Παιζοντας πρωτη φορα το Elite τώρα στα γεράματα

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.578
Αντιδράσεις
1.703
Oι αστεροειδείς (τουλάχιστον στις κλασσικές εκδόσεις του Elite) εμφανίζονται τυχαία στα διάφορα ταξίδια σου απο πλανητικό σύστημα σε πλανητικό σύστημα, ταξιδεύοντας προς τον σταθμό, κλπ.
Μετα απο καιρο το καταλαβα. Μεχρι τωρα νομιζα οτι σε καποια συγκεκριμενα σημεια θα υπηρχαν πεδια αστεροειδων.

Τώρα, σχετικά με το scooping καυσίμων, εφόσον έχεις τον κατάλληλο εξοπλισμό, αρκεί να περάσεις κοντά απο την επιφάνεια του ήλιου (προσοχή στη θερμοκρασία !) για να ενεργοποιηθούν τα scoops.
Το προβλημα μου ηταν οτι μπερδευα τον ηλιο με τον πλανητη :Ρ

Σχετικά με την έκδοση του NES: έχει κονσολάδικα controls που θέλουν συνήθεια, καθώς και κάποιες όχι τόσο ωραίες αλλαγές σε ορισμένα σημεία (τις έχω σίγουρα αναφέρει στο παρελθόν - θα ψάξω να βρω το link), αλλά τουλάχιστον είναι η τελευταία oκτάμπιτη έκδοση, και συγκεντρώνει αρκετές βελτιώσεις και κάποια έξτρα στοιχεία, καθώς και αποστολές. (Αλλη έκδοση με πληθωρα αποστολών, είναι και το Elite plus σε pc).
Γενικά οι αποστολές θα ενεργοποιούνται καθώς παίζεις το παιχνίδι: είτε φτάνοντας σε έναν "x" αριθμό credits, είτε φτάνοντας σε κάποιο rank, κλπ...
Εδω ειναι το προβλημα μου. Γενικα εκτιμω πολυ το σεναριο σε σχεση με το gameplay στα παιχνιδια οποτε ειμαι πολυπεριεργος να βρω τα οποια ψηγματα υποθεσης και υποβαθρου στο παιχνιδι. Δεν ξερω αν ειμαι παιχταρας λογω ενστικτου και εμπειριας :p αλλα καταφερα σχετικα γρηγορα να προμηθευτω ολα τα updates οποτε περα απο το να να παλευω μεχρι να γινω Elite, που ηδη τραβαει πολυ. Τωρα προσπαθω να κανω trigger τις αποστολες αλλα δεν πολυκαταλαβαινω τι γινεται. Αν δεν ηξερα οτι υπαρχουν αποστολες που ενεργοποιουνται απο το σκορ, θα το ειχα ηδη παρατησει.

(εδω να αναφερω οτι θεωρω εντυπωσιακο οτι δε βρισκω σχεδον τιποτα απο documentation για ενα τοσο κλασσικο παιχνιδι. Ακομα και το σαιτ του δημιουργου εχει ελαχιστες πληροφοριες).

Μαζευοντας 7000 μου ετυχε η ιστοριουλα με τον εμπορο που πουλαει tribbles τα οποια φυσικα αρνηθηκα. Κατοπιν πηρα galactic hyperspace και βρεθηκα στο 2ο και το 3ο γαλαξια. Κατοπιν (και θελω μια γνωμη εδω απο καποιον που ξερει) ειδα οτι η πρωτη αποστολη ενεργοποιειται στον 1ο και το 2ο γαλαξια οποτε φοβηθηκα οτι εδω δε θα εβρισκα τιποτα οσο και να παλευα οποτε εκανα restore οπου ημουν στο 2ο γαλαξια.

Επιτελους, παλευοντας και βρισκομενος σε επιπεδο Competent, εκει που καταστρεφω ενα σκαφος βγαινει το μυστηριο μηνυμα "Right on, Commander!" που με παραξενεψε, αλλα ενστικτωδως το πηρα σαν σημα οτι εγινε κατι trigger. Παω λοιπον στον κοντινοτερο σταθμο και ναι, το ενστικτο μου ηταν σωστο αφου οντως τοτε λαμβανω την πρωτη αποστολη.

