Οι υπολογιστές τη δεκαετία του '80 [Μιχάλης Αρβανίτης]

miko63

RetroAdept
Joined
18 Φεβ 2007
Μηνύματα
821
Αντιδράσεις
21
Όταν πρίν από ένα χρόνο περίπου γνώρισα αυτό το φόρουμ δεν πίστευα ότι θα μπορούσα να αγαπήσω ξανά τόσο πολύ ότι με συνέδεε με το παρελθόν μου και κυρίως τα παλιά υπολογιστικά συστήματα. Το καλοκαίρι που μας πέρασε αποφάσισα να γράψω ένα βιβλίο για τους υπολογιστές τη δεκαετία του 1980 και αυτό εκδώθηκε μόλις πριν από λίγες μέρες από τις Εκδόσεις "Τραυλός". Η τιμή του στα βιβλιοπωλεία είναι 20 ευρώ αλλά επειδή σαν συγγραφέας δικαιούμαι έκπτωση στα αντίτυπα το δίνω μόνο για τα μέλη του GRM στα 15 ευρώ. Όσοι πιστοί προσέλθετε...

Computers80.jpg
 
Ναι,με ενδιαφέρει. Μπορεί να γίνει αντικαταβολή;
 
η πληρωμή μπορεί να γίνει επίσης με paypal, κατάθεση σε λογαριασμό, συνάντηση κτλ...
 
Μεγάλε!!! :worship:

Θέλω κι εγώ ένα! Μπορούμε να συναντηθούμε για καφεδιά ή ακόμα καλύτερα να ξεκουνηθείς και να τσακιστείς να έρθεις στην επόμενη συνάντηση. Μάλιστα τώρα σκέφτηκα να κανονίσω μια τιμητική συνάντηση ειδικά για να μας φέρεις βιβλία. Τρέχω να ποστάρω!!
 
Rygar είπε:
Μεγάλε!!! :worship:
Θέλω κι εγώ ένα! Μπορούμε να συναντηθούμε για καφεδιά ή ακόμα καλύτερα να ξεκουνηθείς και να τσακιστείς να έρθεις στην επόμενη συνάντηση. Μάλιστα τώρα σκέφτηκα να κανονίσω μια τιμητική συνάντηση ειδικά για να μας φέρεις βιβλία. Τρέχω να ποστάρω!!

όντως πάντως πρέπει να ξεκουνηθώ λιγάκι με εχει φάει το σπίτι...:eek:
 
Σε πειραζει εαν κανονισω συναντηση τιμητικη, να μας παρουσιασεις το βιβλιο σου; Αρκει να ερθεις :D
 
φυσικά και όχι ισα ισα με τιμά...(κάπου εδώ κοκκινίζω!)
 
Ενας συγγραφεας αναμεσα μας!

Εκτιμω οτι προκειται για μια απο τις περιπτωσεις που μπορεις να κρινεις ενα βιβλιο απο το εξωφυλλο του. Μπραβο!

Υπαρχει ενας ωραιος χωρος στην Fnac του Mall, οπου γινονται παρουσιασεις βιβλιων. Μηπως θα μπορουσαμε να οργανωσουμε κατι εκει, ως Retromaniax.gr ?
 
supacoopa είπε:
Ενας συγγραφεας αναμεσα μας!
Εκτιμω οτι προκειται για μια απο τις περιπτωσεις που μπορεις να κρινεις ενα βιβλιο απο το εξωφυλλο του. Μπραβο!

Υπαρχει ενας ωραιος χωρος στην Fnac του Mall, οπου γινονται παρουσιασεις βιβλιων. Μηπως θα μπορουσαμε να οργανωσουμε κατι εκει, ως Retromaniax.gr ?
ναι με το fnac έτσι κι αλλιώς συνεργάζομαι όποτε θα μπορούσε να γίνει κάτι και εκεί αλλά δεν το βλέπω πιο νωρίς από τον Μάιο...
 
Μιχάλη το εξώφυλλο ήταν δική σου ιδέα ή επιλογή του εκδότη; Από περιέργεια ρωτάω, όχι για να το κρίνω.
 
ήταν επιλογή του εκδότη... χάλια σου φαίνεται;
 
Οχι πολύ καλό είναι! Ειλικρινά σου το λέω...
 
Καλέ μου φίλε το βιβλίο σου φαίνεται πάρα πολύ ενδιαφέρον. Νομίζω πως σίγουρα θα ενδιαφέρει όλους εμάς που ασχολιόμασταν με τους υπολογιστές κάπου μέσα στο 1980κάτι. Δυστυχώς βέβαια δεν μπορώ να συμπεριλάβω τον εαυτό μου μέσα γιατί τότε δεν είχα υπολογιστή.

Όμως έμαθα πολλά για αυτούς λίγα χρόνια αργότερα όταν συνάντησα έναν λάτρη της Amiga που από τότε μέχρι και σήμερα μου έμαθε όλα όσα ξέρω...

Ενδιαφέρομαι κι εγώ να αγοράσω ένα για να το κάνω δώρο.
 
Mariadelmar είπε:
Καλέ μου φίλε το βιβλίο σου φαίνεται πάρα πολύ ενδιαφέρον. Νομίζω πως σίγουρα θα ενδιαφέρει όλους εμάς που ασχολιόμασταν με τους υπολογιστές κάπου μέσα στο 1980κάτι. Δυστυχώς βέβαια δεν μπορώ να συμπεριλάβω τον εαυτό μου μέσα γιατί τότε δεν είχα υπολογιστή.Όμως έμαθα πολλά για αυτούς λίγα χρόνια αργότερα όταν συνάντησα έναν λάτρη της Amiga που από τότε μέχρι και σήμερα μου έμαθε όλα όσα ξέρω...

Ενδιαφέρομαι κι εγώ να αγοράσω ένα για να το κάνω δώρο.
σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. όποτε θες πες μου λεπτομέρειες...
 
Miko ή μαλλον Μιχαλη, τα συγχαρητηρια μου για την προσπαθεια σου, και δεν μενω καθολου εκπληκτος, γιατι αν δεν μιλησουμε "εμεις που τα ειδαμε" ποιος θα τα πει ? :) - αυριο που θα παρω αντιτυπο στα χερια μου θα το κουτσομπολεψουμε περισσοτερο. Παντα τετοια :thumbup:
 
Congrats και απο μενα. :thumbup:

Eλπιζω να εχει πολλες σελιδες (τουλαχιστον 600). :D
 
Μπράβο. Θα ήθελα και εγώ ένα (αλλά με αφιερώση:biglaugh:)

Το βιβλίο αποτελεί μια αναφορά στους μικρουπολογιστές μόνο ή περιέχει και άλλες πληροφορίες από εκείνη την εποχή; (πχ μαγαζιά που υπήρχαν τότε κτλ)
 
Συγχαρητήρια φίλε miko63, για την έκδοση του βιβλίου σου!

Σίγουρα με ενδιαφέρει και θα έχεις PM σε λίγες μέρες...
 
σας ευχαριστώ όλους και όλες για τα καλά σας λόγια. Ας προσπαθήσω να σας δώσω μια εικόνα για το βιβλίο. Όταν το έγραφα δεν είχα στο μυαλό μου να φτιάξω τον απόλυτο οδηγό με όλα τα μηχανήματα, ούτε το βιβλίο να αποτελέσει τεχνική αναφορά για τα μηχανήματα του τότε. Γράφτηκε και για παιδιά που δεν έζησαν εκείνες τις εποχές και εστιάστηκε κυρίως και στην κοινωνική πλευρά/αντίκτυπο των υπολογιστών σε μια ολόκληρη γενιά. Το βιβλίο περιέχει ιστορική αναφορά των σημαντικότερων μηχανημάτων από το 1980 ως το 1989 (με μια εκ προθέσεως παράλειψης των msx μηχανημάτων), αναφορά στην "κλωνοποιήση" δημοφιλών συστημάτων, στα ζητήματα ηθικής φύσης που προέκυψαν και φυσικά μια αναφορά του τι έγινε στην ελλάδα εκείνη την εποχή και πώς χάθηκε μια μεγάλη ευκαιρία τεχνολογικής αναμόρφωσης. Στο βιβλίο εκφέρω κατα βάση την προσωπική μου γνώμη για ορισμένα θέματα αν και προσπαθώ να διατηρηθώ στα πλαίσια της αντικειμενικότητας. Συνολικά προκειται για ενα βιβλίο 170 σελίδων και η προοπτική μου ειναι να βγεί σύντομα και δεύτερος τόμος.
 
Πίσω
Μπλουζα