Παγουρίνο (αρχές 80ς)

mastoras

Retro Member
Joined
14 Ιουν 2007
Μηνύματα
157
Αντιδράσεις
36
Έψαξα εδώ μέσα και δε νομίζω να έχει αναφερθεί έως τώρα στο φόρουμ. Τα παγουρίνο τα θυμάστε; Κυκλοφόρησαν για πρώτη φορά γύρω στα 1981-1982 και είχε γίνει κυριολεκτικά χαμός. Από τα λίγα παιδικά gadgets που κατόρθωσαν να υπερβούν το φράγμα αγοριών/κοριτσιών.

Θυμάμαι χαρακτηριστικά πως το δικό μου παγουρίνο (το οποίο κάποια στιγμή μου το έκλεψαν στο σχολείο) είχε αυτοκόλητο με τη Μάχη των Πλανητών. Υπήρχαν όμως κι άλλα πολλά themes. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ένα με τη Μάγια τη Μέλισσα, όπως επίσης (αργότερα) με την Κάντι-Κάντι.

Να προσθέσω επίσης πως το παγουρίνο πήγαινε συνήθως μαζί με ένα άλλο ρετρό παιδικό gadget, που ήταν το σπαστό ποτηράκι με δακτύλιους που έκλεινε και γινόταν επίπεδο.

Εσείς είχατε παγουρίνο; Αν ναι ποιό ήταν το theme τους; Και μήπως σας το έκλεψε ο συμμαθητής σας ο Χρήστος, όπως εμένα ένα διάλειμα;
 
Το σπαστο ποτηρακι εχει γραψει ιστορια ηταν βολικατατο ,το παγουρινο απο την αλλα σαν λεξη ειναι μου ειναι πασιγνωστο αλλα εμφανισιακα και την χρηση του δεν την θυμαμαι καθολου. :confused:
 
Όσοι είχαμε το Super παγουρίνο κοροϊδεύαμε αυτούς που είχαν το απλό παγουρίνο με το καπάκι με τα αυτιά. Γιατί το δικό μας διατηρούσε το νερό κρύο για αρκετές ώρες. Και θυμάμαι το super είχε ένα περίβλημα με μια εντυπωσιακή εικόνα από γυαλιστερό χαρτί σε αντίθεση με το απλό που είχε μια ζωγραφιά που χάλαγε μετά από 1 1/2 χρήσεις.
 
Πω πω ρε μάστορα τι μου θύμισες τώωρααααα!!!!!!!!!!!

Το είχα τελευταία τάξη στο Δημοτικό το 1981.

Εϊχα αυτό με τη Μάγια τη Μέλισσα, και θυμάμαι πώς είχε κυκλοφορήσει και ένα με τον Μπεν από τη σειρά Grizzly Adams αν θυμάμαι καλά.......

Ρε γμτ περάσαν τα χρόνια, τι δε θαδινα για μια μέρα να ξαναγύρναγα πίσω.......
 
Απιστευτος ο mastoras. :clap:

Και ποιος δεν θυμαται το παγουρινο.

Τη μεγαλη πλακα την ειχε ομως το σπαστο ποτηρακι που καμμια φορα εκλεινε γεματο νερο και γινόσουν μουσκεμα ...

Τωρα μου ηρθε και εκεινη η πορτοκαλαδα που ηταν σε ενα στρογγυλο πλαστικο μπουκαλακι σε σχημα πορτοκαλιου.
 
Omega είπε:
Απιστευτος ο mastoras. :clap:
Εμ τι νόμισες αγόρι μου, μπρίκια κολάμε; O mastoras είναι hard core retro, όχι παίξε-γέλασε! Έχω και άλλα πολλά, αλλά θα τα ανεβάζω σιγά-σιγά, για να μην πλημμυρίσω το φόρουμ.

pooky είπε:
θυμάμαι πώς είχε κυκλοφορήσει και ένα με τον Μπεν από τη σειρά Grizzly Adams αν θυμάμαι καλά
Πράγματι! Το θυμάμαι κι εγώ αυτό! Είσαι μέγας ρετροθυμητής.

pooky είπε:
Ρε γμτ περάσαν τα χρόνια, τι δε θαδινα για μια μέρα να ξαναγύρναγα πίσω.......
Πω πωωω στεναγμός. Μέχρι κι από δω πέρα τον άκουσα.... Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Τι δε θά 'δινα κι εγώ για να ξαναζήσω μερικά λεπτά από τότε.

