Οι τρεις δαίμονες του τρόμου - Scream and Scream Again (1970)

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
20.653
Αντιδράσεις
66.158
Προβολή συνημμένου 91496

Ένας τύπος που κάνει τζόκινγκ σε ένα πάρκο του Λονδίνου, χάνει ξαφνικά τις αισθήσεις του και λιποθυμάει. Ξυπνά σε μια παράξενη κλινική και διαπιστώνει με τρόμο, πως του λείπουν τα πόδια! Εντωμεταξύ η Πόλη τρομοκρατείται από τη δράση ενός μανιακού. Τα θύματα κυρίως γυναίκες, βρίσκονται χωρίς σταγόνα αίμα στο σώμα τους. Ο αρχηγός της αστυνομίας ( Christofer Lee), αναθέτει τις έρευνες σε έναν δυναμικό επιθεωρητή, ο οποίος προσπαθεί να βρει την λύση με την βοήθεια, ενός νεαρού ιατροδικαστή.

Η Αστυνομία θα καταφέρει να παγιδεύσει τον μανιακό, όμως εκείνος θα αποδειχτεί ότι διαθέτει υπεράνθρωπες δυνάμεις και θα ξεφύγει. Στην καταδίωξη που ακολουθεί προκειμένου να γλυτώσει, θα μπει στο σπίτι ενός παράξενου γιατρού (Vincent Price) και θα αυτοκτονήσει πέφτοντας σε μια κρύπτη με οξύ! Έτσι τώρα η έρευνα στρέφεται προς τον ιδιόρρυθμο επιστήμονα, που φαίνεται κάτι να κρύβει. Παράλληλα με την ιστορία των αστυνομικών ερευνών, παρακολουθούμε και το τι γίνεται σε μια άγνωστη χώρα (που φέρνει ανάμεσα σε κάτι από Κομμουνιστική Αν. Γερμανία και το Τρίτο Ράιχ), όπου μια κυρίαρχη ομάδα αξιωματικών με αρχηγό τον Peter Cushing, έχει τα δικά της γενετικά σχέδια.

Αρκετά μπερδεμένη και πολύπλοκη ταινία της Αmicus σε σκηνοθεσία του Gordon Hessler, που στην μεγαλύτερη διάρκεια της, μοιάζει ασύνδετη και χαώδης. Προς το τέλος τα πράγματα ξεκαθαρίζουν, όταν οι τρεις υποιστορίες ενώνονται και αρχίζουμε να παίρνουμε τις απαντήσεις. Βέβαια δεν είναι κακή ταινία και βλέπεται ευχάριστα, όμως με τέτοιο καστ σίγουρα θα μπορούσε να βγει κάτι πολύ καλύτερο. Δυστυχώς, η παρουσία των " ιερών τεράτων " του Βρετανικού τρόμου, χάνεται στο δαιδαλώδες σενάριο και την μπερδεμένη εξέλιξη της πλοκής. Παρόλα αυτά οι ερμηνείες είναι καλές, ενώ υπάρχει και μια καλογυρισμένη σκηνή καταδίωξης, για να κρατήσει το ενδιαφέρον του θεατή, μέχρι να αρχίσουν οι αποκαλύψεις.

Ο Vincent Price είχε δηλώσει σε συνέντευξη, πως ποτέ δεν κατάλαβε ακριβώς ποια ήταν η υπόθεση του έργου.

Στην Ελλάδα κυκλοφόρησε με τον τίτλο " Οι τρεις δαίμονες του τρόμου ". Δεν ξέρω αν εννοούσε τους Lee, Cushing και Price!!!

http://www.imdb.com/title/tt0064949/

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειχε τυχη καποτε να την δω ενα βραδυ στο ερτ1 η ερτ2 δεν θυμαμαι σε πιο ακριβως πριν πολλα χρονια και πραγματικα την λατρεψα ασχετα που δεν την πετυχα απο την αρχη.Το κακο ηταν οτι δεν ειχα ιντερνετ ουτε καν υπολογιστη τοτε ωστε να την βρω η τουλαχιστων να μαθω ποια ειναι και τελικα μετα απο χρονια οταν την βρηκα την καταευχαριστηθηκα.Αυτη η ταινια συνδιαζει τα παντα και εχει στοιχεια απο ταινιες τρομου,επιστημονικης φαντασιας,μυστηριου κ.α και πραγματικα ειναι ολα τα λεφτα.Aγαπημενος μου χαρακτηρας στην ταινια που υποδυεται ο Marshal jones ειναι ο Konratz:D
 
Μπράβο φίλε RIO που την ανέσυρες, μόλις είδα το νήμα τη θυμήθηκα στη συλλογή μου και την απόλαυσα χτες το βράδυ. Εμένα πάντως μου φαίνεται πολύ προσεγμένη παραγωγή και το σπονδυλωτό σενάριο δίνει πολλά στην ταινία, άσχετα με όσα λέει ο αγαπημένος Πήτερ Κάσινγκ...
 
Pinhead είπε:
Μπράβο φίλε RIO που την ανέσυρες, μόλις είδα το νήμα τη θυμήθηκα στη συλλογή μου και την απόλαυσα χτες το βράδυ. Εμένα πάντως μου φαίνεται πολύ προσεγμένη παραγωγή και το σπονδυλωτό σενάριο δίνει πολλά στην ταινία, άσχετα με όσα λέει ο αγαπημένος Πήτερ Κάσινγκ...
Kαι εμένα μου αρέσει σαν ταινία και πάντα την βλέπω ευχάριστα, απλά πιστεύω ότι με λίγο περισσότερο συμμάζεμα, θα είχαμε μια από τις καλύτερες βρεττανικές ταινίες φαντασίας-τρόμου... :)
 
την είχε προβάλλει μια Παρασκευή μεταμεσονύχτια το Mega όταν πρωτοάνοιξε
 
Αν σε ρίξουν σε ζέον οξύ δεν ουρλιάζεις. Κάνεις μπουρμπουλήθρες και μετά γίνεσαι κρανίο όπως δείχνει η αφίσα.
 
Αυτή πρέπει να την δω την ταινία ακούγεται ενδιαφέρουσα.... Ζήτημα βέβαια να βρω κάποιο dvd εδώ στα μέρη μας, μόνο παραγγελία από ίντερνετ..θα ρωτήσω κι ένα φίλο που μάζευε dvds από θρίλερ αγγλικά μήπως την έχει
 
Πίσω
Μπλουζα