνια, οπως το Scapeghost που ανεφερε απο πανω ο μπιλυ (scapegoat = αποδιοπομπαιος τραγος), αλλα δυστυχως δεν εχω αλλο προχειρο στο μυαλο μου :)
 
Hitchhiker's guide to the galaxy. Text adventure.
 
Tώρα θυμήθηκα το... Top Banana !! (καλά, δεν είναι ακριβώς "cool" τίτλος, απλά "περίεργος" :D )

@Uskoke:

Aλλος ένας κλασσικός τίτλος. :thumbup: Σε adventures μπορούμε να βρούμε και άλλα cool oνοματάκια, όπως Hollywood Hijinx, ή το Jinxter.

@Rakeesh:

Θυμάμαι λογοπαίγνια στους τίτλους των King's Quest, όπως:

Romancing the Stone (η γνωστή ταινία)

To err is human (τα λάθη είναι ανθρώπινα)

Absence makes the heart grow fonder

Here today, gone tomorrow

(Eπίσης το perils of Rosella, μου ακούγεται σαν "pearls"). :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Bubsy in Claws Encounters of the Furred Kind σε Mega Drive και SNES. Είχα βρει τον τίτλο πολύ cool τότε που κυκλοφόρησε. :cool:
 
Αν και το παιχνίδι του Dartacan δεν το γνωρίζω, εκείνο το "furred" μου έφερε στο μυαλό το... "Star Paws" των οκτάμπιτων micros. :)
 
Χαχα !! Πολύ ωραίος ο Dino. :thumbup: To παιχνίδι αυτό το είχα πρωτοδεί σε παρουσίαση στο Sprite. (είχε εμφανιστεί και στο Pixel στα review με μια ματιά)

Τώρα θυμήθηκα και το πολύ καλό Ballistix (Ballistics), καθώς και το Pioneer Plague (plaque) ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
:animlaugh: @ Aaargh

Ακόμα δύο χαρακτηριστικά παραδείγματα:

mutant_camels_hes_cart.jpg


leisure_suit_larry_3_01.png


leisure_suit_larry_3_01.png

mutant_camels_hes_cart.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
billy είπε:
Χαχα !! Πολύ ωραίος ο Dino. :thumbup: To παιχνίδι αυτό το είχα πρωτοδεί σε παρουσίαση στο Sprite. (είχε εμφανιστεί και στο Pixel στα review με μια ματιά)
Τώρα θυμήθηκα και το πολύ καλό Ballistix (Ballistics), καθώς και το Pioneer Plague (plaque) ;)

Πράγματι στο Sprite το θυμάμαι κι εγώ... Α ρε εποχές....

Και κάτι από Shareware του ST:

Είναι ο Batman;


Είναι ο Pac-Man;


Οοοοοχιιιιιιιι.... Είναι ο.....

attachment.php
attachment.php
 
Αll time classic τίτλος - ωραίος ο Αλκης !! :)

@Dino:

Xαχαχα !! Δείχνει ωραίος bomberman κλώνος :thumbup:
 
Πίσω
Μπλουζα