Ο δασκαλάκος ήταν λεβεντιά (1970)

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.240
Αντιδράσεις
5.958
Ο δασκαλάκος ήταν λεβεντιά (1970)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Ο_δασκαλάκος_ήταν_λεβεντιά

Κωμωδία παραγωγής 1970 με τους Κώστα Βουτσά, Διονύση Παπαγιαννόπουλο, Ελένη Ερήμου, Άννα Παιταζή, Ανδρέα Φιλιππίδη, Αντώνη Παπαδόπουλο, Αθηνόδωρο Προύσαλη, Βάσια Τριφύλλη, Νίκο Παπαναστασίου, Κάκια Παναγιώτουκαι άλλους ηθοποιούς.

Ο Ευλάμπιος Μαντέκας (Κώστας Βουτσάς) είναι δάσκαλος του Ριζοχωρίου και έρχεται στην Αθήνα για να ζητήσει από το βιομήχανο Μπάμπη Χάνο (Διονύσης Παπαγιαννόπουλος) την κατασκευή του καινούριου σχολείου που τους είχε υποσχεθεί όταν σώθηκε από τους κατοίκους του χωριού μετά από ατύχημα. Τον επισκέπτεται το βράδυ της δεξίωσης για τον Ελληνοαμερικάνο Τζακ (Ανδρέας Φιλιππίδης) και ο Ευλάμπιος γίνεται Ελευθερουδάκης από το ομώνυμο λεξικό. Ο Τζακ γνωρίζει το Λάμπη και εντυπωσιάζεται από την μόρφωσή του. Ο κύριος Χάνος πείθει την κόρη του (Ελένη Ερήμου) να παραστήσει την ερωτευμένη με το Λάμπη. Ο Λάμπης μαθαίνει την αλήθεια από την υπηρέτρια Ματίνα (Βάσια Τριφύλλη) και αποκαλύπτει στο Τζακ ότι η επιχείρηση του Χάνου είναι χρεωκοπημένη. Ο Τζακ είναι στην πραγματικότητα ο χαμένος στη Κατοχή πατέρας του Λάμπη, δέχεται να κατασκεάσει το σχολείο στο χωριό και βοηθά το γιο του να κερδίσει την κόρη του Χάνου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραια ταινια του Βουτσα.Την ειχε και την προηγουμενη Κυριακη αν θυμαμαι καλα.

Ξανα υπαρχει το ζευγαρι Βουτσας-Ερημου και το εχω παρατηρησει σε κανα δυο ταινιες ακομα.
 
Πολύ όμορφη ταινία. Μην ξεχνάμε και τη σιωπηλή παρουσία της μητέρας του Βουτσά, Φωτεινής, που εκτελέστηκε το 1944 με βάση το σενάριο της ταινίας. Είναι η ηθοποιός Κάκια Παναγιώτου.
 
stakovios είπε:
Πολύ όμορφη ταινία. Μην ξεχνάμε και τη σιωπηλή παρουσία της μητέρας του Βουτσά, Φωτεινής, που εκτελέστηκε το 1944 με βάση το σενάριο της ταινίας. Είναι η ηθοποιός Κάκια Παναγιώτου.
Δεν είναι ακριβώς σιωπηλή, νομίζω ότι λέει ένα "Ζήτω η Ελλάδα".

Πάντως αυτό που μου κάνει εντύπωση στη συγκεκριμένη διαφήμιση, είναι η...απροκάλυπτη διαφήμιση των εκδόσεων Ελευθερουδάκη. Εντάξει, τότε δεν είγε γίνει βέβαια αλυσίδα βιβλιοπωλείων, αλλά ρε παιδί μου...

Και βέβαια, η Ελένη Ερήμου πανέμορφη, και ο Ανδρέας Φιλιππίδης ίσως στο μόνο ρόλο του που "άφησε ατάκα" : "Πάρτα" - "Φέρτα"!
 
Αγαπημένη μου σκηνή στην ταινία το παιχνίδι των ερωτήσεων από τον Ανδρέα Φιλιππίδη στον Κώστα Βουτσά όπου τα χρήματα πέφτουν βροχή. Μια σκηνή που μου αφήνει μια πικρία είναι η σκηνή της εκτέλεσης της μητέρας του Κώστα από τους Γερμανούς.
 
Δεν μου αρέσει ιδιαίτερα σαν ταινία. Μου αφήνει μια πικρή αίσθηση. Είναι όμως η θλιβερή πραγματικότητα στην Ελλάδα η αντιμετώπιση του ατόμου που έχει εγκυκλοπαιδικές γνώσεις σαν αξιοπερίεργο...
 
Ωραία ταινία που περνάει μέσα σε όλα περνάει και κάποια μηνύματα. Αξέχαστη σκηνή οι ερωταπαντήσεις και τα "πάρτα φέρτα" Φιλιππίδη-Βουτσά!
 
136.jpg
136.jpg
 
Τα γυρίσματα της ταινίας σε ποια περιοχή έγιναν? Ξέρει καποιος?

Το "Ριζοχώρι" δηλαδη, το χωριό του Ευλάμπιου, ποιο χωριό ήταν στην πραγματικότητα?
 
Σε πρόσφατη εκπομπή της ΕΡΤ1 (Τα Αστέρια Λάμπουν Για Πάντα),

εθεάθη ασπρόμαυρη εκδοχή της ταινίας σε βίντεο που προβλήθηκε.

Να υποθέσω πως είχε κυκλοφορήσει σε βιντεοκασέτα η ασπρόμαυρη βερσιόν?
 
Λιτσα Σακελλαριου

Εφυγε το αγορι

τραγουδι απο την ταινια

 
θεωρω την ταινια ,οχι πολυ δυνατη,αλλα σαφως ανω του μετριου σημαντικα βεβαια

εχει οντως μια πικρα που ειπε ενας συνφορουμιτης σωστα

ενω παιζουν καλοι κωμικοι (προυσαλης,παπαδοπουλος,παπαναστασιου κα) ξεχωριζει ο αντρεας φιλιππιδης εδω
 
Ωραία ταινία,όχι στις αγαπημένες μου,αλλά άνω του μετρίου και για εμένα.Όταν τυχαίνει και την πετύχω,θα την δω ευχάριστα.Έχει μία μελαγχολία και γενικά ένα νοσταλγικό κλίμα παλαιότερης εποχής,σε ένα μεταβατικό στάδιο του κινηματογράφου.
 
SurvivalHorror είπε:
Ωραία ταινία,όχι στις αγαπημένες μου,αλλά άνω του μετρίου και για εμένα.Όταν τυχαίνει και την πετύχω,θα την δω ευχάριστα.Έχει μία μελαγχολία και γενικά ένα νοσταλγικό κλίμα παλαιότερης εποχής,σε ένα μεταβατικό στάδιο του κινηματογράφου.
ειναι σωστη αυτη η τοποθετηση,οντως αφηνει μια πικρη γευση περα και απο αυτη που ηθελαν αρχικα οι δημιουργοι της ταινιας
 
Πίσω
Μπλουζα