Βέβαια το παγουρίνο !!! Μερικές φορές το γέμιζα με πορτοκαλάδα ( Αυτή που αραιώνεται με νερό) . Δεν θυμάμαι τι εικονογράφηση είχε από έξω!!! :)

Omega είπε:
το σπαστό ποτηρακι καμμια φορα εκλεινε γεματο νερο και γινόσουν μουσκεμα
Χα χα, το είχα ξεχάσει αυτό! Θυμάμαι πάντως τα κορίτσια στις βρύσες του δημοτικού σχολείου να μπαίνουν στη σειρά για νερό, έχοντας μαζί τους τα collapsable ποτηράκια τους. Όταν ερχόταν η σειρά τους, τα άνοιγαν επιμελώς, έβαζαν νερό, και έπιναν από αυτά λες και δοκίμαζαν ακριβό κρασί!!

Η μόδα κράτησε για κάνα εξάμηνο. Μετά εξαφανίστηκαν. Και τα κορίτσια επέστρεψαν στον συνήθη τρόπο να πίνουν νερό, δηλαδή σκύβοντας και βάζοντας τη χούφτα τους κάτω από την ανοιχτή βρύση -όπως όλος ο κόσμος.

Τι εποχές κι αυτές.

Turrican είπε:
Μερικές φορές το γέμιζα με πορτοκαλάδα ( Αυτή που αραιώνεται με νερό)
Βρε που να πάρει τι μου θύμησες τώρα! Τι απαίσια γεύση! Απελπισία! Φοβερό retro όμως αυτή η πορτοκαλάδα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μόνο πορτοκαλάδα δεν ήταν. Χρώμα με ζάχαρη και γλυκαντικό.

Αλλά απίστευτα ρετρό!!!!!!!!!!!

Κυκλοφορούσε και βυσσνάδα, μανταρινάδα και άλλα καλά.
 
Βέβαια!!!!δεν θυμάμαι την ονομασία του αλλά το είχα...πω πω παγουρίνο πόσα χρόνια πέρασαν από τότε!!!+100 στον mastoras!!! :thumbup:
 
Και στις εκδρομές όλοι με το παγουρίνο ανά χείρας! Μπορούμε να βρούμε φωτό???????
 
fontana είπε:
Μπορούμε να βρούμε φωτό???????
Δε θέλω να αποτρέψω κανέναν, αλλά μου φαίνεται δύσκολο για φωτογραφία. Ψάχνω εδώ και μερικές ημέρες αλλά δε βρίσκω με τίποτα. Υπάρχει περίπτωση να βρεθεί ως διαφήμιση σε κόμιξ της εποχής, αλλά τα περισσότερα κόμιξ μου τα έχω στην Ελλάδα. Ίσως ο AARDVARK να μπορεί να μας εξυπηρετήσει εδώ;

By the way, κυκλοφορούν κάποια υποτιθέμενα "παγουρίνο" (κινεζικής προέλευσης) σήμερα στην αγορά, αλλά καμία σχέση με τα κλασικά και original παγουρίνο των 1980ς.
 
mastoras είπε:
Δε θέλω να αποτρέψω κανέναν, αλλά μου φαίνεται δύσκολο για φωτογραφία. Ψάχνω εδώ και μερικές ημέρες αλλά δε βρίσκω με τίποτα. Υπάρχει περίπτωση να βρεθεί ως διαφήμιση σε κόμιξ της εποχής, αλλά τα περισσότερα κόμιξ μου τα έχω στην Ελλάδα. Ίσως ο AARDVARK να μπορεί να μας εξυπηρετήσει εδώ;
By the way, κυκλοφορούν κάποια υποτιθέμενα "παγουρίνο" (κινεζικής προέλευσης) σήμερα στην αγορά, αλλά καμία σχέση με τα κλασικά και original παγουρίνο των 1980ς.
Σε ποια περιοχη εισαι πανω κατω Μαστορα παληκαρι μου? :)

Ρωταω γιατι αναρωτιομουν αν μπορεις να μου βρεις ενα καινουργιο η μεταχειρισμενο Nomad sto κουτι του σε καλη τιμη(-60$)καθως και καποια αλλα παιχνιδακια.

Τα λεμε!!! :D
 
Sega Nomad και με κουτί αγαπητέ Sonic στα 60 δολλάρια κομματάκι δύσκολο πιστεύω.
 
Τα πλαστικα ποτηράκια που δίπλωναν;

Ένα στρογγυλό πλαστικό κουτί και το άνοιγες και ξεδίπλωνε το ποτήρι.

Είχαν και σχέδια. Από διάφορα τότε.

Το καλοκαίρι παγουρίνο στο νηπιαγωγείο, και το χειμώνα το ποτηράκι!
 
Αμαν τι μου θύμισες τώρα audiodee! Είχα ένα τέτοιο ήταν διάφανο!
 
audiodee είπε:
Τα πλαστικα ποτηράκια που δίπλωναν;Ένα στρογγυλό πλαστικό κουτί και το άνοιγες και ξεδίπλωνε το ποτήρι.

Είχαν και σχέδια. Από διάφορα τότε.

Το καλοκαίρι παγουρίνο στο νηπιαγωγείο, και το χειμώνα το ποτηράκι!
Πάντως τα πλαστικά ποτηράκια τα πουλάνε ακόμη.Βρήκα σε μεγάλη αλυσίδα παιχνιδιών και πήρα δύο.Ποτέ δεν ξέρεις πότε θα εξαφανιστούν και αυτά και θα γίνουν συλλεκτικά :)
 
Πάρτε και δυο φώτο με σπαστά ποτηράκια (εκπληκτικό ρετρό) αφιερωμένες εξαιρετικά στους fans των early 80ς. Πάντως από φώτο παγουρίνο, τίποτα ακόμα.

CC3.jpg


26_1832.jpg
 
mastoras είπε:
Εσείς είχατε παγουρίνο; Αν ναι ποιό ήταν το theme τους; Και μήπως σας το έκλεψε ο συμμαθητής σας ο Χρήστος, όπως εμένα ένα διάλειμα;
Ααααχχχ! Αγαπητέ mastora πόσο μπορώ να σε καταλάβω! Αυτό το καταραμένο διάλειμα μπορεί να γίνει αιτία για μεγάλες στεναχώριες!!! Κάποτε μια αγαπημένη μου θεία μου έφερε από τον Καναδά μια πολύ όμορφη γόμα!Είχε σχήμα παγωτό χωνάκι και μύριζε εκπληκτικά σαν πραγματικό παγωτό!Αφού μου ερχόταν να τη φάω! Την πρόσεχα πολύ αυτή τη γόμα και πάντα την άφηνα σπίτι! Κάποια στιγμή αποφάσισα να την πάρω μαζί μου στο σχολείο. Μια - δύο μέρες όλα πήγαν εντάξει. ώσπου την τρίτη μέρα μόλις γύρισα στην τάξη από το διάλειμα έλειπε από την γόμα μου ένα ολόκληρο κομμάτι! Κάποιος δεν μπόρεσε να ελέγξει τον εαυτό του και μου την έφαγεεεεε!!!!!!!!! :sob:
 
Όχι ρε συ, απίστευτο. Να στην κλέψει, το καταλαβαίνω, αλλά να στη φάει; Είσαι σίγουρος πως δεν είχες συμμαθητή τον Homer Simpson;
 
Πωπω τα είχα είχα όλα, και το Παγουρίνο (στο νηπιαγωγείο) και τα περίφημα ποτηράκια (1η και 2η Δημοτικού). Τα τελευταία βέβαια λόγω της κατασκευής τους περισσότερο έχαναν το νερό παρά το συγκρατούσαν! :p
 
Πίσω
Μπλουζα