Πίκος ο Τρομερός

vorlon

Retro Member
Joined
10 Ιουλ 2006
Μηνύματα
139
Αντιδράσεις
20
Από τα πιο αγαπημένα μου κόμιξ. Το έχω διαβάσει άπειρες φορές κι ακόμα μ' αρέσει. Αθάνατοι Βέλγοι - Η καλύτερη σχολή.

Ο Πίκκος είναι ένας πιτσιρικάς που έχει υπεράνρθωπη δύναμη, αρκεί να μην αρπάξει κανά κρυολόγημα (κάτι σαν τον Σαμψών και την χαίτη του).

fetch


Δείτε την υπογραφή της ελληνικής απόδοσης κειμένου:

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν το ειχα καν ακουστα! Kudos!
 
Ούτε κι εγώ το ξέρω...

Πρέπει να είναι από τη δεκαετία του '70 (?)...

Έλενα Ακρίτα; Για φαντάσου!

BTW ο PEYO είναι και ο δημιουργός των Smurfs... ;)
 
Εκπληκτικός ο Πίκος. Δεν ξέρω που τα έχω, αλλά πρέπει να χω μερικά τεύχη. Να μία σειρά που θα έπρεπε να επανεκδώσει η Μαμούθ.
 
Μα πως μου ξεφυγε αυτο;;;;;;;

Ο Πικος ηταν μαλλον η πρωτη μου επαφη με τα λατρεμενα Βελγικα κομικς, μετα τα στρουμφακια φυσικα. Μαλιστα οταν ειχα το πρωτο μου τευχος, επινα ακομα μπιμπερο σε ενα εξοχικο στη Λουτσα #)

http://en.wikipedia.org/wiki/Steven_Strong

Παντως ο Πικος ηταν απο τις σειρες που δεν ηταν αριθμημενα και δεν κυκλοφορουσαν τακτικα (μηνιαια, τομους κλπ). Τευχη του εβρισκα σε τυχαια βαση, ατακτως εριμμένα, σε ψιλικατζιδικα η επαρχιακα περιπτερα εδω κι εκει. Μπορει να ηταν επανακυκλοφοριες παλιοτερων εκδοσεων

ΥΓ. Παντως απωθημενο μου ηταν να βρω το πρωτο τευχος, να δω απο που απεκτησε τις υπερδυναμεις, να το κανω κι εγω :cool:

ΥΓ2. Παντα πιστευα οτι απο αυτον εμπνευστηκε το ονομα Πικος Απικος ο Τριβιζας
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΦΟΒΕΡΟ εύρημα αυτό !! :eek:

Θα ψάξω μήπως βρω κι εγώ τα δικά μου τεύχη (*αν* έγινε το θαύμα και δεν μου τα πέταξαν...)
 
Αχ ο Πίκο!!!! Έχουμε και εμείς μερικά τεύχη στο σπίτι!!! Θυμάμαι που ήθελε να πάρει μια σοκολάτα από το μηχάνημα που έριχναν κέρματα και έβγαζε σοκολάτες και χάλασε το μηχάνημα με την δυναμή του ;-) Και ο φίλος του, ο κυριούλης με το ταξί... που δεν τον πίστευε κάθε φορά που έλεγε για την δυναμή του... Φοβερός ο Πίκο!!!!
 
Το πραγματικό όνομα του Πίκου του Τρομερού είναι Benoît Brisefer.

http://fr.wikipedia.org/wiki/Beno%C3%AEt_Brisefer

Η σειρά "Πίκος ο Τρομερός" πήρε σάρκα και οστά το 1960 μέσα από την πένα του Βέλγου σχεδιαστή comics Pierre Culliford (γνωστός σε όλους μας ως PEYO) και μέχρι σήμερα απαριθμεί συνολικά 13 τόμους.

Στην παρακάτω εικόνα θα βρείτε τον 1ο τόμο της σειράς "Τα Κόκκινα Ταξί" στην αυθεντική του έκδοση στα γαλλικά:






Benoit_Brisefer_Taxis_Rouge.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ασφαλώς και το διάβασα. :)

Άλλωστε είμαι μέγας fan των βελγικών comics από μικρός, μιας και γεννήθηκα στην "καρδιά" της Ευρώπης.
 
Ε τοτε θα ειδες οτι ολες οι σημαντικες πραγματι πληροφοριες που εδωσες εχουν ηδη postαριστει προηγουμενα ;)
 
Έχουμε και λέμε!!

Στην Ελλάδα έχουν κυκλοφορήσει τα εξής τεύχη:

  1. Τα Κόκκινα Ταξί
  2. Η Μεγάλη Απόδραση (στα Γαλλικά: Η Κυρία Αδολφίνη)
  3. Οι Δώδεκα Άθλοι
  4. Σωματοφύλακας (στα Γαλλικά: Τοντόν Πλασίντ)
  5. Περάστε να δείτε το Παιδί Θαύμα (στα Γαλλικά: Το Τσίρκο Μποντόνι)



(οι 12 Άθλοι και το Παιδί Θαύμα νομίζω είχαν άλλο σχεδιαστή και όχι τον Peyo)

Έχω βρει στα Γαλλικά και επόμενα τεύχη που δεν τα είδαμε ποτέ, το τελευταίο κυκλοφόρησε περίπου το 2005, φυσικά από άλλο σχεδιαστή μιας και ο Peyo δεν ζει πια. Δεν τα έχω διαβάσει ακόμα, αλλά απο μια ματιά που έχω ρίξει, δεν υπάρχει ιδιαίτερη διαφορά στο σχέδιο ή στην αισθητική.

