[ΠΡΟΒΛΗΜΑ] Spyware στον υπολογιστή μου

Joined
29 Αύγ 2007
Μηνύματα
287
Αντιδράσεις
21
Χθες καθως μπήκα σε ενα σαιτ κολλησα σπάιγουερ. Μου εβγαλε μυνημα στην επιφανεια εργασιας μου. Μου ελεγε οτι πρεπει να εγκαταστησω λογισμικο για να διωξω αυτο που κολλησα. Εκανα επανεκκινηση και αυτο ηταν. Μετα αρχισε ο υπολογιστης να κανει μονος του συνεχεια επανεκκινησεις και τον εκλεισα. Τον ξαναανοιξα μετα ωρα και συνεχιζε να κανει συνεχεια επανεκκινησεις μονος του. Γραφω απο ενα ιντερνετ καφε τωρα. Δεν μπορω σπιτι να τον ανοιξω. Τι να κανω?? Να πω οτι δεν εχω καποιο αντιβαιρους εγκατεστημενο.
 
Safe mode (F8 κατά την εκκίνηση του PC) και τρέχεις spysweeper,spybot,adaware,ότι έχεις τέλος πάντων,για έλεγχο του PC σου...
 
Δεν εχω τιποτα εγκατεστημενο στον υπολογιστη μου απο αυτά. Αν δουλεψει στο safe mode θα κατεβασω απο το ιντερνετ. Ευχαριστω.
 
Κατέβασέ τα καλύτερα από εκεί που είσαι τώρα....

Spysweeper και adaware θα βρεις demo εκδόσεις,το spybot είναι free....
 
Ποιος σου έβγαλε μήνυμα ότι κόλλησες spyware;;;

Το ίδιο το Site;;;

Ποτέ μην ακολουθείς οδηγίες από κάποιους που δεν ξέρεις!!!

Ποιος ξέρει τι εγκατέστησες για anti-spyware στο pc σου.....

Κάνε αυτά που σου λέει ο manos426f.....
 
οχι το σαιτ. Τα windows μου βγαλαν το μυνημα. Δεν εγκατεστησα κανενα αντι-σπαιγουερ στο πισι μου.
 
Συμφωνώ με το Μάνο.

Όσον αφορά το antivirus, βάλε ένα avast κααι έχεις ξεμπερδπεψει.

Αν σου έχει σβήσει ζωτικά αρχεία του υπολογιστή, μάλλον πας για format.

PM me please το site από το οποίο κόλλησες το "κατάσκοπο".
 
Να έβγαλε μήνυμα το λειτουργικό ότι πρέπει να εγκαταστήσεις πρόγραμμα προστασίας πολύ χλωμό το κόβω, το μήνυμα ήταν από τo site που επισκέφθηκες...

Μία σημείωση (συγγνώμη, δεν μπορώ): παρατήστε τον Internet Explorer... βάλτε μία Opera ή έναν Mozilla να έχετε το κεφάλι σας (πολύ πιο) ήσυχο...
 
Παιδια γραφω απο το σπίτι μου. Εκανα ασφαλη λειτουργια με δικτυο. Ανοιξε και κατεβασα απο το νετ το Spybot S+D. Το εγκατεστησα, και εκανα ενα σκαναρισμα και βρηκε καποια προβλήματα τα οποια διεγραψα. Πλεον δεν κανει επανεκκινησεις μονος του ο υπολογιστης και ανοιξε κανονικα ΑΛΛΑ το μυνημα λαθους παραμενει στην επιφανεια εργασίας μου. Μεσα σε μπλέ φοντο μου γραφει αυτο:

" Warning spyware detected on your computer.Install an antivirus or spyware remover for clean your computer". Του κανω και δευτερο σκαναρισμα τωρα μπας και φυγει.

ροοκυ δεν θυμαμαι που το κολλησα. Επισκευτικα διαφορα σαιτ "υποπτα" και ξαφνικα ειδα το μυνημα στην επιφανεια εργασιας-που υπαρχει ακομα.

