Οι ταινίες που αγαπάμε περισσότερο για τη μουσική και τα τραγούδια τους

Bambinella

Extra Galactic RetroEntity!
Joined
18 Mαϊ 2010
Μηνύματα
16.395
Αντιδράσεις
27.701
Πιστευω πως η Ελλαδα γεννησε καταπληκτικους συνθετες και οτι παρα πολλοι απο αυτους ειναι καλυτεροι απο διαφορους ξενους με διεθνη καριερα. Πραγματικα, αισθανομαι περηφανη γι' αυτο!

Πισω απο τα φωτα και τους λαμπερους πρωταγωνιστες κρυβονται οι αφανεις ηρωες που εδωσαν την ψυχη τους σε ενα κομματι χαρτι γραφοντας νοτες πανω στο πενταγραμμο και που χαρη σ' αυτους, καποιες ταινιες εγραψαν ιστορια....

Θα ηθελα λοιπον, να μου δωσετε τις ταινιες που αγαπησατε περισσοτερο για τη μουσικη και τα τραγουδια τους. Αυτες που μιλανε κατευθειαν στην καρδια σας.

Οι δικες μου επιλογες ειναι σε εντελως τυχαια σειρα κι ετσι θα ηθελα να ειναι και οι δικες σας:

Γιωργος Χατζηνασιος

Οι αμαρτωλοι


Το αγκιστρι



Ψυχη και σαρκα


 


Σταυρος Ξαρχακος

Κοριτσια στον ηλιο


Γυμνοι στο δρομο


 


Μιμης Πλεσσας

Νομος 4000


Η Παριζιανα



Το κοριτσι του 17



Ιστορια μιας ζωης


 


Αργυρης Κουναδης

Ο θανατος θα ξαναρθει

 


Γιαννης Σπανος

Αναζητησις


Ομορφες μερες


 


Κωστας Καπνισης

Πολυ αργα για δακρυα


Ο μικρος δραπετης



Πανικος



Η μεγαλη αποφαση



Τελευταια πτηση
 
Εμένα στο μυαλό μ όταν διάβασα τον τίτλο ήταν "Διπλοπενιές!" Είναι σαν ταινία μέτρια νομίζω αλλά την αγαπάω περισσότερο για τη μουσική και τα τραγούδια! Σίγουρα είναι και άλλες και θα επανέρθω στο θέμα!
 
Αν το πάω με τους συνθέτες που προτείνετε, από Ξαρχάκο σίγουρα καλύτερη η Λόλα, από Πλέσσα Οι θαλασσιές οι Χάντρες, και από Καπνίση Το Δόλωμα και η Τζένη-Τζένη. Σπανός και Χατζηνάσιος είναι μοναδικοί στις ταινίες αυτές που γράφετε. Αλλά σίγουρα αγαπημένες για τη μουσική και τα τραγούδια τους είναι πάνω απ'όλα, όσο κι αν στον ίδιο δεν άρεσε, οι ταινίες του Μάνου Χατζηδάκι, όπου οι πιο χαρακτηριστικές του μας άφησαν κι από κάποια τραγούδια-σταθμούς. Ίσως πάνω απ' όλες να βάλω την...Αλίκη στο ναυτικό, όσο κι αν ακούγεται περίεργο !

Επίσης μου άρεσε το συνολικό μουσικό ύφος του Μαρκόπουλου στο Πιο λαμπρό αστέρι, τρομερό εγχείρημα αλλά και καταπληκτική προσαρμογή γι αυτόν, αν και έχει δώσει πολύ καλή μουσική και σε άλλες ταινίες. Θα έγραφα την Επειχήρηση Απόλλων, αλλά εκεί μπήκαν και κάποια ήδη έτοιμα τραγούδια του.

Και φυσικά δε θα ξεχάσω το μεγάλο Μίκη Θεοδωράκη στη Συνοικία το όνειρο και στον Άνθρωπο με το γαρύφαλλο.
 
Συμπληρωνω αλλες τρεις ταινιες και νομιζω πως ετσι ολοκληρωνω ολες τις πολυ αγαπημενες μου για τη μουσικη τους:

Κωστας Καπνισης

Οταν η πολις πεθαινει

 


Μανος Χατζιδακις

Χαμενα ονειρα

 


Χρηστος Λεοντης

Ο ταφος των εραστων
 
Μάνος Χατζιδάκις

Χαμένα όνειρα

Μανταλένα

Ταξείδι του μέλιτος

Στέλλα

Ποτέ την Κυριακή

Μίκης Θεοδωράκης

Αλέξης Ζορμπάς

Συνοικία το όνειρο

Ζ -ξέρω είναι γαλλοαλγερινή παραγωγή, αλλά με τόσους σπουδαίους Έλληνες συντελεστές -Βασιλικός, Γαβράς, Θεοδωράκης, Παπά- εγώ τη θεωρώ ελληνική.

Αργύρης Κουνάδης

Το κορίτσι με τα μαύρα

Μίμης Πλέσσας

Γοργόνες και μάγκες

Το κορίτσι του '17

Οι θαλασσιές οι χάντρες

Πεθαίνω κάθε ξημέρωμα

Σταύρος Ξαρχάκος

Κόκκινα φανάρια

Γυμνοί στον δρόμο

Κορίτσια στον ήλιο

Γιώργος Χατζηνάσιος

Οι γενναίοι πεθαίνουν δυο φορές

Οι αμαρτωλοί

Γλυκιά συμμορία

Με φόβον και πάθος

Γιάννης Σπανός

Εκείνο το καλοκαίρι

Αναζήτησις

Κώστας Καπνίσης

Υπολοχαγός Νατάσα

Πανικός

Νίκος Μαμαγκάκης

Η λεωφόρος του μίσους

Ελένη Καραίνδρου

Ταξίδι στα Κύθηρα

Το μετέωρο βήμα του πελαργού
 
Μανος Χατζιδακις

Ποτε την Κυριακη

χαμενα ονειρα

Μανταλενα

Αλιμονο στους νεους

Μια ζωη την εχουμε

Το ξυλο βγηκε απ τον παραδεισο

Χτυποκαρδια στο θρανιο

Η Αλικη στο ναυτικο

Κωστας Καπνισης

πολυ αργα για δακρυα

ο μικρος δραπετης

οταν η πολις πεθαινει

η μεγαλη αποφαση

μια γυναικα στην αντισταση

χωρις ταυτοτητα

ζητημα ζωης και θανατου

Μιμης Πλεσσας


ενας μεγαλος ερωτας

πεθαινω καθε ξημερωμα

Ολγα αγαπη μου

εν ονοματι του νομου

το κοριτσι του 17

γοργονες και μαγκες

η παριζιανα

οι θαλασσιες οι χαντρες

ραντεβου στον αερα

Γιωργος Χατζηνασιος

οι αμαρτωλοι

σ αγαπω

εσχατη προδοσια

οι γενναιοι πεθαινουν δυο φορες

αιχμαλωτοι του μισους

το αγκιστρι

ψυχη και σαρκα

Γιωργος Κατσαρος

Η αγαπη μας

Η κομισσα της Κερκυρας

Βιβα Ρενα

κραυγη

ο στριγγλος που εγινε αρνακι

το κοριτσι του λουνα παρκ

πονηρο θηλυκο κατεργαρα γυναικα

Γιαννης Σπανος

εκεινο το καλοκαιρι

σκιες στην αμμο

ομορφες μερες

νυφοπαζαρο

Αναζητησις

Γιαννης Μαρκοπουλος

επιχειρησις Απολλων

νταμα σπαθι

το παρελθον μιας γυναικας

κατηγορω τους ανθρωπους

το πιο λαμπρο αστερι


Σταυρος Ξαρχακος


κοκκινα φαναρια

ταξιδι

κοριτσια στον ηλιο

αμοκ

διπλοπενιες

Μικης Θεοδωρακης

συνοικια το ονειρο

Νικος Μαμαγκακης

η αρχοντισσα και ο αλητης

η δασκαλα με τα ξανθα μαλλια

η νεράιδα και το παλικαρι

η λεωφορος του μισους

η ωραια του κουρεα

μια ιταλιδα απ την Κυψελη


Μανος Λοΐζος


το λεβεντοπαιδο

διακοπες στην Κυπρο μας

αυτα προς το παρον..

