Παιδικές αρρωστιες..

Λορένα

RetroNuts!
Joined
21 Απρ 2008
Μηνύματα
1.607
Αντιδράσεις
280
Ποιες παιδικές αρρωστιες περάσατε μικροι?

Ξερετε.. τις γνωστές, που γεμιζεις σπυρακια (ανεμοβγολια, ιλαρα, ερυθρα και παει λεγοντας) και φοβασαι να κοιταχτεις στον καθρεφτη με την φατσα που κανεις. Ασε την φαγουρα..

Περασα την ερυθρα σε μεγαλη σχετικα ηλικια (Β' λυκειου ημερες εξετασεων, Ιουνη μηνα). Τι στο καλο ηθελα και πλησιασα εκεινο το παιδι (που ολοι το απεφευγαν) να του πω : περαστικα.. :xm: 39 πυρετος, και ολοκληρη ενα ροζ πραγμα με σκουρα ροζ σπυρακια. Θυμαμαι ειχα κοιταχτει στον καθρεφτη και ειπα : πω πω μαυρο χαλι 8) :cry:

Πλακα ειχε ο αρρωστοφοβικος μου ξαδερφος που δεν με πλησιαζε για κανα μηνα μετα :p

Την ανεμοβγολια επισης στο σχολειο (γυμνασιο) και φυσικα απαγορευοταν να πειραζεις τα σπυρακια. Εκτος απο το κεφαλι.. εκει.. εβγαζα τα αποθημενα μου :rant:

Αλλες δεν θυμαμαι, μια ιλαρα νομιζω πολυ μικρη. Δεν αρρωσταινα ευκολα #)
 
Ιλαρά, ανεμοβλογιά, κοκίτης, μαγουλάδες (οπότε τα μαγουλάκια μου ήταν όχι για τσίμπημα, αλλά για σπάσιμο με βελόνα!) και ερυθρά, αυτά...
 
Δεν έχω περάσει ΚΑΜΙΑ παιδική αρρώστια και τώρα που η μπέμπα θα πάει παιδικό τρέεεεεμωωωωωω!!

:sweat::sweat::sweat:

Επίσης δεν έχω σπάσει ποτέ τίποτα και να φανταστείτε ότι έχω μεγαλώσει πάνω σε μια τεράστια μουριά και στα κεραμίδια του πατρικού μου, όπου ανέβαινα από μια σάπια και κοντή ξύλινη σκάλα... Ομως ως δεινή μαγείρισσα.... λασποφαγητών και μεγάλη γατομαμή, έχω κολλήσει τοξόπλασμα το οποίο το ανακάλυψα στην εγκυμοσύνη και ήταν μεγάλη ανακούφιση να έχω αυτά τα αντισώματα και να μπορώ να κοιμάμαι αγκαλιά με τις δυο γατούλες μου! :award:
 
mytinyworld είπε:
Δεν έχω περάσει ΚΑΜΙΑ παιδική αρρώστια και τώρα που η μπέμπα θα πάει παιδικό τρέεεεεμωωωωωω!!:sweat::sweat::sweat:
Μια από τα ίδια !!!! Και θυμάμαι την μάνα μου όταν αρρώσταινε η αδερφή μου να με ταϊζει με το ίδιο κουτάλι, απο το ίδιο ποτήρι να μου δίνει να πίνω νερό μπας και κολλήσω τίποτα αλλά τζίφος :p
 
Εγω ειχα τσιμπησει και την "εξωτικη" οστρακια...
 
Θυμάμαι ακόμα τον τρόμο μου από όταν είδα τον εαυτό μου στον καθρέφτη όταν είχα ανεμοβλογιά και ήταν πριν από 23 χρόνια!!
 
Ανεμοβλογιά. Τρομερή ταλαιπωρία...
 
RIO είπε:
Ανεμοβλογιά. Τρομερή ταλαιπωρία...
.... αλλά ήταν Πάσχα και ενώ οι άλλοι νήστευαν εγώ έτρωγα τον άμπακο λόγω ασθένειας. Επίσης, τότε, για τον κνησμό (sic) με είχαν ταράξει στο ταλκ !!!

Κοκκύτη όταν ήμουν 14 μηνών, ερυθρά με το αναντίρρητο επιχείρημα "άμα μείνεις έγκυος, πρέπει να την έχεις ήδη περάσει, οπότε πήγαινε στην ξαδέλφη σου".

Πάντως το να είσαι ενήλικας και να περάσεις παιδική αρρώστια, συμφωνώ και εγώ ότι δεν είναι και το καλύτερο που μπορεί να σου συμβεί.

* Για την ανεμοβλογιά υπάρχει εμβόλιο πια, τουλάχιστον για τα πρώτα χρόνια των πίτσιρικ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ανεμοβλογια στο δημοτικο που κολλησε ολη η ταξη μου τοτε
 
Κλασικα ανεμοβλογια..και μαλιστα θυμαμαι πως νομιζα πως ηταν κατι καλο..ανεμΒΛΟΓΙΑ...Ευλογια..Ο,τι να ναι..χαχαχαχαχαχα!
 
Ανεμοβλογια, Ιλαρα, ερυθρα, κοκκυτη και κλασσικα, μαγουλαδες... ειμαι που ειμαι, ειχα γινει σαν μπουλντογκ ....
 
Ανεμοβλογιά στην Δ' δημοτικού και τίποτε άλλο. Ούτε πριν, ούτε μετά.
 
θυμάμαι είχα ανεμοβλογιά η οποία ευτυχώς δεν μου άφησε σημάδια στο πρόσωπο...
 
Τίποτα.... Καμία αρρώστια.... ΤΙΠΟΤΑ λέμε! :D

Μα πήγαινα σε φίλους με ανεμοβλογιά, μα το κυνηγούσα από 'δω, μα από κει... Τίποτα!

Το ανοσοποιητικό μου είχε απ' όλα τ' αντισώματα & εγώ καμία δικαιολογία για να λείψω από το σχολείο! :(
 
Ανεμοβλογιά πέρασα σε πολύ μικρή ηλικία, καθώς ήμουν σχεδόν δύο ετών (παρά ένα δυό μήνες), οπότε είμαι αρκετά τυχερός, μέσα στην ατυχία μου, να μην το θυμάμαι καθόλου. Έξαρση της ανεμοβλογιάς στο σχολείο μου είχαμε, αν θυμάμαι καλά, όταν πηγαίναμε τετάρτη δημοτικού, αλλά κυρίως στο άλλο τμήμα, κι αυτό μετά τη μονοήμερη εκδρομή, κάπου αρχές Ιουνίου. Αλλά εγώ την είχα περάσει, οπότε δεν διέτρεχα τον ίδιο κίνδυνο.

Καμία άλλη παιδική αρρώστια, αλλά νομίζω ότι είχαμε κάνει κι εγώ και ο αδερφός μου τα σχετικά εμβόλια τότε. Δε θυμάμαι, πάντως, να κυκλοφορούσαν τέτοιες ασθένειες σε άλλα παιδάκια, πλην της ανεμοβλογιάς.
 
Λοιπόν: Ιλαρά λέει η μάνα μου πέρασα πολύ μικρός, δεν θυμάμαι τίποτε.

Αυτή όμως που θυμάμαι ήταν η ερυθρά, 12 χρονών ήμουν, απόγευμα παίζαμε στη γειτονιά και μου λένε τα παιδιά οτι βγήκαν κάτι κόκκινα σπυράκια στο πρόσωπό μου. Γυρνάω στο σπίτι, πάω στον καθρέφτη και με βλέπω πουά. 2 βδομάδες χτίκιασα...

Και το πιό φοβερό ήταν στα 13 μου όταν Ιούλιο μήνα πέρασα μαγουλάδες... φρίκη παιδιά, 40 πυρετό, σπασμούς, και το χειρότερο οτι "από κάτω μου" μου είχαν γίνει king size (με το συμπάθειο), σαν του Γκουσγκούνη ενα πράμα...

Τι διάβολο κάνανε τότε με τα εμβόλια και χτικιάσαμε???
 
Ερυθρα και μονο αυτη. Ημουν χαρουμενη μιας και δεν ετρωγα απολυτως τιποτα και κανεις επιτελους δε με μαλωνε γι' αυτο. Δευτερον επινα τρεις γκαζοζες ΗΒΗ τη μερα. Τριτον με ειχε αγκαλια η γιαγια σχεδον συνεχεια. Και το κυριοτερο. Το δωματιο ηταν σκοτεινο επειδη δεν επρεπε να μπαινει μεσα το φως του ηλιου. Κι ετσι παρακολουθουσα καθημερινα το μεσημερι το λιγοστο φως απο τις γρυλλιες να προχωραει στον τοιχο κι αυτο για καποιο λογο με ηρεμουσε πολυ (κι ακομα μου αρεσει...)
 
Μόνο ανεμοβλογιά θυμάμαι να έχω βγάλει η οποία ήταν χάλια. Θυμάμαι ένα πρόσωπο γεμάτο σπυριά που ήθελες να ξύνεις συνεχώς. Ευτυχώς δεν άφησε κανένα σημάδι.
 
Kλασικά ανεμοβλογιά, όταν ήμουν εφτά χρονών, και αν εξαιρέσω την ενοχλητική φαγούρα, ήταν ωραία γιατί δεν πήγαινα σχολείο κι έβλεπα όλη μέρα τα παιδικά στην τηλεόραση. Επίσης πέρασα μαγουλάδες όταν ήμουν τεσσάρων κι αν και δεν θυμάμαι πολλά, μου έχει μείνει μία ανάμνηση από το πρήξιμο. Πραγματικά πολύ ενοχλητική παιδική αρρώστια.
 
Πίσω
Μπλουζα