Ο Επισκέπτης της Ομίχλης (1991 MEGA)

skalok

Retro Member
Αντιδράσεις
75
την δειχνει σαββατοκυριακα στις 3.30 τα ξημερωματα

fitriolis

RetroNoob
Αντιδράσεις
0
Τη σειρά την είδα ολόκληρη από youtube πρώτη φορά νομίζω πριν κανένα χρόνο. Την βρήκα τυχαία και έφαγα ένα κόλλημα να δω όλα τα επεισόδια. Αυτές τις μέρες που την παίζει επανάληψη, είδα ενα βράδυ λίγα λεπτά και το γύρισα. Δυστυχώς δύσκολα την βλέπει κάποιος δεύτερη φορά εκτός αν έχει να την δει από πολύ παλιά. Είχε δίκιο ο Τέμπος που είχε πει ότι είναι πολύ αργή σειρά για τα σημερινά δεδομένα. Το είχε πει αυτό το 2010, φανταστείτε κοντά μια δεκαετία μετά... Έπρεπε να έχει καμιά δεκαριά επεισόδια λιγότερα. Πάντως είναι τρομερό το ότι το Mega όντας στην κατάσταση που είναι, ακόμα και τώρα παίζει prime time τα κλασικα 50-50, ντολτσε βιτα, λατρεμενοι μου γειτονες και τη σειρά αυτή τη βάζει τόσο αργά. Δλδ έλεος

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Αντιδράσεις
5.051
Συμφωνω απολυτα πως ειναι πολυ αργη σειρα μεχρι και ο αφηγητης στην αρχη του καθε επεισοδιου που κανει την περιληψη του προηγουμενου ειναι αργος μια ωρα αφηγηση κανει χαχαχαχαχαχαχαχα.Η σειρα παντως ειναι μεσα στης Top 10 αγαπημενες μου αλλα οπως πολυ σωστα ειπωθηκε δυσκολα να την δεις σε συντομο χρονικο διαστημα μετα την προηγουμενη φορα.Εγω κανα δυο χρονακια την αφηνω στην ακρη και μετα την βλεπω ανετα μπορω να πω και πολυ ευχαριστα.

paulochelao24

Retro Member
Αντιδράσεις
2.198
Πέρα ότι όπως λέει η σειρά αυτή βασίζεται σε αληθινή ιστορία,δεν αποκλείω όμως ο σεναριογράφος να εμπνεύστηκε και λίγο από το πρόσφατο τότε "Ύποπτος κόσμος του Twin Peaks " που είχε ξεκινήσει στην αμερικανική τηλεόραση καμιά χρονιά πιο πριν και στην ελληνική τηλεόραση αρχές Ιανουαρίου του 91. Διαβάζω στην υπόθεση ότι ο καθηγητής- πρωταγωνιστής της ιστορίας κατηγορούνταν για φόνο μαθήτριας του σε επαρχιακή πόλη. Ε μαθήτρια σε επαρχιακή πόλη ήταν και η Λώρα Πάλμερ στο Twin Peaks που δολοφονήθηκε (όπως και η Ronette Pulaski στην ίδια σειρά της οποίας ο φόνος προηγήθηκε απ' αυτόν της Palmer στο σενάριο της σειράς). Τελευταίες μέρες μου ήρθε αυτή η αντιστοιχία ανάμεσα στον Επισκέπτη και τον Ύποπτο κόσμο αλλά μέχρι την ιδέα του σεναρίου υπάρχουν τυχόν ομοιότητες,γιατί σκηνοθετικά καμία σχέση.

atanasio

RetroNuts!
Αντιδράσεις
2.096
Πέρα ότι όπως λέει η σειρά αυτή βασίζεται σε αληθινή ιστορία,δεν αποκλείω όμως ο σεναριογράφος να εμπνεύστηκε και λίγο από το πρόσφατο τότε "Ύποπτος κόσμος του Twin Peaks " που είχε ξεκινήσει στην αμερικανική τηλεόραση καμιά χρονιά πιο πριν και στην ελληνική τηλεόραση αρχές Ιανουαρίου του 91. Διαβάζω στην υπόθεση ότι ο καθηγητής- πρωταγωνιστής της ιστορίας κατηγορούνταν για φόνο μαθήτριας του σε επαρχιακή πόλη. Ε μαθήτρια σε επαρχιακή πόλη ήταν και η Λώρα Πάλμερ στο Twin Peaks που δολοφονήθηκε (όπως και η Ronette Pulaski στην ίδια σειρά της οποίας ο φόνος προηγήθηκε απ' αυτόν της Palmer στο σενάριο της σειράς). Τελευταίες μέρες μου ήρθε αυτή η αντιστοιχία ανάμεσα στον Επισκέπτη και τον Ύποπτο κόσμο αλλά μέχρι την ιδέα του σεναρίου υπάρχουν τυχόν ομοιότητες,γιατί σκηνοθετικά καμία σχέση.
paulochelao24, έχεις δίκιο. Είναι αρκετά πιθανό να έχει επηρεαστεί κάπως το σενάριο του "Επισκέπτη" από τον "Ύποπτο κόσμο του Twin Peaks".

Μπλουζα