Ο Τροβαδούρος Γιάννης Πουλόπουλος

demis

RetroActive
Joined
26 Απρ 2009
Μηνύματα
466
Αντιδράσεις
58
415%CF%87%CF%89%CF%81%CE%AF%CF%82%20%CF%84%CE%AF%CF%84%CE%BB%CE%BF112498172268145.jpg


Ο Γιάννης Πουλόπουλος γεννήθηκε στην Μάνη και μεγάλωσε στο Περιστέρι. Από τα μικρά του χρόνια είχε κλίση στο τραγούδι και παρακινημένος από τους φίλους του αλλά και έχοντας ο ίδιος μεγάλη πίστη στη φωνή του, πήγαινε σχεδόν καθημερινά στην εταιρία COLUMBIA που γίνονταν τότε ακροάσεις, ζητώντας να τον ακούσουν. Την εποχή εκείνη ο Γιάννης Πουλόπουλος δούλευε σαν ελαιοχρωματιστής και οικοδόμος, ενώ παράλληλα έπαιζε ποδόσφαιρο στον Άγιο Ιερόθεο και στον Ατρόμητο. Κάποια μέρα του έκλεισαν τελικά μια ακρόαση. Την «επιτροπή ακροάσεων» αποτελούσαν μερικά από τα μεγαθήρια της ελληνικής μουσικής: ο Μίκης Θεοδωράκης, ο Απόστολος Καλδάρας, ο Βασίλης Τσιτσάνης, ο Γιάννης Παπαϊωάννου... Ο δεκαεννιάχρονος Γιάννης Πουλόπουλος, διάλεξε δύο δύσκολα τραγούδια να πει: το «Μάνα μου και Παναγιά» και το «Παράπονο». Μόλις τελείωσε τον πλησίασε ο Μίκης Θεοδωράκης λέγοντας: «Αυτόν εγώ θα τον κάνω τραγουδιστή». Ο Μίκης Θεοδωράκης διακρίνοντας ένα πολύ μεγάλο ταλέντο, πήρε αμέσως τον Γιάννη Πουλόπουλος «υπό την προστασία του». Του δίνει να πει τρία τραγούδια στο θεατρικό έργο του Ιάκωβου Καμπανέλλη «Η Γειτονιά των Αγγέλων», που εκείνη τη χρονιά (1963) ανεβαίνει στο ΡΕΞ από το θίασο Τζένης Καρέζη - Νίκου Κούρκουλου. Τα τραγούδια αυτά είναι το «Στρώσε το στρώμα σου για δυο», «Δόξα το Θεό» και «Το ψωμί είναι στο τραπέζι». Αυτά είναι και τα πρώτα τραγούδια που ηχογραφεί σε δίσκο ο Πουλόπουλος, τραγούδια που αργότερα στην ίδια εταιρία θα δισκογραφήσει και ο Γρηγόρης Μπιθικώτσης.

Η συνέχεια βρίσκει τον Γιάννη Πουλόπουλο να τραγουδάει σε μπουάτ, στην Πλάκα. Λίγο πριν πάει φαντάρος, ηχογραφεί 4-5 δίσκους 45 στροφών στην COLUMBIA, ενώ κλείνει συνεργασία με τη ΛΥΡΑ και τον Αλέκο Πατσιφά. Στην ΛΥΡΑ ξαναηχογραφεί τα τρία τραγούδια του Μίκη Θεοδωράκη, αλλά και δώδεκα ακόμα του ίδιου συνθέτη όπως τα «Βράχο βράχο τον καημό μου», «Βρέχει στην φτωχογειτονιά μου», «Καημό» κ.α.

Το 1965 τραγουδάει τέσσερα τραγούδια του πρωτοεμφανιζόμενου τότε Μάνου Λοϊζου, ενώ σχεδόν παράλληλα κάνει μεγάλη επιτυχία με το «Μη μου θυμώνεις μάτια μου», του επίσης καινούργιου για την εποχή Σταύρου Κουγιουμτζή. Το 1966 ο Γιάννης Πουλόπουλος μπαίνει για τα καλά στη δισκογραφία. Τα 45άρια δισκάκια του κυκλοφορούν το ένα μετά το άλλο και εμφανίζεται για πρώτη φορά σε κινηματογραφικές ταινίες. Στους «Στιγματισμένους», στον «Τετραπέρατο» και στο «Εκείνος κι εκείνος». Είναι όμως η εποχή του Νέου Κύματος. Ο Γιάννης Πουλόπουλος το ακολουθεί. Γράφει και συνθέτει δικά του τραγούδια και γνωρίζει μεγάλη επιτυχία. Στην συνέχεια συνεργάζεται με τον Γιάννη Σπανό (συμμετέχει στην Α και Β Ανθολογία), με τον Δήμο Μούτση, τον Κυριάκο Σφέτσα και τον Νίκο Μαμαγκάκη.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=cudtLCaNs28&feature=related]YouTube - POIA NYXTA SE EKLEPSE GIANNIS POULOPOULOS

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=8p9jX4ASfns&feature=related]YouTube - ΞΞΉΞ¬Ξ½Ξ½Ξ·Ο Ξ ΞΏΟΞ»ΟΟΞΏΟΞ»ΞΏΟ - Ξ?ΞΏ δάκΟΟ ΞΌΞ±Ο ΟΟαλιά ΟΟαλιά

Το 1967 έρχεται σʼ επαφή με το Μίμη Πλέσσα. Μια συνεργασία που άφησε εποχή στον χώρο του ελληνικού τραγουδιού. Αφορμή η ταινία μιούζικαλ «Οι θαλασσιές οι χάντρες». Ακολούθησαν «Η Παριζιάνα» (1969) και «Γοργόνες και μάγκες» (1969). ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΟΥΛΟΠΟΥΛΟΣ Το 1969 είναι μια σημαδιακή χρονιά. Ο δίσκος «Ο Δρόμος» των Μίμη Πλέσσα - Λευτέρη Παπαδόπουλου, όπου ο Γιάννης Πουλόπουλος τραγουδάει δέκα από τα δώδεκα τραγούδια, γίνεται αμέσως χρυσός. Είναι ο πρώτος ελληνικός δίσκος που γίνεται χρυσός, δίσκος που στα χρόνια που θα ακολουθήσουν καταρρίπτει ρεκόρ πωλήσεων, ρεκόρ που μέχρι σήμερα δεν έχει φτάσει κανένας άλλος ελληνικός δίσκος. Την ίδια χρονιά συμμετέχει στο δίσκο «Οι Ώρες» των Λίνου Κόκοτου - Άκου Δασκαλόπουλου.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=GB82KbeuFXs&feature=related]YouTube - APOPSE KLAIEI O OYRANOS GIANNIS POULOPOULOS

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=q79_GCqrSqk&feature=related]YouTube - ΞΟΞ±Ξ½ ΞΌΞΉΞ»Ξ¬Ο Ξ³ΞΉΞ± ΟΟΟΞΉΟΞΌΟ - ΞΞΉΞ¬Ξ½Ξ½Ξ·Ο Ξ ΞΏΟΞ»ΟΟΞΏΟλοΟ

Την περίοδο 1969 - 1971, ο Γιάννης Πουλόπουλος τραγουδά σε δέκα μεγάλους δίσκους (!!) 33 στροφών και σε αρκετούς μικρούς δίσκους 45 στροφών. Στους δίσκους αυτής της περιόδου υπάρχουν ʽκλασικέςʼ ερμηνείες σε τραγούδια που βασίζονται σε στίχους ποιημάτων του Λόρκα και του Νερούντα («Εμιλιάνο Ζαπάτα» ένας επαναστατικός δίσκος) του Γιάννη Γλέζου, στην «Ερωφίλη» του Νίκου Μαμαγκάκη, στη «Γύφτισσα μέρα» του Γιώργου Κοντογιώργου και στη «Μαρία» του Νίκου Σέμση ενώ την επόμενη χρονιά κυκλοφορεί δίσκο με τον επιστήθιο φίλο του Γιώργο Ζαμπέτα, το «Μουσικόραμα».

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=oy3YTBavGMc]

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=AaDl9sJDJmo]YouTube - Ξ ΞΞ?ΞΞΞ ΞΞ?ΞΞΞ£ POULOPOULOS " ΞΞ Ξ ΞΞʽΞ©Ξ?Ξ Ξ ΞΞΞΞΞΞΞ?Ξ Ξ?Ξ ΞΞΞΞʽΞΞ "

Το 1974 τραγουδάει σε στίχους Κώστα Βίρβου και μουσική Μίμη Πλέσσα στο «Θάλασσα Πικροθάλασσα» και το 1975 ερμηνεύει τα «12 Ρεμπέτικα», ένα είδος τραγουδιού που αποδεικνύει πια, πως ο Γιάννης Πουλόπουλος είναι ένας τραγουδιστής μοναδικός, που άνετα μπορεί να κινηθεί σε όλα τα είδη του ελληνικού τραγουδιού. Αυτός ήταν και ο τελευταίος δίσκος του στη ΛΥΡΑ. Ακολουθούν συνεχείς χρυσοί δίσκοι με ελαφρολαϊκά και με διασκευασμένες ξένες επιτυχίες, όπως το «Αγάπα με».

Στην εταιρία ΜΙΝΟΣ μένει ως το 1989, έχοντας έντεκα χρυσούς δίσκους στο ενεργητικό του εκεί. Την εποχή εκείνη, ο χρυσός ήταν 60.000 δίσκοι και ο πλατινένιος 100.000 δίσκοι. Μάλιστα, οι τρεις τελευταίοι δίσκοι έγιναν πλατινένιοι μετά την αποχώρησή του από τη ΜΙΝΟΣ. Όλα αυτά τα χρόνια, η ΛΥΡΑ δεν έπαψε να επανεκδίδει τραγούδια που είχε πει, κυρίως τραγούδια που είχαν κυκλοφορήσει σε δίσκους 45 στροφών.

Στο διάστημα 1977 - 1989 συνεργάζεται και πάλι με το Μίμη Πλέσσα, το Γιάννη Σπανό, τον Γιώργο Κριμιζάκη, ενώ το 1984 σε ένα δίσκο που έγινε χρυσός, τραγούδησε με το δικό του ξεχωριστό τρόπο τραγούδια του Νέου Κύματος σε δεύτερη εκτέλεση (στο πιάνο και στην επιμέλεια παραγωγής ο Γιάννης Σπανός). Ακολουθούν δύο δίσκοι και ένας τρίτος, με μια συμμετοχή, στην POLYGRAM μεταξύ 1990 - 1992. Για ένα διάστημα πέντε χρόνων μένει οικειοθελώς εκτός δισκογραφίας (φυσικά συνεχίζει τις εμφανίσεις του σε μεγάλα κέντρα).

Το 1997 ο Γιάννης Πουλόπουλος αρχίζει μια καινούργια συνεργασία με τη ΛΥΡΑ, με το δίσκο «Του τραγουδιού το βλέμμα» σε μουσική Αντώνη Στεφανίδη, ενώ το 1998 κυκλοφορεί ο δίσκος «Ζωντανή επαφή», ζωντανή ηχογράφηση από την Πύλη Αξιού. Το 1999 κυκλοφόρησε ο νέος δίσκος του τίτλο «Στα όνειρά μου περπατώ».

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=uhxYkleSgYQ&feature=related]YouTube - ΞΞΉΞ¬Ξ½Ξ½Ξ·Ο Ξ ΞΏΟΞ»ΟΟΞΏΟΞ»ΞΏΟ - ΞΞ± ΟΞΉΟ Ξ±ΟΟΟΞ΅ ΟΞΏ ΟΡγγάΟΞΉ

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=v4aKRMimVCc&feature=related]YouTube - ΞΞΎΟ Ξ½ΟΟΟΟνΡι-Ξ ΞΏΟΞ»ΟΟΞΏΟλοΟ
 
Wally είπε:
Αγαπητε καλο ειναι να αναφερεις και την πηγη http://el.wikipedia.org/wiki/Γιάννης_Πουλόπουλος
Ναι, μόνο που δεν το πήρα από εκεί, αλλά από τυφλή αναδημοσίευση σε torrent, οπότε δεν ήξερα ότι προέρχονταν από εκεί. Δεν αγνοώ την δεοντολογία: Σε παραπέμπω σε προηγούμενο μου thread για τους Aphrodite's Child απ' όπου και το απόσπασμα: "...Το συγκρότημα συνέχισε με την επιτυχία "Spring, Summer, Winter and Fall" και με τον δίσκο "666" - (wikipedia)".

Σε ευχαριστώ πάντως για τη συμπλήρωση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν λεω κατι εναντιον σου.

Απλα εδω μεσα ειμαστε "προσεκτικοι" με τα ποστ των φιλων ωστε να μην "καρπωθουμε" (ως χωρος) κατι ξενο ανευ αδειας ή αναφορας πηγης.
 
Wally είπε:
Δεν λεω κατι εναντιον σου. Απλα εδω μεσα ειμαστε "προσεκτικοι" με τα ποστ των φιλων ωστε να μην "καρπωθουμε" (ως χωρος) κατι ξενο ανευ αδειας ή αναφορας πηγης.
Δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο. Καλά κάνετε και τα ελέγχετε. Δεν διεκδίκησα τα πνευματικά δικαιώματα της δημοσίευσης. No harm done.
 
Ντέμη, ο Γιάννης Πουλόπουλος όντως συνεργάστηκε με τον Μούτση, γράφοντας τους στίχους του γνωστού τραγουδιού "Μέσα από το παλιό μου σπίτι" το οποίο ερμήνευσε ο "Σερ" Γρηγόρης Μπιθικώτσης το 1966.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φοβερος ανθρωπος και Φοβερη φωνη !!!

Ετυχε να τον γνωρισω και να εχω επαφη μονο μια φορα οπου ηρθε στο γαμο μας μιας και ειναι Θειος της γυναικας μου.

Δυστυχως μενει εκτος Αθηνας τωρα πια και δεν εχουμε κρατησει επαφη απο τοτε.
 
Αυτο ειναι ειδηση, citcleag!
 
Ένα site γεμάτο αναμνήσεις...

Μου φαίνεται πως θ' αρχίσω να σας χρεώνω τα χαρτομάντηλα. :p

 
Ένας από τους πιο αγαπημένους μου τραγουδιστές εκείνης της γενιάς , αν όχι ο πιο αγαπημένος. Αυτός και η Ρένα Κουμιώτη...
 
Eκτος απο το πολυ ομορφο τραγουδι, αξιζει να δουμε κι αυτο το ρετρο βιντεο απο τηλεοπτικη εκπομπη του 1972.

 
Δεν ξέρω ποιο από τα δύο είναι το καλύτερο (υποθέτω μάλλον το ισπανικό ως οπαδός του αυθεντικού) αλλά και τα δυο θαυμάσια...

1. "Abrazame" Στίχοι και μουσική Julio Iglesias, Rafael Ferro, δισκος "El Amor" (1975)

[video=youtube;K3Dx-9YpLLc]http://www.youtube.com/watch?v=K3Dx-9YpLLc

2. "Αγάπα με" Στίχοι: Πυθαγόρας, από τον ομώνυμο δίσκο (1977)

 
Ότι είναι με διαφορά ο αγαπημένος μου τραγουδιστής και ότι με αυτόν μεγάλωσα είναι γεγονός. Αλλά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Ξέρετε κάποιο βιβλίο με βιογραφία του όπως υπάρχει για άλλους ή έστω με αναφορές στο προσωπό του;
 
υπεροχη και μοναδικη η φωνη του Γιαννη Πουλοπουλου!!ευτυχως που τα τραγουδια του ακουγονται σε αρκετες ελληνικες ταινιες : εκει τα μαθαμε,τα αγαπησαμε και δε χορταινουμε να τα ακουμε καθε φορα
 
ηταν απο τους κορυφαιους της Ελληνικης μουσικης τον ακουω ακομα και νοσταλγω παλιες αγαπημενες στιγμες και ας μην ειμαι της εποχης του (36 ετων)χαχαααχα.
 
Τον θεωρώ μοναδικό φαινόμενο στην ελληνική μουσική δισκογραφία... Υπάρχει άραγε ανάμεσά μας έστω και ένας που να μην συγκινήθηκε με τα τραγούδια του στην εφηβεία, τότε που όλοι αναζητούσαμε την ταυτότητά μας;
 
Εκτός από τη φοβερή φωνή του, τα πολύ ωραία τραγούδια και τους πολύ ωραίους δίσκους που "υποστήριξε", τα οποία έχετε ήδη επισημάνει, θα προσθέσω άλλη μία λέξη γι' αυτόν τον σπουδαίο μας τραγουδιστή : Ήθος !!! Όταν είδε ότι η παρουσία του, τα τραγούδια του κλπ εκπροσωπούν μια κάποια εποχή και αυτή η εποχή έχει, πλέον, περάσει, είχε το σθένος και τη "μαγκιά" να αποσυρθεί διακριτικά από το χώρο !!! Από τα τέλη των 80ς κι εφεξής, οι εμφανίσεις του στη δισκογραφία, στα νυχτερινά κέντρα, αλλά και στα ΜΜΕ, είναι ελάχιστες και μετρημένες και μόνο όταν υφίσταται λόγος !!! Θα μπορούσε από τα 90ς κι εφεξής να "προσκολληθεί" δίπλα σε κάποιον ταλαντούχο, νέο συνθέτη ή τραγουδοποιό [όπως έκαναν άλλοι ομότεχνοί του της ίδιας ηλικίας με τον κο Πουλόπουλο] και ... να ανανεώσει την καριέρα του !!! Είχε, όμως, τη "μαγκιά" να μην το κάνει !!! Είχε τη "μαγκιά" να αφήσει το πεδίο ελεύθερο στους νεότερους τραγουδιστες !!! "Δηλαδή σε ποιους ???", σας βλέπω να με ρωτάτε !!! Μα ... φυσικά σε αυτούς που προσπαθούν να μιμηθούν το στιλ του [αλλά, δυστυχώς γι' αυτούς, η κάθε προσπάθειά τους αποβαίνει άκαρπη] !!!

Γι' αυτό και ο ίδιος παραμένει, ως τραγουδιστής και ως "αξία" διαχρονικός και για "όλες τις εποχές" : Διότι ο ίδιος δεν προσπάθησε να προκαλέσει φθορές στο μύθο του !!! Τον άφησε τον "μύθο" του να εκπροσωπεί εκείνη την παλιά Αθήνα, με τις αυλές της, τις γειτονιές της, τους παλιούς δρόμους της ... με "τη μικρή την πλατεϊτσα που πριν πολλάαα χρόνια κάποιοι γνώρισαν την αγάπη τους" ... με "το τσέρκι που κάαααποτε κύλαγε στην οδό Φυλής" .... με τον "τρελό Γιάννη που κάααποτε σεργιανούσε στην Αχαρνών" .... Γι' αυτό και τα τραγούδια του ακούγονται ακόμη και σήμερα φρέσκα, γεμάτα ζωντάνια και εντιμότητα : Διότι, πρωτίστως με τη συμβολή του ιδίου του ερμηνευτή τους, παρέμειναν "συνυφασμένα" με την εποχή τους !!! Διότι ο ερμηνευτής τους δεν έβαλε κανένα "χεράκι"για να "μεταφυτευθούν" στη σύγχρονη σκληρή και απάνθρωπη εποχή, η οποία, δυστυχώς, θα τα "έδιωχνε" !!! Αν ο ίδιος ο ερμηνευτής τους προσπαθούσε να κάνει "ρημέικ", "ρηγιούνιον" κλπ σε αυτά τα τραγούδια, είναι βέβαιον ότι θα γέμιζε τους συναυλιακούς χώρους όπου θα εμφανιζόταν !!! Όμως, τα ίδια τα τραγούδια θα είχαν υποστεί φθορά [ίσως ανεπανόρθωτη] !!! Ο ίδιος ο ερμηνευτής, όμως, από απόλυτο σεβασμό στο υλικό που υποστήριξε, φρόντισε να θυμόμαστε αυτά τα τραγούδια στις αυθεντικές τους, στις πρώτες, ηχογραφήσεις τους !!!

Γι' αυτό .... μέεεγα respect κύριε Πουλόπουλε !!! Αν ποτέ αποφασίσετε να δώσετε αποχαιρετιστήρια συναυλία, δηλώνω ότι θα είμαι απ' τους πρώτους που θα πάει να βγάλει εισιτήριο ....

Για τέλος ... δεν θα παραθέσω τραγούδι που ερμήνευσε ο κος Πουλόπουλος !!! Θα παραθέσω τραγούδι όπου ο κος Πουλόπουλος έγραψε στίχους !!! Το πολύ-αγαπημένο μου "Μέσ' απ' το παλιό μου σπίτι", σε μουσική Δήμου Μούτση και ερμηνεία Γρηγόρη Μπιθικώτση !!! Αν δεν είχε αυτή τη "θεϊκή" φωνή, που τον οδήγησε στο να γίνει τραγουδιστής, δεν αποκελείεται να είχε γίνει πολύ καλός λαϊκός στιχουργός ....

 
Και μια που αναφέρθηκε, να και το τέλειο πάντρεμά του με την Πόπη Αστεριάδη !

 
Πίσω
Μπλουζα