Ο Αριστοφάνης σε κόμικς

snakeyes08

RetroActive
Joined
26 Φεβ 2009
Μηνύματα
339
Αντιδράσεις
119
Δε νομίζω να μη θυμάστε αυτή την υπέροχη σειρά κόμικς του διδύμου Ακοκαλίδη- Αποστολιδη



Και το αγαπημένο μου...

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα εχω ολα :) δυστυχως εχω χρονια να τα διαβασω, και τοτε δεν καταλαβαινα και πολλα (μονο κωμικα γκαγκς)
 
Τα περισσότερα τα διάβασα σε δανειστική βιβλιοθήκη.Θυμάμαι πως τα σχέδια λίγο με χαλάγανε αλλά τώρα τα βλέπω με συμπάθεια καθώς "συμβαδίζουν" και δένουν όμορφα με τα κείμενα και τις ιστορίες του Αριστοφάνη.
 
Πραγματικά τα σχέδια με ξένιζαν και εμένα λιγάκι! Η δουλειά όμως που έχει γίνει μέσα είναι τρομερή! Με σεβασμό στην αρχική ιδέα δημιούργησαν τέχνη! Δεν είναι τυχαίο ότι μεταφράστηκαν σε πολλές ξένες γλώσσες.
 
νομιζω οτι ταιριαζαν στο ιδιαιτερο κειμενο του Αριστοφανη τα σχεδια και το χυμα χρωμα,ιδιαιτερη προσεγγιση .

ωραια ηταν, εχω μερικα.
 
Επαναφέρω το θεματάκι μήπως ξέρει κάποιος συμφορουμίτης να με διαφωτίσει.

Έχουμε ιδέα ποιες κωμωδίες του Αριστοφάνη σε κόμικς μεταφράστηκαν στα αγγλικά; Εκτός από τ' αγγλικά, υπήρξαν μεταφράσεις και σ' άλλες γλώσσες;
 
retrofan είπε:
Επαναφέρω το θεματάκι μήπως ξέρει κάποιος συμφορουμίτης να με διαφωτίσει.
Έχουμε ιδέα ποιες κωμωδίες του Αριστοφάνη σε κόμικς μεταφράστηκαν στα αγγλικά; Εκτός από τ' αγγλικά, υπήρξαν μεταφράσεις και σ' άλλες γλώσσες;

Εχω μόνο τη Λυσιστράτη. Θα κοιτάξω να δω μήπως αναφέρει μέσα κάποια λίστα με τα τεύχη, αν και αμφιβάλλω.

attachment.php
 
Και επανέρχομαι με τα πειστήρια! Στα αγγλικά κυκλοφόρησαν τα εξής:

attachment.php
 
...άρα είχαν βγει όλα...

ο εκδότης ήταν Έλληνας ή ξένος;
 
Ευχαριστώ τόσο μα τόσο πολύ mytinyworld!

Ψάχνω για καμιά έξυπνη ιδέα για τους αλλοδαπούς φίλους (να τους δείξουμε το αρχαίο μεγαλείο μας και το σύγχρονο χιούμορ μας και καλά :p )
 
Εκδότρια και κάτοχος των δικαιωμάτων ανατύπωσης (copyright) είναι η εταιρία Agricultural Cooperative Publications S.A. με έδρα τη Θεσσαλονίκη, 4χλμ Λαγκαδά και παράρτημα στην Αθήνα, Σολωμού 66:)

Καλή ιδέα retrofan! Βέβαια, άντε να τα βρεις τώρα αυτά τα τεύχη... :( Αυτό το κόμικ ήταν ένα αξιοπρεπέστατο εγχείρημα που όμως έχω την εντύπωση ότι δεν έπιασε... :xm:
 
Πολυ καλη σειρα.Διαθετω τεσσερα τευχη.Τα ειχα αγορασει στην εκθεση βιβλιου οπου εκανε το σχολειο μου καθε τελος της χρονιας.Οπως γραφουν επανω οι ετικετες πηραν το 1988 τιμητικη διακριση στη Διεθνη Εκθεση Θεατρικων Βιβλιων στο Νοβισαντ της τοτε Γιουγκοσλαβιας.

Προβολή συνημμένου 84443

Ο Αριστοφανης σε κ&#9.jpg
 
misspepper77 είπε:
Τα περισσότερα τα διάβασα σε δανειστική βιβλιοθήκη.Θυμάμαι πως τα σχέδια λίγο με χαλάγανε αλλά τώρα τα βλέπω με συμπάθεια καθώς "συμβαδίζουν" και δένουν όμορφα με τα κείμενα και τις ιστορίες του Αριστοφάνη.
Κι εγώ το ίδιο! Πήρα ένα τυχαία από δανειστική βιβλιοθήκη, εθίστηκα και άρχισα να τα δανείζομαι ένα ένα. Τέλειο έξυπνο χιούμορ!
 
Την Λυσιστράτη είχα, αλλά λόγω ηλικίας δεν το έπιανα και πολύ το χιούμορ ( ούτε και τα υπονοούμενα)... ;)
 
Για οσους δεν το ειδανε....σημερα Το Βημα δινει την Λυσιστρατη. Δεν ξερω αν εδωσε αλλο νωριτερα ή αν ξεκιναει σημερα, αν ξερει καποιος ας σχολιασει.

Ελπιζω να βαλει κι αλλα :)
 
Λοιπόν η Λυσιστράτη ήταν το τέταρτο άλμπουμ/έργο του Αριστοφάνη. Τα προηγούμενα ήταν οι Νεφέλες (1), οι Εκκλησιάζουσες (2) και οι Βάτραχοι (3) -για τους Βατράχους δεν είμαι σίγουρος-

Για την επόμενη Κυριακή έχει προγραμματιστεί ο Πλούτος. Λογικά θα δοθεί όλη η σειρά των 11 κωμωδιών τόσο στην διασκευή τους σε κόμιξ όσο και σε νεοελληνική απόδοση από τον Κώστα Βάρναλη.
 
κορυφαία κόμιξ τα είχα διαβάσει στην βιβλιοθήκη της ΑΣΟΕΕ και τώρα τα ξαναδιαβάζω με το βήμα.

Κορυφαίο γκαγκ από τις όρνιθες :

Σκάει ο προμηθέας στην σκηνή πάνω σε μηχανή φορόντας κράνος και κόποιος ρωτάει τον Αριστοφάνη "δάσκαλε είσαι σίγουρος ότι αυτή είναι η έννοια του απο μηχανής θεου ; "
 
έχω το κομικ ΠΛΟΥΤΟΣ πλουτος.jpg

...Μου αρεσε να χαζεύω τις εικόνες...δεν καταλάβαινα την υπόθεση...
 
Thor είπε:
Λοιπόν η Λυσιστράτη ήταν το τέταρτο άλμπουμ/έργο του Αριστοφάνη. Τα προηγούμενα ήταν οι Νεφέλες (1), οι Εκκλησιάζουσες (2) και οι Βάτραχοι (3) -για τους Βατράχους δεν είμαι σίγουρος-
Για την επόμενη Κυριακή έχει προγραμματιστεί ο Πλούτος. Λογικά θα δοθεί όλη η σειρά των 11 κωμωδιών τόσο στην διασκευή τους σε κόμιξ όσο και σε νεοελληνική απόδοση από τον Κώστα Βάρναλη.
...ακολουθεί το τεύχος ΙΠΠΕΙΣ

ΙΠΠΕΙΣ.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα