Πέτρος Πικρός - "Ουράνιον, το στοιχείον που θα ανατινάξη την γην" (Περιοδικό "Ο ΗΛΙΟΣ", 1945-1946)

Αρμαγεδών

RetroDB Feeder
Joined
7 Φεβ 2021
Μηνύματα
1.214
Αντιδράσεις
3.431
Η σελίδα της Βικιπαίδεια για τον Πέτρο Πικρό: https://el.wikipedia.org/wiki/Πέτρος_Πικρός

Είναι γνωστό ότι οι Ελληνικές εφημερίδες και τα περιοδικά (τα ποικίλης ύλης, κυρίως) του περασμένου αιώνα, δημοσίευαν σε συνέχειες διηγήματα και μυθιστορήματα της Ελληνικής αλλά και της ξένης λογοτεχνίας.

Ένα από τα πιο απολαυστικά που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής είναι το μυθιστόρημα "ΟΥΡΑΝΙΟΝ, ΤΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟΝ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΑΤΙΝΑΞΗ ΤΗΝ ΓΗΝ" του Σόρτεπ Ρόσπικ (ψευδώνυμο του συγγραφέα Πέτρου Πικρού), το οποίο δημοσιεύτηκε στο περιοδικό "Ο ΗΛΙΟΣ" σε 33 συνέχειες, από το τεύχος 96 (Σάββατο 15 Δεκεμβρίου 1945) ως και το τεύχος 128 (Σάββατο 27 Ιουλίου 1946).

Περίληψη: Μετά το τέλος του Β' Παγκοσμίου Πολέμου, ένας νεαρός, που μετέφερε στα χέρια του ένα μικρό δέμα, ενώ προσπαθούσε να διασχίσει ένα βουλεβάρτο του Παρισίου, παραπατά, πέφτει στο έδαφος και ακολουθεί τρομακτική έκρηξη με πολλά θύματα. Όλοι, λοιπόν, αναρωτιούνται: "Τι μετέφερε μέσα στην βαλίτσα που προκαλεί τέτοια καταστροφή;" Την λύση στο μυστήριο θα προσπαθήσει να δώσει ο δαιμόνιος δημοσιογράφος Ανρύ Ζαικύ που εργάζεται στην μεγάλη εφημερίδα "Παρί-Παρί". Κατά τη διάρκεια των ερευνών, τελούνται και άλλες δολοφονίες, ενώ αποκαλύπτονται μεγάλα συμφέροντα πίσω από το "μυστηριώδες δέμα".

Σχόλιο: Αν και το μυθιστόρημα κατατάσσεται στα "λαϊκά" (κοινώς, τα "φθηνά) μυθιστορήματα, εμένα μου άρεσε πολύ. Γούστο βέβαια. Όπως και να 'χει, όσοι είστε λάτρεις του επιστημονικού μυστηρίου, των ιστοριών με δολοφονίες, απαγωγές και ανατροπές, τότε δεν πρέπει να το χάσετε! Η δράση είναι συνεχής με πολλές ανατροπές, οι χαρακτήρες δομημένοι ικανοποιητικά, ενώ η γλώσσα είναι καθαρεύουσα, ολίγον δυσνόητη σε μερικά σημεία, εξαιτίας, κυρίως, των διαφόρων επιστημονικών όρων. Πάντως, επρόκειτο για ένα πολύ ενδιαφέρον ανάγνωσμα με το οποίο περνά ευχάριστα η ώρα και διαβάζεται και δεύτερη και τρίτη φορά.

Ακολουθεί το εξώφυλλο του τεύχους 96:

καθώς και η πρώτη δισέλιδη συνέχεια:

2) Ουράνιον, συνέχεια 1η-min.jpg
3) Ουράνιον, συνέχεια 1η-min.jpg
Πηγή: Βιβλιοθήκη της Βουλής των Ελλήνων.
 