ΒΒ μπορουμε να βαλουμε και συνθετες οπως ο Ζαμπετας,ο Τσιτσανης κλπ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
ΒΒ μπορουμε να βαλουμε και συνθετες οπως ο Ζαμπετας,ο Τσιτσανης κλπ;
Βεβαιως! Γιατι οχι; Αν σας αρεσουν η μουσικη και τα τραγουδια που εγραψαν για καποιες ταινιες, να τους αναφερετε.
 
bambinella 100 είπε:
Βεβαιως! Γιατι οχι; Αν σας αρεσουν η μουσικη και τα τραγουδια που εγραψαν για καποιες ταινιες, να τους αναφερετε.
ευχαριστω ΒΒ,μολις συγκεντρωσω συνθετες και τραγουδια τους θα επανελθω :)
 
Να προσθέσω

Σταμάτης Σπανουδάκης

Ξαφνικός έρωτας

Ελένη Καραινδρου

​ Η τιμή της αγάπης
 
Τεράστιοι καλλιτέχνες,με υπέροχες δημιουργίες.Και όχι λίγες..Είναι εκπληκτικό το πως μπορούν να "μεταπηδούν" από είδος σε είδος και να το κάνουν με μεγάλη επιτυχία..Ο Χατζηνάσιος π.χ. από το αστυνομικό θρίλερ του "Με φόβο και πάθος" στο ερωτικό δράμα "Ψυχή και σάρκα"..
Ό,τι "ζητάει" η ταινία,τους το δίνει εύστοχα ο συνθέτης.
Απλά ήθελα να προσθέσω,για τον Πλέσσα ,το "Το χώμα βάφτηκε κόκκινο" και τον "Αστραπόγιαννο".Και ο Πλέσσας λοιπόν.Από τις κωμωδίες-μιούζικαλ,σε "ελληνικά γουέστερν"!..Από το κέφι και χορό στη δράση και τα μοιρολόγια!..Ειδικά στον 'Αστραπόγιαννο", αυτό το instrumental στη σκηνή που ο Κούρκουλος θρηνεί πάνω από το σώμα της αγαπημένης του..Τι τρομερή μουσική!Μόνο ένα συναίσθημα σε "πλημμυρίζει" εκείνη τη στιγμή.Και είναι η μουσική του συνθέτη που σε παρασέρνει και σε κάνει να νιώθεις όπως και ο πρωταγωνιστής ..Όπως το ζήτησε και η bambi:
"..μουσική που μιλάει στην καρδιά..".
Έχει μεγάλη "δύναμη" η μουσική.
 
@Fulci Ακομα κι εγω η ιδια ειχα ξεχασει πως ειχα ανοιξει αυτο το θεμα στο φορουμ. Που το ανακαλυψες; :)
Αφου λοιπον ξαναηρθε στην επιφανεια, θελω να πω και ποιος τελικα ειναι ο πιο αγαπημενος συνθετης απο ολους αυτους που ανεφερα. Ποιος ειναι αυτος που με αγγιξε οσο κανεις μεχρι και το τελευταιο κυτταρο της καρδιας μου:

Κωστας Καπνισης. Ο ενας και μοναδικος.
 
Και ο Καπνίσης φυσικά.Και αυτός με ποικίλες επιτυχημένες δημιουργίες..Θυμάμαι που μιλούσαμε για μουσικές ταινιών σε ένα καφέ με έναν φίλο μου,πριν από δέκα χρόνια περίπου.Και όταν ανέφερα τον Καπνίση,μου είπε πως δεν τον ήξερε! "Βρε είναι δυνατόν?" του λέω..Δεν τον ήξερε.Δεν το πίστευα.Γιατί είναι σινεφίλ και ασχολείται αρκετά με μουσική.."Τον ξέρεις",του λέω.
"Δεν τον ξέρω" μου απάντησε και επέμενε.Και όταν του ανέφερα διάφορες ταινίες,αναγνώρισε τη μουσική του..Άρα ήξερε τη μουσική,του ήταν οικεία αλλά δεν ήξερε τον δημιουργό..Και ξαφνιάστηκε όταν ανακάλυψε πόσες ταινίες έχουν "ντυθεί" με τη μουσική του Καπνίση..
Υπάρχουν πολλά άτομα που ξέρουν και αναγνωρίζουν τη μουσική,αλλά δεν γνωρίζουν τον δημιουργό..Και είναι τουλάχιστον κρίμα.
Η "Τελευταία πτήση" μου αρέσει σαν ταινία, όπως και η μουσική της φυσικά. Στενάχωρη βέβαια,αλλά μου αρέσει.
 
