Πίνακας Ελληνικών περιοδικών Πληροφορικής

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.787
Αντιδράσεις
4.266
Στο τευχος Αυγουστου 2009, το Computer για Ολους ειχε ενα εξαιρετικο αφιερωμα για το ιδιο αλλα και για τα υπολοιπα περιοδικα του χωρου, στη διαρκεια της πολυχρονης πορειας του.

Θησαυρος, για μια εποχη για την οποια υπαρχει λιγοστη πληροφορια οσο αφορα τα εντυπα πληροφορικης, αποτελει ο παρακατω πινακας που περιεχει τα εντυπα και πληροφοριες κυκλοφοριας για το καθενα.

magtable.jpg


Kudos στον teo214
 
Έλεος.

Τα περιοδικά της motorpress Chip και Computer and software τα αναφέρει ότι τα εξέδιδε μια εταιρεία "software" .

Μήπως το Ram το εκδίδει η "hardware" ;
 
Μηπως το ZX Microforum ειναι το περιοδικο που ζηταω?
 
Το πίξελ ασχολιόταν μόνο με τα computer games; Μήπως θα ήταν καλύτερα να λέγαμε με το home computing;
 
Τι ψάχνετε τώρα βρε παιδιά και σεις :)

Πάντως θυμήθηκα το Multimedia & CD-Rom που αγόραζα ..... όταν πρωτοάρχισε να βγαίνει (κι μην είχα CDrom drive) ;) ;)

Και το Computer & Software είδικά μια περίοδο που έβγαινε πιο πλατύ και με μαύρο εξώφυλλο μου άρεσε περισσότερο....

Στο chip μου άρεσε η συντάκτρια....... :) :) ;)

Το CDShow το θυμάστε ? Είχε και τσοντούλα....

Και ένα άλλο περιοδικό που ερχόταν σε δισκέτες (3-4) και έκανες αποσυμπίεση στο Pc και το διάβαζες εκεί ? Το θυμάστε ?
 
nikdev είπε:
Στο chip μου άρεσε η συντάκτρια....... :) :) ;)
H Aνθη(μετα πηγε προς ΔΟΛ μερια) ή Στελλα (αρχισυντακτρια μετα)

(εναλλακτικα η Ξανθια ή η Μελαχροινη)

Υ.Γ. λογικα ο Pooky πρεπει ισως να προλαβε την μια
 
Δέκα περιοδικά κυκλοφορούσαν ήδη μέχρι το 1986;! Λονδίνο είχαμε γίνει...

Πόσο κράτησαν όμως αυτά; Καλό θα ήταν να υπήρχε και το διάστημα για το οποίο έβγαιναν.
 
Δεν είναι εξαντλητική η λίστα. Πχ το Computer Arts είχε βγει για ένα φεγγάρι στα Ελληνικά. Πάντως βλέπω πολλά που ούτε γνώριζα την ύπαρξή τους. Δεν γνώριζα ότι υπήρχε Ελληνική έκδοση του PC Zone.

dr_slump είπε:
Σωστά. Εκδόθηκε αρκετά αργότερα. Αυτή η ημερομηνία πρέπει να είναι για το Αμερικάνικο.
 
PC ZONE με μαρκιζα :)

Eχει λαθακια η λιστα αλλα αν βαλουμε ενα χερακι θα την διορθωσουμε.

Π.χ εχω τα σωστα στοιχεια για το ZX Microforum
 
Ναι το Αμερικάνικο GamePro ξεκίνησε τότε.

Στη λίστα δεν υπάρχει το Shareware, ένα μηνιαίο Ελληνικό περιοδικό που ερχόταν με ένα CD-ROM γεμάτο shareware και freeware εφαρμογές την περίοδο 1997-98, καθώς και ένα περιοδικό για computer graphics πολύ πιθανών από την ίδια εκδοτική, του οποίου δεν θυμάμαι τον τίτλο.*

Επίσης δεν περιέχεται το Fun OnLine το οποίο ήταν περιοδικό υπολογιστών για εφήβους και κυκλοφορούσε από τέλη 1996 μέχρι τέλη 1998.

*Σημειώστε πως δεν ήταν το Computer Arts, o τίτλος του κατά ~80% περιείχε τη λέξη 3D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
dr_slump είπε:
Στη λίστα δεν υπάρχει το Shareware, ένα μηνιαίο Ελληνικό περιοδικό που ερχόταν με ένα CD-ROM γεμάτο shareware και freeware εφαρμογές την περίοδο 1997-98, καθώς και ένα περιοδικό για computer graphics πολύ πιθανών από την ίδια εκδοτική, του οποίου δεν θυμάμαι τον τίτλο.*
Aυτο ???

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ένα τερατούργημα "Facebook Girl" ή κάπως έτσι που είχα δει σε περίπτερο πριν 2;;; χρόνια δικό τους δεν ήταν επίσης; Νομίζω ότι είχε κυκλοφορήσει ένα τεύχος μόνο;

Μάλλον ντρέπονται και να το αναφέρουν ακόμα... :p
 
Υπήρχαν επίσης "Το Μήλο" και "Το Γραφείο" με θέματα που αφορούσαν την Apple, καθώς και το Compute!, του οποίου η ελληνική έκδοση κυκλοφορούσε από τις εκδόσεις Σαμούχος...

Κοινό σημείο, η παρουσία του Renato Grelloni.
 
Maddog είπε:
Ένα τερατούργημα "Facebook Girl" ή κάπως έτσι που είχα δει σε περίπτερο πριν 2;;; χρόνια δικό τους δεν ήταν επίσης; Νομίζω ότι είχε κυκλοφορήσει ένα τεύχος μόνο;Μάλλον ντρέπονται και να το αναφέρουν ακόμα... :p
Ναι δικό μας ήταν... ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!! :)
 
greekmagspix77page40.jpg

...ελληνικη εκδοση του Zap ???????

(Απο το Pixel 77 ,σελιδα 40)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aardvark είπε:
Βαζοντας στο search/εξελιγμενη αναζητηση " ZAP! "(search titles only)

=Αποτελεσσμα μηδεν/"Μας συγχωρείτε - Δε βρέθηκαν λέξεις που να ταιριάζουν........"

billy είπε:
Μιλάμε για περιοδικό ονόματι "ΖΖΑΠ", το οποίο είναι εξελληνισμένη version του ZZAP!64, του πασίγνωστου περιοδικού για C64 (και αργότερα για Amiga) ? Eγώ πάντως πρώτη φορά το ακούω...
Αλλωστε εδω κοτζαμ Billy δεν το ηξερε .... :) .
 
Πίσω
Μπλουζα