Ο Γύρος του Κόσμου σε 80 μέρες (Around the World with Willy Fog)

Dominion

RetroMasteR
Joined
17 Μάρ 2006
Μηνύματα
1.463
Αντιδράσεις
525
Ο Γύρος του Κόσμου σε 80 μέρες (Around the World with Willy Fog, 1983, Ισπανο-Ιαπωνικής παραγωγής, 26 επεισόδια), ΕΡΤ


Πρεμιέρα: Σάββατο 27/12/1986



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Ο_γύρος_του_κόσμου_σε_80_μέρες

Σειρά κινουμένων σχεδίων της ιαπωνικής εταιρίας nippon animation (συμπαραγωγή 1981 βασικά των ίδιων εταιριών που κάνανε τον Νταρτακάν) που παιζότανε από ΕΡΤ-1 γύρω στα 1987 με 1988. Οι περιπέτειες του φιλέα φόγκ (ήρωα του ΒΕΡΝ) και των φίλων του. Ανθρωπομορφικά ζωάκια ήσαν οι χαρακτήρες Φιλέας Φόγκ (Λιοντάρι), Πασπαρτού (κάτι σαν αρούρι) και φυσικά ο κακός Μασκαρόνε (τσακάλι συνωνόματο). Οι φωνές: Φιλέας Φογκ (Σοφοκλής Πέππας ), Μασκαρόνε (Έλντα Πανοπούλου) και επίσης Ζαχαρίας Ρόχας και Αννέτα Παπαθανασίου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απλά τρομερή σειρά. Θυμάμαι και τον τραγόμορφο παππού που περίμενε τον Φιλέα στη λέσχη... :D

Αρδουίν, φοβερό link…
 
DVDrip του "Ο γύρος του κόσμου σε 80 μέρες" (στα ελληνικά)

Πρόκειται για dvd που είχε κυκλοφορήσει παλιότερα. Είναι συρραφή των επεισοδίων της σειράς (περίπου 75 λεπτά). Divx Avi.

Εdit από ΑΕΟΝ: Διαγράφτηκε. Direct links σε copyrighted υλικό απαγορεύονται κατηγορηματικά από τους Κανόνες Λειτουργίας του φόρουμ.
 
Μολις ανακαλυψα οτι το DVD αυτο των 75 λεπτων ειχε βγει με 2 μεταγλωττισεις...!!!
 
re file please dld... 3anadwse ligo to link... 8elw polu na 3anadw polu auth th paidikh seira... PLEASEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
φοβερη σειρα,επαναληψη τη ειχα δει καπου αρχες 90
 
Ο γύρος του κόσμου σε 80 μέρες

Γεια σε όλους.

Ψάχνω την Ελληνική εισαγωγή απο το παιδικό αυτό με τον Φιλέα Φόγκ. Μεταξύ άλλων οι στίχοι ανέφεραν "Τώρα αλλαξαν οι καιροί, Παρισι το πρωί, το βράδυ είσαι Σιγκαπουρη.... κτλ"

Αν κάποιος έχει την Ελληνικη παλια βερσιον θα με ευχαριστούσε ιδιαίτερα

Ευχαριστω πολυ
 
Kαι εγω θα ηθελα πολυ να δω την Ελληνικη βερσιον..ας ελπισουμε οτι καποιος θα την ανεβασει στο youtube
 
Eχω αγορασμενο το DVD ,δεν νομιζω παντως να ειναι η ιδια.
 
Οπως και οι περισσότεροι, έτσι κι εγώ, πρώτα είδαμε τη σειρά και μετά διαβάσαμε το βιβλίο. Αν και παιδική η σειρά, βαδίζει αρκετά by book και κουτσουρεύει ελάχιστα την ιστορία του Βέρν με κάτι μικροαλλαγές, κυρίως στα ονόματα.

Κυκλοφορεί απ' ο,τι ξέρω σε DVD αλλά η διάρκεια των 75 λεπτών προμηνύει μάλλον, μεγάλο ψαλίδισμα.
 
Ειχε βγει και sequel λιγο αργοτερα με τιτλο Willy Fog 2 και αποτελειτο απο δυο ιστοριες και αυτες του Ιουλιου Βερν,20.000 λευγες κατω απο την θαλασσα και το Ταξιδι στο Κεντρο της γης.


Παροτι οι δυο νεες ιστοριες ηταν λιγο πιο ενδιαφερουσες μιας και περιειχαν το φανταστικο στοιχειο πιο πολυ το animation της σειρας που απολαυσαμε ηταν καλυτερο!


 
nicoven είπε:
Γεια σε όλους.
Ψάχνω την Ελληνική εισαγωγή απο το παιδικό αυτό με τον Φιλέα Φόγκ. Μεταξύ άλλων οι στίχοι ανέφεραν "Τώρα αλλαξαν οι καιροί, Παρισι το πρωί, το βράδυ είσαι Σιγκαπουρη.... κτλ"

Αν κάποιος έχει την Ελληνικη παλια βερσιον θα με ευχαριστούσε ιδιαίτερα

Ευχαριστω πολυ
[edit]Aντιλαμβάνομαι την καλή πρόθεση αλλά τα youtube link με ολόκληρα επεισόδια παραβαίνουν τους νόμους περί πνευματικών δικαιωμάτων, γι αυτό και αφαιρούνται[edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ένα από τα παιδικά που έβλεπα και στηνόμουν στην τηλεόραση. Μου είχε κάνει εντύπωση που οι χαρακτήρες ήταν ζώα.
 
Αγαπημένο παιδικό. Από τα πρώτα τραγουδάκια ( αυτό στους τίτλους), που είχα μάθει...
 
Πραγματικα, αγαπημενο παιδικο αλλα και αγαπημενη ιστορια....
 
Φοβερή σειρά εξαιτίας της διάβασα το πρώτο μου βιβλίο, το ομώνυμο μυθιστόρημα του Ιουλίου Βερν (ως τώρα έχω φτάσει στα 45 του Βερν :) )
 
Πράγματι πολύ ωραία σειρά από τα παιδικά χρόνια... Θυμάμαι το χαρακτηριστικό τσακίρικο μάτι του Μασκαρόνε που γυάλιζε ακτινοβολώντας...

Και βέβαια το βιβλίο από τα πολύ αγαπημένα μου...
 
Ειχε βγει και sequel λιγο αργοτερα με τιτλο Willy Fog 2 και αποτελειτο απο δυο ιστοριες και αυτες του Ιουλιου Βερν,20.000 λευγες κατω απο την θαλασσα και το Ταξιδι στο Κεντρο της γης.


Παροτι οι δυο νεες ιστοριες ηταν λιγο πιο ενδιαφερουσες μιας και περιειχαν το φανταστικο στοιχειο πιο πολυ το animation της σειρας που απολαυσαμε ηταν καλυτερο!
Oι 2 παραπανω σειρες μαζι με αυτη του τιτλου εχουν ανεβει Netflix.
 
Πίσω
Μπλουζα