Οι 10 πιο αγαπημένες ταινίες της δεκαετίας 80!

filmmusic

RetroMaNiaC
Joined
20 Ιουν 2010
Μηνύματα
628
Αντιδράσεις
124
Επειδή μου αρέσουν πολύ οι λίστες, σκέφτηκα να ανοίξω εδώ ένα θέμα για να πούμε ποιές είναι οι 10 πιο αγαπημένες μας ταινίες (όχι οι 10 καλύτερες) της δεκαετίας 80.

Ταινίες που θα μπορούσαμε να βλέπουμε ξανά και ξανά..

Μια λίστα που θα σας βοηθήσει είναι εδώ:

http://en.wikipedia.org/wiki/1980s_in_film

Ξεκινώ λοιπόν (προσπάθησα να τα βάλω και με σειρα προτεραιότητας.για τα 2 πρώτα δε χωράει αμφιβολία. Για τα επόμενα "παίζεται" η σειρά)

1. Ε.Τ


2. Indiana Jones and the temple of doom



3. Empire Strikes Back



4. Amadeus



5. Batman



6. Aliens



7. Labyrinth



8. Predator



9. Spacecamp



10. Legend



 
Ωραίο θεματάκι, αλλά δύσκολο! :D Το ατελείωτο μαρτύριο των επιλογών!

Με τυχαία σειρά:

Star Wars: Return of the Jedi (κανονικά, όλα είναι, αλλά τέλος πάντων! :D )

Back to the Future I

Ghostbusters

Indiana Jones and the last crusade

Top Gun

Dirty Dancing

Mad Max

War Games

Young Guns

Superman (όλα!!! :D )

Να μη σας πω πόσα άλλα άφησα απ' έξω πάλι!....
 
οντως δυσκολο...χμμμ τι να βαλεις κ τι να αφησεις απο'ξω :confused: προσωπικα το dances with wolves ειναι η καλυτερη(αγαπημενη) τανια για μενα.απο κει και μετα εχουμε(με τυχαια σειρα) την τριλογια του lord of the rings,το seven,The Usual Suspects,Fight Club,Cinderella Man,Back to the Future I,Ghostbusters και πολλες πολλες ακομα
 
Ετοίμασα δύο λίστες, μία με τις 10 αγαπημένες 80ς ξένες ταινίες και μία με τις 10 αγαπημένες 80ς ελληνικές ταινίες !!!

Α/ Ξένες ταινίες :

1. Amadeus - του Μίλος Φόρμαν

2. Παρίσι, Τέξας - του Βιμ Βέντερς

3. Ζαν Ντε Φλορέτ - του Κλωντ Μπερί

4. Για μια θέση στην καρδιά - του Ρόμπερτ Μπέντον

5. Σχέσεις στοργής - του Τζέημς Μπρουκς

6. Κραυγές στη σιωπή - του Roland Joffe

7. 1984 - του Michael Radford

8. Electric Dreams - του Steve Barron

9. Ποιος παγίδεψε τον Ρότζερ Ράμπιτ - του Ρόμπερτ Ζεμέκις

10. Ε.Τ. - Στήβεν Σπήλμπεργκ

Β/ Ελληνικές ταινίες :

1. Το δέντρο που πληγώναμε - Δήμος Αβδελιώδης

2. Μάθε παιδί μου γράμματα - Θόδωρος Μαραγκός

3. Η τιμή της αγάπης - Τώνια Μαρκετάκη

4. Οι απέναντι - Γιώργος Πανουσόπουλος

5. Τι έχουν να δουν τα μάτια μου - Θόδωρος Μαραγκός

6. Η πόλη ποτέ δεν κοιμάται - Ανδρέας Τσιλιφώνης

7. Ταξίδι στα Κύθηρα - Θόδωρος Αγγελόπουλος

8. Η κάθοδος των εννέα - Χρήστος Σιόπαχας

9. Θανάση σφίξε κι άλλο το ζωνάρι - Θόδωρος Μαραγκός

10. Λαλάκης ο Εισαγόμενος - Γιάννης Χαρτοματζίδης

[Όπως παρατηρείτε φίλοι μου, στην υπ' αριθμ. Α λίστα περιλαμβάνονται και Amadeus και Ρότζερ Ράμπιτ .... Και Electric Dreams, και Ζαν Ντε Φλωρέτ ... στην υπ' αριθμ. 2 λίστα και Θόδωρος Αγγελόπουλος και ... Γιάννης Χαρτοματζίδης :eek: o_O .... Το μεν "Ταξίδι στα Κύθηρα" μάς γέμισε με ένα σωρό ποιητικές εικόνες και μας έκανε να νιώσουμε "άλλοι άνθρωποι", οι δε σαχλαμάρες στον "Λαλάκη τον Εισαγόμενο", που ξεστόμιζε ο Παπαναστασιου, μας έκαναν να ξεκαρδιστούμε ... όοολα χρειάζονται σε τούτη τη ζωή .... ] .....
 
