Ο Τάκης Τσίμπος από την Παστούπολη (Lea Smulders) [Εκδ. Χαρταετός]

Alucard

RetroMasteR
Joined
15 Αύγ 2006
Μηνύματα
1.314
Αντιδράσεις
480
Μήπως θυμάται κανείς το συγκεκριμένο τίτλο;

Δεν προβαλλόταν στην τηλεόραση αλλά ήταν ένα παιδικό διήγημα - παραμύθι.

Είχε τίτλο «Ο Τάκης Τσίμπος από την Παστούπολη».

Παρά τον ελληνικό τίτλο, ο συγγραφέας ήταν μάλλον Ολλανδός.

Αν κάποιος έχει περισσότερες πληροφορίες, ας τις παραθέσει...
 
Μπράβο Alucard, εξαιρετικό θέμα, ήθελα κι εγώ να το θίξω!

Λοιπόν, ο αγαπημένος μου "Τάκης Τσίμπος από την Παστούπολη" εκδόθηκε στα ελληνικά από τις εκδόσεις "Χαρταετός". Συγγραφέας: Λεα Σμουλντερς. Ακολούθησαν άλλα 4 βιβλία (στα ελληνικά), με περιπέτειες του (ενήλικα πλέον) Τάκη Τσίμπου (από αυτά, έχω μόνο τα 2). Δυστυχώς, οι εκδόσεις "Χαρταετός" δεν υπάρχουν πια και είναι αδύνατο να βρει κανείς αυτά τα βιβλία. Φαντάζομαι, ότι μπορεί κανείς να τα αναζητήσει πλέον μόνο σε παιδικές βιβλιοθήκες.
 
Alucard είπε:
Μήπως θυμάται κανείς το συγκεκριμένο τίτλο;
Δεν προβαλλόταν στην τηλεόραση αλλά ήταν ένα παιδικό διήγημα - παραμύθι.

Είχε τίτλο «Ο Τάκης Τσίμπος από την Παστούπολη».

Παρά τον ελληνικό τίτλο, ο συγγραφέας ήταν μάλλον Ολλανδός.

Αν κάποιος έχει περισσότερες πληροφορίες, ας τις παραθέσει...
Ο ΤΑΚΗΣ ΤΣΙΜΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΛΕΑ ΣΜΟΥΛΝΤΕΡΣ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΕΞΙ ΤΟΜΟΥΣ 1) ΟΤΑΚΗΣ ΤΣΙΜΠΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΣΤΟΥΠΟΥΛΗ

2) ΤΑ ΤΟΥΡΤΟΥΡΙΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΤΑΚΗ ΤΣΙΜΠΟΥ

3) ΜΙΑ ΠΟΝΤΙΚΟΕΠΙΔΡΟΜΗ ΣΤΗΝ ΠΑΣΤΟΥΠΟΛΗ

4) Ο ΤΑΚΗΣ ΤΣΙΜΠΟΣ ΚΑΙ ΤΑ 20 ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ

5) ΤΟ ΜΑΓΕΜΕΝΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΤΑΚΗ ΤΣΙΜΠΟΥ
 
θυμάμαι ότι είχα διαβάσει το 1 και παίζει να το έχω ακόμα κάπου στο υπόγειο μισοδιαλυμένο...
 
ΘΥΜΑΜΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΙΧΑ ΠΟΡΩΘΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΕΧΑ ΤΗΝ ΓΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΑ ΤΥΡΟΠΥΤΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΦΤΙΑΞΕΙ Ο ΤΣΙΜΠΟΣ ΣΤΟ ΜΟΔΙΣΤΡΟ ΤΟΝ ΨΑΛΙΔΑ...... ΟΥΦ (ΝΟΣΤΑΛΓΙΑ)
 
Τον Ψαλιδάρα, θες να πεις! Τα τυροπιττάκια, τι ανάμνηση..!
 
Μπράβο ρε παιδιά! Τι μου θυμήσατε... Έχω πολυ ζεστές αναμνήσεις από την παιδική ηλικια διαβάζοντας Τάκη Τσίμπο...
 
Τα βιβλία αυτά από τις πολύ προσεγμένες εκδόσεις "Χαρταετός", αποτελούν κομμάτι από τον προσωπικό ρετρό θησαυρό μου , που πέρασε σε άλλα χέρια και αγνοείται η τύχη του...(ας όψεται η καλοσύνη της μάνας μου).

Είχα όλη τη σειρά του Τάκη Τσίμπου, καθώς και την κασσέτα που είχε κυκλοφορήσει τότε με τίτλο ΓΙΩΡΓΟΣ ΧΑΤΖΗΝΑΣΙΟΣ / ΤΟ ΜΑΓΕΜΕΝΟ ΣΠΙΤΙ / ΤΣΑΝΑΚΛΙΔΟΥ - ΚΟΥΤΡΑΣ - ΖΗΛΟΥ που πλέον σταμάτησε να κυκλοφορεί ακόμη και σε cd.

731453387225.jpg


Περιεχόμενα που βρήκα στο net, με στίχους που θυμάμαι....

1. ΧΑΡΤΑΕΤΕ ΜΟΥ [ΧΟΡΩΔΙΑ ΚΑΙ Τ.ΤΣΑΝΑΚΛΙΔΟΥ]

2. ΤΑΚΗΣ ΤΣΙΜΠΟΣ [Γ.ΚΟΥΤΡΑΣ]

3. ΠΑΣΤΟΥΠΟΛΗ [ΧΟΡΩΔΙΑ Β.ΖΗΛΟΥ]

4. ΚΟΣΙ ΒΑΖΑ [ΧΟΡΩΔΙΑ]





Ο Κοσι Βάζα, ο θαυματοποιός,

με τα πολύχρωμα μαντήλια, τι επιβλητικός.

Ο Κοσι Βάζα, με τη βαθιά του τη φωνήηηη,

όλα τ'αλλάζει, όλα στη στιγμή.

Το περιστέρι το λευκό κρατάει στο ράμφος του,

μικρό κλαδάκι για τον τυχερόοοο !





5. ΜΗΛΙΑ ΜΗΛΙΑ [Γ.ΧΑΤΖΗΝΑΣΙΟΣ Β.ΖΗΛΟΥ]

6. ΓΕΩΡΓΙΑ ΓΕΩΡΓΙΑ [Τ.ΤΣΑΝΑΚΛΙΔΟΥ ΚΑΙ ΧΟΡΩΔΙΑ]

7. ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ [Τ.ΤΣΑΝΑΚΛΙΔΟΥ]

Εφημερίδες...εφημερίδεεεες..το ραφτάδικο που στοίχειωσε !

8. ΜΕΛΙΣΣΑ [ΧΟΡΩΔΙΑ ΚΑΙ Β.ΖΗΛΟΥ]

9. ΣΛΙΦ ΚΑΙ ΣΛΟΦ [Τ.ΤΣΑΝΑΚΛΙΔΟΥ Β.ΖΗΛΟΥ]





Σλιφ & Σλοφ, Σλοφ και Σλιφ, σας θερμοπαρακαλώ,

το τραγόυδι σας αφήστε και αρχίστε το χορό !





Δίχως ασανσέρ, και καλοριφέρ(δις)

διαθέτουμε ωστόσο, Ι.Χ αεροπλάνο,που μας πάει πάνω κάτω,

που μας πάει κάτω πάααανω !





10. ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ [Β.ΖΗΛΟΥ]

11. ΠΑΣΤΟΥΠΟΛΗ [ΟΡΧΗΣΤΡΑ]





όσοι δε γνωρίζουν αυτά τα παραμύθια, ίσως αντιμετωπίζουν τον ενθουσιασμό μας σαν υπερβολικό...όμως οι λίγοι τυχεροί που τα χιλιοδιαβάσαμε, μαγευτήκαμε για πάντα...

 
Με το ίδιο ακριβώς εξώφυλλο κυκλοφόρησε και η ελληνική έκδοση του 4ου βιβλίου !





7942239.jpg
 
Την είχα κι εγώ αυτή την κασσέτα, ήταν από τις αγαπημένες μου, μαζί με τον Μορμόλη και την Ντενεκεδούπολη
 
Den to pisteuo oti ypirxane tosoi thaumastes autou tou vivliou! To xo diavasei pano apo 10 fores!

To vivlio exei ginei kai theatriko ergo gia paidia kapou ti dekaetia tou '80 an thymamai sosta.

Gnorizei kapoios ton prototypo titlo tou vivliou?
 
(Δεν γραφουμε με greeklish στο forum, barbarella ;) )
 
Οι παππούδες μιας παλιάς μου συμμαθήτριας μου έκαναν δώρο τον πρώτο τόμο το 1982.

Στο πρώτο κεφάλαιο ο Τάκης καλείται να ράψει ένα γούνινο παλτό για την σύζυγο του Χάρη Χιονιά, του διάσημου χιονάνθρωπου από το Βόρειο Πόλο. Μια καθόλου ευκολη δουλειά, αφού ο Χάρης με τα φτερνίσματά του κάλυψε με χιόνι και πάχνη όλη την Παστούπολη. Χρειάστηκε η συνδρομή του κ. Σταφιδά για ν' αδειάσουν όλα τα ψυγεία από τις τούρτες παγωτού και να χορηγηθεί στον χιονάνθρωπο ένα πανίσχυρο υπνωτικό που θα τον έκαναν να κοιμηθεί για τουλάχιστον 100 ώρες.

Στα επόμενα δυό κεφάλαια ο φίλος μας είχε να αντιμετωπίσει δύο πολύ ύπουλους αντίπαλους: τον Χρήστο Χαζοπούλη και τους αδελφούς Μαύρους. Στο πλευρό του στάθηκαν από την πρώτη στιγμή η γειτόνισσά του Γεωργία και ο δήμαρχος Δημάδης.
 
Να λοιπόν και τα εξώφυλλα των 5 τόμων..από την ολλανδική έκδοση βέβαια, αλλά έτσι ακριβώς κυκλοφόρησαν και στην Ελλάδα.

picture.php
 
Απιστευτο, που τον θυμηθηκατε; Θυμαμαι αμυδρα ενα βιβλιο που ειχα μικρος με τρεις ιστοριες του, η μια πολυ μυστηριωδης και τρομακτικη για την ηλικια μου (αν και σημερα η ιδεα της μοιαζει ακομα τρομακτικη). Ο Τακης κλειδωνεται τη νυχτα κατα λαθος σε μια πινακοθηκη, και ξαφνικα μεσα στο σκοταδι ακουγεται θορυβος. Εντρομος ο Τακης διαπιστωνει οτι τα προσωπα που απεικονιζονται στους πινακες παιρνουν σαρκα και οστα και περιφερονται και συνομιλουν για μια ωρα μεσα στην πινακοθηκη. Ακολουθως επιστρεφουν στους πινακες τους. Οταν εντοπιζουν τον Τακη, για να μην αποκαλυψει το μυστικο τους, τον υποχρεωνουν κι αυτον για τις υπολοιπες μερες να γινει... πορτραιτο! Απιστευτη ιστορια, ακομα τη θυμαμαι πολυ εντονα, κι ας εχουν περασει 25 χρονια απο τοτε που τη διαβασα. Τη θυμαται κανεις αλλος;
 
Εγώ θυμάμαι από τον δεύτερο τόμο την ιστορία με την επιδρομή των ποντικών.

Μου έχουν μείνει στο μυαλό και χαρακτηριστικές φράσεις από το κέιμενο.

Επίσης την τελευταία ιστορία "Το κουστούμι που δεν έλεγε να ταιριάξει"....
 
V.I.Smirnov είπε:
Επίσης την τελευταία ιστορία "Το κουστούμι που δεν έλεγε να ταιριάξει"....
Πρόκειται για μια καλοστημένη απάτη που του έστησαν οι αδελφοί Μαύροι.

Οι αδελφοί Μαύροι (όλοι τους, εκτός από τον μικρότερο της παρέας) είχαν ο καθένας τους από μια ελιά στην μύτη και τρεις μόνο τρίχες στο κεφάλι.

Η γειτόνισσα Γεωργία κατάφερε να ξεσκεπάσει την πλεκτάνη σε βάρος του Τάκη. Ο εκβιασμός έπεσε στο κενό και η συμμορία των Μαύρων βρέθηκε πίσω άπο τα σίδερα της φυλακής. Για την σύλληψη των αδίστακτων κακοποιών χρειάστηκε η συνδρομή 10 φαντάρων υπό την καθοδήγηση του λοχαγού Γιάννη Μουστάκα.
 
A, τώρα θυμήθηκα και μια άλλη.

Την ιστορία με τους δύο καλοντυμένους βασιλιάδες και τα κοστούμια με τα κουδουνάκια, χρυσά και ασημένια.

Είχε και εικόνα το βιβλίο στο σημείο αυτό.

Θυμάμαι που ήταν απομονωμένος σε ένα δωμάτιο στον πύργο και δεν μπορούσε να πιάσει κουβέντα με τους υπηρέτες (συγκεκριμένα με εκείνον που του έφερνε το φαγητό).

Και πόσο μετάνιωσε ο Τάκης που τελικά ξεγελάστηκε και είπε το μυστικό στον συνάδελφό του.

Θυμάμαι ότι στο τέλος κάνει όρκο και σταυρό να μην μαρτυρήσει ξανά ούτε το πιο μικρό μυστικό όταν επιστρέφει γεμάτος ντροπή στην Παστούπολη.

Τριάντα σχεδόν χρόνια πριν αλλά υπάρχουν αποσπάσματα στο μυαλό μου....έτσι σκόρπια...
 
Μιας και αναφέρθηκα στον Χρήστο Χαζοπούλη μου ήρθε στο μυαλό ένας διαγωνισμός για τον καλύτερο ράφτη στον οποίο ο νικητής θα κέρδιζε ως έπαθλο μια χρυσή βέρα κι ένα χρυσό ψαλίδι.

Στην αρχή της ιστορίας ο δήμαρχος Δημάδης στρεφόμενος προς τον Τάκη του λέει:


"Θα πας κι εσύ! Μωρέ εσύ είσαι ο καλύτερος ράφτης του κόσμου!"


Λίγο πριν το τέλος βλέπουμε αυτόν τον ηλίθιο τον Χαζοπούλη να πέφτει πάνω στη μεγάλη τούρτα τρεκλίζοντας σαν τρελλός. Είχαν προηγηθεί έντονα παρασκήνια με τον Τάκη να αποσπά την προσοχή του Χρήστου με αποτέλεσμα ο τελευταίος να πιεί το τσάϊ με τα υπνωτικά και να έχουμε την γνωστή φαρσοκωμωδία με την τούρτα...
 
Είμαι ενθουσιασμένη. Ποιός ήταν ο υπαίτιος της συγκλονιστικής αυτής απόδοσης του τίτλου στα ελληνικά; Ιδού και μία φωτογραφία ...

pastoupolh.jpg

Προέλευση φωτογραφίας: bibliopolio.gr
 
Πίσω
Μπλουζα