Ο Μετανάστης - 1965

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.289
Αντιδράσεις
49.103
Κοινωνική ηθογραφία του 1965 σε συμπαραγωγή Κλέαρχος Κονιτσιώτης και Σκούρας Φιλμ. Η σκηνοθεσία και το σενάριο είναι του Νέστορα Μάτσα και η μουσική του Γιάννη Μαρκόπουλου. Πρωταγωνιστούν ο Αλέκος Αλεξανδράκης , η Αντιγόνη Βαλάκου , η Τασσώ Καββαδία , η Ελένη Ζαφειρίου , η Μαρίκα Κρεββατά , ο Χριστόφορος Νέζερ κ.α. Η ταινία έκοψε 140.218 εισιτήρια και ήρθε 44η ανάμεσα στις 101 ταινίες της χρονιάς.

 


Υπόθεση : Ο Θανασος Ρηγας λειπει πολλα χρονια στην Αμερικη και κανεις στον νησι, που μεγαλωσε, δεν γνωριζει τιποτα γι` αυτον παρα μονο οτι στελνει τακτικα εμβασμα στη μητερα του και την ανυπαντρη αδερφη του Αφεντρα. Ξαφνικα γινεται γνωστο οτι ο Θανασος επιστρεφει και ολο το νησι αναστατωνεται καθως οι κοπελες στολιζονται για να τον υποδεχτουν και οι νεαροι προσπαθουν να κατακτησουν την Αφεντρα. Οταν ο Θανασος φτανει ολοι ανακαλυπτουν πως ειναι πολυ αρρωστος και το μονο που θελει ειναι να ξεκουραστει. Η αδερφη του, ομως, ανυπομονει να παντρευτει.




Η ταινία είναι κινηματογραφική διασκευή των διηγημάτων του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη "Ο Αμερικάνος" και "Τύχη Από Την Αμερική".


Συμμετείχε (εκτός συναγωνισμού) στο κινηματογραφικό φεστιβάλ Θεσσαλονίκης το 1965.


 


165280_1720283534366_1456643246_1797814_7243745_n.%20%20jpg


168356_1720283694370_1456643246_1797815_1791507_n.%20%20jpg


168195_1720283894375_1456643246_1797816_192493_n.j%20%20pg


[video=youtube_share;aezWbMryj_I]http://youtu.be/aezWbMryj_I

Οι τίτλοι της ταινίας.
 
Πρέπει να είναι πολύ ενδιαφέρουσα ταινία.... Πολύ θα ήθελα να τη δω κάποια στιγμή.

Κάτι μου λέει όμως ότι θα είναι σπάνια! Συνήθως έτσι γίνεται με αυτές που τραβούν την προσοχή μου! :D

Εναλλακτικά, θα μπορούσα να διαβάσω και τα βιβλία του Παπαδιαμάντη! :D

Εντύπωση επίσης μου έκανε και το γεγονός, ότι παρ' όλο που βλέπω πολύ καλά ονόματα, δεν τα πήγε ιδιαίτερα καλά εισπρακτικά....
 
Αν και η παρουσία της Βαλάκου, σε προιδεάζει για πολύ μελόδραμα...
 
Ναι, ειναι οντως πολυ μελοδραματικη, αλλα απο την αλλη, δεν εχει σεναριακες υπερβολες.

Καταγραφει πολυ ρεαλιστικα την ελληνικη πραγματικοτητα της εποχης εκεινης.
 
Είναι αρκετά ενδιαφέρουσα ταινία, αν και έχω πολλά χρόνια να τη δω. Είναι σχετικά πιστή στο διήγημα του Παπαδιαμάντη και το ζεύγος Αλεξανδράκη-Βαλάκου λειτουργεί πολύ καλά.
 
Α, καθήστε... Εδώ θα σας κάνω μάθημα για το νησί μου... Το έργο γυρίστηκε εξ ολοκλήρου στη Σκιάθο και στη Σκόπελο... Η σκηνή του γάμου της Τασσώ Καββαδία γυρίστηκε στην πλατεία της εκκλησίας του Άι Γιάννη.... Είναι μια από τις 365 εκκλησίες που έχει η Σκόπελος...  Επισήμως λέγεται Τρεις Ιεράρχες αλλά επειδή έχουμε πολλούς Γιάννηδες στο νησί, όλοι τη γνωρίζουν σαν τον Άι Γιάννη.... :)  Στο γλέντι που ακολουθεί οι κοπέλες που χορεύουν (και πριν συνοδεύουν τη νύφη) φορούν την επίσημη Σκοπελίτικη φορεσιά που είναι πολύ διαφορετική από τις υπόλοιπες στην Ελλάδα, εξαιρετικά πλούσια σε ύφασμα και πολύ βαριά. 

Η μαμά μου θυμάται πολύ καλά τα γυρίσματα της ταινίας γιατί ήταν εκεί (αρραβωνιασμένη με τον μπαμπά μου)... Το σπίτι της αδελφής του μπαμπά μου ήταν σχεδόν στην πλατεία του Άι Γιάννη και μαζί με τη μαμά μου έψηναν καφέδες και πρόσφεραν νερό στα συνεργεία και στους ηθοποιούς.... Της είχε κάνει τρομερή εντύπωση το βαρύ βάψιμο που χρησιμοποιούσαν όλοι οι ηθοποιοί, γυναίκες και άντρες, για να βγουν στο φακό... Της φαινόταν ότι ήταν σαν μάσκα στο πρόσωπό τους.... Δεν είχε ξαναδεί κάτι τέτοιο από τόσο κοντά....

Σκηνές από τη Σκόπελο υπάρχουν και όταν μιλάνε η Βαλάκου με κάποια συμπρωταγωνίστρια... Με τη Μαρίκα Κρεββατά για την ακρίβεια.... Εκεί φαίνεται όλο το παλιό λιμάνι κάτω (υπάρχει ακόμα αλλά είναι πια αρκετά μεγαλωμένο και έχει έχει γίνει και δεύτερο λιμάνι σαν συνέχεια του πρώτου). Πρέπει η σκηνή να έχει γυριστεί από το Βράχο... Έτσι λέγεται η περιοχή.... Επίσης, εκεί που η Βαλάκου αγναντεύει το πέλαγος από ψηλά, είναι το τείχος που περιβάλλει την Παναγία το Πυργί, από τα πρώτα αξιοθέατα της Σκοπέλου...  Η εκκλησία είναι χτισμένη όλη πάνω σε ένα βράχο και είναι από τα πρώτα πράγματα που βλέπεις όταν φτάνεις στο νησί... Τα δυο μεγάλα βράχια που φαίνονται από ψηλά λέγονται Χαδούλα και Γαϊδάρα... 

Επίσης, να προσθέσω ότι και το γλέντι του γάμου έχει γυριστεί στο Βράχο... Τουλάχιστον έτσι καταλαβαίνω... Λέγεται Βράχος γιατί η πλατεία πραγματικά είναι φτιαγμένη πάνω σε ένα μεγάλο βράχο και έχει σπίτια και εκκλησία γύρω-γύρω από την πλατεία... Παλιά δεν είχε τίποτα... Κόβαμε βόλτες εκεί σαν παιδιά... Τώρα φυσικά έχει γίνει εκεί ένα εκπληκτικό μπαράκι που λέγεται "Βράχος"... Τι άλλο θα λεγόταν? Φέτος έγινε άλλο ένα, επίσης καταπληκτικό, λίγο πιο κάτω από το Βράχο... Με την ίδια εξαιρετική θέα... 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα