Ούγκο το Φαντασματάκι/Midnight party

Claudia

RetroN00b
Joined
23 Mαϊ 2011
Μηνύματα
27
Αντιδράσεις
16
Τρισχαριτωμένο επιτραπέζιο όπου το ταμπλό απεικόνιζε την κάτοψη του Πύργου στον οποίο διεξάγονταν το πάρτυ. Όλα τα δωμάτια καθώς και το υπόγειο ήταν όμορφα και κομψά ζωγραφισμένα με όλες τις λεπτομέρειες! Τα πιόνια ήταν οι καλεσμένοι και ανάλογα με το πόσοι ήταν οι παίκτες έπαιρναν και διαφορετικό αρθμό καλεσμένων (όσο πιο πολλοί ήταν οι παίκτες τόσο πιο λίγοι καλεσμένοι αντιστοιχούσαν στον καθένα).

Σκοπός του παιχνιδιού ήταν να προλάβουν οι παίκτες να τοποθετήσουν τους καλεσμένους μέσα στα δωμάτια πριν αυτοί έρθουν φάτσα με φάτσα με τον Ούγκο το φάντασμα του Πύργου που έβγαινε σιγά σιγά από το υπόγειο και βολτάριζε στον Πύργο. Στο τέλος οι παίκτες έβγαζαν βαθμολογία. Επαιρνε ο καθενας θετικούς βαθμούς για τους καλεσμένους που είχε σωσει και αρνητικούς γι' αυτούς που είχε χάσει από τον Ούγκο καθώς και γι'΄αυτούς που είχαν κρυφτεί σε δωμάτια β' διαλογής όπως το πλυσταριο.

Ο Ούγκο ήταν γλύκας, χαμογελούσε και φωσφόριζε στο σκοτάδι. Παρότι δεν έχω πια το παιχνίδι, κράτησα όμως τον Ούγκο που έχει πάντα μια περίοπτη θέση στο γραφείο μου με ένα ψάθινο καπελάκι που του φόρεσα και του πάει χάρμα!
 
Χμμμ το θυμαμαι πολυ αχνα και σιγουρα το εχω παιξει. Πρεπει να το ειχα και λογικα μετα το χαρισα καπου. :(

Αυτο που με παραξενευει ειναι οτι θυμαμαι σχετικα εντονα τις στιγμες οπου επαιρνα ενα καινουργιο παιχνιδι, αλλα απο το συγκεκριμενο δεν εχω τετοια αναμνηση :Ρ
 
pic177964_md.jpg


pic107204_md.jpg


pic331217_md.jpg


Μπορεί να μην ήταν του στιλ σου τελικά Rakeesh! Ειδικά αφού μπορεί να το χάρισες κιόλας! :)

mp1.jpg

mp2.jpg

mp3.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βασικα επειδη δεν ημουν ποτε των επιτραπεζιων, και επειδη ειχαμε κρατησει ολα μου τα παιχνιδια και κομικς απο μωρο, σε καποια φαση αποφασισα να απαλλαγω απο αυτα. Ετσι εκανα εκκαθάριση δινοντας τα σε αλλα παιδια, και φυσικα το εχω μετανιωσει σε καποιο βαθμο

Ευχαριστουμε για τις φωτο :)
 
Δε το θυμάμαι καθόλου αυτό το παιχνίδι!

Claudia επειδή βλέπω οι φωτογραφίες που ανέβασες είναι στο .geekdo-images. Θέλεις να τις ανεβάσεις σε άλμπουμ στο προφίλ σου ώστε να μη χαθούν και μείνει και το ποστ κενό κάποια στιγμή?
 
Αν βολέψει, θα το κάνω!
 
ρετρο αποριες για επιτραπεζιο φαντασματων [midnight party]

εχω μαι απορια. ειμαι 22 ετων στα οχτω-δεκα μου θυμαμαι επαιζα ενα επιτραπεζιο με ενα φαντασμα(φιγουρα) που κυνηγουσε τα ανθρωπακια που ειχες μεσα σε μια επαυλη. σκοπος ηταν να κρηψεις τα πιονια στα δωματια που ειχαν φως.το ζαρι αντι για ενα συγκεκριμενο αριθμο ειχε τη φιγουρα του φαντασματος και οταν η ζαρια εφερνε το εικονιδιο αυτο επρεπε να μετακινησεις το φαντασμα απο το υπογειο κελαρι της επαυλης. οσο πιονια δεν εβρησκαν φωτησμενο δωματιο και τα προλαβαινε το φαντασμα εφευγαν απο το παιχνιδι.το συγκεκριμενο επιτραπεζιο δυστηχως δεν το βρισκω και εχω πολλες ανανησεις απο αυτο οταν επαιζα με τους φιλους μου.οποιος καταλαβε ποιο εννοω ας βοηθησει ευχαριστω
 
