Ο Ζητιάνος (1982 ΥΕΝΕΔ)

ChristosM

RetroNuts!
Joined
15 Απρ 2008
Μηνύματα
1.996
Αντιδράσεις
932
Ο Ζητιάνος (1982 ΥΕΝΕΔ)


RetroDB:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/Ο_ζητιάνος

Διασκευη της νουβελας του Καρκαβιτσα για την ΥΕΝΕΔ τον Σεπτεμβριο του 1982.

Η σειρα ηταν γυρισμενη σε φιλμ σε 13 επεισοδια και ξαναπαιχτηκε αρχες δεκαετιας 90, αρα λογικα υπαρχει στις αποθηκες της ΕΡΤ.

Οριστε και μια σκηνη με τον Ανεστη Βλαχο και τον μικρουλη Σπυρο Μπιμπιλα.

[edit]This video is unavailable.

 


Sorry about that.[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ήταν για πολύ λίγο στην ΥΕΝΕΔ. Μετά μετονομάστηκε σε ΕΡΤ-2 (αν δεν κάνω λάθος).
 
φοβερή υποβλητική φωτογραφία από όσο είδα :)
 
Συγχαρητήρια για το θέμα !

Παρακολουθούσα φανατικά αυτήν την σειρά με τον "ζήτουλα" όπως περιφρονητικά τον ονόμαζαν οι χωρικοί.Μου έχει μείνει στην μνήμη η φράση που έλεγε όταν διαλαλούσε το εμπόρευμά του : "βότανα και βοτάνια..." , "σερνικοβότανο ...κλπ".

Πάντως από ότι θυμάμαι τελικά ο ζητιάνος έβλαψε το χωριό (δυστυχώς δεν θυμάμαι τον τρόπο , αλλά θυμάμαι ότι όταν το χωριό καταστρεφόταν έφευγε μεταμφιεσμένος).
 
Η σειρα εχει "ανεβει" ολοκληρη στο online αρχειο της ΕΡΤ...
 
Δηλαδή έχουμε προσθήκες στο on line αρχείο? Πως το πάθανε?
 
tsalk είπε:
Δηλαδή έχουμε προσθήκες στο on line αρχείο? Πως το πάθανε?
Ναι και μαλιστα εδω και αρκετες μερες εχουν ανεβασει και καποια επεισοδια απο την "Ισιδωρα".
 
Αντε,ολο τους βριζουμε,αλλα ενιοτε κανουν και καμια σωστη δουλεια!
 
Εξαιρετικη σειρα την οποια και ειχα παρακολουθησει χωρις να χασω επεισοδιο....

.
o+zitianos.jpg


o+zitianos.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αναζήτηση τίτλου σειράς

Θυμαμαι μια σειρα στην κρατικη τηλεοραση γυρω στα τελη με αρχες δεκαετιας 90: ηταν γυρισμενη σε καποιο χωριο(τουλαχιστον σε μενα αυτη την εντυπωση εδωσε) κι αυτο που ακομη εμεινε χαραγμενο στη μνημη μου ηταν μια γυναικα εγκυος που ηθελε οπωσδηποτε να αποκτησει αρσενικο παιδι και πηγαινε κρυφα απ τον αντρα της σε καποιον ή καποια για να της δωσει διαφορες οδηγιες και βοτανια.Της ειχε δωσει σιγουρα σερνικοβοτανο(σ αυτη τη σειρα ακουσα για πρωτη φορα τη λεξη "σερνικοβοτανο") και μια αλλη φορα θυμαμαι που της ειχε πει να τυλιξει την κοιλια της με νημα πλεξιματος νομιζω(ειναι σαν να τη βλεπω τωρα να γυριζει γυρω γυρω για να τυλιξει το νημα).Σιγουρα της εδωσε κι αλλες οδηγιες..

Αν δε με απατα η μνημη μου το παιδι δεν προλαβε να γεννηθει γιατι η εγκυος αυτοκτονησε,τη βρηκε ο αντρας της κρεμασμενη μεσα στο σπιτι.Το τι ειχε γινει και πηρε μια τετοια αποφαση δε θυμαμαι κι ουτε ειμαι σιγουρη αν αυτη ηταν το κεντρικο προσωπο της ιστοριας

Σας λεει τιποτα η περιγραφη αυτη;

ΥΓ:τυχαια την εβαλα στις "κοινωνικες σειρες",δεν ηξερα σε ποια αλλη κατηγορια να την ενταξω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και εγώ θυμάμαι αυτά που λες. Με κάποια πιθανότητα θα μπορούσε να είναι " Ο Ζητιάνος"

http://www.livemovies.gr/series/o-zitianos

[edit] Λόγω πνευματικών δικαιωμάτων επειδή το Υοutube link αναφέρεται στην προβολή ολόκληρης της σειράς, διαγράφεται [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Katerinak, μιλας για τη σειρα Ο Ζητιανος, βασισμενη στο ομωνυμο βιβλιο του Ανδρεα Καρκαβιτσα.

Πρωταγωνιστουσε ο Ανεστης Βλαχος και το ρολο της εγκυου κραταγε η Κικη Διογου.
 
ευχαριστω πολυ παιδια!Τελικα η εγκυος που θυμομουν δεν ηταν ο κεντρικος χαρακτηρας της ιστοριας αλλά ενα απ τα θυματα που κορόιδεψε ο ζητιανος

επειδη υπαρχει θεμα για τη σειρα αυτη εδω,ας γινει η μεταφορα
 
katerinak είπε:
(...)επειδη υπαρχει θεμα για τη σειρα αυτη εδω,ας γινει η μεταφορα
Τακτοποιήθηκε, Κατερινάκι! :)

Συγγνώμη, αλλά σίγουρα ήταν σειρά? Για κάποιον περίεργο λόγο, θυμάμαι ότι ήταν ταινία!.... :xm:

Μήπως είχε προβληθεί ολόκληρο κάποια στιγμή?
 
Μαριανα σειρα ηταν σιγουρα,χλωμο το βλεπω να ειχε προβληθει σε ταινια γιατι θα ειχε μεγαλη διαρκεια (ισως μεγαλυτερη κι απ την ταινια "Μπεν Χουρ" )
 
Ε, τότε ή θα θυμάμαι λάθος, ή θα το μπερδεύω με το βιβλίο

(... ή και τα 2! :D )

Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση!

Πάντως, θα ήθελα πολύ να δω τον Βλάχο σ' έναν τέτοιο ρόλο! Μου έχει τραβήξει την προσοχή!
 
εγω ουτε που θυμομουν οτι πρωταγωνιστουσε ο Ανεστης Βλαχος #) δημοτικο πηγαινα οταν παρακολουθουσα τη σειρα,λογικο να μη θυμαμαι..

Μονο η ιστορια της εγκυου με ειχε "στοιχειωσει" ολα αυτα τα χρονια
 
Στο πρώτο μήνυμα αναφέρηκε ότι συμμετείχε και ο Σπύρος Μπιμπίλας, η εικόνα δεν φαίνεται, μπορεί να ξαναμπεί;
 
BETTY BOOP είπε:
Στο πρώτο μήνυμα αναφέρηκε ότι συμμετείχε και ο Σπύρος Μπιμπίλας, η εικόνα δεν φαίνεται, μπορεί να ξαναμπεί;
Δεν είναι εικόνα - είναι βίντεο και εικάζομαι πως είναι από την προσωπική συλλογή του ChristosM. Κι εφόσον κατέβηκε από το youtube, δεν υπάρχει τρόπος να το ανακτήσω και να το αντικαταστήσω.

Αν παρακολουθεί το θέμα και μπορεί, θα το ξαναβάλει φαντάζομαι.
 
Οι τίτλοι αρχής της σειράς:

[video=youtube_share;-IbVIqDQMJg]

 
Πίσω
Μπλουζα