Η αποστολη εχει να κανει με ενα κλεμμενο σκαφος, το Constrictor. Περα απο αυτο δεν υπαρχει απολυτως καμια οδηγια για το που μπορω να το βρω. Απο κατι βιντεο στο ΥΤ που ειδα (και ΟΧΙ walkthrough η κειμενο με οδηγιες, καθοτι ΔΕΝ υπαρχει πουθενα) σε καθοδηγουν απο συστημα σε συτημα μεχρι να το βρεις σε ενα συγκεκριμενο, αλλα τα συγκεκριμενα βιντεο δεν εξηγουν πουθενα ποιοι σε καθοδηγουν. Το μονο που βλεπω ειναι οτι το σκαφος εκλαπη απο τον πλανητη Xeer, ο οποιος ομως βρισκεται στον 1ο γαλαξια, και αν υποτιθεται οτι πρεπει να παω εκει για να παρω οδηγιες (λεω αν, γιατι ουτε αυτο ειναι σιγουρο), αυτο ειναι αδυνατο αφου βρισκομαι στον 2ο.

Οποτε αν ξερει κανενας, να μου πει που υποτιθεται οτι πρεπει να παω η που μπορω να το βρω αυτο το ρημαδι το Constrictor γιατι δεν εχω καμια αλλη οδηγια.

Πραγματικα με εκπλησσει ποσο κυριολεκτικα αφημενος στο κενο εισαι σαν παικτης χωρις κανενα στοιχειο hints η οδηγιων. Το παιξιμο του παιχνιδιου βασιζοταν στην τυχη και σε ανταλλαγες γνωσεων απο αλλους παικτες (αλλες εποχες) η φημες που κυκλοφορουσαν σε τοτε περιοδικα, τα οποια δεν τα εχουμε. Μονο χαρη στις ελαχιστες υπαρχουσες πληροφοριες που ειδα απο εδω κι απο κει ψιλοκαταλαβα τι πρεπει να κανω, και επιμενω στο να θελω να δω τις αποστολες. (αν δεν το ηξερα, θα το ειχα μαλλον παρατησει καθοτι μαλλον τα εχω δει σχεδον ολα απο το παιχνιδι και δεν ξερω τι αλλο υποτιθεται μπορω να απολαυσω)/
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το προβλημα μου ηταν οτι μπερδευα τον ηλιο με τον πλανητη :Ρ

Χαχα, κατάλαβα - αν και ξεχωρίζουν άνετα, ακόμα και χωρίς να κοιτάς την πυξίδα. :) (η μόνη έκδοση που μπορεί αρχικά να σε μπερδέψει, είναι εκείνη του Amstrad - η μοναδική οκτάμπιτη με "γεμάτους" πλανήτες)


Εδω ειναι το προβλημα μου. Γενικα εκτιμω πολυ το σεναριο σε σχεση με το gameplay στα παιχνιδια οποτε ειμαι πολυπεριεργος να βρω τα οποια ψηγματα υποθεσης και υποβαθρου στο παιχνιδι. (...) Τωρα προσπαθω να κανω trigger τις αποστολες αλλα δεν πολυκαταλαβαινω τι γινεται. Αν δεν ηξερα οτι υπαρχουν αποστολες που ενεργοποιουνται απο το σκορ, θα το ειχα ηδη παρατησει.

Μιλάει ο adventurer που κρύβεις μέσα σου. :D
Κοίταξε, οι αποστολές ήταν ουσιαστικά afterthought για το αυθεντικό Elite (ΒΒC) - μόνο στην έκδοση για δισκέττα. Σιγά-σιγά προστέθηκαν κι άλλες, σε μετέπειτα εκδόσεις.
Και πάλι όμως, το "σεναριακό υπόβαθρο" που προσφέρουν, είναι μικρό.

