Ο Ασυμβίβαστος

Tεράστιος! Ο τελευταίος πραγματικός ροκάς...
 
Στη σκηνή "Το ψαλίδι" αυτός που εκτελεί χρέη σκηνοθέτη δεν είναι άλλος από τον Νίκο Αλευρά δημιουργό των ταινιών "Πέφτουν οι σφαίρες σαν το χαλάζι" και "Ερωτικά μαθήματα επαναστατικής δράσης" σφοδρά αμφιλεγόμενες και οι δυο.
 
Και μερικές φωτογραφίες...

1. Η Μπέτυ Λιβανού (Άννα) τα μαζεύει και φεύγει...

1.jpg



2. Ο Φλου (Κώστας Βρεττός)

2.jpg



3. Η Αναστασία (Ελένη Μανιάτη), καλή νοικοκυρά....

3.jpg





4. Η Βέρα Κρούσκα (ως βοηθός σκηνοθέτη)

4.jpg




5. Ο Παύλος τραγουδάει για τα προς το ζειν....

5.jpg


pencil.png
 
Δεν θυμαμαι αν το εχω ξαναπει αλλα μου ειχε κανει (κακη) εντυπωση η θολουρα που επελεξε ο σκηνοθετης να εχει το φιλμ. Εκτος αν θυμαμαι λαθος.

Παντως πολυ καλο το πρωταγωνιστικο διδυμο. Ο Σιδηροπουλος ενας ανθρωπος που ξεχειλιζε ταλεντο και η απαστραπτουσα και γοητευτικη Βερα Κρουσκα...

Για το δε soundtrack...απο τα καλυτερα σε Ελληνικη ταινια.Υπευθυνος επι τω πλειστω γι αυτο ο γιος του Μικη Θεοδωρακη, ο Γιωργος. Κριμα που δεν ειδαμε περισσοτερες δουλειες του.

Το φευγιο της Αννας...

 
Τωρα θα με πειτε βλάσφημη αλλά νομίζω πως ο χαρακτήρας που ερμηνευει η Μπέτυ Λιβανου έχει κατι το σπαρακτικά τραγικό και ο Παυλος της φέρεται κομματάκι σκάρτα. Ενώ θεωρώ την ταινία καλή με ενοχλεί το πόσο απόλυτος ειναι ο ηρωας, προσωπικά δεν κατάφερα να τον θαυμάσω, μου φαινεται εντελώς μη ανθρώπινος και σκληρός. Πολύ μιζέρια πάντως, μια ακομα απο τις ταινιες που χαλούσαν το πάρτυ της εποχής.
 
Πίσω
Μπλουζα