Οι ταινίες που θα ''ζήλεψε'' ο Φίνος

dimitri10b

RetroActive
Joined
26 Δεκ 2010
Μηνύματα
311
Αντιδράσεις
59
Ανήκω στην κατηγορία των ατόμων που πιστεύουν πως οι ταινίες του Φίνου ήταν ανώτερες από όλων των άλλων εταιριών της εποχής από κάθε άποψη... Όμως σίγουρα μέσα στο απίστευτο πλήθος ταινιών που γυρίστηκαν στην άνθιση της έβδομης τέχνης στη χώρα μας υπάρχουν ταινίες άλλων εταιριών εκτός Φίνος Φίλμς οι οποίες ξεχώρισαν και εξακολουθούν να ξεχωρίζουν μέχρι σήμερα...Ποιες λοιπόν πιστεύετε πως θα ήταν οι ταινίες που θα ''ζήλεψε'' ο ''Πατριάρχης'' του Ελληνικού κινηματογράφου Φιλοποίμην Φίνος; Σαν κριτήριο μην λάβετε την εμπορικότητα της ταινίας και τα εισιτήρια που έκοψε αλλά την ποιότητα της...

Να κάνω εγώ την αρχή με δύο αριστουργήματα του Γιώργου Τζαβέλα την ''Κάλπικη Λίρα'' τη οποία θεωρώ την καλύτερη Ελληνική ταινία και το ''Η Δε Γυνή να Φοβήται τον Άνδρα''
 
Ψυχη και Σαρκα
 
Συμφωνώ απόλυτα με όσα λες για τη Φίνος Φιλμ! Άλλωστε το avatar μου το μαρτυράει τη λατρεία που της έχω! Μια ταινία που μου έρχεται στο μυαλό από αυτές που λες , έτσι πρόχειρα και χωρίς πολύ σκέψη είναι "Οι Γενναίοι Του Βορρά"! Πολύ μεγάλη παραγωγή του Καραγιάννη!...
 
θα συμφωνησω κι εγω με ολα οσα γραφεις

ταινιες που θα ζηλευε ο Φινος: θα προσθεσω την "δεσποινις ετων 39" και την "ενα βοτσαλο στη λιμνη"
 
Η σωφερινα

Ο ζηλιαρογατος

Χτυποκαρδια στο θρανιο

Αλιμονο στους νεους

Η κορη μου η σοσιαλιστρια

Μοντερνα Σταχτοπουτα

Αυτο που θα πρεπει οπωσδηποτε να εξετασουμε εδω πιστευω, δεν ειναι μονο καποιες καλες ταινιες που ο Φινος θα ζηλευε.

Περαν αυτου, οι ταινιες αυτες θα πρεπει να εχουν την τεχνοτροπια, το χρωμα και τον αερα των ταινιων του Φινου. Θα πρεπει να τις βλεπουμε και να λεμε "Κοιτα να δεις, αν δεν το ηξερα, θα ημουν βεβαιος οτι αυτη η ταινια ειναι Φινος Φιλμ!"

Πιστευω οτι οσες παρεθεσα παραπανω, καλυπτουν αυτο το πολυ ουσιαστικο στοιχειο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
«Στέλλα». Ήταν η τελευταία ταινία της Μήλας Φιλμ. Ίσως και το «Αχ αυτή η γυναίκα μου».
 
Η ταινια "Στα συνορα της προδοσιας" που αν δεν κανω λαθος εκοψε και πολλα εισιτηρια.
 
Πολύ ωραίο Θέμα! Η ΦΙΝΟΣ είναι μακράν η καλύτερη ελληνική εταιρία παραγωγής όλων των εποχών! Εγώ δε θα σταθώ σε συγκεκριμένες ταινίες που θα ζήλευε ο ΦΙΝΟΣ, απλά η μοναδική εταιρία που θα μπορούσε εν μέρη συναγωνιστεί τον ''ΠΑΤΡΙΑΡΧΗ'', απο πλευράς ποιότητας εικόνας και ήχου, είναι αυτή του ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ ΚΑΡΑΤΖΟΠΟΥΛΟΥ και στα τέλη του 60 σημείωσε μεγάλες επιτυχίες και είναι πιστεύω και η μοναδική περίοδος όπου η ΦΙΝΟΣ είχε αποκτήσει ένα ισχυρό αντίπαλο!

Υπάρχουν κι άλλες ταινίες από άλλες εταιρίες που έπιασαν το μεγαλείο της ΦΙΝΟΣ όπως η κάλπικη λίρα, ένας ήρωας με παντούφλες, της κακομοίρας (αν και γυρίστηκε στα στουντιο της ΦΙΝΟΣ) η ξεριζωμένη γενιά και η οδύσσεια ενός ξεριζωμένου.
 
ΣΙΓΟΥΡΑ τις ταινιες του Τζεημις Παρις οι οποιες ηταν αρτιες παραγωγες κι ειχαν και την τεχνικη υποστηριξη του στρατου που παρειχε εξοπλισμο και στρατιωτες για κομπαρσους

Τις ταινιες του Καραγιαννης-Καρατζοπουλος δεν θα πρεπει να τις ζηλεψε ιδιαιτερα ο Φινος οσο κι αν ηθελε η Βουγιουκλακη να τον κανει να ζηλεψει το 1967 οταν τα "εσπασαν" κι εφυγε... Γιαυτο επελεξε εναν τετοιο τιτλο για την πρωτη της ταινια εκει
 
"Κάλπικη λίρα", "Επιχείρησις Απόλλων", "Τι έκανες στον πόλεμο Θανάση", "Τα κόκκινα φανάρια", "Το κορίτσι με τα μαύρα", "Στέλλα". Αν και πάλι, δεν είμαι σίγουρος, αν σκεφτεί κανείς ότι ένας τόσο σπουδαίος και έξυπνος παραγωγός δεν έκανε περισσότερες ταινίες με τον Λογοθετίδη ή τη Λαμπέτη ή δεν γύρισε καμιά ταινία με την Παξινού και τη Μερκούρη ή αρνήθηκε να μπει συμπαραγωγός στο "Ποτέ την Κυριακή" και στον "Αλέξη Ζορμπά"...
 
Στο στυλ των ταινιων που η Φινος Φιλμ θα ηθελε βαζω τις: "Ραντεβου Με Μια Αγνωστη" & "Νταμα Σπαθι"!
 
Αναρωτιεμαι αν η ταινια Νταμα Σπαθι θα μπορουσε πραγματικα να ειναι του Φινου.....Μαλλον οχι, θα ελεγα.

Για το Ραντεβου με μια αγνωστη, ομως, δεν εχω καμια αμφιβολια. Μια ταινια πραγματικα ανταξια της μεγαλης αυτης εταιριας και μπραβο argy που τη σκεφτηκες!

Επισης, προσθετω στην αρχικη μου λιστα τις ταινιες:

Εφιαλτης

Η νυφη το' σκασε.

Αυτη η τελευταια γραφει παραγωγη Τζενη Φιλμ, αλλα ισως να υπαρχει ο Φινος απο πισω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Bambinella, η ταινία "Η νύφη τόσκασε" ξεκίνησε ως παραγωγή της Τζένης Καρέζη ("Τζένη Φιλμ"), αλλά στην πορεία τα βρήκε σκούρα η Τζένη, γι' αυτό και μπήκε ως συμπαραγωγός η "Φίνος Φιλμ", η οποία διένειμε την ταινία στους κινηματογράφους και κρατά τα δικαιώματα της ταινίας μέχρι σήμερα.
 
ναι αυτό ξέρω και εγώ...και η ταινία αυτή δόθηκε από τον Τηλεθεατή ως ταινία του Φίνου...
 
Σε ευχαριστω παρα πολυ, atanasio!

Σαν να ειχα ακουσει κατι κι εγω, γι' αυτο και ανεφερα το ονομα του Φινου, αλλα δεν ημουν καθολου βεβαιη για τιποτα.

Οποτε, η Νυφη οχι μονο φαινεται, αλλα ειναι παραγωγη του Φινου!
 
''συνοικια το ονειρο''

''υποβρυχιο παπανικολης''

''τι εκανες στον πολεμο θαναση''
 
Κάλπικη Λίρα,

Αλίμονο στους Νέους

Έγκλημα στα Παρασκήνια

Εφιάλτης

Θου Βου 1 και 2 (και όλες με την εταιρία του καθώς και αυτές με τον Κατσουρίδη)

Μια αριστουργηματική ασπρόμαυρη αντιπολεμική (μου διαφεύγει ο τίτλος) με Γεωργίτση, Τσαχιρίδη

και μερικές δεκάδες άλλες

Τεχνικά η Φίνος ήταν η καλύτερη από όλες τις εταιρίες της εποχής σίγουρα (καλά η Καρατζο-Καραγια ήταν πολύ και της αρπαχτής και φαίνεται αυτό σε όλες σχεδόν τις ταινίες - ούτε ντεκουπάζ, ίδια ντεκόρ, ίδιοι φωτισμοί φλατ χάλια) απλά τις ξέφυγε το πράγμα από τα μέσα δεκαετίας του 60 και δώθε.

Καλά όσο για Κονιτσιώτη ή Πάρις - στην Ιστορία πλέον του Ελληνικού Σινεμά έχουν περάσει σαν παραγωγοί της Χούντας (όλα τα "ΈΠΗ" που γύρισαν είναι για γέλια - χάλια ερμηνείες, μέτρια φωτογραφία, απλά καμιόνια και τάνκς και αρπακολλατζίδικο ερωτοπολεμικό σενάριο - και μη χειρότερα δηλαδή)
 
Εγώ θεωρώ αφού αναφέρθηκε ο Κονιτσιώτης,ότι και το ελληνικό λαβ-στόρυ ''Εκείνο το καλοκαίρι'' θα μπορούσε να ήταν ταινία της FINOS FILMS
 
Πίσω
Μπλουζα