δυστηχως οχι τα πιονια ειχαν ανθρωπινη μορφη και τα δωματια ηταν κυκλικα και στο κεντρο το υπογειο απ οπου εβγαινε το φαντασμα αν θυμαμαι καλα
 
Για δες και αυτό τότε Ghost Chase

msg10101002.jpg


Τα πιόνια είναι σε ανθρώπινη μορφή και στο κέντρο το υπόγειο από όπου βγαίνει το φάντασμα. Boo.........
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
δυστηχως παλι δεν ειναι αυτο καποιες αλλες πληροφοριες που παρεληψα. παιζοταν απο δυο ατομα και τα ανθρωπακια ηταν ζευγαρι (αντρας γυναικα).και ετσι αλλωστε τα μετακινουσες. ο ενας ειχε τα μπλε ανθρωπακια και ο αλλος τα κοκκινα χωρις να ειμαι σιγουρος για το τελευταιο. δεν θυμαμαι αλλες λεπτομεριες
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ναι επιτελους midnight party αυτο ειναι ευχαριστω τον rakeesh που το βρηκε αλλα και τον kambia και την katerinak που βοηθησαν.πιστευω να υπαρχει σε κανα καταστημα παιχνιδιων.το ghost castle το εχω αλλα επειδη το απεκτησα πιο μεγαλος δε μου ειχε κανει αισθηση
 
Ωραία :D Η κουβέντα μπορεί να συνεχιστεί στο Thread που παρέθεσε πιο πάνω ο rakeesh

Edit

Έγινε μεταφορά
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και το δικό μου

IMG_0240.jpg

IMG_0242.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ένα από τα καλύτερα επιτραπέζια της Ravensburger αποτελεί το Μεσονύκτιο Πάρτυ, που στην Ελλάδα εμφανίστηκε το 1990 ( την εισαγωγή έκανε η εταιρεία "Το Καλό Παιχνίδι"). Παίζεται από 2-8 παίκτες και εγγυάται διασκέδαση για όλη την οικογένεια - παρέα. Κεντρικός χαρακτήρας είναι ο Ούγκο το Φάντασμα που κάνει την εμφάνιση του, μόλις το ρολόι χτυπήσει 12 φορές και οι καλεσμένοι - παίκτες του πάρτυ τρέχουν τρομοκρατημένοι μέσα στην έπαυλη στην προσπάθεια τους να ξεφύγουν. Νικητής ο παίκτης που μετά από 3 γύρους θα έχει πέσει στα χέρια του Ούγκο, λιγότερες φορές. Ακολουθεί πλούσιο φωτογραφικό υλικό!

152980.jpg152981.jpg152982.jpg152983.jpg152984.jpg152985.jpg152986.jpg152987.jpg152988.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χμμμ.. εχει πλακα, αλλα το σκεφτομουν αυτες τις μερες!

το ειχα αυτο το παιχνιδι αλλα δεν θυμαμαι απο που, και μαλλον ηταν δωρο. Δε θυμαμαι ουτε αν το ειχα παιξει, μαλλον πρωτη και τελευταια φορα με τα παιδια των προσωπων που μου το εκαναν δωρο. Μου εκανε εντυπωση το ονομα του φαντασματος, Hugo! Εχω χρονια να το δω και πρεπει να το εχω χασει ή δωσει.

Πλακα πλακα εχουν γουστο τα πιονια, παραπεμπουν σε βικτωριανη εποχη κι ετσι :D
 
Διαμαντακι το παιχνιδι!!!!!

Δεν το θυμαμαι καθολου...αλλωστε γι'αυτο ειναι το φορουμ του retromaniax...για να μας θυμιζει την παλια καλη εποχη με τα απιθανα παιχνιδια και τις αναμνησεις!!!

:flower:
 
Τοτε που διαβαζα τους κανονισμους μου ειχε κανει εντυπωση η αναφορα στο ονομα του σχεδιαστη, Wolfgang Kramer. Μου ειχε κανει εντυπωση επειδη στην κουλτουρα μας τα παιχνιδια ειναι "ανωνυμα" και δεν ειμαστε στη λογικη του να θελουμε να ξερουμε ποιος το εφτιαξε, αν ειναι καλος σχεδιαστης, διασημος κλπ.

Ειδα οτι ο κυριος Κραμερ εχει λημμα στη Wikipedia

https://en.wikipedia.org/wiki/Wolfgang_Kramer

Οσον αφορα το παιχνιδι καθαυτο, στα γερμανικά ονομαζεται Mitternachtsparty ή Hugo – das Schlossgespenst και εχει λημμα στη γερμανικη Wikipedia

https://de.wikipedia.org/wiki/Mitternachtsparty
 
Πίσω
Μπλουζα