Ουσιαστικά, το σενάριο (και η όλη ατμόσφαιρα) του Elite πηγάζουν απο ό,τι διαβάζεις στο (πολύ καλογραμμένο) manual, καθώς και στην συνοδευτική νουβέλα. Απο εκεί και πέρα, τα πάντα αφήνονται στην φαντασία του παίκτη !!
Οι φανατικοί του Elite, ταξιδεύαμε απο πλανήτη σε πλανήτη εξερευνώντας τους γαλαξίες, ψάχνοντας τα διάφορα "θαυμαστά" για τα οποία διαβάζαμε στο manual. (...και όσο για τις αποστολές, αρχικά, δεν ξέραμε καν ότι υπήρχαν, απλά μας τύχαιναν στην πορεία - και ασφαλώς μας ενθουσίαζαν).
Να μην πούμε τώρα πόσο χρόνο περάσαμε προσπαθώντας να ανακαλύψουμε που βρίσκονται οι Space Dredgers, ή να καταφέρουμε να συναντήσουμε κάποιο Generation Ship.... :biglaugh:

Γενικά το Elite είναι ένα "ανοικτό" παιχνίδι που προσφέρει πολλές συγκινήσεις στον παίκτη, αλλά για να το εκτιμήσει πλήρως κάποιος, πρέπει να το δεί και μέσα απο το πρίσμα της τότε εποχής...
Σημερα, όπως είναι φυσικό, πολλοί μπορεί να πούν (ίσως όχι άδικα) ότι παρ' όλο το μέγεθός του (2000+ πλανήτες), ουσιαστικά δεν έχεις πολλά πράγματα να κάνεις - αλλά αυτό οφείλεται στο ότι "σήμερα" πλέον είναι γνωστό το πως είναι "κατασκευασμένο" το σύμπαν του Εlite, τι υπάρχει (και τι όχι) στον κόσμο του, oπότε και δεν υπάρχει πλέον το ίδιο ισχυρό κίνητρο για να ανακαλύψει κάποιος "τι βρίσκεται πέρα απο το άγνωστο"....

Μαζευοντας 7000 μου ετυχε η ιστοριουλα με τον εμπορο που πουλαει tribbles τα οποια φυσικα αρνηθηκα. (...)
Επιτελους, παλευοντας και βρισκομενος σε επιπεδο Competent, εκει που καταστρεφω ενα σκαφος βγαινει το μυστηριο μηνυμα "Right on, Commander!" που με παραξενεψε, αλλα ενστικτωδως το πηρα σαν σημα οτι εγινε κατι trigger. Παω λοιπον στον κοντινοτερο σταθμο και ναι, το ενστικτο μου ηταν σωστο αφου οντως τοτε λαμβανω την πρωτη αποστολη.

Η αποστολη εχει να κανει με ενα κλεμμενο σκαφος, το Constrictor. Περα απο αυτο δεν υπαρχει απολυτως καμια οδηγια για το που μπορω να το βρω. Απο κατι βιντεο στο ΥΤ που ειδα (και ΟΧΙ walkthrough η κειμενο με οδηγιες, καθοτι ΔΕΝ υπαρχει πουθενα) σε καθοδηγουν απο συστημα σε συτημα μεχρι να το βρεις σε ενα συγκεκριμενο, αλλα τα συγκεκριμενα βιντεο δεν εξηγουν πουθενα ποιοι σε καθοδηγουν. Το μονο που βλεπω ειναι οτι το σκαφος εκλαπη απο τον πλανητη Xeer, ο οποιος ομως βρισκεται στον 1ο γαλαξια, και αν υποτιθεται οτι πρεπει να παω εκει για να παρω οδηγιες (λεω αν, γιατι ουτε αυτο ειναι σιγουρο), αυτο ειναι αδυνατο αφου βρισκομαι στον 2ο.

Το περίφημο "Right on, Commander", είναι σημάδι προόδου στον δρόμο προς τον τίτλο "Elite". :)
Eγώ το πρωτοσυνάντησα ("μιά φορά κι έναν καιρό" που λένε) όταν είχα καταστρέψει ένα Asp, και προσπαθούσα να καταλάβω τι ιδιαίτερο είχα επιτύχει !! (το είχα σημειώσει και πάνω στο φωτοτυπημένο manual που είχα τότε, για να μην το ξεχάσω :D )

Τα Trumbles (τα οποία όποιος αγοράσει θα καταλάβει γρήγορα ότι έχουν εμπνευστεί απο το γνωστό επεισόδιο του star trek με τα tribbles που είχαμε δεί στην tv - οπότε σαφώς δεν σε κατηγορώ που δεν τα αγόρασες :biglaugh: ) είναι η πρώτη αποστολή κάποιων 6502 εκδόσεων - αν και στην αυθεντική του BBC δεν υπήρχε. (Στις Ζ80 εκδόσεις, οι παλαίμαχοι φυσικά θα θυμούνται ως αντίστοιχη πρώτη, την μεταφορά των προσφύγων :) )

