Παιδικοί τηλεοπτικοί διαγωνισμοί με δώρα

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.886
Στα 80ς και 90ς σε ορισμενες παιδικες εκπομπες αλλα κυριως σε παιδικα τηλεπαιχνιδια οι παρουσιαστες εδιναν τη δυνατοτητα στα παιδια που παρακολουθουσαν απ το σπιτι να κερδισουν δωρα.

Απο παιδικα τηλεπαιχνιδια θυμαμαι ενα που παρουσιαζαν στην ΕΡΤ ο Αργυρης Παυλιδης με τη Χριστινα Αυγερινου : τα παιδια επαιρναν τηλεφωνο και απ την Ελλαδα αλλα και απ το εξωτερικο και οι δυο παρουσιαστες εναλλαξ τους εκαναν ειτε απλες ερωτησεις ή τους εδειχναν μικρα βιντεακια και μετα επρεπε να απαντησουν.Φυσικα προσπαθουσαν να τους βοηθησουν και χαιρονταν ιδιαιτερα οταν τα παιδια τηλεφωνουσαν απ το εξωτερικο

Το πιθανοτερο ειναι να προκειται για το τηλεπαιχνιδι "ας γνωριστουμε παιζοντας" (ο τιτλος,αν ειναι σωστος,αναφερθηκε στο ποστ )

Απο παιδικες εκπομπες χαρακτηριστικα θυμαμαι μια* και υπαρχει λογος : αν και πηγαινα στο λυκειο (ειμαστε ηδη εκτος χρονολογικων οριων του φορουμ) ετυχε να δω την εκπομπη και ετυχε να κανουν ενα διαγωνισμο,εστειλα κι εγω γραμμα με τη σωστη απαντηση και μετα απο λιγο καιρο ελαβα το δωρο μου: ηταν ενα βιβλιο-παραμυθι (δε θυμαμαι ομως τον τιτλο).

Χαρηκα παρα πολυ (απο μεσα μου ομως,λογω ηλικιας.. #) ) που κερδισα για πρωτη φορα σε ενα διαγωνισμο

* νομιζω οτι ηταν το "ουρανιο τοξο" γιατι θυμαμαι οτι ο φακελος εγραφε στη διευθυνση του αποστολεα "Μεσογειων ... Αγια Παρασκευη",ισως αν βρω το βιβλιο-παραμυθι να υπαρχει καποια αναφορα στην εκπομπη ή να εγραψα κατι εγω για να το εχω για ενθυμιο

Συμμετειχατε ποτε σε εκπομπες ή τηλεπαιχνιδια απ το σπιτι; Αν ναι,ποσοι απο σας κερδισατε δωρα;
 
ωραίο θέμα!

Δεν συμμετείχα ποτέ σε εκπομπες ή τηλεπαιχνιδια παιζοντας από το σπιτι...δεν είχα εκδηλώσει ενδιαφέρον τότε...

Εχω όμως συμμετάσχει σε διαγωνισμούς που εμφανίζονταν σε διάφορα παιδικά περιοδικά, είχα κερδίσει θυμάμαι ένα μπλουζάκι με τη φιγούρα του Mr. Pritt (κόλλα), ένα μπλουζάκι από τα δημητριακά Kellogs, συμπλήρωσα ένα άλμπουμ με αυτοκόλλητα Power Rangers και πήρα δώρο φιγούρες skateboard mania...πολύ αργότερα σε διαγωνισμό του περιοδικού Σούπερ Κατερίνα είχα κερδίσει μια σχολική τσάντα μαζί με κασετίνα και ντοσιέ (εκεί να δείτε χαρά!!!)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
BETTY BOOP είπε:
ωραίο θέμα!Δεν συμμετείχα ποτέ σε εκπομπες ή τηλεπαιχνιδια παιζοντας από το σπιτι...δεν είχα εκδηλώσει ενδιαφέρον τότε...
σ ευχαριστω Χριστινα,ηθελα να συμμετασχω κι οταν ημουν μικρη αλλά νρεπομουν πολυ να παρω τηλεφωνο

ετσι συμμετειχα πολυ αργοτερα (στελνοντας την απαντηση σε γραμμα) οταν πια πηγαινα λυκειο....

ΥΓ: για τους αλλους διαγωνισμους που η συμμετοχη γινοταν μεσω περιοδικων υπαρχει αλλο θρεντ
 
τελικα τον βρηκα το φακελο και το γραμμα και το βιβλιο αλλα τελικα δεν ηταν η εκπομπη "ουρανιο τοξο",δεν ξερω αν θελετε να τα προσθεσω αφου δεν ειναι εντος χρονολογικων οριων του φορουμ
 
katerinak είπε:
τελικα τον βρηκα το φακελο και το γραμμα και το βιβλιο αλλα τελικα δεν ηταν η εκπομπη "ουρανιο τοξο",δεν ξερω αν θελετε να τα προσθεσω αφου δεν ειναι εντος χρονολογικων οριων του φορουμ
No prob να το αναφέρεις, αλλά ας μην επεκταθούμε σε αυτό pls! :flower:
 
katerinak είπε:
τελικα τον βρηκα το φακελο και το γραμμα και το βιβλιο αλλα τελικα δεν ηταν η εκπομπη "ουρανιο τοξο",δεν ξερω αν θελετε να τα προσθεσω αφου δεν ειναι εντος χρονολογικων οριων του φορουμ

D@redevil είπε:
No prob να το αναφέρεις, αλλά ας μην επεκταθούμε σε αυτό pls! :flower:
Ναι και από εμένα να τα καταχωρήσεις για να έχουμε μια ιδέα για το τι πρόκειται...
 
θυμαμαι την εκπομπη με τον αργυρη παυλιδη και ειχα παρει και τηλεφωνο επισης θυμαμαι μια εκπομπη στο junior's tv με τιτλο οι περιπετειες του chester (απ τα cheetos) αλλα δεν μπορεσα ποτε μου να πιασω γραμμη εκει για να παιξω
 
θανος είπε:
θυμαμαι την εκπομπη με τον αργυρη παυλιδη και ειχα παρει και τηλεφωνο επισης θυμαμαι μια εκπομπη στο junior's tv με τιτλο οι περιπετειες του chester (απ τα cheetos) αλλα δεν μπορεσα ποτε μου να πιασω γραμμη εκει για να παιξω
Θανο η εκπομπη με τον Αργυρη Παυλιδη ηταν αυτη στην ΕΡΤ που περιγραφω πιο πανω;μιλησες μαζι του; θυμασαι αν κερδισες κανενα δωρο;
 
katerinak είπε:
Θανο η εκπομπη με τον Αργυρη Παυλιδη ηταν αυτη στην ΕΡΤ που περιγραφω πιο πανω;μιλησες μαζι του; θυμασαι αν κερδισες κανενα δωρο;
ειχα βγει ναι αφου περιμενα περιπου ενα 20λεπτο για να πω την αληθεια αλλα δεν κερδισα καθως η ερωτηση ηταν μαθηματικου περιεχομενου και ειχα και το αγχος και μπερδευτηκα αν θυμαμαι καλα αν απαντουσες σωστα κερδιζες ενα ραδιοκασετοφωνο με cd
 
Πίσω
Μπλουζα