Ευχαριστω για τη βοηθεια παιδια. Αν δεν μου λεγατε για την ασφαλή λειτουργια θα ετρεχα για μαστορα...
 
Κάνε Google search για το avast και κατέβασέ το.

Ποτέ δεν είχα πρόβλημα να μου περάσει κάτι. Είναι ελαφρύ και θα σε βολέψει πάρα πολύ.

Το μήνυμα που αναφέρεις το έχω δει σε υπολογιστή που δεν σώθηκε τελικά, το έφαγε το format του. Αν αλλάξεις ταπετσαρία θα φύγει.

Πολύ καλό και το spybot από ότι ξέρω αν και δεν το έχω χρησιμοποιήσει προσωπικά.
 
Αυτό το μήνυμα στην επιφάνεια εργασίας ΕΙΝΑΙ το ίδιο spyware πάντως...!!
 
Αυτό το μήνυμα στην επιφάνεια εργασίας ΕΙΝΑΙ το ίδιο spyware πάντως...!!
Ακριβως !!

Και ακολουθηστε αυτο που ειπε ο gryzor - μακρια απο activex τεχνολογιες, ειναι το ψωμοτυρι των απανταχου δολιοφθορεων.
 
Mozilla Firefox και Noscript plugin μάγκες...!

Πολύ καλός συνδυασμός !!!

Πιστέψτε με,το τι τρέχει από πίσω κάθε φορά που επισκέπτεστε ένα site (που το βλέπετε,αφού το μπλοκάρει το noscript και το κάνετε εσείς allow μόνο αν θέλετε ) μάλλον δε μπορείτε να το φανταστείτε....
 
Telamonas.stokos είπε:
Ακριβως !!
Και ακολουθηστε αυτο που ειπε ο gryzor - μακρια απο activex τεχνολογιες, ειναι το ψωμοτυρι των απανταχου δολιοφθορεων.
Ναι τωρα που το θυμαμαι εκανα εγκατασταση στοιχειου Activex και μετα εγινε το προβλημα.

ροοκυ θα το κατεβασω και δοκιμασω. Ευχαριστω.
 
Dr Malcolm Betruger είπε:
Ναι τωρα που το θυμαμαι εκανα εγκατασταση στοιχειου Activex και μετα εγινε το προβλημα.
Έμ,έτσι,πέστα όλα ντε...!
 
manos426f είπε:
Αυτό το μήνυμα στην επιφάνεια εργασίας ΕΙΝΑΙ το ίδιο spyware πάντως...!!

Αυτό κι αν είναι!!!! :shake: :shake:

Το ίδιο το spyware σου φωνάζει.... !!!!!!!!!! :D

Ομολογώ ότι δεν το φανταζόμουν. Όλο και κάτι μαθαίνεις τελικά, παραπάνω, κάθε μέρα!!!!!
 
Εγώ θα σου πρότεινα καλού κακού να κατεβάσεις και το Bazooka scanner...

Παρόλο που έχει 200+ μέρες να ανανεώσει τη database του,ψάχνει για 600+ περιπτώσεις "καλών" (=σοβαρών) spywares που μπορεί να έχουν φωλιάσει στο PC σου...

ΟΜΩΣ,δεν τα καθαρίζει,σου δίνει οδηγίες πώς να τα καθαρίσεις εσύ χειροκίνητα μέσα από τη registry.Καλό utilitάκι,κρίμα που ΙΣΩΣ εγκαταλείφθηκε...
 
παιδια κατι ασχετο. Θελω να ευχαριστησω καποιους. Πως το κανω??
 
Dr Malcolm Betruger είπε:
παιδια κατι ασχετο. Θελω να ευχαριστησω καποιους. Πως το κανω??
Τους ζητάς ευγενικά αριθμό τραπεζικού λογαριασμού και καταθέτεις ποσό πολλαπλάσιο του 1000!!! :D :D:D:D:D
 
Πίσω
Μπλουζα