Παιδική γραφομηχανή

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.268
Αντιδράσεις
6.047
Στις αρχές της δεκαετίας του 90 κυκλοφόρησε η παιδικη γραφομηχανή ΓΡΑΦΟΥΛΑ από τη ΖΙΤΑ ΤΟΥS σε δύο χρώματα: ροζ για τα κοριτσάκια και γαλάζιο για τα αγοράκια.Εδώ να αναφέρω ότι η γραφομηχανή για τα αγοράκια λεγόταν ΓΡΑΦΟΥΛΗΣ (αν θυμάμαι καλά).Το συγκεκριμένο παιχνίδι κυκλοφορούσε σε δύο τύπους, ηλεκτρογραφούλα και χειρογραφούλα.

Η διαφήμιση ήταν κάπως έτσι:

Γράφω τα ελληνικά

κεφαλαία και μικρά

γράφω και αγγλικά

αριθμούς και συμβολα

Γραφούλα: γεμίζει δημιουργικά τις ώρες των παιδιών.

Από τη ΖIΤΑ ΤΟΥS.

Θυμάστε? Αν υπάρχει καμιά φωτό, ευπρόσδεκτη!
 
Ειχα κ εγω την γραφομηχανη αυτη ομως το μελανι επανω στα γραμματα-σφραγιδες ξερενοταν κ γενικα δεν ηταν πολυ ανθεκτικη!!!!!! Εχω να τη δω απο τοτε οποτε οποιος την εχει ας μας την δειξει !!!! :thumbup:
 
Αυτή είναι;

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
krios είπε:



Μραβο εμενα ετσι ηταν αλλα σε μπλε!!!!! ;)

Ωραιο παιχνιδι αλλα υπηρχε προβλημα με το μελανι.....!!!!!!!!!8)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι γινόταν με το μελάνι ;
 
Εμένα το μελάνι μου τα έγραφε πολύ έντονα τα γράμματα στην αρχή,φαίνονταν ακόμα και στο πίσω μέρος της σελίδας,και μετά από μερικούς μήνες μου τα έγραφε πολύ αχνά γιατί προφανώς ήταν στα τελειώματα.Δεν νομίζω να υπήρχαν ανταλλακτικά,για τις συγκεκριμένες γραφομηχανές,επειδή ήταν παιδικές.Και έχω την εντύπωση ότι ήταν ακριβή για την εποχή της,περίπου 10.000 δρχ.
 
Βρέθηκε η διαφήμιση!!!Από το φίλο notisthom

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο.Λυπούμαστε γι'αυτό. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ για τη διαφήμιση!!!!!!!!!!!!
 
Την είχα κι εγώ τη γραφούλα σε μπλε! Να επιβεβαιώσω ότι υπήρχε ένα θεματάκι με το μελάνι και ότι ήταν ακριβό παιχνίδι την εποχή που κυκλοφόρησε!

Σας επισυνάπτω φωτοφραφίες.

DSCN3123.jpg

Γενικώς, ήταν από τα παιχνίδια που θέλησα πολύ, βλέποντας τό στη διαφήμιση, αλλά δε μπορώ να πω ότι το πολυχάρηκα. :xm:

DSCN3122.jpg
 
την ειχα και εγω την γραφουλα ασπρη μπλε
 
Η Ηλεκτρογραφούλα σε τι διέφερε από την απλή Γραφούλα/Μικρογραφούλα;

η διαφήμιση

Ηλεκτρογραφούλα - Διαφήμιση

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aggalitsas είπε:
Την είχα κι εγώ τη γραφούλα σε μπλε! Να επιβεβαιώσω ότι υπήρχε ένα θεματάκι με το μελάνι και ότι ήταν ακριβό παιχνίδι την εποχή που κυκλοφόρησε!Σας επισυνάπτω φωτοφραφίες.

Προβολή συνημμένου 34784Προβολή συνημμένου 34785

Γενικώς, ήταν από τα παιχνίδια που θέλησα πολύ, βλέποντας τό στη διαφήμιση, αλλά δε μπορώ να πω ότι το πολυχάρηκα. :xm:
Είχα κι εγώ αυτή τη μπλε γραφούλα, δώρο των γονιών μου τα Χριστούγεννα του 1994, για να μάθω τα γράμματα. Δυστυχώς, όμως, όπως είπες κι εσύ, ενώ υπήρξε ένας ενθουσιασμός, σαν παιχνίδι δεν το χάρηκα όσο θα ήθελα. Κάτι τα τελειωμένα μελάνια (δε θυμάμαι αν μου τα αντικατέστησαν ποτέ) κάτι η κακομεταχείρισή της από τον αδερφό μου (και σε ένα βαθμό κι από μένα, γιατί 4 χρονών πόσο λεπτό χειρισμό να έχω με μια γραφομηχανή; ) είναι από τα παιχνίδια που θα ήθελα να μου μείνουν, αλλά τελικά δεν... Την έφαγε κι αυτή η σκουπιδιάρα...

Μάλιστα εκείνη την εποχή νόμιζα ότι η ταινία της γραφομηχανής είναι η ίδια με της κασέτας, κι έτσι κατακρεούργησα μια κασέτα με παραμύθια της θείας Λένας, για να διαπιστώσω ότι η ταινία δεν έγραφε :p Θεός των παιχνιδιών να τα σχωρέσει και τα δύο!
 
BETTY BOOP είπε:
Η Ηλεκτρογραφούλα σε τι διέφερε από την απλή Γραφούλα/Μικρογραφούλα;
Ήταν ηλεκτρική γραφομηχανή, με τη στρογγυλή κεφαλή δηλαδή. Θα δούλευε με μπαταρίες μάλλον.

pardalotzatziki είπε:
Βρηκα μια Γραφουλα σε παλιο βιβλιοπωλειο και την εβγαλα φωτογραφια.Στο κατω μερος γραφει Made in Slovenia και εχει site και e-mail.

Μαλλον ειναι δεκαετιας '90;;;
Ίσως late 90s, early 00s, ή και τωρινή. Ίσως κατασκευάζονται ακόμα, διόλου παράξενο θα ήταν.

Είναι η μικρότερη σε μέγεθος μικρογραφούλα, άρα ίσως φτιάχνονται ακόμα αυτές γιατί πουλάνε...;
 
Περίεργο πάντως που έχει ιστοσελίδα και email. Μάλλον για early 00s θα είναι. Εγώ πάντως είχα κανονική γραφομηχανή και ποτέ γραφούλα.
 
Τι διαμάντι είναι αυτο;;;; Και σε τέλεια κατάσταση! Μακάρι να βρεις μελανοταινία, να την αναστήσεις!
 
Πολύ ωραίο το εύρημα σου Hamtaro. Να την χαρείς και πάλι!
 
Μπραβο Hamtaro... Ωραιο το ευρημα σου, ειναι κατι που ηθελα πολυ να παρω στα νιατα μου... Μπραβο για την πατεντα που την ξαναζωντανεψες να γραψει ξανα,,, :)
 
Πίσω
Μπλουζα