@Fulci Να γιατι στο αρχικο μου σχολιο αποκαλω τους συνθετες αφανεις ηρωες.
Σκεφτομαι τι θα ηταν αραγε το Κοριτσια στον ηλιο, Εκεινο το καλοκαιρι, Η τελευταια πτηση, με μια μουσικη αδιαφορη;
 
Νόμος 4000

Λόλα

Η Δασκάλα με τα ξανθά μαλλιά

Μανταλένα

Η Ζούγκλα των Πόλεων

ΟΧΙ

Σουλιώτες
 
Ανέφερες "Κορίτσια στον ήλιο" και "Εκείνο το καλοκαίρι"..Οι αγαπημένες μου ταινίες,του αγαπημένου μου σκηνοθέτη στην Ελλάδα.Και που φυσικά υπάρχουν στην ταινιοθήκη μου.Και τις βλέπω και τις ξαναβλέπω.Και αν παίξουν επανάληψη στη tv,πάλι τις βλέπω.Δε λέω στον εαυτό μου "αα,δεν πειράζει,αφού τις έχω και μπορώ να τις δω ανά πάσα στιγμή,δεν χρειάζεται να τις δω"..ΟΧΙ..Τις βλέπω όποτε και να τις πετύχω..
Και το θέμα είναι ότι δεν ξέρω γιατί μου αρέσουν τόσο πολύ..Το στόρι τους?..Το love στόρι τους?..ή υπέροχη μουσική τους?..Μάλλον,όλα μαζί.Όπως γράφεις:θα μπορούσαν να ήταν ίδιες ταινίες χωρίς τον Σπανό ή τον Ξαρχάκο?..ΟΧΙ,δεν θα ήταν ίδιες!..Ξεκάθαρα..
Στο "Κορίτσια στον ήλιο" περιμένω πως και πως,να ΄ρθει εκείνο το ντουέτο του Fefe με την Μαρία Δημητριάδη . Το "τι να θυμηθώ"...Τι τραγούδι!..Πόσο ποιο ταιριαστό τραγούδι για την συγκεκριμένη στιγμή!..Και όλη η μουσική της ταινίας!Μέχρι και η βουή από τους κινητήρες του αεροπλάνου!..Είναι τόσο δυνατή,επίτηδες!..Σε κάνουν να φωνάξεις: "Σβήστε τε επιτέλους.Να μην ξεκινήσει ποτέ το αεροπλάνο"..Και μετά το γνωστό τραγούδι στο τέλος!..Επίσης υπέροχο και πιο γνώριμο φυσικά.
Και όπως είχε πει και ο Βόγλης σε μια συνέντευξη του: "To "Κορίτσια στον Ήλιο" είναι σαν την σαμπάνια"..Έχει μια γλυκόπικρη γεύση".
Όχι κ. Γεωργειάδη..Δεν θέλουμε άλλες σαμπάνιες! (ή θέλουμε,για να μας θυμίζει ότι όλα στη ζωή δεν είναι γλυκά?)
 
Φυσικά είναι αδύνατον να διαλέξω αγαπημένο κομμάτι σε ταινία..Όλοι οι συνθέτες,άλλοι περισσότερο και άλλοι λιγότερο,σε έχουν επηρεάσει με τις μουσικές τους σε αρκετές ταινίες..Πολλοί σχολιαστές ανέφεραν αρκετές.Και εγώ θα μπορούσα να αναφέρω ΚΑΙ άλλες τόσες..
Η λίστα είναι απαγορευτική για να γραφτεί σε ένα μικρό σχόλιο..
Ένα είναι το σίγουρο..Η μουσική είναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΗ στις ταινίες!..
υγ: Τώρα,ξαναδιάβασα σε αρκετές λίστες,το "Ψυχή και σάρκα"..Τι να γράψω..Υπάρχουν ταινίες που θέλεις να τις βλέπεις,να τις βλέπεις και να τις ξαναβλέπεις για την μουσική τους!..Την είχα νοικιάσει από βίντεοκλαμπ πριν 30 χρόνια, και αφού την είδα,έκανα rewind και ξαναείδα τους τίτλους αρχής.Και ξανά το ίδιο,το ίδιο και για καμιά ώρα έβλεπα μόνο τους τίτλους αρχής,για να ακούω το τραγούδι (με το αεροπλάνο στον αέρα σε παγωμένο πλάνο).Και αφού πέρασε αυτή η ώρα,ξαναείδα ολόκληρη την ταινία..Για να ξαναθυμηθώ και την τελευταία νότα σε κάθε σκηνή..
 
