Ο πλέον σωστός τρόπος για Dreamcast shut down.

pooky(1)

MultiDimensional RetroDivinitY
Joined
14 Ιουν 2006
Μηνύματα
9.122
Αντιδράσεις
205
Είναι γεγονός πως το Dreamcast είναι χτισμένο σαν τάνκς!!

Αλλά ακόμα και τα πολύ καλά κατασκευασμένα μηχανήματα έχουν τα δικά τους προβλήματα να αντιμετωπίσουν, ειδικά όταν μετράνε πάνω από 6ετίες στην πλάτη τους!!!

Εδώ θα βρείτε έναν πολύ απλό τρόπο για να παρατείνετε τη διάρκεια ζωής του GD-rom drive της κονσόλας σας.

How to Shut off your Dreamcast
I know what you're saying, "it says power on this button right in front of my nose! what kind of a dumbass do you take me for!?"

Well for some it's that simple, but in order to even further the lifespan of your GDrom drive, you'll want to do a little extra in turning off your DC.

SO here's what you've been doing each time you play your Dreamcast: Hit power Button, play game, hit power button, live life, hit power button....

You'll notice when you turn off your dc, everything stops (duh). So the gdrom drive will stop dead in it's tracks. The problem is that onece you boot up again, the laser wont have immediate access to the start up data it needs, and will have to do some straining to find it.

Now, instead of simply turning off the dc, open the lid while it's on. The dc will go back to the bios screen, and the GDrom drive will reset back to the edge of the spindle, all set and ready to read those first bits of data on the next gdrom!

While you're at that bios screen, try hitting A+B+X+Y+START for and neat looking alternate bios menu ;)

And that's it. This isn't really a MUST for dc owners, but if you're paranoid like we are, you'll do it everytime.
Πηγή και link:

http://www.dreamcast-scene.com/index.php/Main/Shutdown
 
George πολύ καλό αυτό αλλά αν αύριο πχ το site στο οποίο ανήκει το link που έδωσες κλείσει, θα χαθεί και το link. Γι'αυτό συζητάμε ότι τα αρχεία doc και pdf είναι καλύτερα, γιατί ότι και να γίνει δε χάνονται.

Μπορείς να κάνεις copy τη σελίδα και paste σε ένα doc το οποίο και να ανεβάσεις. :)
 
ΔΕΝ θα το κάνω copy - paste mate.

Οι πληροφορίες που παραθέτονται εδώ είναι απόλυτα γνωστές και δοκιμασμένες και από μένα, οπότε σκοπεύω να γράψω αναλυτικό guide δικό μου για το καθένα.
 
Τέλεια τότε, ακόμα καλύτερα. Εγώ περιμένω ακόμα γιατί τα αρχεία μου είναι κάπως μεγάλα και δεν μπορώ να τα ανεβάσω λόγω υπάρβασης ορίου μεγέθους στο forum.
 
Αν και δεν έχω ανεβάσει ξανά αρχείο ένα απλό doc δεν θα είναι και τόσο μεγάλο!!!!!!

BTW μπας και πουλάς κανά Dreamcast?????

Ειδικά για το πώς βάφουμε το μηχανάκι μας θα πέσει όχι απλά οδηγός αλλά φωτορομάντζο με το όλο εγχείρημα.

Περιμένω να ανοίξει ο καιρός (μια και βαφή σε κλειστό χώρο άστο καλύτερα) και να βρω χρόνο να το κάνω. Περίμενέ το τέλος Ιουνίου μάλλον.....
 
Αν το doc έχει μέσα αρκετές photos μπορεί να είναι μεγάλο. Καλά δε μιλάμε για κανένα τέρας, 400-500κb λέμε.

Ένα έχω ρε συ και ένα treamcast, θα το πουλήσω κιόλας? :D :D
 
Ρε Γιώργο, γιατί παιδεύεις το... Γιώργο; Ρε Γιώργο (pooky), μπες στο εν λόγω λινκ που μας ποσταίρνεις, επέλεξε όλο το κείμενο, κάντο παράθεση εδώ μέσα και απλά γράψε ότι η πηγή είναι το dreamcast-scene, για να είσαι και ντόμπρος. Απλά κι ωραία....Δεν είναι υποχρεωτικό να είναι ντε και καλά doc ή πεντεέφ (!).
 
Done Δον Ρυγάριε!!!!
 
Aν είναι μόνο κείμενο ΟΚ, αλλά αν υπάρχουν και φωτογραφίες τότε τι γίνεται? Και μη μου πεις imageshack..
 
Και όχι ρε!!! ΔΕ ΜΠΟΥΛΑΜΕ DREAMCAST!!! :tease: :tease: :tease: :tease:

Ειδικά αυτά που κονομήσαμε από το θείο Τζάμπα :D
 
Pooky βλέπω μεγάλο κάψιμο με το dc. Keep it up bro!
 
Και πού' σαι ακόμα..............
 
Παρεμπιπτόντως gtsamour δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα υπέρβασης ορίων από τη στιγμή που υποστηρίζονται attachments σε zip, doc ή pdf σε μεγέθη της τάξεως των 4GB.
 
Τι να σου πω ρε συ Χρήστο, δοκιμάζω να κάνω upload ένα doc 500kb και μου βγάζει "Exceeds your quota by 308,7 KB" ενώ η μπάρα επάνω είναι κόκκινη.

Κάποιο όριο υπάρχει στο πόσα αρχεία μπορεί να ανεβάσει κάποιος χρηστης συνολικά, άσχετο από το αν είναι doc ή pdf.
 
Τα ίδια και σε μένα...
 
Ώπα θα το φτιάξω αμέσως.

Done...για δοκιμάστε τώρα.
 
Ωχ! Quota is gone! :thumbup: :thumbup: :thumbup:

BTW, εάν επιτρέπεται, πόσο ~χώρο διαθέτει το κατάστημα;
 
Ευχαριστώ Πρόεδρε ...είσαι θεός !!!
 
Np..αναμένω προτάσεις στην σχετική ενότητα του GRM για το πως να επιμερίσουμε τα Retro Files σε subforums.
 
Πίσω
Μπλουζα