Ο NeOS μου (έγχρωμος) εκτυπωτής!

angel_grig

KAT Resurrector
Joined
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
3.161
Αντιδράσεις
471
Xαζευοντας στο παζαρι,μου τραβηξε την περιεργεια,ενα μηχανημα μεσα στην συσκευασια του...πλησιαζοντας ειδα την πιο κατω εικονα:

1.jpg

Ενας εγχρωμος printer plotter Casio NOS..

Μετα το συνηθες παζαρι εδωσα τα 8 ευρωπουλα :D  στον πωλητη και εφυγα με το νεο μου αποκτημα!!

Περιγραφη

O εκτυπωτης ειναι αρκετα μικρος και συμπαγης και τροφοδοτειται απο ενα σχετικα ογκωδες (και βαρυ τροφοδοτικο)!

IMG_20180624_185101.jpg

Η πανω οψη

2.jpg

Η κατω οψη..

Στην κατω οψη το πλαστικο καπακι φαινεται σαν να κρυβει κατι..(μπαταρια?)..για να δουμε...

IMG_20180624_185233.jpg

Χμμ..τιποτα τελικα :S ..απλα φαινεται μερος της πλακετας...

3.jpg

Το πισω μερος με την παραλληλη θυρα ,την εισοδο τροφοδοσιας και τα dip switches για τις ρυθμισεις...

Ο εκτυπωτης εχει 4 χρωματα (μαυρο-κοκκινο-πρασινο-μπλε) και μαλλον βασιζεται στον γνωστο μηχανισμο της ALPS που χρησιμοποιηθηκε κατα κορον στα 80s για atari, commodore, trs-80, oric(εχει παρουσιασει και ο freaktmp στο φορουμ) στον οποιο μηχανισμο ενα πλαστικο γραναζι συνηθως ειναι σπασμενο..για να δουμε ομως λειτουργει????

Μια ματια στο manual και βλεπουμε οτι το self test γινεται με ON + κατω βελακι..αρχιζει να τυπωνει...

Θα πει καποιος ..μα καλα τι να τυπωσει...μιλαμε για μηχανημα 35 ετων...τα μελανια θα ειναι στεγνα...

0-02-05-8a75573bb8aeeaed039449bbb0a4fd6342d083ad67e7a8db77a6784cbcfb60d4_2dae4ab0.jpg

το αποτελεσμα....

Οπως βλεπετε το πρασινο και λιγο το κοκκινο δουλεψαν και τυπωσαν τους ιαπωνικους χαρακτηρες και τα συμβολα που βλεπετε...

:bow: casio!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα