Ο Ονειροπαρμένος (1973 ΥΕΝΕΔ)

Dominion

RetroMasteR
Joined
17 Μάρ 2006
Μηνύματα
1.463
Αντιδράσεις
526
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Ονειροπαρμένος

Κωμική σειρά στην ΥΕΝΕΔ 1973-1975 Παραγωγή ΑΣΤΗΡ. Πρωταγωνιστές ο Κώστας Βουτσάς και η Μαίρη Μεταξά. αν δεν απατώμαι σήμα είχε το τραγουδάκι τούμπου τούμπου ζα τούμπου ζίτσου, στο καζάνι κι η μαμά του κίτσου κλπ. η ιστορία γνωστή: ο κακομαθημένος (ή καλομαθημένος) από την μαμά του μπουνταλάς γιός, μόνο που αυτή τη φορά ήταν και ονειροπαρμένος. Είχε πλάκα. Ειδικά αν ήσουν παιδί τότε ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
..ποσα βραδια δε στηνομουν απο νωρις στην ΤΟΥΒΟΥ περιμενοντας ν αρχισει"αυτο με το Βουτσα"...παιζει τιποτα στο youtube?"κοκοοοοοοοο...το θεεελω"εγινε και διαφημιση μετα το σλογκαν..
 
Ο Ονειροπαρμένος

Κωμική σειρά της ΥΕΝΕΔ, ξεκίνησε τον Ιούλιο του 1973 και ολοκληρώθηκε τον Οκτώβριο του 1975 μετά από 111 επεισόδια.

Η παραγωγή ήταν της ΑΣΤΗΡ TV και το σενάριο υπόγραφε ο μεγάλος Κώστας Πρετεντέρης.

Με τους Κώστα Βουτσά, Μαίρη Μεταξά, Νίκο Παπαναστασίου, Βαγγέλη Πρωτόπαπα και άλλους.

Η πρώτη δουλειά του Κώστα Βουτσά στην τηλεόραση στην οποία έκανε έναν υπάλληλο που είχε την τάση να ονειροπολεί συνέχεια, δίνοντας μια δική του άλλη διάσταση στα διάφορα περιστατικά του γραφείου όπου δούλευε.

Φυσικά η σειρά δεν υπάρχει γιατί την έχουν σβήσει, εκτός από ορισμένα πλάνα τα οποία πρέπει να βρω για να σας τα δείξω.
 
don dokken είπε:
...παιζει τιποτα στο youtube?"

Αυτό θα μπορούσα να το εκλάβω και ως προσβολή....... (τα πλάνα εβρέθησαν)

Ορίστε......

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αγαπητε tsalk ψαχνωντας στο δικτυο για παλια σηριαλ της τηλεορασης ανακαλυψα οτι εισαι η ΚΟΡΥΦΗ στα παλια σηριαλ. Ειμαι και εγω λατρης αυτης της περιοδου της ελληνικης τηλεορασης
 
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Απλά προσπαθώ να ξυπνήσω μνήμες στους παλιότερους και να κάνω γνωστό στους νεότερους όλα αυτά τα διαμάντια της Ελληνικής τηλεόρασης
 
Τσαλκ, απλά προσκυνώ... :worship: :worship: :worship:
 
Τι μας θυμισες τωρα! Οι 3 ελληνικες κωμικες σειρες που εβλεπα.. Ονειροπαρμενος, Κοκκορομυαλη (Κατερινα Γιουλακη) και Βιβα Κατερινα (Ελενη Ανουσακη)

Το μουσικο θεμα του ονειροπαρμενου ηταν ινστρουμενταλ,αυτο που ακουγεται στο κλιπακι του τσαλκ. Καποια στιγμη και φυσικα μετα το 74, ο Βουτσας διασκευασε το τουμπου τουμπου ζα που ελεγαν οι Χαλκιας-Σιδηροπουλος. Απο αυτο το κομματι κραταω το στιχο ΄μπροστα πηγαινει ο αρχηγος και πισω του οι σκυλοι΄που δυστυχως ισχυει και σημερα για ολα τα κομματα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φωτογραφία της Μαίρης Μεταξά (1912-1987) από την σειρά.
 
Το Μάιο του 1975 κυκλοφόρησε κι ένας δίσκος βινυλίου με τίτλο "Ένας ονειροπαρμένος τραγουδιστής" κι ερμηνευτή τον Βουτσά. Εκτός του ότι έχει απίστευτο γέλιο ο τρόπος που προσπαθεί να τραγουδήσει, στο εσώφυλλο υπάρχουν άπειρες φωτογραφίες με μεταμφιέσεις του ηθοποιού για τη σειρά. Είχε γίνει ολόκληρη ιστορία με το "Τούμπου-τούμπου-ζα", αφού ο Μαρκόπουλος είχε κάνει μήνυση στη MINOS για την παραποίηση και διακωμώδηση του τραγουδιού.