Συνημμένα

  • 1) Ο Ήλιος, τεύχος 96.jpg
    1) Ο Ήλιος, τεύχος 96.jpg
    2 MB · Προβολές: 14
Τελευταία επεξεργασία:
βέβαια πάντως ακόμη και αν σου πέσει ένα κομμάτι εμπλουτισμένο, μεταλλικό ουράνιο μικρότερο από την κρίσιμη μάζα δεν θα ακολουθήσει ατομική έκρηξη. διάβασα ότι κανείς μπορεί να κρατήσει ένα κομμάτι πλουτώνιο χωρίς κίνδυνο μιας και εκπέμπει ακτίνες άλφα (πυρήνες ηλίου) τις οποίες σταματάει η επιδερμίδα μας. έχουν συμβεί 2-3 φορές στην ιστορία τα λεγόμενα criticality accidents https://en.wikipedia.org/wiki/Criticality_accident στα οποία φτάνει στην κρίσιμή μάζα από μη εκρηκτική ένωση δυο κομματιών ουρανίου, ακολουθεί έκλυση νετρονίων με κίνδυνο μεγάλο για όσους είναι κοντά. η πρώτη βόμβα το Little boy ήταν gun type δηλ. μια ποσότητα κορδίτη προωθούσε ένα κομμάτι ουρανίου προς ένα άλλο κομμάτι και με την ένωση τους γινόταν πυρηνική έκρηξη. όλα τα σύγχρονα όπλα είναι με ενδόρηξη (implosion type) δηλ. με εκρηκτικά (high explosive) με κατάλληλο σχήμα (shaped charge) συμπιέζεται ένα κομμάτι πλουτωνίου συνήθως και ακολουθεί η πυρηνική έκρηξη. να σημειώσω ότι την ενέργεια που εκλύεται σε μια πυρηνική έκρηξη προκαλείται με την σχάση ενός πολύ μικρού ποσοστού του πλουτωνίου, 2-3%% πριν η βόμβα διαλύσει τον εαυτό της. μπρρρ. τρομακτικά όπλα.
 
βέβαια πάντως ακόμη και αν σου πέσει ένα κομμάτι εμπλουτισμένο, μεταλλικό ουράνιο μικρότερο από την κρίσιμη μάζα δεν θα ακολουθήσει ατομική έκρηξη. διάβασα ότι κανείς μπορεί να κρατήσει ένα κομμάτι πλουτώνιο χωρίς κίνδυνο μιας και εκπέμπει ακτίνες άλφα (πυρήνες ηλίου) τις οποίες σταματάει η επιδερμίδα μας. έχουν συμβεί 2-3 φορές στην ιστορία τα λεγόμενα criticality accidents https://en.wikipedia.org/wiki/Criticality_accident στα οποία φτάνει στην κρίσιμή μάζα από μη εκρηκτική ένωση δυο κομματιών ουρανίου, ακολουθεί έκλυση νετρονίων με κίνδυνο μεγάλο για όσους είναι κοντά. η πρώτη βόμβα το Little boy ήταν gun type δηλ. μια ποσότητα κορδίτη προωθούσε ένα κομμάτι ουρανίου προς ένα άλλο κομμάτι και με την ένωση τους γινόταν πυρηνική έκρηξη. όλα τα σύγχρονα όπλα είναι με ενδόρηξη (implosion type) δηλ. με εκρηκτικά (high explosive) με κατάλληλο σχήμα (shaped charge) συμπιέζεται ένα κομμάτι πλουτωνίου συνήθως και ακολουθεί η πυρηνική έκρηξη. να σημειώσω ότι την ενέργεια που εκλύεται σε μια πυρηνική έκρηξη προκαλείται με την σχάση ενός πολύ μικρού ποσοστού του πλουτωνίου, 2-3%% πριν η βόμβα διαλύσει τον εαυτό της. μπρρρ. τρομακτικά όπλα.
Τέλειο post, Uskoke! Πλήρως διαφωτιστικό! Δυστυχώς, για εμένα, είμαι εντελώς άλλου κλάδου (της μουσικολογίας και της ιστορίας) και δεν ξέρω γρι από πυρηνικά όπλα :)
Αυτό το μυθιστόρημα, ουσιαστικά, είναι μια αλληγορική (όπως την ερμήνευσα) ιστορία σχετικά με το πού οδεύει ο κόσμος υπό την απειλή των νέων (τότε) πυρηνικών όπλων. Δηλαδή:

Σπόιλερ, αν δεν έχετε διαβάσει την ιστορία, μην το διαβάσετε:
Κατά την εξέλιξη της ιστορίας, ένας επιστήμονας ονόματι Ωφανέλ ανακαλύπτει το "αποσυνθέσιμο ουράνιο", το οποίο ουσιαστικά είναι πολύ πιο δυνατό από το απλό ουράνιο, και έτσι χρειάζεται μόνο μια μικρή ποσότητα (1 γραμμάριο στο μυθιστόρημα) για τη δημιουργία ατομικής βόμβας. Κατάφερε, μάλιστα, να κατασκευάσει δύο κιλά, έχοντας στα χέρια του το υπέρτατο οπλοστάσιο. Όμως, μια μυστηριώδης συμμορία , υπό τις διαταγές του αρχιγκάνγκστερ Φρεστ Μπόμπυ, δολοφονεί τον καθηγητή Ωφανέλ με το "πιστόλι ακτινών"(κατασκευής του καθηγητή) προκειμένου να κατακτήσει τον κόσμο. Έπειτα, καθώς ο Ζαικύ προχωρά στις έρευνες μαζί με έναν αστυνομικό, ανακαλύπτουν το κρησφύγετο του Φρεστ Μπόμπυ, και όταν ανακαλύπτονται, εκείνος τους απειλεί πως θα τους σκοτώσει και θα τους κονιορτοποιήσει αν δεν γίνουν σύμμαχοί του. Έτσι, με τη ζωή τους σε κίνδυνο, αποδέχονται την απειλή του Μπόμπυ και παρακολουθούν ένα πείραμά του. Έχει δημιουργήσει το απόλυτο υπερόπλο με το οποίο μπορεί και βλέπει σε μια "υδρόγειο" όλον τον πλανήτη, επιλέγει έναν στόχο και εξαπολύει επίθεση με ένα μόλις γραμμάριο αποσυνθέσιμου ουρανίου. Ο Μπόμπυ έχοντας αυτό το όπλο στα χέρια του, απαιτεί εντός 36 ωρών να παραδοθούν όλα τα κράτη της Ευρώπης για να μην τα καταστρέψει. Όταν τελείωσε η προθεσμία, κατέστρεψε πρώτα τη Βέρνη, και έπειτα, ρύθμισε το σύστημα να καταστρέφει μία τυχαία Ευρωπαϊκή πόλη κάθε τρεις ώρες. Την επόμενη μέρα, και ενώ καταστρεφόταν μια πόλη κάθε μισή, πλέον, ώρα, και όλα τα κράτη είναι έτοιμα να παραδοθούν, ανακοινώνεται ότι ο Μπόμπυ είναι νεκρός! Με το θάνατο του Μπόμπυ, ο κόσμος δεν είναι σε κίνδυνο πλέον, ενώ μεγάλο μέρος του αποσυνθέσιμου ουρανίου είναι ακέραιο. Όταν, όμως, τα σώματα ασφαλείας μπαίνουν στο χρηματοκιβώτιο που φυλασσόταν το ουράνιο, δεν το βρίσκουν. Μέσα από μια σειρά από αποκαλύψεις, όλοι φτάνουν στο συμπέρασμα ότι υπάρχει και μια δεύτερη συμμορία που δολοφόνησε τον Μπόμπυ και "ανέλαβε" να συνεχίσει "το έργο του".

Κατ' εμέ, όπως προείπα, άλλωστε, η ιστορία με τα συνεχόμενα cliffhangers έχει πολύ ενδιαφέρον, αλλά ταυτόχρονα προβληματίζει και τον αναγνώστη...
 
χαχα μην νομίζεις κι εγώ ηλεκτρολόγος είμαι και μάλιστα των ΤΕΙ απλώς είμαι σπασικλάκι και μ αρέσει γενικώς να διαβάζω πάντως διάβασα για την κατασκευή των πυρηνικών (χημικών κλπ) όπλων στις πάλαι πότε υπερδυνάμεις και μου σηκώθηκε η τρίχα. πάντως πολύ ενδιαφέρον αυτό το βιβλίο μπορεί πχ να το αγοράσει κανείς σε κανένα παλαιοβιβλιοπωλείο πχ στο Μοναστηράκι;
 
χαχα μην νομίζεις κι εγώ ηλεκτρολόγος είμαι και μάλιστα των ΤΕΙ απλώς είμαι σπασικλάκι και μ αρέσει γενικώς να διαβάζω πάντως διάβασα για την κατασκευή των πυρηνικών (χημικών κλπ) όπλων στις πάλαι πότε υπερδυνάμεις και μου σηκώθηκε η τρίχα. πάντως πολύ ενδιαφέρον αυτό το βιβλίο μπορεί πχ να το αγοράσει κανείς σε κανένα παλαιοβιβλιοπωλείο πχ στο Μοναστηράκι;
Το μυθιστόρημα δεν έχει εκδοθεί "επίσημα", δηλαδή δεν κυκλοφόρησε ως βιβλίο. Υπάρχουν όλες οι συνέχειές του στο περιοδικό "Ο ΗΛΙΟΣ". Μπορείς να τα ζητήσεις από την Βιβλιοθήκη της Βουλής μέσω e-mail!
Να φανταστείς πως το βρήκα τυχαία, όταν ξεσκαρτάραμε την αποθήκη ενός φίλου. Έπεσα πάνω σε δερματόδετα τεύχη του περιοδικού, και ενώ τα ξεφύλλιζα βρήκα μια συνέχεια της ιστορίας. Με ιντριγκάρισε αμέσως και ο τίτλος και η περίληψη που είχε, λόγω της ιδιαίτερης προτίμησης που δείχνω σε αναλόγου περιεχομένου αναγνώσματα και τηλεοπτικές σειρές. Έτσι μου ήρθε "φλασιά" να το ζητήσω από τη Βιβλιοθήκη της Βουλής, όπερ και εγένετο.

Υ.Γ.: Αν θέλεις, μπορώ να σου στείλω και εγώ τις συνέχειες του μυθιστορήματος. Κοίταξε τα pm σου ;)
 
Ε, καλά, δεν έστεκε από πολλές απόψεις το κείμενο, όχι μόνο άγνοια (ή αδιαφορία) για το πώς δουλεύουν τα πυρηνικά όπλα. Μήπως η όλη περιγραφή για το ταξίδι στον κρατήρα του Βεζούβιου είχε την παραμικρή σχέση με την πραγματικότητα? Ή το πώς δουλεύουν αστυνομίες, εφημερίδες, κλπ κλπ? Αλλά εκείνο που μου άρεσε εμένα ήταν το παράλογο "Η έκρηξις προηγήθη της μη γενομένης διασπάσεως". Πώς μπορεί κάτι να προηγηθεί από κάτι που δεν έγινε ποτέ? (Βέβαια θα μπορούσε κανείς να ακολουθήσει τη λογική του τρελού καπελά στην Αλίκη στη χώρα των θαυμάτων και να πει ότι "Βεβαίως μπορεί να προηγηθεί. Εκείνο που δεν μπορεί είναι να ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ τη μη γενομένη διάσπασιν" αλλά τρελός ήταν, τη λογική του θα ακολουθούμε?)

“Mad Hatter: Would you like a little more tea?
Alice: Well, I haven't had any yet, so I can't very well take more.
March Hare: Ah, you mean you can't very well take less.
Mad Hatter: Yes. You can always take more than nothing.”

 
Ε, καλά, δεν έστεκε από πολλές απόψεις το κείμενο, όχι μόνο άγνοια (ή αδιαφορία) για το πώς δουλεύουν τα πυρηνικά όπλα. Μήπως η όλη περιγραφή για το ταξίδι στον κρατήρα του Βεζούβιου είχε την παραμικρή σχέση με την πραγματικότητα? Ή το πώς δουλεύουν αστυνομίες, εφημερίδες, κλπ κλπ? Αλλά εκείνο που μου άρεσε εμένα ήταν το παράλογο "Η έκρηξις προηγήθη της μη γενομένης διασπάσεως". Πώς μπορεί κάτι να προηγηθεί από κάτι που δεν έγινε ποτέ? (Βέβαια θα μπορούσε κανείς να ακολουθήσει τη λογική του τρελού καπελά στην Αλίκη στη χώρα των θαυμάτων και να πει ότι "Βεβαίως μπορεί να προηγηθεί. Εκείνο που δεν μπορεί είναι να ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ τη μη γενομένη διάσπασιν" αλλά τρελός ήταν, τη λογική του θα ακολουθούμε?)

“Mad Hatter: Would you like a little more tea?

Alice: Well, I haven't had any yet, so I can't very well take more.

March Hare: Ah, you mean you can't very well take less.

Mad Hatter: Yes. You can always take more than nothing.”

Αν κατάλαβα καλά αυτό που λες, elephadas, μάλλον το κείμενο εννοεί πως η έκρηξη προηγήθηκε της διάσπασης του πυρήνα ( ; ).
Όπως είπα και πιο πάνω, είμαι άσχετος σχετικά με πυρηνική φυσική και τα συναφή, ίσως γι' αυτό δεν μου έκανε εντύπωση.

Το point, όμως, είναι ότι επρόκειτο για μια φανταστική ιστορία, γι' αυτό συμβαίνουν πράγματα που δεν είναι αληθινά (το ταξίδι του Ζαικύ στον Βεζούβιο π.χ.).
 
Μα αφού δεν έγινε καθόλου διάσπαση "του πυρήνα" (του ατόμου λέει, που είναι επίσης κοτσάνα, αλλά συνηθισμένη) τότε δεν μπορεί να πει ότι κάτι προηγήθηκε. Σχέση "προηγούμαι - έπομαι" υπάρχει μεταξύ δύο γεγονότων, όχι μεταξύ ενός γεγονότος και ενός μη-γεγονότος. Στο κάτω κάτω άπειρα άλλα πράγματα ΔΕΝ πραγματοποιήθηκαν. Γιατί δεν λέει "η έκρηξις προηγήθη του μη γενομένου γάμου του elephada"?

Μα φυσικά όταν διαβάζεις τέτοια μυθιστορήματα, όπως και κόμιξ, δέχεσαι ότι όλα αυτά που περιγράφουν, ας παραβαίνουν νόμους της φύσης, είναι δυνατά. Πού θα ήταν ο Σούπερμαν αν θέλαμε πιθανοφάνεια στις ικανότητές του?
 
Πίσω
Μπλουζα