D@redevil είπε:
Superman (όλα!!! :D )

Να μη σας πω πόσα άλλα άφησα απ' έξω πάλι!....
καλά και εγώ δυσκολεύτηκα και άφησα έξω πολλά.

Επί τη ευκαιρία, το Superman I είναι του 1978, οπότε μπορείς να το βγάλεις έξω. ;)

sephirothson είπε:
οντως δυσκολο...χμμμ τι να βαλεις κ τι να αφησεις απο'ξω :confused: προσωπικα το dances with wolves ειναι η καλυτερη(αγαπημενη) τανια για μενα.απο κει και μετα εχουμε(με τυχαια σειρα) την τριλογια του lord of the rings,το seven,The Usual Suspects,Fight Club,Cinderella Man,Back to the Future I,Ghostbusters και πολλες πολλες ακομα
Sephirothson το θέμα είναι για ταινίες των 80ς.

Αυτές που έβαλες όλες (εκτός από Ghostbusters και back to the Future), είναι από το 1990 και μετά! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με τυχαία σειρά...

The thing (1982)

Friday the 13th (1980)

Hallowen 2 (1981)

Police Academy (1984)

Predator (1987)

Red Heat (1988)

No way out (1987)

Blade runner (1982)

Airplane (1980)

Naked Gun (1988)
 
Ο Ιντιάνα Τζόουνς και οι κυνηγοί της Χαμένης Κιβωτού (την πρωτοείδα όταν πήγαινα δημοτικό και είχα κατατρομάξει στη σκηνή με τα φίδια)

Κόναν ο Βάρβαρος (Γιατί έτσι μας αρέσει)

Η αυτοκρατορία αντεπιτίθεται (Γιατί δεν έχουν όλα τα παραμύθια χάπι εντ - Άσχετο που μετά θα γυρίσουν οι Τζεντάι)

Επιστροφή στο μέλλον ΙΙ (πολύ καλή συνέχεια μιας πολύ καλής ταινίας)

Ζέλινγκ (Μήπως τελικά είμαστε όλοι άνθρωποι - χαμαιλέοντες ;)

Το νόημα της ζωής (Γιατί ποιο είναι τελικά ;)

Το όνομα του ρόδου (Γιατί οι ιδέες είναι επικίνδυνες...)

Μπάτμαν (Τιμ Μπάρτον είναι αυτός!!!)

Οργισμένο είδωλο (80ς, Σκορτσέζε & ντε Νίρο μαζί εγγύηση)

Ο άνθρωπος ελέφαντας (ή όταν ο Λιντς έκανε ταινίες που τις καταλάβαινε ο κόσμος...)

@ Daredevil όταν λες όλες του Σουπερμαν εννοείς και την 4; :wait2:
 
Με τυχαία σειρα

Beetlejuice (1988) - Tim Burton

Brazil (1985) - Terry Gilliam

Once Upon a Time in America (1984) - Sergio Leone

Raging Bull (1980) - Martin Scorsese

Santa Sangre (1989) - Alejandro Jodorowsky

Blue Velvet (1986) - David Lynch

Videodrome (1983) - David Cronenberg

Nuovo Cinema Paradiso (1988) - Giuseppe Tornatore

Down by Law (1986) - Jim Jarmusch

Γλυκιά Συμμορία (1983) - Νίκος Νικολαΐδης

Επιβαλλόταν να κάνω αλλαγή πως ξέχασα το Down by Law;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1) Amadeus (1984)

2) The Terminator (1984)

3) Back to the Future (1985)

4) The War of the Roses (1989)

5) Τhe Return of the Jedi (1983)

6) Λούφα και Παραλλαγή (1984)

7) The Color of Money (1986)

8) Who Framed Roger Rabbit (1988)

9) Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones)

10 Do The Right Thing (1989)
 
Who framed Roger Rabbit <----best movie of all time :p

Τα υπόλοιπα σε τυχαία σειρά:

The Labyrinth


Ghostbusters



The Terminator



Raging Bull



Scarface



The Thing



Blade Runner



The Fly
 
RIO είπε:
Με τυχαία σειρά...



Police Academy (1984)
Ναι βρε συυυ ... "Η μεγαλη των μπάτσων σχολή νο 1" !!! Θυμάμαι το είχαμε δει καλοκαιράκι στο σινε- Καλός Γυαλός στο Πόρτο Ράφτη και .... όοολοι οι θεατές [μικροί και μεγάλοι] κάναμε μέρες να συνέλθουμε από τα γέλια !!! Επίσης, από άλλες ταινίες που βάλατε στις λίστες σας, θυμήθηκα πόσο είχαμε αγαπήσει [και πόσο γέλιο είχαμε ρίξει] την ταινία "Ένα ψάρι που το λέγανε Γουάντα" !!! Όμως ... όταν γράφεις μια λίστα με ταινίες, τραγούδια, ψώνια κλπ κλπ, δεν είναι δυνατον να τα θυμηθείς όλα :cool:

:cool:
 
Thor είπε:
@ Daredevil όταν λες όλες του Σουπερμαν εννοείς και την 4; :wait2:
Ναι, λέω και την 4! Ξέρω, ότι είναι η χειρότερη όλων, αλλά ο απόλυτος ερωτάς μου με τον Christopher Reeve & η ατελείωτη λατρεία μου για τον Superman σαν ήρωα, δεν αφήνει περιθώρια για 2η σκέψη!

Βέβαια, περιττό να πω ότι αν ήταν άλλος ηθοποιός ή άλλη ταινία, θα είχε μείνει απ' έξω με συνοπτικές διαδικασίες!... :)

Rinus Cesar είπε:
[...]Όμως ... όταν γράφεις μια λίστα με ταινίες, τραγούδια, ψώνια κλπ κλπ, δεν είναι δυνατον να τα θυμηθείς όλα :cool: :cool:
Ααααχχχχ!.... Και δεν είναι δυνατόν να τα επιλέξεις κι όλα! ;)
 
Ωραιο θεμα!

Μιας και το τοπικ ανοιχτηκε στο ξενο σινεμα, ας απαντησω για μερικες ξενες ταινιες που μου ερχονται στο νου προχειρα, μιας και με ελκυουν περισσοτερο παλιοτερες του ξενου σινεμα, καθως και αρκετες πιο προσφατες... Σε τυχαια σειρα:

Απεραντο Γαλαζιο

Επικινδυνες σχεσεις

Περα απο την Αφρικη

Ο κυκλος των χαμενων ποιητων

To ονομα του ροδου

Καιρος των τσιγγανων

Mirror Cracked (αν και οι ταινιες της Κριστι δε με τρελαινουν, στο συγκεκριμενο εργο, η ερμηνεια της Τειλορ εκανε τη διαφορα)

αυτα ! αν σκεφτω κι αλλα θα επανελθω! να κανουμε και για αλλες δεκαετιες τοπ 10, ωστε να εχουμε πιο σαφη εικονα!! :D
 
έχετε δίκιο και εγώ όσο κοιτάζω τις απαντήσεις των άλλων λέω ναι ρε .... μου (ναι ξέρω ξέρω edit: αίτια χαρακτηρισμοί :p ) έπρεπε να βάλω και αυτή ή ναι ρε αυτή την ήθελα κ εγώ. αλλά έτσι είναι οι λίστες με προτιμήσεις...

πάντως από Αγγελόπουλο εγω θα επέλεγα τον Μεγαλέξαντρο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με τυχαια σειρα...

A nightmare on elm street (1984)

Ηalloween II (1980))

Friday the 13th (1980)

Hellraiser (1987)

The prowler (1981)

Evil Dead II (1987)

Cannibal Holocaust (1980)

Fright Night (1985)

Maniac (1980)

House by the cemetary (1981)
 
Rinus Cesar είπε:
Όμως ... όταν γράφεις μια λίστα με ταινίες, τραγούδια, ψώνια κλπ κλπ, δεν είναι δυνατον να τα θυμηθείς όλα :cool: :cool:
Γι'αυτό έβαλα και τη λίστα από το wiki στο πρώτο ποστ που έχει όλες(?) τις ταινίες 80ς για να τις θυμηθείτε. ;)

Πάντως αυτό το θέμα είναι και ωραία ευκαιρία - τουλάχιστον για μένα - να δω ταινίες που μέχρι τώρα αγνοούσα την ύπαρξή τους.

sunset89 είπε:
αυτα ! αν σκεφτω κι αλλα θα επανελθω! να κανουμε και για αλλες δεκαετιες τοπ 10, ωστε να εχουμε πιο σαφη εικονα!! :D
Ναι, το σκέφτηκα ότι θα ήταν ωραίο να κάνουμε ανά 10ετίες, αλλά φαντάστηκα ότι πολλοί μπορεί να μη βλέπουν πολύ παλιές ταινίες.

