Οι 5 ταινίες που δε μπορώ να ξαναδώ!

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.133
Αντιδράσεις
48.301
Προ ημερών είχε κάνει η bambinella το πολύ ωραίο θέμα για τις 10 αγαπημένες μας ταινίες! Έρχομαι τώρα εγώ να μας βάλω σε ένα άλλο "δίλημμα". Ποιες είναι οι 5 ελληνικές ταινίες τις οποίες δεν μπορώ να ξαναδώ με τίποτα και γιατί παρακαλώ! Όχι βιντεοταινίες , όχι γενικότητες τύπου μελό. 5 τίτλους θέλω ;) . Και ξεκινάω...με πραγματικά μεγάλη δυσκολία!...(τυχαία σειρά).

 


1. Singapore Sling (το θεωρώ πολύ "αρρωστημένο").



2. Ο άνθρωπος με το γαρύφαλλο (ποτέ δε μπόρεσα τις βαριές "πολιτικές" ταινίες).



3. Κίτσος μίνι και σουβλάκια (και ότι άλλο αφορούσε τον...Κίτσο Τάσο Γιαννόπουλο).



4. Τοπίο στην ομίχλη (και όλα τα παρεμφερή...νυσταλέα του Θόδωρου Αγγελόπουλου).



5. Ο Μανωλιός στην Ευρώπη (καθώς και ο "Μανωλιός ξαναχτυπά" κτλ κτλ πιο σαχλές δε γίνεται!)


 

 


 
Εγώ θα πω μόνο μία ταινία : "Η αγάπη μας" με Βουγιουκλάκη / Παπαμιχαήλ !!! Δεν μπορώ να τη δω με τίποτε !!!

Όλες τις άλλες ελληνικές ταινίες, που έχουνε υποπέσει στην αντίληψή μου - μα κωμωδίες, μα δραματικές, μα "κουλτουριάρικες", μα ... βιντεοταινίες !!! - μπορώ να κάτσω να τις δω μέχρι το τέλος τους [κάποιες από αυτές, φυσικά, επιδεικνύοντας την απαραίτητη υπομονή] !!! Αντιθέτως, την "Η αγάπη μας", όση υπομονή κι αν επιδείξω δεν αντέχω να κάτσω να τη δω μέχρι τέλους !!! Πραγματικά, λυπάμαι πολύ αν με τα σχόλιά μου θα στεναχωρέσω, ίσως, κάποιον από τους συντελεστές της ταινίας που, ενδεχομένως, θα διαβάσει το κείμενό μου !!! Όμως ... τι να κάνουμε, αυτή είναι η άποψή μου ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν μπορω να δω βιντεοταινιες, exploitation και κωμωδιες του Καραγιαννη. Επισης αντιπαθω τις πολιτικες ταινιες και κατι αθλιοτατα μελο εταιρων του στυλ "Κιτσα Μπουλα" που εβγαιναν με τη σεσουλα ολο το '60. Οποτε μιλαμε οχι για πεντε ταινιες, αλλα για εκατονταδες. Αφηνω λοιπον κατα μερος ολες τις παραπανω και πιανω μερικες που ειναι καλες, εχουν σκηνοθεσια, ερμηνειες, αποψη, αλλα εγω δεν μπορω να τις δω γιατι ειναι εξω απο μενα.

Με τυχαια σειρα:

Οι απεναντι

Μ' αγαπας; (μαλλον δεν αντεχω τον Πανουσοπουλο, αφου οι δυο στις πεντε ειναι δικες του)

Ο ασυμβιβαστος (πολυ ροκ για τα γουστα μου)

Πεφτουν οι σφαιρες σαν χαλαζι (αυτη προσβαλλει καταφωρα την αισθητικη μου)

Με τη λαμψη στα ματια (εξηγω τους λογους στο σχετικο thread)
 
Τις πολιτικές και τις βιντεοταινίες. Επίσης...

Το πιο λαμπρό αστέρι (ανυπόφορη)

Ο δράκουλας των εξαρχείων (ταινία ήταν αυτό;

Ο άνθρωπος της καρπαζιάς ( βουτσάς στα χειρότερα του)
 
1) "Η αγάπη μας"

2) "Το πιο λαμπρό αστέρι"

3) "Η αρχόντισσα της κουζίνας"

4) "Η εφοπλιστίνα"

5) "Ο άνθρωπος της καρπαζιάς"
 
O Παπαζησης εχει κανει πανω απο 5 ταινιες. Integer out of range :)
 
1. Τεριρεμ του Αποστολου Δοξιαδη.

Ταινια που και ο κατα τα αλλα ταλαντουχος δημιουργος της θα ηθελε να ξεχασει. Εχει βεβαια διαφορα καλτ στοιχεια αλλα... Οποιος λεει κακο λογο για τον (προσωπικα αγαπημενο αν και οχι σε ολες) Αγγελοπουλο ας κατσει να δει αυτο. Μετα ο κυριος Θοδωρος μοιαζει με υπερπαραγωγη δρασης.

2. Η μουσιτσα

Απο τις λιγες ταινιες της Αλικης που δεν βλεπεται με τιποτα. Βαρετη, απλοικη και κακογυρισμενη. Τωρα παλι το ᾽Η αγαπη μας᾽ ειναι απο τις λατρεμενες μου ειδικα στις σκηνες με την Χελμη. Και το ᾽Πιο λαμπρο αστερι᾽ μου αρεσει ειδικα οταν η Αλικη πουλαει ψαρια. (οποιος μπορει να απαγγελει και ολο το μονολογο της Κατερινας κερδιζει το βραβειο του καλτ-φαν!)

3. Κουαρτετο σε 4 κινησεις της Λουκιας Ρικακη

Δεν το λες κακη αλλα για μενα ειναι ο ορισμος του δηθεν και της ψευτο-κουλτουρας και ολων των κακών που βαρεσαν αλυπητα τον νεο ελληνικο κινηματογραφο. Δεν το βλέπω ξανα παρα μονο δεμενη.

4. Εκεινος και εκεινη.

Προσωπικα δεν συμπαθω την Καρεζη ως δραματικη ηθοποιο -την θεωρω αξεπεραστη κωμικο αλλα απαραδεκτη στο δραμα και οπου σωζεται ειναι λογω ταινιάρας και συμπρωταγωνιστων (Λολα, Κοκκινα Φαναρια κ.α.). Εδω με τον Γεωργιτση δεν τρωγεται με τιποτα αν και πολυ κολλημενοι με το καλτ σιγουρα θα εκτιμησουν της αμπελοφιλοσοφιες του επους.

5. Οτιδηποτε με τον Ταμτακο, τον Κιτσο, τον Μανωλιο και αλλους κωμικους χαρακτηρες ημιαποτυχημενων ασπρομαυρων ταινιών.

Κατα τα αλλα μένω αναυδη! Πολλα απο αυτα που αναφέρθηκαν τα ξαναβλέπω ευχαριστως καθε φορα που τα πετυχαινω αν και θα συμφωνησω πως δυο φορες για το ᾽Με την λάμψη στα ματια᾽ φτανουν και περισευουν. (και για το Ἠ εβδομη μερα της δημιουργιας᾽ επισης!)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Domenica είπε:
Κατα τα αλλα μένω αναυδη! Πολλα απο αυτα που αναφέρθηκαν τα ξαναβλέπω ευχαριστως καθε φορα που τα πετυχαινω
Κι εγώ μένω έκπληκτος με κάποιες επιλογές συμφορουμιτών !!! Για παράδειγμα, τον "Άνθρωπο της καρπαζιάς" όποτε τον βλέπω μου φτιάχνει το κέφι,τον θεωρώ γλυκύτατη κωμωδία !!! Όμως ... δεν γίνεται να συμφωνούμε σε όλα !!! Αν όλοι μας είχαμε τα ίδια γούστα και τις ίδιες απόψεις δεν θα ήταν ο κόσμος μας πιο βαρετός ???
 
Και γω μένω κατάπληκτος από κάποιες απαντήσεις! :eek: Επίσης να συμπληρώσω άλλη μια ταινία που δε μπορώ να ξαναδώ με τίποτα! Είναι "Η Ζαβολιάρα" ("Θολά νερά") με την Αλίκη Βουγιουκλάκη η οποία είναι ντουμπλαρισμένη και γενικώς ένα χάλι μαύρο!
 
Δεν αντέχω καμία εμπορική κωμωδία της δεκαετίας του '80, με Ψάλτη, Μουστάκα, Μόσιο κλπ.
 
α ευκολο.

ολες οι ασπρομαυρες ελληνικες ταινιες που προβαλλονται καθημερινως απο τα ιδιωτικα καναλια. οτι χειροτερο εχει γυριστει

τα κρατικα βαζουν μερικους μη διαφημισμενους θησαυρους μερικες φορες
 
Rinus Cesar είπε:
Κι εγώ μένω έκπληκτος με κάποιες επιλογές συμφορουμιτών !!!
E, να μη μείνω κι εγώ κομματάκι έκπληκτος; Ειδικά με τους «Απέναντι» που την θεωρώ πολύ ωραία ταινία.
 
Λοιπόν, δεν μπορώ πολύ πολύ τις βιντεοταινίες αν και κάποιες από αυτές τις βλέπω. Λίγες όμως.

Και επειδή το τελευταίο χρόνο ό,τι ταινία δω τη βαθμολογω με βάση πόσο άνετα θα τη ξαναέβλεπα έβαλα :

-Ζαβολιάρα 1/10

-Φαταούλα 2/10

-Ούτε μιλάει , ούτε λαλάει 0/10

-Δυο τρελλοί και ένας ατσίδας 2/10

-Ευδοκία 2/10 ( τι να κάνω ρε παιδιά σκυλοβαρέθηκα στη ταινία! χώρια που ήταν σαν να έβλεπα μεταγλωτισμένο!)

Αρκετές έχουν πάρει 3/10 χιχι

Και θα συμφωνήσω και στο Εκείνος κ Εκείνη, όπως και στο Πιο λαμπρό αστέρι ( την είχα δει μικρή και δεν μου άρεζε, ε μεγάλωσα μετά είπα να δώσω και άλλη ευκαιρία αμ δεν μου άρεσε ούτε τότε!)
 
Tαινίες βλέπω με το κιλό αλλά μερικές είναι ανυπόφορες:

1. Oι περισσότερες με την Βουγιουκλάκη και τον Δημήτρη της (ατάλαντη κατεμέ)

2. Καραγιάννη κωμωδίες (ειδικά αυτές του 70 δεν βλέπονται)

3. Αρπαχτές φαρσοκωμωδίες του Χατζιχρήστου του Γιαννόπουλου και του Αυλωνίτη

4. Αγγελόπουλο / Παρις (αριστερίζουσες και εθνοχουντικές δηλαδή)

5. Τα μελό του Ξανθόπουλου (μόνο σαν κωμωδίες μπορείς να τις δεις)

6. Πειραματικές των 80ς (Σφήκας πχ και Βαφέας)

7. Βιντεοκασσέτες με τον Βουτσά και τον Τζεβελέκο

Στα top

Bέγγος, οι περισσότερες από τις ταινίες του (ειδικά αυτές με την εταιρία του)

Νικολαίδης γιατί ήταν αναρχικός θεός απλά και από τους καλύτερους εν ζωη κινηματογραφιστές (το Singapore Sling είναι ένα ερωτικό αριστούργημα)

Κωμωδίες της Φινος ή άλλων εμπορικών ταινιών (με τσιφόρο στο σενάριο και τις πιο παλίες του σακελλάριου)

Το κάφρικο αλλά άνισο πολλές φορές χιούμορ του Ζερβού και του Χάρρυ Κλύν

Ότι έχει να κάνει με trash ή cult αρκεί να βγάζει γέλιο άθελά του (Τσακάλια, Ροδα Τσάντα και Κοπάνα, Ψάλτη, Τσάκωνα και 70ς σεξοαστυνομικές κλπ)
 
5 ε; μόνο; για να δούμε...

1. Ο Δράκος του Κούνδουρου (γενικά δεν τον συμπαθώ τον Κούνδουρο αλλά ειδικά αυτή μου έχει κάτσει πολύ στραβά. Ίσως γιατί από τότε που έλειωσαν οι πάγοι άκουγα για το πόσο καλή είναι)

2. Η οδύσσεια ενός ξεριζωμένου (ναι ούτε τον Ξανθόπουλο πάω, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων και για καθαρά προσωπικούς-υποκειμενικούς λόγους)

3. Η ηθικοπλαστική τριλογία του Δαλιανίδη από τα '80ς για τα οργισμένα νιάτα (Τα τσακάλια - Η στροφή - Οι επικίνδυνοι)

4. Ο εξόριστος στην κεντρική λεωφόρο του Ζερβού (Εμένα μου αρέσει ο Δράκουλας των Εξαρχείων και οι Τηλεκανίβαλοι :p )

5. Μια οποιαδήποτε του Νικολαϊδη (δεν έχω πρόβλημα, βάλτε όποια θέλετε)
 
atanasio είπε:
Δεν αντέχω καμία εμπορική κωμωδία της δεκαετίας του '80, με Ψάλτη, Μουστάκα, Μόσιο κλπ.
Συμφωνώ....τα 80s -πλην ελαχίστων εξαιρέσεων- ήταν η πλήρης παρακμή (όσον αφορά τις ταινίες).
 
Ξέρω ότι πολύ θα διαφωνήσουν αλλά δεν πρόκειται να ξαναδώ τον Μπακαλ(ιαρ)όγατο με τον Χατζηχρήστο. Δεν τον γουστάρω που δεν τον γουστάρω το συγκεκριμένο ηθοποιό, η συγκεκριμένη μου φάνηκε και κάπως μπούρδα.

Επίσης αν και δεν έχω πρόβλημα με το Χάρρυ Κλυν γενικά, μια δυο φορές που πήγα να δω ταινίες του δεν κατάφερα να αντέξω πάνω από 10 λεπτά.
 
johnny19818 είπε:
Ξέρω ότι πολύ θα διαφωνήσουν αλλά δεν πρόκειται να ξαναδώ τον Μπακαλ(ιαρ)όγατο με τον Χατζηχρήστο. Δεν τον γουστάρω που δεν τον γουστάρω το συγκεκριμένο ηθοποιό, η συγκεκριμένη μου φάνηκε και κάπως μπούρδα.
Ήδη έχεις ανέβει και άλλο στην εκτίμηση μου. Βλέπω να μας λιντσάρουν και τους δυο... :D
 
Πίσω
Μπλουζα