Επίσης ανακάλυψα αυτό το ερασιτεχνικό (μάλλον) 3δ βιντεάκι, αφιέρωμα στον Πίκο, πρέπει να είναι η πρώτη και μοναδική φορά που βλέπουμε τον Πίκο "ζωντανό".

Παρατηρείστε οτι το αυτοκίνητο είναι ένα "Κόκκινο Ταξί" ;)

[edit] dead picture [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με τον κ.Πικο δεν μπορω να πω οτι ειχα την τιμη να γνωριζομαι... :xm:

Ομως φετος το καλοκαιρι,συναντηθηκαμε σε ενα ανηλιαγο παταρι παλαιοβιβλιοπωλειου και εκτοτε γιναμε κολλητοι!!! :D

fetch


fetch
 
Ενδιαφερον κομικ!

Διαμαντακι!!!!

:flower:
 
Μπραβο Σταυρο. Και μαλιστα ειναι η πρωτη-πρωτη ιστορια του Πικου.

Δυστυχως εχει κατι χτυπητα μαργαριταρια η μεταφραση της Ελενας Ακριτα, και καποια καρεδακια δε βγαζουν πολυ νοημα.

Trivia: σε ενα σημειο εμφανιζεται ενας βαριεστημενος τυπος με καπελο ρεπουμπλικα που μιλαει μαγκικα και νομιζω στη μεταφραση τον λενε "Σταυρακα".

Στη γαλλικη εκδοση αυτος λεγεται Τινο και απο ο,τι καταλαβα, παριστανει εναν Κορσικανο. Συμφωνα με τα γαλλικα στερεοτυπα (βλεπε και Αστεριξ στην Κορσικη) οι Κορσικανοι θεωρουνται αργοι, περιπου οπως εμεις βλεπουμε τους Ικαριωτες :) Αυτο βεβαια δεν περασε στη μεταφραση, αλλα σκεφτηκα να το πω, αφου εκανα συνδεση με τον Αστεριξ.
 
Δυστυχως δεν εχω προλαβει ακομα να το διαβασω... :( ...αλλα μολις βρω λιγο χρονο θα διαβαστει με συνοπτικες. ;)

Εννοειται οτι το καρεδακι που αναφερεις,θα σκαναριστει. ;)
 
stayros είπε:
Με τον κ.Πικο δεν μπορω να πω οτι ειχα την τιμη να γνωριζομαι... :xm:
Ομως φετος το καλοκαιρι,συναντηθηκαμε σε ενα ανηλιαγο παταρι παλαιοβιβλιοπωλειου και εκτοτε γιναμε κολλητοι!!! :D
Περιττό να σου πω ότι σε ζηλεύω τώρα :p
 
Ναι, κι εγω θα ηθελα εναν κολλητο σαν τον Πικο. Η ακομα καλυτερα, να ημουν εγω ο Πικος :Ρ
 
Rakeesh είπε:
Trivia: σε ενα σημειο εμφανιζεται ενας βαριεστημενος τυπος με καπελο ρεπουμπλικα που μιλαει μαγκικα και νομιζω στη μεταφραση τον λενε "Σταυρακα".
fetch


Ο Σταυρακας ηταν ο μαγειρας του πλοιου οπου ηταν κρατουμενοι ο Πικος και Μπαρμπα-Μηνας. :)

Μαγκικα μιλουσαν οι οδηγοι των κοκκινων ταξι. ;)

Thor είπε:
Περιττό να σου πω ότι σε ζηλεύω τώρα :p
Και με την σειρα μου ζηλευω τις δυναμεις του Πικου... :D :p
 
Χμ... μπερδεψα τα ονοματα λοιπον. Ειπα κι εγω, τοσες λεπτομερειες θα θυμαμαι;; :Ρ Εγω ελεγα για τον τυπο που τη νυχτα που μπαινει ο Πικος στο κτιριο παει να σηκωσει το τηλεφωνο με βαριεστημενο υφος. Για ξαντσεκαρε το :)

Αυτος που στα Ελληνικα λεγεται Σταυρακας, νομιζω στο πρωτοτυπο λεγεται Joseph.

Παντως η Ελενα Ακριτα φαινεται να ειχε μια εμμονη με τα μαγκικα. Ακου κει τον "Ζοζεφ" να τον μεταφρασει "Σταυρακα" :p

Α, και τι ανακαλυψα σημερα: http://www.imdb.com/title/tt2800356/combined
 
Πίσω
Μπλουζα