Ο Δυναστείας (1985)

giorgos

Banned
Joined
20 Ιουλ 2006
Μηνύματα
233
Αντιδράσεις
12
Ο Δυναστείας (1985)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php...AF%CE%B1%CF%82

Μια απ τις ελαχιστες ελληνικες ταινιες της δεκαετιας του 80 που βλεπονται ειναι Ο ΔΥΝΑΣΤΕΙΑΣ(1986) με τον μεγιστο Σωτ.Μουστάκα. Προβαλλεται πολυ συχνα απ την τηλεοραση.

Πολλοι απ τους αυτους που επαιζαν κατεληξαν ασχημα

η ΡΕΝΑ ΠΑΓΚΡΑΤΗ αυτοκτονησε

ο ΒΑΣΙΚΗΣ ΜΠΟΥΓΙΟΥΚΛΑΚΗΣ πεθανε παμπτωχος

η ΝΑΤΑΣΑ ΓΕΡΑΣΙΜΙΔΟΥ πεθανε απο την ανιατη

η ΤΖΟΥΛΗ ΜΠΑΡΚΑ επαθε εγκεφαλικο και ειναι ημιπαραλυτη

Αλλες ταινιες που γυρισε ο Μουστακας εκεινη την εποχη ηταν

ΜΕΡΙΚΕΣ ΤΟΝ ΠΡΟΤΙΜΟΥΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ

Ο ΡΟΖ ΓΑΤΟΣ

(συμπληρωστε τις υπολοιπες...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
giorgos είπε:
...Πολλοι απ τους αυτους που επαιζαν κατεληξαν ασχημα...)
Εχω την εντύπωση ότι και ο Μουστάκας φαλήρισε στα καζίνο.

Το λέω με κάθε επιφύλαξη βέβαια.

Το άκουσα σαν φήμη.

Επίσης προσθέτω την θρυλική ταινία

ΜΗΤΣΟΣ Ο ΡΕΖΙΛΗΣ !
 
Mεσα επεσες giorgos :icon_cry: .
 
Μπορεί..σαν Λάκης Μάκης Τάκης!!!
 
Προφητικος ο giorgos δυστυχως....
 
ποια ηταν αυτη η ταινια με τον Μουστάκα σαν τον "Συμεών τον στηλίτη" και τις γυναικες απο κατω να περιμενουν να τις "ευλογήσει" για να κανουν παιδι; εριξα τρελο γελιο οταν την ειδα προ καιρου στην τιβι.
 
ZENARCADE είπε:
ποια ηταν αυτη η ταινια με τον Μουστάκα σαν τον "Συμεών τον στηλίτη" και τις γυναικες απο κατω να περιμενουν να τις "ευλογήσει" για να κανουν παιδι; εριξα τρελο γελιο οταν την ειδα προ καιρου στην τιβι.
Νομιζω ο Πεθεροπληκτος. :)
 
ΦΟΒΕΡΗ ΤΑΙΝΙΑ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΠΟΖ ΓΑΤΟ

ΦΟΒΕΡΗ ΤΑΙΝΙΑ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΠΟΖ ΓΑΤΟ!
 
Η ταινια που λεs ειναι Ο ΠΑΤΕΡ ΓΚΟΜΕΝΙΟΣ.

ΤΟ ΨΩΝΙΟ

ΤΑ ΤΟΥΒΛΑ

ΕΓΩ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΜΟΥ

ΤΟ ΠΕΖΩ ΚΑΙ ΠΟΛΙ ΑΝΤΡΑΣ

ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΡΟΥΘΟΥΝΙ

Ο ΠΑΡΘΕΝΟΚΥΝΗΓΟΣ

ΝΟΝΑ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΜΑΦΙΑΣ
 
...χαι κλαςς μουβις δικε μου,σοβιετικος κουνηματογραφος να ουμε..Σεργκευ Αιζενσταιν και τσι. :D

...με λενε Αρτεμη...
 
Κ όμως οι βιντεοταινίες που έχει γυρισει ο Σωτήρης Μουστάκας είναι πολυ καλλύτερες απο αυτές που αναφέρετε.Εγώ διασκεδαζα παρισσότερο με αυτές.
 
Προσθέτω επίσης και την ταινία "ΑΝ ΗΤΑΝ ΤΟ ΒΙΟΛΙ ΠΟΥΛΙ" η "ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΤΟ ΒΙΟΛΙ ΤΟΥ". Απίθανος ο Μουστάκας ως Παγγανινάκης.

Επισης

"ΚΑΜΙΚΑΖΙ ΤΣΑΝΤΑΚΙΑΣ"

"Ο ΤΣΙΤΣΙΟΛΙΝΟΣ"
 
Αυτή η ταινία και αν θυμίζει δεκαετία του 80. Ο Μπουγιουκλάκης ως αρχηγός των ανθρωποφάγων και η Γερασιμίδου ως γυναίκα του είναι τρομερό δίδυμο. Μου άρεσε και το τέλος όπου ο Μουστάκας βρίσκει τον πραγματικό του γιο (τον υποδύεται ο ίδιος) και τα φτιάχνει με τη Ρένα Παγκράτη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν μπορώ να πω πως μου άρεσε ιδιαίτερα ο Δυναστείας! Καταστάσεις άλλα λόγια να αγαπιόμαστε, καλά, εάν εξαιρέσεις μερικές αστείες ατάκες το υπόλοιπο έργο ήταν...ότι να ναι :D .
 
Ταινια οπου προσπαθησε να κλεψει λιγο απο την επιτυχια της ''Δυναστειας''(λεμε τωρα...)Θυμαμαι να την εχω δει με τους γονεις μου στο σινεμα και εγω να φοβαμαι τον Κωστα Μακεδο ως πειρατη και την Νατασσα Γερασιμιδου ως καννιβαλη.Πολυ γελιο!Παντως αν και ο Μουστακας ειναι ο αγαπημενος μου κωμικος αυτη μαλλον δεν μου λεει πολλα πραματα.Και τις ωραιες ερμηνειες τις απο τους ηθοποιους εχει και καλος στις μεταμφιεσεις του ειναι ο Σωτηρακης αλλα αυτο το μελο υφος που ειχε με χαλασε.Παντως η Νανα Βενετη ειναι κουκλα.
 
"Εσύ κάτσει παίξει τάβλι με Τάρζαν;". "Τάβλι με Τάρζαν", "Ταβλι με Τάρζαν" έλεγε ο Κινέζος και κουνούσε χαρακτηριστικά το χέρι πως παίζει τάβλι.
 
Πίσω
Μπλουζα