Εγώ πάντως τα 2-3 τελευταία χρόνια ανακαλύπτω τις κλασικές, οι οποίες μου αρέσουν πολύ περισσότερο από τις σημερινές, με αποτέλεσμα το 97-98% των ταινιών που βλέπω (και βλέπω 1 τουλάχιστον κάθε μέρα) να είναι από 1930-1990.

επίσης ένα tip για πιο εύκολο top 10 στο θέμα αυτό:

Κοιτάτε τη wiki σελίδα (αν έχετε χρόνο),

γράφετε καμιά 20ριά ταινίες, και μετά αρχίζετε να βγάζετε ώστε να μείνουν οι πραγματικά 10 αγαπημένες σας! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με τυχαία σειρά

Passage to India

Cinema la nuevo paradiso

Peggie Sue got married

The big chill

Riders of the last ark

Fanny ouch Alexander

House of games

Ginger e Fred

Hannah and her sisters

Victor Victoria
 
spyrosd είπε:
Με τυχαία σειρά Passage to India

Victor Victoria
Ναι βρε συ .... Διαβάζω κι άλλες ταινίες στις λίστες σας και λέω "όχι ρε συ, κι αυτήν την παρέλειψα" .... Υπέροχες ταινίες και οι δύο, συνδεδεμένες με πολύ όμορφες κινηματογραφικές αναμνήσεις εκεί στα 80ς, στα σινεμαδάκια της γειτονιάς μου [περιοχή Ζωγράφου] !!! Και τις δύο ταινίες τις είχαμε δει οικογενειακώς [το Βίκτορ Βικτόρια στο σινε Άνοιξη, το Πέρασμα στην Ινδία δεν θυμάμαι σε ποιο ΄ζωγραφιώτικο σινεμά] !!! Μάλιστα θυμάμαι ότι το Passage To India το συζήτησα με την κυρία που με εξέταζε στις προφορικές εξετάσεις για το Lower [απ' ό,τι θυμάμαι μού έτυχε μια εικόνα που 'χε να κάνει με Ινδία και η κυρία με ρώτησε "έχεις δει κάποια ταινία σχετικά με Ινδία ???" κι απάντησα αυτομάτως "Passage To India", που είχα δει πολύ πρόσφατα, και μετά με ρώτησε για την ταινία .... ] ....

Πάντως ... Τη "Σινεμά ο παράδεισος" , τον "Κύκλο των χαμένων ποιητών" και, φυσικά, το ανυπέρβλητο αριστούργημα "Ο καιρός των τσιγγάνων", μπορεί, μεν, να πρωτο-προβλήθηκαν στα τέλη των 80ς, αλλά .... δύσκολα θα τις περιλάμβανα σε "80ς λίστα" !!! Οι τρεις αυτές ταινίες μας "σημάδεψαν" και μας "διαμόρφωσαν" στην επόμενη δεκαετία, στα 90ς !!! Π.χ. τον "Καιρό των τσιγγάνων" τον θυμάμαι να τον βλέπω ως φοιτητής το 1990 [3 φορές στη Θεσσαλονίκη και ... άλλες 3 φορές στο "σινέ Εκράν" :eek: o_Oo_O] !!! Το ίδιο και τον "Κύκλο ...", που, στην κυριολεξία, έγινε "εμβληματική ταινία" για εμάς τους "φοιτητές των 90ς" [τι να κάνουμε .... στους ήρωες της ταινίας βρήκαμε ... πράγματα απ' τους εαυτούς μας ... #) #) #) ] ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
The Untouchables

Once Upon a Time in America

Blade Runner

Rain Man

Aliens

Indiana Jones and the raiders of the lost Ark

Conan the barbarian

Predator

Star wars 2 ή 3 (5 ή 6 μετα τα prequels)

The Mission
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Scarface - 1983

The Evil Dead - 1981

Arthur - 1981

Risky Business - 1983

Cobra - 1986

Weekend at Bernie's - 1989

Weird Science - 1985

Into the Night - 1985

Hellraiser - 1987

The Shining - 1980

ναι... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα