Ο κόσμος του ελληνικού Software - Δεκέμβριος 1986

Arielis

RetroActive
Joined
11 Σεπ 2007
Μηνύματα
266
Αντιδράσεις
20
Καλησπερίζω την ρετροκοινότητα!

Έπεσε στα χέρια μου (μεταξύ άλλων περιοδικών), το πρώτο τεύχος του περιοδικού "ο Κόσμος του Ελληνικού Software"

Προβολή συνημμένου 49593

Μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάποια πληροφορία για το περιοδικό, πέρα από το ότι εκδιδόταν από την (νεοσύστατη τότε) Motor Press.

Το περιοδικό είναι σχετικά μεγάλο (192 σελίδες) ωστόσο θα ήθελα να δοκιμάσω να το σκανάρω.

Καθώς είναι η πρώτη φορά που σκανάρω, κάποιες συμβουλές θα ήταν ευπρόσδεκτες!
 
Φιλε Arielis, nice find!!

Aν σκεφτεσαι να το σκαναρεις, θα επικοινωνησω με την Motor Press να ζητησω αδεια να ανεβει.
 
Εκπληκτικό εύρημα ,(αν το postαρες χθες, θα το περναγα για πρωταπριλιατικο) :D

Εύγε Arielis ....
 
Μιλησα με MotorPress. Μου ζητησαν να στειλω ενα email και περιμενω απαντηση. Θετικη εντυπωση πηρα παντως. Θα σας κρατω ενημερους.
 
Ωραία !! Αναμένω με αγωνία. :thumbup:
 
Στο site της Motorpress λεει πως βγαζαν και το Computer Games. Ηταν αλλο απο αυτο με το μεγαλο μεγεθος? Ρωτω διοτι αυτο με το μεγαλο μεγεθος δεν θυμαμαι να ηταν της Motorpress
 
Δεν ήταν της Motorpress...

Στα credits έλεγε "ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ: SOFTWARE AEBE" και νομίζω η ίδια εταιρία έβγαζε και το Computer & Software...
 
Δυστυχώς, δεν είχα κοιτάξει καν ποιός ήταν ο εκδοτικός οίκος του (μεγάλου σε μέγεθος) Computer Games. Ισως μπορεί να τσεκάρει κάποιος που το έχει πρόχειρο, για να βεβαιωθούμε.

---EDIT---

Πω, πω... ταχύτατος ο Dino, παρενέβη με απάντηση-αστραπή !! :thumbup:
 
ΧΑΧΑΧΑ... Τα έχω ακριβώς δίπλα μου, στη βιβλιοθήκη... :D
 
"Within reach", ε; To περίμενα... :D

Δυστυχώς εγώ είμαι δουλειά αυτή τη στιγμή, οπότε δεν μπορώ να τσεκάρω τίποτα... (που είναι το χέρι του Τιραμόλα, όταν το χρειάζεσαι; :D )
 
Ενα μεγαλο ευχαριστω στην MotorPress.

Οι ανθρωποι οχι μονο δεν εχουν αντιρρηση στο να ανεβει το περιοδικο αλλα επιπλεον με πληροφορησαν οτι εχουν στο αρχειο τους ολα τα τευχη και μπορουν να μας τα δανεισουν να τα σκαναρουμε! (με τη προυποθεση φυσικα οτι θα τα επιστρεψουμε αθικτα)
 
Πολύ ευχάριστα νέα! :D

Πάντα χαίρομαι να βλέπω εταιρίες να σκέφτονται ανοιχτόμυαλα και να είναι γενναιόδωρες προς την κοινότητα!
 
Ευχαριστούμε απείρως! :)

Δεν είναι πολλοί αυτοί που έχουν την καλή διάθεση να διασώσουν την computing ιστορία μας!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Ενα μεγαλο ευχαριστω στην MotorPress.
Οι ανθρωποι οχι μονο δεν εχουν αντιρρηση στο να ανεβει το περιοδικο αλλα επιπλεον με πληροφορησαν οτι εχουν στο αρχειο τους ολα τα τευχη και μπορουν να μας τα δανεισουν να τα σκαναρουμε! (με τη προυποθεση φυσικα οτι θα τα επιστρεψουμε αθικτα)
Αναπαντεχο πασχαλινο δωρο ....

ΒΤW Με το Phoenix τι γινεται ???? Οι ανθρωποι κατι πρεπει να διαβαζουν οσο γυρναει το αρνι στην σουβλα ,εκτος κι αν παει για το πρωτομαγιατικο ....
 
Φοβαμαι οτι παει για "αγωνιστικη πρωτομαγιατικη εκδοση" :) διοτι ο αριθμος των αρθρων, μεχρι στιγμης, δεν καλυπτει ποσοτικα την υλη που επιθυμουμε...
 
Wally είπε:
Φοβαμαι οτι παει για "αγωνιστικη πρωτομαγιατικη εκδοση" :) διοτι ο αριθμος των αρθρων, μεχρι στιγμης, δεν καλυπτει ποσοτικα την υλη που επιθυμουμε...
Kριμα γιατι και εγω ηλπιζα το ιδιο με τον Nemo (αν και ανημερα το Πασχα θα ειμαι στην δουλεια :( )...απο την αλλη βεβαια μπορω να φτιαξω αλλο ενα αρθρακι αφου παει για πρωτομαγια :D

BTW Αrielis και MotorPress ευχαριστουμε!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
DINO είπε:
Δεν ήταν της Motorpress...Στα credits έλεγε "ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ: SOFTWARE AEBE" και νομίζω η ίδια εταιρία έβγαζε και το Computer & Software...
Btw o "Ο κοσμος του Ελληνικου Software" μετεξελιχθηκε-μετονομαστηκε σε "Computer & Software" oπως αλλωστε υπαινιχθηκε εμμεσα ο Dino
 
Arielis κανα νεο με το σκαναρισμα?
 
Πίσω
Μπλουζα