:cool: «Κάτι κουρασμένα παλληκάρια» :whistle:
Η μουσική, από την στιγμή που θα αρχίσουν οι τίτλοι μέχρι τέλους,
με ταξιδεύουν για σαββατοκύριακο στη Ρόδο, με τα έξοδα πληρωμένα!
 
:cool: «Κάτι κουρασμένα παλληκάρια» :whistle:
Η μουσική, από την στιγμή που θα αρχίσουν οι τίτλοι μέχρι τέλους,
με ταξιδεύουν για σαββατοκύριακο στη Ρόδο, με τα έξοδα πληρωμένα!
Μιμης Πλεσσας. Τι ιστορια εγραψε αυτος ο ανθρωπος στον ελληνικο κινηματογραφο!
 
Υπάρχουν οι ταινίες που μου αρέσουν και έχουν τόσο υπέροχη μουσική και τραγούδια,που με κάνουν να τις βλέπω και να τις ξαναβλέπω,όπως το "Εκείνο το καλοκαίρι",το "Κορίτσια στον ήλιο" και το "Ψυχή στη σάρκα".Όχι μόνο για την μουσική τους,αλλά επειδή μου αρέσουν και σαν ταινίες.
Υπάρχουν όμως και ταινίες που δεν μου άρεσε τόσο πολύ το στόρι τους,αλλά μπορώ να τις ξαναδώ για την υπέροχη μουσική και τα τραγούδια τους..Κοιτάζοντας τις λίστες που έγραψαν άλλοι φίλοι (και φίλες) πιο πάνω,ξαναθυμήθηκα δύο από αυτές:
Το "Επιχείρησις Απόλλων" και το "Πεθαίνω κάθε ξημέρωμα"..
Το "Επιχείρησις Απόλλων" δεν μου αρέσει σαν ταινία,μια "διαφημιστική" ταινία,με ένα ρομαντικό-κουτό love story στα όρια του γελοίου.Νομίζω πως την ταινία την σώζει η υπέροχη μουσική του Μαρκόπουλου,που -προσωπικά- εξαιτίας της δεν λέω ποτέ όχι όταν την πετύχω σε κάποιο κανάλι.
Το "Πεθαίνω κάθε ξημέρωμα", σίγουρα είναι πολύ καλύτερη σαν ταινία (από το Επιχείρησις Απόλλων),αλλά βρε παιδί μου..πολύ "σκοτεινή" και "απαισιόδοξη" και "βαριά"..Υπερβολική "μαυρίλα", ακόμα και για μένα που αρέσουν τέτοιου είδους ταινίες με στενάχωρες υποθέσεις και αδιέξοδες εξελίξεις.Αλλά η μουσική του Πλέσσα είναι φανταστική.Και πάλι,εξαιτίας του συνθέτη και της μουσικής του (και τα τραγούδια του) είναι ο λόγος που την ξαναβλέπω άνετα.Αν και δεν προβάλλεται τόσο συχνά όπως κάποιες άλλες.
Το τραγούδι δε την στιγμή που "μονομαχούν" ο Καζάκος με τον Αντωνόπουλο!..Τέλειο!..Ζεϊμπεκιά,απόλυτα ταιριαστή σε μια ελληνική "μονομαχία" αλά spaghetti western ταινία..Όσο κωμική μπορεί να φαίνεται η "πάλη",η μουσική την υπερκαλύπτει θετικά!..
Ό,τι και να πεις είναι λίγο.Συγχαρητήρια κ.Πλέσσα. Πετύχατε για άλλη μια φορά!..Ευχαριστούμε για ένα ακόμα αξέχαστο δημιούργημα..
 
1.Η Παριζιανα, Πουλοπουλος, Μαριλεννα, Μυκονος και Βλαχοπουλου τι άλλο να ζητήσει και ο Σειλινος να χορεύει με την Μπρογιερ κάτω από τους ανεμομυλουςτι καλύτερο!
2.Το κλωτσοσκουφι, Μπιθικωτσης, Αλικη και το απάνεμο δεντράκι με την Μαιρουλα να χορεύει!
3.Το αγριμακι: Αγρίμι, αγριμακι ...ή Συλβα να ερμηνεύει τα τραγούδια της ταινίας σε μία Αθηνα πανέμορφη.
 
Πίσω
Μπλουζα