Βασανίστηκα πολύ για να βρω τον συγκεκριμένο δίσκο, αλλά πριν 4-5 χρόνια τα κατάφερα...
 
Απο δισκο Βουτσα, δεν θυμαμαι αν ειναι ο ιδιος.... στιχοι απο μνημης, μην με βαζεις να τον ξαναβρω/ξανακουσω μονο...

Τι μαγια το ποταμι,

εφαγ' ολο το σαλαμι

τι καλα περασαμε,

ολους τους κερασαμε

....

... δυο μαγκες δυο μαγκες ο λιανος και ο παχυς

εσκοτωσανε ενα ψηλο εν βρασμο ψυχης

κυριε κυριες εισαγγελε-α

ριξτους στο γιεντικουλε-α

....

αδερφοι βρασιδη

ειδη καπνιστου

ολων των ειδων τα ειδη

αδερφοι βρασιδη

παρε μου μια πιπα

δωρο γλυκια μου

για τα γενεθλια μου

.....

α μπε μπα μπλομ

του κιθε μπλομ

ειν' το κρεββατι μου

διπλον

....

του μπου τουμπουζα

του μπου ζιτσου

στο καζανι

κι' μαμα του Κιτσου

τουμπου τουμπου ζα

τουμπου μαγι

αχ θα μας φανε

οι ανθρωποφαγοι

τουμπου τουμπου και ταμπου

φαγαν την γρια Ντουντου

...
 
Το δεύτερο τραγούδι που γράφεις, είναι το "Ντουγλερί και ντουγλερέα". Το "Πάρε μου μια πίπα" δεν είναι στο δίσκο του Βουτσά. Είναι στο δίσκο "Ελλαδέξ" του Γιάννη Λογοθέτη (Λογό) και το τραγουδάει ο Δημήτρης Πουλικάκος.
 
ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ είπε:
Το Μάιο του 1975 κυκλοφόρησε κι ένας δίσκος βινυλίου με τίτλο "Ένας ονειροπαρμένος τραγουδιστής" κι ερμηνευτή τον Βουτσά. Εκτός του ότι έχει απίστευτο γέλιο ο τρόπος που προσπαθεί να τραγουδήσει, στο εσώφυλλο υπάρχουν άπειρες φωτογραφίες με μεταμφιέσεις του ηθοποιού για τη σειρά. Είχε γίνει ολόκληρη ιστορία με το "Τούμπου-τούμπου-ζα", αφού ο Μαρκόπουλος είχε κάνει μήνυση στη MINOS για την παραποίηση και διακωμώδηση του τραγουδιού.Βασανίστηκα πολύ για να βρω τον συγκεκριμένο δίσκο, αλλά πριν 4-5 χρόνια τα κατάφερα...
Μια απο τις μεταμφιεσεις του Βουτσα σε εκεινο το σιριαλ ηταν και ο Γιωργος Κοινουσης με το δημοφιλες τοτε(1973) τραγουδι ¨"Τα παιδια, τα παιδια τα φιλαρακια τα καλα".
 
Παρα πολυ σωστος, απορω που τα θυμασαι... Εγω απο την αλλη θυμαμαι στιχους αλλα με τιποτα δισκους και μερικες φορες ουτε ερμηνευτες. Μου ρθαν συνειρμικα καποιοι, υποθετω απο Λογο?

Φοραει καλτσες και κανει σεξ

αυτος ο Ελλην ο Ελληνεξ

Πολυ ωραιο στυλ

βεβαιως βεβαιως

ας βαλω τα γυαλια μου

με λενε Ανδροκλη

δε με ενοχλει

να χασω τη δουλεια μου

...

Τι ομορφο προφιλ

βεβαιως βεβαιως

και τι ωραιο σωμα

οταν εσυ γελας

και η σταρ ελλας

ζηλευει ακομα

Πουλαγα χαρτοπετσετες

και πειρατικες κασσετες

Μπιθικωτση Καζαντζιδη

και διαφορα αλλα ειδη

...

Η αιτια η κασσετα

την παντρευτηκα την Λετα

...

Λιγο καρολινα ρυζι

παω σπιτι και - αι - αι με βριζει

...

Αλλο'να χαστουκι δωμου

αν με αγαπας μωρο μου

ειχα απο το 40

να γνωρισω τετοιον αντρα

δε μιλαει και κανει ματι

...

τους ανακαλυπτει μια

παει στην αστυνομια

...

Και του μοτοποδηλατη

κοκκινο το ενα ματι
 
ο Κωστας Βουτσας στο σηριαλ <<ο ονειροπαρμενος>>
picture.php
 
Πολύ όμορφη φωτογραφία. Θενκς, lolisman!
 
Πίσω
Μπλουζα