Ο Μυστικός Σιδηρόδρομος - Les Voyages de Tortillard (1978)

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.282
Ο Μυστικός Σιδηρόδρομος (Les Voyages de Tortillard, 1978, Καναδικής παραγωγής, 13 επεισόδια), ΕΡΤ


Πρεμιέρα: Πέμπτη 29/7/1982


[video=youtube;U9qn801eJ-c]

σαν να μην υπήρξε ποτε αυτή η σειρά...το μονο που βρήκα ήταν ότι ήταν καναδική παραγωγή.

δεν ξέρω αν κάποιος φίλος ήταν πιο τυχερός στις αναζητήσεις του.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιζότανε απο ΕΡΤ-1 το 1989 και ήτανε σουρρεαλιστική σειρά. Ο σαιμον, ο γεράκος με το υμίψηλο και η γάτα που κοιμότανε στο καπέλο του πάνω. Όντως δεν βρίσκεις εύκολα στοιχεία γιαυτην τη σειρα απλα ότι είναι Καναδική και παραγωγής 1978. Λεγότανε The secret Railroad
 
Μήπως έχει κανείς κάποιο επεισόδιο σε DVD ?
 
δυστυχώς ούτε σε vhs φίλε μου
 
Για την ώρα ναι...να είσαι σίγουρη πάντως πως αν εμφανιστεί ποτέ στο δίκτυο, θα το βρούμε!
 
Ωχ αυτό το έβλεπα... jesus.. το ειχα παντελώς ξεχάσει!.. θυμάμαι δεν ήταν και πολύ γρήγορο στους διαλόγους του....
 
Καμμια πρόοδο με τον σιδηρόδρομο έχουμε?
 
Λοιπόν προς το παρών κάτι ανεβρέθει

να ναι καλά ένας ελληνογάλος φίλος

το πρωτότυπο ήτανε στα γαλλικα (καναδάς είναι γαλλική αποικία) και λεγοτανε Les Voyages du tortillard του 1978

http://en.wikipedia.org/wiki/Les_Voyages_du_tortillard

http://flightsim.andyjohnston.net/secretrailroad.html

http://www.toonarific.com/show.php?show_id=3230

http://perso.orange.fr/haru/GE999/GE99910.htm
 
Είσαστε απίστευτοι. Χρόνια ψάχνω να βρω τον τίτλο αυτής της σειράς. Ήμουν έτοιμος να ξεκινήσω διαφορετικο thread στο φόρουμ για να ρωτήσω, και έπαθα σοκ μόλις είδα την απάντηση εδώ. Η εικόνα της Στέλλας με κόμη σε σχήμα αστεριού έχει μείνει στο μυαλό μου για δεκαετίες....

Εχω μια διόρθωση να κάνω: τη σειρά αυτή εγώ τη θυμάμαι πριν το 1989 --γύρω στα 1985-86. Φίλε Dominion, αν εσύ τη θυμάσαι το 1989, πάει να πει πως ήταν μάλλον επανάληψη. Δεν είμαι 100% σίγουρος, αλλά αυτό έχει καταγράψει η μνήμη μου.

Πάντως η σειρά ήταν άκρως σουρεαλιστική, και κάπως ψυχεδελική, θα έλεγα. Περίεργή παραγωγή, ίσως και γι' αυτό να τη θυμόμαστε μετά τόσα χρόνια, παρότι ήταν σύντομη.
 
Η αλήθεια είναι ότι το απλοικό σκίτσο και ο σουρεαλισμός έφερνε στα σκίτσα του Heinz Edelmann από το Yellow Submarine μόνο που τα χρώματα στον μυστικό σιδηρόδρομο ήτανε πιο.. μουντά (μπορεί να έφταιγαν και οι παλιές κόπιες του φιλμ που συνήθως διέθετε η ΕΡΤ).

Πάντως φίλε mastoras ναι το θυμάμαι σαν τώρα ήτανε το 1989 που παίχτηκε ελλάδα και συγκεκριμένα καλοκαιριάτικα (γύρω στον Ιούλιο) από ετ-1 (βέβαια η παραγωγή είναι καναδική του 1978)
 
Πολύ σημαντική παρατήρηση. Αυτή η θαμπάδα μου είχε κάνει κι εμένα εντύπωση. Ήταν ίσως αυτό που τα έκανε να διαφέρουν αισθητικά. Υποκλίνομαι στη μνήμη σου, καθώς φαίνεται ότι είσαι από τα πιο δραστήρια και πιο βαθειά retro "σεντούκια" εδώ μέσα. Άρα η ΕΡΤ το έπαιξε το 1989. Όμως, από την άλλη πλευρά, μου κάνει εντύπωση πως περίμενε 11 χρόνια για να το βγάλει στον αέρα (ή για να το αγοράσει). Δεν πρέπει ν' αποκλειστεί η πιθανότητα να το είχε ξαναπαίξει παλαιότερα. Πάντως εδώ στις ΗΠΑ δεν παίχτηκε, κι αυτό είναι σίγουρο. Η γυναίκα μου δεν το θυμάται καθόλου.
 
Εννοειται οτι η προβολη του 89 ηταν επαναληψη - την σειρα την ειδαμε πρωτη φορα το 85. :)
 
Τον πιτσιρικά Simon τον έκανε ο Αργύρης Παυλίδης

και τον Παπού με το ημίψηλο και την γάτα από πάνω ο Τάσος Κωστής

εγώ παίδες πάντως την επανάληψη του 1989 την θυμάμαι σαν τώρα
 
Dominion είπε:
εγώ παίδες πάντως την επανάληψη του 1989 την θυμάμαι σαν τώρα
Εάν μπορείς να το κάνεις αυτό, να θυμάσαι το τότε σαν να ήταν τώρα, δε φοβάσαι τίποτα και κανέναν. Ζεις στον κόσμο σου (όταν και όποτε το επιλέγεις) και ό,τι γίνεται γύρω σου σε αφήνει σε μεγάλο βαθμό ανέπαφο. Είναι μυστικό επιβίωσης αυτό. Άλλωστε αυτό δεν έκανε ο Σάιμον στον Μυστικό Σιδηρόδρομο;

Το έριξα λίγο στην (αμπελο)φιλοσοφία, αλλά δε βαριέσαι.
 
Απεναντίας, μου άρεσε πάρα πολύ το σκεπτικό σου φίλε μου.

Αν και, πολλές φορές, το "να ζω ανέπαφος στον κόσμο μου" μου έχει στοιχήσει, εγώ εκεί, επιμένω :)
 
Λοιπόν,

με το συγκεκριμένο cartoon ψάχτηκα κι εγώ αρκετά (έως πολύ -μέχρι που έκανα ταξίδι για να συναντήσω το συνταξιούχο πλέον διαυθυντή παιδικού προγράμματος της ΕΡΤ εκείνης της εποχής-), αλλά τζίφος η υπόθεση. Δεν υπάρχει τίποτα. Πουθενά. Μέχρι και στο e-Bay δοκίμασα την τύχη μου. Πέρα από τα links που αναφέρθηκαν πιο πριν (και 2-3 ακόμα αντίστοιχα) δεν έχω καταφέρει να βρω τίποτα αξιόλογο.

Ενα δύο πραγματάκια μόνο (για φρεσκάρισμα μνήμης):

- Ο Simon είναι ο οδηγός του τραίνου που κάθε φορά παίρνει τον ίδιο επιβάτη

- Ο επιβάτης ονομάζεται απλά κος Επιβάτης (Mr Globetrotter)

- Η κοπέλα με τα μαλλιά σε σχήμα αστεριού ονομάζεται Stella και εμφανίζεται με διαφορετικές μορφές (π.χ. σε κάποιο επεισόδιο σχετικό με τη θάλασσα έχει τη μορφή γοργόνας)

- Η μαύρη γάτα λέγεται Melanie και τα μάτια της στιφογυρίζουν σα δίνες (γι' αυτό το τελευταίο δεν είμαι εντελώς σίγουρος, αλλά έτσι θυμάμαι)

Αν κάποιος πάντως βρει ποτέ κάτι, θα χαρώ πολύ να το μάθω.

ΥΓ. Εξαιρετική ήταν και η μουσική των τίτλων...
 
Μηπως κανενας θυμαται τον Σαιμον και τον μυστικο σιδηροδρομο? Ο Σαιμον ταξιδευε με τον τρενο σε κατι περιεργα μερη, ειχε μια φιλη την Στελλα (με μαλλια σχηματος κοκκινου αστεριου) και γενικα η ιστορια ηταν εντελως κουφη. Με την αδερφη μου σκεφτομασταν οτι ισως αν βλεπαμε την σειρα τωρα να καταλαβαιναμε τι γινοταν, αλλα τοτε που ειμασταν μικρες δεν βγαζαμε ακρη.
 
Xαχαχα....εχει συζητηθει πολλες φορες εδω μεσα και εχουμε καταληξει οτι ειναι λευκος ελεφαντας...

Ολοι το βλεπαμε και κανενας πλεον δεν μπορει να το βρει... :(
 
Πίσω
Μπλουζα