Ονόματα

Shock

Retired Admin
Joined
13 Ιουν 2006
Μηνύματα
5.315
Αντιδράσεις
230
Χαιρετώ την παρέα. Μετά από λίγο ψάξιμο στη retroDB είδα ότι υπάρχουν κάποια πράγματα που χρήζουν της προσοχής σας. (μπορεί και όχι :) )

Είδα ότι έχουμε ένα θεματάκι με τα ονόματα. Π.χ

Υπάρχει

Άγις Εμμανουήλ

Άγης Γυφτόπουλος

δε νομίζω ότι και τα δύο είναι σωστά, αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος.

Δείτε και αυτό

Αναστάσιος Κόζντινε

Αναστάσιος Μαργκέτης

Αναστάσιος Βασιλείου

Αναστάσης Κολοβός

Υπάρχουν ένα σωρό Κώστας αλλά και τέσσερις

Κωστής Μαλκότσης

Κωστής Μιχαηλίδης

Κωστής Πέτρου

Κωστής Ζώης

Το ίδιο με Πάρης - Πάρις (αν θυμάμαι καλά), Ραφαέλλο -Ραφαέλο, Χριστιάνα- Χριστιάννα, Νικόλαος - Νικόλας

Πείτε μου τη γνώμη σας.
 
Είναι πολύ μεγάλο το θέμα με τα ονόματα και όχι μόνο.

Κωνσταντίνος-Κώστας-Κωστής

Νίκος-Νικόλαος-Νικόλας

Ευαγγελία-Βαγγελιώ (ειδικά στην περίπτωση της Βαγγελιώς Ανδρεαδάκη)

Θόδωρος-Θεόδωρος-Θοδωρής

Σε αυτές τις περιπτώσεις επιλέχτηκε το πλέον σύνηθες, αυτό με το οποίο εμφανίζονται τις περισσότερες φορές.

Το σημαντικό κατά τη γνώμη μου είναι ότι όλες οι καταχωρήσεις έχουν την ίδιο παραλλαγη και αυτό έχει επιτευχθεί σε πολύ μεγάλο βαθμό.

Πρόβλημα υπάρχει επίσης με τα επίθετα γυναικών σε -ίδη, -ίτη και -άδη (Ελισάβετ Κωνσταντινίδη)- Τριανταφυλλίδη- Αμανίτη-Μαρία Δημητριάδη) κλπ που πότε παρουσιάζονται έτσι πότε αλλιώς στους τίτλους. (-ίδου, -ίτου, -άδου)

Και τέλος πρόβλημα υπάρχει με τους τίτλους που περιέχουν λέξεις για τις οποίες έχει αλλάξει η ορθογραφία τους (τραίνο, τρελλός κλπ)

Στις περιπτώσεις αυτές έχει ακολουθηθεί μικτό σύστημα.

Κάθε άλλη πρόταση δεκτή.

PS Σε ορισμένους ηθοποιούς υπάρχει στα σχόλια η παραλλαγή του ονόματος ώστε όταν αναζητάς τη Βαγγελιώ Ανδρεαδάκη να σε παραπέμπει στο λήμμα Ευαγγελία Ανδρεαδάκη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν θα το ελεγα ακανθωδες παντως - απλα ειναι γεγονος οτι βασιζεται πανω στο μνημονικο του Νασου.

Και μιας και μιλαμε για προβληματα,θεωρω ως πιο "τσιτατα":

1)τα θεματα "συνωνυμιας"

2)τους "πολυπραγμωνες"

3)την αλφαβητικη κατηγοριοποιηση με βαση το μικρο ονομα

Για να γινω πιο συγκεκριμενος οσο αφορα το 2)...ανθρωπος που ειναι περασμενος ως σκηνοθετης αλλα εχει διατελεσει και ηθοποιος, και παρουσιαστης και παραγωγος, φερει ολα τα εργα που εχει συμμετασχει στη "καρτελα" του ως σκηνοθετης.

Για να γινω πιο σαφης δειτε αυτο...Νίκος Μαστοράκης και το Bingo
 
Το είχα αναφέρει και πιο παλιά. Μάλιστα το έλεγα και στον Ηρακλή πριν λίγο :)

Αυτή τη στιγμή έχω μια relational βάση έτοιμη με ότι υπάρχει στη retroDB και μπορώ να κάνω ελέγχους πιο εύκολα αλλά και να σας δώσω μια λίστα με τα "πραγματικά" δεδομένα.

Αυτό βέβαια δεν θα αλλάξει τίποτα μιας και για να λυθεί το παραπάνω πρόβλημα θα πρέπει να μπουν φίλτρα τα οποία θα γονατίσουν λίγο το mediawiki.

Όταν έστηνα την retrodb δεν υπήρχε τρόπος για να γίνει κάτι τέτοιο, σήμερα υπάρχει αλλά είναι κομματάκι αργός.

Αν θέλετε να το δω πείτε μου.
 
Πολύ καλές οι παρατηρήσεις wally

1. Το πρόβλημα συνωνυμίας υπάρχει όχι μόνο στους ηθοποιούς αλλά και στις ταινίες-σειρές-τηλεταινίες-θεατρικές παραστάσεις.

Δείτε τις καταχωρήσεις στα λήμματα: Γράμματα και αριθμοί, Δρόμος, Γκόλφω, Ταξίδι κλπ

Θα δείτε μια νέα τεχνική που ακολουθήσαμε μαζί με τον bernard και θεωρούμε ότι βελτιώνει κατά πολύ την αναζήτηση λημμάτων.

Το ίδιο ίσως μπορεί να γίνει με τους ηθοποιούς, όπου βέβαια η εισαγωγή φωτογραφίας βοηθάει κατά πολύ (περίπτωση Χρήστος Ευθυμίου με τρεις ηθοποιούς να έχουν το ίδιο όνομα και μόνο ένας εν ζωή).

2. Το θέμα των "πολυπραγμώνων" το είχαμε συζητήσει από το αρχικό στάδιο στησίματος retrodb, χωρίς όμως να προταθεί κάποια λύση.

3. Τέλος στην αλφαβητική βάση εξακολουθώ να θεωρώ ότι στην καταχώρηση και ανάγνωση ενός καλλιτέχνη γράφεις και διαβάζεις :

Αλίκη Βουγιουκλάκη και όχι Βουγιουκλάκη Αλίκη.
 
Παιδιά είναι και θέμα του πως βαφτίστηκε κανείς και τι χρησιμοποιεί. Εγώ για παράδειγμα βαφτίστηκα "Κώστας", αυτό λέει η ταυτότητά μου και αυτό χρησιμοποιώ. Δε με λένε "Κωνσταντίνο". Συνεπώς αν βάλουμε έναν που τον λένε Κώστα, Κωνσταντίνο κάνουμε αλλοίωση στοιχείων. Συμβαίνει το ίδιο αντίστοιχα και σε άλλα ονόματα. Να κάνω κι εγώ μια άλλη ερώτηση: Σε περίπτωση που ο Νίκος Μαστοράκης έχει σκηνοθετήσει και ταυτόχρονα παρουσιάσει μια σειρά/ταινία, τι γίνεται; Θα φαίνεται στην καρτέλα του διπλή καταχώρηση του τίτλου σε άλλη κατηγορία;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συμφωνω και εγω οτι δεν πρεπει να υπαρχει αλλοιωση στοιχειων. Πιστευω οτι πρεπει να αναγραφεται οπως ειναι γνωστος και οχι με βαση "αστυνομικης ταυτοτητας".

Για το ερωτημα σου, αν δεις το παραδειγμα που δινω στο παραπανω ποστ θα καταλαβεις τι παιζει ;)
 
Στους διπλούς ρόλους έχουμε πρόβλημα.

Κάτι άλλο για να μην ανοίγω καινούριο thread για μια μικρή αλλαγή

Ρίξτε μια ματιά σε αυτές τις Σειρές. Είναι πράγματι σειρές? και αν ναι τότε μήπως πρέπει να μπει κάποιο κανάλι?

Λεζεντάνο ο εκδικητής

Δυο δρόμοι
 
Shock είπε:
Στους διπλούς ρόλους έχουμε πρόβλημα.
Κάτι άλλο για να μην ανοίγω καινούριο thread για μια μικρή αλλαγή

Ρίξτε μια ματιά σε αυτές τις Σειρές. Είναι πράγματι σειρές? και αν ναι τότε μήπως πρέπει να μπει κάποιο κανάλι?
Καλημέρα Shock. Εγώ δεν τις ξέρω αυτές τις δύο παραγωγές, οπότε αν ξέρει κάποιος άλλος να βοηθήσει...
 
Ο "Λεζεντάνο ο εκδικητής" ειναι βιντεοταινια του 1988 (Καραγιαννης)

Την θυμαμαι να την προβαλει το NEW
 
Αν ξέρει κάτι ο Νάσος για το δεύτερο να τα μεταφέρουμε
 
Δείτε επίσης το

Η δικαιοσύνη μίλησε

Γκράφιτι

Ζητείται μικρός

Η δικαιοσύνη μίλησε

Καμία από αυτές δεν έχουν πληροφορίες για κανάλι

Μήπως κάποιος από τους mods να άλλαζε τον τίτλο του thread τελικά? Από αλλού ξεκίνησα και αλλού έφτασα.

Επίσης για μελλοντικό checkup από τον Νάσο :)

Οι παρακάτω σειρές δεν έχουν έτος (year)

Βότκα μολότωφ

Δύο δρόμοι

Θησαυρός της Μαλβάσιας

Βαριετέ

Γάτες

Δεν είναι τόσο σημαντικό εύρημα όσο το να μην έχει κανάλι μια σειρά, απλά το πήρε το μάτι μου

Επίσης πάλι χωρίς να είναι κάτι σημαντικό απλά να σας ενημερώσω ότι οι παρακάτω σειρές δεν έχουν τύπο

Διακοπή για διαφημίσεις

Ήρθε κι έδεσε

Ήχος της σιωπής

Ύμνοι παράλληλοι

Βραδινές καμπάνες

Κι έτσι για την στατιστική ενημέρωση σας, πέντε σειρές δεν έχουν κανένα ηθοποιό δηλωμένο.

ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΤΕ ΣΤΡΑΒΑ. (Νάσο ειδικά για σένα το λέω) :)

Ρολόι

Φθινοπωρινή συμφωνία

Μυθολογία από το θέατρο σκιών

Με διαφορά στήθους

Μια μεγάλη οικογένεια

ΔΕΝ χρειάζεται κάτι να γίνει σε αυτές τις σειρες (το ξαναλέω για να μην παρεξηγηθώ)
 
Όλες αυτές οι καταχωρήσεις είναι με ελλιπή στοιχεία.

Στο αρχικό στάδιο υπήρχαν πολύ περισσότερες αλλά σταδιακά βρέθηκαν στοιχεία και συμπληρώθηκαν.

Δυστυχώς μέχρι τώρα δεν έχω κάτι να συμπληρώσω γι' αυτές. Θεωρώ ότι δεν θα πρέπει να διαγραφούν, μήπως και αξιοποιηθούν στο μέλλον.

Ο Λεζεντάνο εκδικητής προβλήθηκε ως τηλεταινία το 1990 χωρίς να βρίσκω το κανάλι.
 
Φυσικά και δεν πρέπει να σβηστούν!

Μια χαρά είναι κι έτσι
 
...εγω για να να πω την πασα αληθεια μερικες φορες ξερω εξτρα στοιχεια για μια σειρα αλλα δεν τα βαζω γιατι θελω να τα χρησιμοποιω στο Κουιζ!

Λοιπον ειδα σημερα το επεισοδιο αυτο απο τη σειρα ΙΧΝΗ http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%8A%CF%87%CE%BD%CE%B7_:_%CE%97_%CF%84%CE%AD%CF%87%CE%BD%CE%B7_%CF%84%CE%BF%CF%85_%CF%86%CF%8C%CE%BD%CE%BF%CF%85

και ενώ εμεις αναφερουμε αυτον τον γνωστο Γιωργο Βασιλειου ως γκεστ http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%93%CE%B9%CF%8E%CF%81%CE%B3%CE%BF%CF%82_%CE%92%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%BF%CF%85

...δεν εμφανιζεται καθολου στο επεισοδιο.Προφανως προκειται για συνωνυμια με καποιον αλλον...δεν ξερω πώς και τι να διορθωσω...απλα το αναφερω στους ανωτερους μου χεχε
 
Shock είπε:
Δείτε επίσης το Η δικαιοσύνη μίλησε

Γκράφιτι

Ζητείται μικρός

Η δικαιοσύνη μίλησε

Καμία από αυτές δεν έχουν πληροφορίες για κανάλι

Μήπως κάποιος από τους mods να άλλαζε τον τίτλο του thread τελικά? Από αλλού ξεκίνησα και αλλού έφτασα.

Επίσης για μελλοντικό checkup από τον Νάσο :)

Οι παρακάτω σειρές δεν έχουν έτος (year)

Βότκα μολότωφ

Δύο δρόμοι

Θησαυρός της Μαλβάσιας

Βαριετέ

Γάτες

Δεν είναι τόσο σημαντικό εύρημα όσο το να μην έχει κανάλι μια σειρά, απλά το πήρε το μάτι μου

Επίσης πάλι χωρίς να είναι κάτι σημαντικό απλά να σας ενημερώσω ότι οι παρακάτω σειρές δεν έχουν τύπο

Διακοπή για διαφημίσεις

Ήρθε κι έδεσε

Ήχος της σιωπής

Ύμνοι παράλληλοι

Βραδινές καμπάνες

Κι έτσι για την στατιστική ενημέρωση σας, πέντε σειρές δεν έχουν κανένα ηθοποιό δηλωμένο.

ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΤΕ ΣΤΡΑΒΑ. (Νάσο ειδικά για σένα το λέω) :)

Ρολόι

Φθινοπωρινή συμφωνία

Μυθολογία από το θέατρο σκιών

Με διαφορά στήθους

Μια μεγάλη οικογένεια

ΔΕΝ χρειάζεται κάτι να γίνει σε αυτές τις σειρες (το ξαναλέω για να μην παρεξηγηθώ)
Για να κλείνουν σιγά σιγά ορισμένες παλιές αναφορές/εκκρεμότητες.

Τα παρακάτω έχουν πλέον είδος:

1. "Διακοπή Για Διαφημίσεις" ('97)

2. "Ήρθε Κι Έδεσε" (2006)

3. "Ο Ήχος Της Σιωπής" ('93)

Μένουν τα "Ύμνοι Παράλληλοι" ('93) και "Βραδινές Καμπάνες" ('96).

Τα παρακάτω έχουν πλέον κανάλι:

1. "Η Δικαιοσύνη Μίλησε" ('76)

2. "Γκράφφιτι" ('84)

Μένει το "Ζητείται Μικρός" ('92).

Τα παρακάτω έχουν πλέον έτος:

1. "Γάτες" ('97)

2. "Βαριετέ" ('73)

Μένουν τα "Βότκα Μολότωφ", "Δυο Δρόμοι" και "Ο Θησαυρός Της Μαλβάσιας".

Το παρακάτω έχει πλέον 2 συντελεστές (εκ των οποίων η μία ηθοποιός):

1. " Με Διαφορά Στήθους" (2002)

Εξακολουθούν να μην υπάρχουν για τα "Ρολόι" ('79), "Φθινοπωρινή Συμφωνία", "Μυθολογία Από Το Θέατρο Σκιών" ('89) και "Μια Μεγάλη Οικογένεια".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα νέα στοιχεία από την "Μυθολογία από το θέατρο σκιών". http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9C%CF%85%CE%B8%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B1_%CE%B1%CF%80%CF%8C_%CF%84%CE%BF_%CE%B8%CE%AD%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF_%CF%83%CE%BA%CE%B9%CF%8E%CE%BD

Ο σεναριογράφος Γιώργος Ε. Παπαδάκης, λογικά πρέπει να είναι ο ίδιος με τον Γιώργο Παπαδάκη (V).

Το θέμα είναι που είναι προτιμότερο να ενταχθεί: στους μουσικούς ή στους σεναριογράφους;

Ιδού η απορία!
 
παρατηρησα οτι το επιθετο του Δημήτρη Γεωργα δεν εχει τονο,

Γεώργας ή Γεωργάς ειναι το σωστο?
 
Ο συγκεκριμένος είναι καλεσμένος εκπομπής συνεπώς δεν μπορώ να γνωρίζω ακριβώς ποιός ή τι είναι.

Αν πρόκειται για αυτόν

http://www.greekbooks.gr/georgas-dimitris.person

τότε είναι Δημήτρης Γεωργάς.
 
Πίσω
Μπλουζα