Οι τρείς πιο επικές Retro σκηνές μας

nicksofar

RetroActive
Joined
21 Σεπ 2008
Μηνύματα
263
Αντιδράσεις
21
Στό συγκεκριμένο thread, το κάθε μέλος θα ανεβάζει, τρείς απο τις αγαπημένες του σκηνές απο το top αρχείο ρετρο ταινιών του, όχι παραπάνω παρακαλώ.

Κάνω την αρχή....


[edit] Αυτό το βίντεο διαθέτει περιεχόμενο από το χρήστη MC for Warner Bros., ο οποίος το έχει αποκλείσει για λόγους πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]

περιμένω τις δικές σας...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλή ιδέα, και εξαιρετικές οι επιλογές σου. Οι δικές μου είναι οι παρακάτω (Προσοχή: Αν δεν έχετε δει τις ταινίες μην κάνετε το λάθος να δείτε τις σκηνές, είναι τρομερά SPOILERS):

Νούμερο 3: Rocky (1976)

[video=youtube;F5-s4abeoak]

Γελάστε όσο θέλετε, αλλά εγώ από το σοκ που έπαθα όταν συνειδητοποίησα πως ο Rocky δεν είχε κερδίσει έκλαιγα δυο μερόνυχτα! Το είχα πάρει πολύ βαριά και αργότερα σκέφτηκα πόσο περισσότερο μου αρέσουν τα απρόσμενα φινάλε από τα αναμενόμενα happy endings, αφού σου μένουν πολύ περισσότερο και δημιουργούν πολύ έντονα συναισθήματα.

2. The Fly (1958)

[edit] Αυτό το βίντεο διαθέτει περιεχόμενο από το χρήστη Fox, ο οποίος το έχει αποκλείσει για λόγους πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]

Εκπληκτική σκηνή που στοίχειωνε τον ύπνο μου για καιρό.

1. Planet of the Apes (1968)

[edit] dead picture [edit]

Ίσως το αγαπημένο μου φινάλε όλων των εποχών, ακόμα και σήμερα μου φέρνει ανατριχίλα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Top Gun: (η απόλυτη σκηνή του έργου! :D )

[edit] Το βίντεο αυτό δεν είναι πλέον διαθέσιμο λόγω υποβολής αξίωσης πνευματικών δικαιωμάτων από το χρήστη Paramount Pictures Corporation. [edit]

Dirty Dancing - The time of my life (πριν από τίτλους τέλους):

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπον, οι 3 δικες μου ειναι οι εξης:

1)Rambo 2-"I'm coming to get YOU!"...[edit] Αυτό το βίντεο διαθέτει περιεχόμενο από το χρήστη Studiocanal, ο οποίος το έχει αποκλείσει για λόγους πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]...

2) The Terminator-"Eye surgery"...[edit] dead picture [edit]...και (παλι απο Terminator το 2 αυτη τη φορα)

3) Terminator 2-Judgment Day: "Hasta La Vista,Baby"...

 






Κριμα ομως που ειναι μονο τρεις... :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίες επιλογές, παίδες! Το καλο με το thread , είναι ότι περνούμε ιδέες για ρετρό viewing...
 
A Nightmare On Elm Street:

[video=youtube;2-frM2Lf8KE]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραίο θρεντ. Λοιπον:

1) Terminator 2, η σκηνή που η Κονορ συναντα για πρωτη φορα τον Αρνι στο νοσοκομείο.

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί. [edit]

2) Predator (1987), η σκηνή όπου όλοι μαζί περιποιούνται...τα δεντρα. Δε βρήκα καθαρό βίντεο, αλλα ενα που ξεκινά να αστειεύεται με τη σκηνή αυτή και συνεχίζει δείχνοντάς τη. Εχει και πλακα στην αρχή. :D

[edit] Αυτό το βίντεο διαθέτει περιεχόμενο από το χρήστη Fox, ο οποίος το έχει αποκλείσει για λόγους πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]

3) Και η αγαπημένη μου καρατέκα σκηνή:

:headbangdude: :headbangdude: :headbangdude:

Βασικά είναι πολλές αλλες, αλλα ξεχωρίζω αυτές τις τρεις.

EDIT: Για ακόμα μια φορά γελάω με το στραβό χείλι του "θυμωμένου" Ζαν Κλωντ Βαν Νταμ-ιτ :D

EDIT2: Η εισαγωγική σκηνή του Blade ειναι σουπερ! (ποιός Σκοτσέζε!!! :D )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1) Sudden impact. Κανένας δεν χαλάει τον πρωινό καφέ του Βρώμικου Χάρι



3) To φινάλε του Beyond του Φούλτσι

[edit] dead picture [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οπως μου ερχονται στο μυαλο αυτη τη στιφμη

1) Cobra "I dont shop here" - τι να λεμε τωρα

[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]

2)Solaris - Λυρικο και απροσμενο φιναλε απο τον ζωγραφο του σινεμα

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όλο.

[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]

Από 0:40 και μετά.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρε παιδια, εσεις δεν αγριευεστε με ολα αυτα; Εμενα μου κοπηκε το αιμα με τις επιλογες σας, ειδικα με αυτες του RIO και του metalcandyman!

Εφιαλτες θα εχω αποψε.... :eek:
 
bambinella 100 είπε:
Ρε παιδια, εσεις δεν αγριευεστε με ολα αυτα; Εμενα μου κοπηκε το αιμα με τις επιλογες σας, ειδικα με αυτες του RIO και του metalcandyman!Εφιαλτες θα εχω αποψε.... :eek:
Συγγνώμη Bambinella, ίσως έπρεπε να προειδοποιήσω ή να βάλω σκηνές πιο πολύ από περιπέτειες και όχι τρόμου. Αλλά άμα το καλοσκεφτείς " its only a movie" που έλεγαν και στα παλιά διαφημιστικά... ;)
 
Μπα, δε χριεαζοταν προειδοποιηση. Οι τιτλοι μιλαν απο μονοι τους! Το θεμα ειναι οτι εγω τρομαξα χωρις να πατησω καν το Play στα βιντεακια.....

Που και να το παταγα! :D

Μια τελευταια ερωτηση: Υστερα απο αυτα που βλεπετε, μπορειτε να φατε; Γιατι εγω μια φορα τολμησα να δω ταινια τρομου στη ζωη μου, οταν ημουν 18 - 19 και αηδιασα τοσο που επι μερες δεν μπορουσα να κατεβασω μπουκια.

Πολυ ασχημη εμπειρια!
 
bambinella 100 είπε:
Μπα, δε χριεαζοταν προειδοποιηση. Οι τιτλοι μιλαν απο μονοι τους! Το θεμα ειναι οτι εγω τρομαξα χωρις να πατησω καν το Play στα βιντεακια.....Που και να το παταγα! :D

Μια τελευταια ερωτηση: Υστερα απο αυτα που βλεπετε, μπορειτε να φατε; Γιατι εγω μια φορα τολμησα να δω ταινια τρομου στη ζωη μου, οταν ημουν 18 - 19 και αηδιασα τοσο που επι μερες δεν μπορουσα να κατεβασω μπουκια.

Πολυ ασχημη εμπειρια!
Εγω παντως Bambinella μου περιδρομιαζω κατι σουβλακια,πιτσες,μπυρες κτλ με τα θριλερ αλλο πραμα :D
 
metalcandyman είπε:
Εγω παντως Bambinella μου περιδρομιαζω κατι σουβλακια,πιτσες,μπυρες κτλ με τα θριλερ αλλο πραμα :D
Α, τρως και κρεας μαζι με τις ταινιες τρομου! Ορεκτικος συνδυασμος! ;) :D
 
Πολύ ωραίο thread και πολύ ωραία πράγματα έχετε ποστάρει, κύριοι...

Ιδού και τα δικά μου:

(Δε γράφω τίτλο, για να σας κάνω να κλικάρετε) :D
[edit] dead picture [edit]

Το ξέρω οτι πήγα πολύ παλιά, αλλά μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση η ταινία και η συγκεκριμένη σκηνή, μου έχει μείνει στο μυαλό.

Καρά-epic!

Βασικά, δε μπορώ να θυμηθώ κάτι άλλο...

Μάλλον θα συμφωνήσω με τον alkis21 για το φινάλε του Πλανήτη των Πιθήκων και με τον Rygar, για το Τ2, τη σκηνή στο νοσοκομείο...

Υποθέτω οτι μπορούν να ανοιχτούν και άλλα τέτοια θέματα, του τύπου:

"Οι 3 πιο ξεκαρδιστικές ρετρό σκηνές"


"Οι 3 πιο τρομακτικές στιγμές"


κλπ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συμφωνώ να ανοιχτούν κι αλλα τετοια θρεντς πιο συγκεκριμένα.

DINO είπε:

"Οι 3 πιο τρομακτικές στιγμές"
Μερικοί ήδη τις ποστάρισαν εδώ :D
 
1. Ο αποχαιρετισμός των μαθητών στον mister Keating. The dead poets' society (1989)


2. Όλα τα λογοκριμένα φιλιά της παιδικής του ηλικίας σε μία μόνο μπομπίνα. Cinema paradiso (1988)

http://www.youtube.com/watch?v=wEFugVbzsSo

3. Οι Ιρλανδοί στους δρόμους απέναντι στα εγγλέζικα τανκς. In the name of the father (1993)

[edit] Αυτό το βίντεο διαθέτει περιεχόμενο από το χρήστη Universal Pictures (ZEFR), ο οποίος το έχει αποκλείσει για λόγους πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίο thread. Αναγκαστικά,αυτά που θα αναφέρω έχουν φυσικά spoiler.
Λοιπόν,τρεις σκηνές, από τρεις διαφορετικές ταινίες. Και για να είμαι δίκαιος,διάλεξα από διαφορετική κατηγορία ταινιών.

1. Είχα αναφέρει παλαιότερα, πως οι σταθμοί τρένων είναι κακός οιωνός για τους μεγάλους έρωτες. Στην παρακάτω ταινία,οι σταθμοί τρένων έχουν την τιμητική τους. Εμφανίζονται τέσσερις φορές (ίσως και πέντε).Θα μπορούσαμε να τους "βαφτίσουμε" κιόλας. Ο σταθμός της "Υπόσχεσης", ο σταθμός "Αγωνία και Αναζήτηση", ο σταθμός το "Κύκνειο Άσμα". Η Σοφία Λόρεν,ψάχνει τον αγαπημένο της που δεν έχει γυρίσει από τον πόλεμο. Ψάχνει,ταξιδεύει,αναζητάει πληροφορίες μέχρι να μάθει αν ζει ή αν πέθανε. Και τελικά μαθαίνει πως όχι μόνο ζει,αλλά ότι έχει βρει νέα σύντροφο και έχει κάνει οικογένεια. Είναι αποφασισμένη όμως να τον αντικρίσει,να τον δει.Ίσως γιατί μέσα της δεν θέλει να πιστέψει ότι είναι ο δικός της άνθρωπος. Όταν τον βλέπει,στο βλέμμα και στο πρόσωπο της είναι "ζωγραφισμένα" όλα τα συναισθήματα της!
Επική σκηνή, από τις πιο δραματικές στις αισθηματικές/κοινωνικές ταινίες.
Από το "Sunflower", o σταθμός " Προδοσία και Απογοήτευση" (από το 02:15 και μετά) :



2. Μία άλλη επική σκηνή είναι όταν ο " Άσχημος" επιτέλους βρίσκει το νεκροταφείο. Και ξέροντας πια και το όνομα του τάφου,τρέχει σαν τρελός να τον βρει! Ψάχνει,τρελαίνεται,εκστασιάζεται! Ό,τι ακριβώς νιώθει, το "εκφράζει" απόλυτα η υπέροχη μουσική του Ένιο Μορικόνε!
Εσείς,τι θα κάνατε αν ήσασταν στη θέση του Τούκο, και ξέρατε τον τάφο που είναι θαμμένα 200.000 δολάρια σε χρυσό (τον καιρό του εμφυλίου της Αμερικής). Θα είχατε μια " έκσταση"?


The ecstasy of gold



3. Την ανέφερε ο φίλος RIO. Φυσικά και εγώ θεωρώ πως είναι από τις πιο επικές σκηνές στην ιστορία των ταινιών τρόμου.
Την ταινία την έχω δει πάνω από είκοσι φορές. Πρόπερσι την είδα μαζί με τον ανιψιό μου (15 χρονών). Είχε όλο απορίες και ερωτήματα.Όπως π.χ. "πώς γίνεται ένα καρφί στον τοίχο 15 πόντων (?), να διαπερνά οριζόντια κατά μήκος το κρανίο ενός ενήλικα,να βγαίνει από το μάτι και να προχωράει 8 εκατοστά πιο μακρυά από το κεφάλι (χι,χι,χι)! Φυσικά το τελευταίο ερώτημα ήταν στο τέλος "Τι έγινε τώρα?".
Του είπα πως υπάρχουν 2 εξηγήσεις για την ταινία:
α) Δες τους,ένας άντρας και μια γυναίκα περπατούν. Αν σκεφτείς ότι ο άνθρωπος ξεκίνησε από τον Παράδεισο (το ζευγάρι του Παραδείσου),εκδιώχθηκε και ότι τιμωρήθηκε να ζει στη γη,τότε αυτή είναι η κατάληξη του.Να περιπλανιέται στην Κόλαση.
β) Δεν χρειάζεται να το αναλύσεις και να το σκεφτείς πολύ. Είδαμε απλά άλλο ένα ιταλικό ζομποέπος του μεγάλου Φούλτσι!

"And you will face the Sea of Darkness and all therein that may be explored"

 
Πίσω
Μπλουζα