Κανονικά, ναί, η αποστολή με το Constrictor ξεκινάει (αν δεν με απατάει η μνήμη μου) απο τον πρώτο γαλαξία (όπως σωστά είπες και εσύ), αλλά μπορείς να παίξεις και στον 2ο. Θα πρέπει βέβαια να επισκέπτεσαι πλανήτες μέχρι να πάρεις το κατάλληλο clue. Ξεκίνα με τους γύρω πλανήτες απο το σημείο που σου δόθηκε η αποστολή. Αν δεν βρεθεί τίποτα, ψάξε τους πλανήτες γύρω απο εκείνον όπου βρέθηκες αρχικά μετά το άλμα προς τον 2ο γαλαξία.

Ναί, με τα σημερινά δεδομένα μπορεί να μοιάζει εκνευριστικό να ψάχνεις στα τυφλά "χωρίς hints", αλλά έτσι ήταν το norm για αρκετά παιχνίδια της εποχής. Ακόμα και τα adventures (για να αναφέρω ένα είδος που σου αρέσει ιδιαίτερα) είχαν dead ends που σε ανάγκαζαν να επιστρέψεις πολλές κινήσεις πίσω, άσχετα απο πόσο πολύ είχες προχωρήσει στο παιχνίδι - πράγμα που σήμερα φαντάζει αδιανόητο)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καταλαβαινω αυτο που λες για την αισθηση βαθους, και ομολογω οτι στην αρχη ετσι ενιωσα, αλλα για καποιο λογο, τυχης η ξερω γω τι, μολις προσαρμοστηκα στη φιλοσοφια του παιχνιδιου, πολυ γρηγορα πηρα ολα τα updates και μου φανηκε οτι ειδα ο,τι ειχα να δω. Δεν ξερω αν ειναι θεμα της εκδοσης NES που παιζω εγω η κατι αλλο, αλλα δεν καταλαβα τιποτα απο πολιτικη και factions και καλους-κακους, πειρατες, εξωγηινους η ξερω γω τι.

Επισης να αναφερω οτι, οπως παρατηρησα απο τυχη, τα συστηματα με πολιτευμα anarchy εχουν περισσοτερους πειρατες οποτε μπορεις εκει να κανεις grinding και να ανεβασεις σκορ, αν και δεν ειμαι σε θεση να ξεχωρισω τα σκαφη των πειρατων απο αυτα των "καλων", και χωρις να το καταλαβω γινομαι offender.

Οκ θα το δοκιμασω να εξερευνω τους γυρω πλανητες :) μεχρι να γραψεις απαντηση δεν ηθελα να παιξω, γιατι σε περιπτωση που ημουν σε dead end θα ηταν χασιμο χρονου.

Εντωμεταξυ εριξα μια ματια στην εκδοση της αγαπημενης μου Αμιγκα και μου αρεσε πολυ η αισθητικη, τα πολυγωνα ειναι "γεματα", οι σκηνες docking και launching εντυπωσιακες!!!
αν και ειναι πιο μπουγιοζικο το mouse-driven menu σε σχεση με τα πληκτρα που χρησιμοποιουσα στο NES version.
Αυτο που με ενθουσιασε ειναι η υπαρξη εγκυκλοπαιδειας (!!!!) που ειναι γεματο με hints και ονοματα που δινει αλλη αισθηση υποβαθρου. Δεν ξερω απο που αντλουνται, δηλ, αν ειναι απο το manual η αν ειναι "canon" αλλα βοηθαει πολυ.

Μια σημαντικη διαφορα που παρατηρησα σε σχεση με το NES. Ενω εκει ξεκινας με hyperdrive, και docking computer, βλεπω οτι στην Αμιγκα το σκαφος μου δεν εχει, και δεν μπορω να παω σε αλλο συστημα!! Εδω κολλησα να πω την αληθεια γιατι στο συστημα Lave δεν υπαρχει να αγορασω

ΥΓ. δεν εχω βρει καμια σελιδα, κανενα blog που κανει documentation ολες αυτες τις λεπτομερειες που εχω παρατηρησει, trivia, διαφορες κλπ. Πολυ παραξενο για ενα τοσο ιστορικο παιχνιδι. Τις παραθετω εγω εδω για τον ιστορικο του μελλοντος :Ρ
 
Τελευταία επεξεργασία:
Επισης να αναφερω οτι, οπως παρατηρησα απο τυχη, τα συστηματα με πολιτευμα anarchy εχουν περισσοτερους πειρατες οποτε μπορεις εκει να κανεις grinding και να ανεβασεις σκορ, αν και δεν ειμαι σε θεση να ξεχωρισω τα σκαφη των πειρατων απο αυτα των "καλων", και χωρις να το καταλαβω γινομαι offender.

Ναί, τα αναρχικά συστήματα είναι τα χειρότερα απο άποψη πειρατών (υπάρχει σχετική αναφορά στο manual).
Oι πειρατές συχνά σε καταδιώκουν ακολουθώντας κάποιο intercept course διαγώνια απο ψηλά ή χαμηλά.
Οι μη-πειρατές, εμφανίζονται κυρίως στο μπροστινό viewscreen.
Αλλος τρόπος να καταλάβεις ποιός επιτίθεται, είναι απλά να περιμένεις να δείς αν θα ανοίξει πυρ !!


Εντωμεταξυ εριξα μια ματια στην εκδοση της αγαπημενης μου Αμιγκα και μου αρεσε πολυ η αισθητικη, τα πολυγωνα ειναι "γεματα", οι σκηνες docking και launching εντυπωσιακες!!!
αν και ειναι πιο μπουγιοζικο το mouse-driven menu σε σχεση με τα πληκτρα που χρησιμοποιουσα στο NES version.
Αυτο που με ενθουσιασε ειναι η υπαρξη εγκυκλοπαιδειας (!!!!) που ειναι γεματο με hints και ονοματα που δινει αλλη αισθηση υποβαθρου. Δεν ξερω απο που αντλουνται, δηλ, αν ειναι απο το manual η αν ειναι "canon" αλλα βοηθαει πολυ.
Μια σημαντικη διαφορα που παρατηρησα σε σχεση με το NES. Ενω εκει ξεκινας με hyperdrive, και docking computer, βλεπω οτι στην Αμιγκα το σκαφος μου δεν εχει, και δεν μπορω να παω σε αλλο συστημα!! Εδω κολλησα να πω την αληθεια γιατι στο συστημα Lave δεν υπαρχει να αγορασω

H εγκυκλοπαίδεια ορισμένων 68000 εκδόσεων είναι ουσιαστικά το manual περασμένο στο δίσκο. Ωραίο μεν, αλλά εμένα δεν μου προσέφερε κάποια επιπλέον βοήθεια, καθ' ότι γνώριζα απ' έξω το manual απο την εποχή που έπαιζα τις οκτάμπιτες εκδόσεις (κυρίως Amstrad).

Σχεδόν όλες οι εκδόσεις του Elite έχουν διαφορές μεταξύ τους.
Στις 68000 εκδόσεις όντως υπάρχουν filled polygons, και το κόκπιτ έχει κάτι το φουτουριστικό πάνω του (είναι εμπνευσμένο απο εκείνο της "Κιβωτού" του Captain Blood, που υπήρξε μεγάλο hit της εποχής), αλλά δυστυχώς το viewscreen είναι σαν "letterbox", ενώ θα έπρεπε να είναι πιό τετράγωνο.
Οι διαφορές βέβαια δεν τελειώνουν εκεί. Π.χ. τα lasers έχουν (και πάλι δυστυχώς !!) πιό απλοϊκή λογική σε θέμα δύναμης & rate of fire (θυμάσαι που το λέγαμε στο άλλο thread), ενώ οι βολές τους "ταξιδεύουν" στο διάστημα (το ίδιο ισχύει και για τα αντίπαλα lasers), αντί τα χτυπήματα να είναι "άμεσα". Αυτό το τελευταίο σε κάποιους αρέσει και σε κάποιους όχι. Προσωπικά δεν με πειράζει either way. :)

Kαι με τα παραπάνω, απλά "ξύνουμε την επιφάνεια". Διαφορές υπάρχουν μπόλικες ακόμα. ;)

Tώρα, σχετικά με τα docking computers: Σε καμία έκδοση δεν ξεκινάς με αυτά !!
Απλά σε κάποιες νεότερες εκδόσεις (Αρχιμήδης, Elite Plus για pc, NES Elite), οι σταθμοί υποστηρίζουν "Rent-a-dock" ή "SLADE" computers, που αναλαμβάνουν να προσαράξουν το σκάφος του παίκτη αυτόματα - έναντι μίας τσουχτερής αμοιβής (απαγορευτική για τους νέους παίκτες) των 50 Cr. Το ποσό αυτό, ειδικά για την έκδοση του NES και το κοινό των console users, κατέβηκε στα 5 Cr., κάνοντας το παιχνίδι ευκολότερο (ένα απο τα άσχημα, κατ' εμέ, της NES έκδοσης - που έχει δυστυχώς και μερικά αρνητικά ακόμα. Οπως έχω πεί και σε παλιότερα posts, καμία έκδοση Εlite δεν είναι απόλυτα "καλύτερη" σε όλα, υπάρχουν πάντα υπέρ & κατά).

Οσο για το hyperdrive, βεβαίως και ξεκινάς με αυτό σε Amiga, όπως και στις υπόλοιπες εκδόσεις. Το ενεργοποιείς με το πλήκτρο "Η" - αφού πρώτα επιλέξεις στο chart κάποιον προορισμό. :) (όλα αυτά τα controls συμπεριλαμβάνονται στο manual)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Νεα ανακαλυψη
(υπερθυμιζω οτι παιζω ακομα την εκδοση για ΝΕΣ)

απο το σημειο απο το οποιο πηρα την αποστολη, πηγα τυχαια στο κοντινο πλανητη CEARSO. Εκει εντελως τυχαια παλι κοιταξα τα ινφο των πλανητων, και σε ενα σημειο αντι για ινφο ειδα το εξης κειμενο: TRY ERRIUS. Απο μια αναζητηση στο γκουγκλ ειδα οτι οντως η διαδρομη CEARSO-ERRIUS ειναι μερος αυτης της αποστολης

Ομως δεν θυμαμαι να εχω δει πουθενα στο manual η αλλου οτι στο ινφο των πλανητων παιρνω οδηγιες για την αποστολη (πιστευα οτι οδηγιες θα ερχονταν μεσω incoming message), ουτε οτι πρεπει να παω συγκεκριμενα στο Cearso και να παρω πληροφοριες απο εκει. ΤΥΧΑΙΑ πηγα εκει. Δηλ. αν δεν πηγαινα συγκεκριμενα εκει, ή αν δεν κοιταζα στο ινφο των πλανητων, δεν θα ηξερα τι να κανω.
 
Οταν λοιπον ξε-ξενερωσα και ξεβαρεθηκα πηγα εκει και κοιταξα παλι το ινφο. Οπως το φανταστηκα, πας εκει που σου λεει και σε καθοδηγουν σε αλλα μερη, ενιοτε με καποια υποτυπωδη "αφηγηση". Μου αρεσε αυτο το σημειο του παιχνιδιου (μαζοχας). Περασα λοιπον απο τα συστηματα Errius, Inbibe, Ausar, Usleri (καθε φορα ηταν μικροτερη η αποσταση) και τελος Orarra οπου μου επιτεθηκε εκει το σκαφος το οποιο και ξεπαστρεψα με συνοπτικες διαδικασιες. Μπαινοντας στη βαση, λαμβανω ενα συγχαρητηριο μηνυμα, καθως και (αν καταλαβα καλα) 5000 κρ.

Οπως λεει το λακωνικο (οχι και τοσο διαφωτιστικο) FAQ του Ian Bell
Second Mission: Rating 0x0500 (half way to Deadly). First Mission completed. In Galaxy Three.

Εδω ξερω τι πρεπει να κανω: να παρω ενα galactic drive, να παω στον επομενο γαλαξια και να σκοτωνω μεχρι να δω Right on Commander! Αυτο που δεν ξερω ειναι αν πρεπει να παω σε συγκεκριμενο μερος για να γινει trigger ή να παρω οδηγιες

Επισης δεν ξερω αν η εκδοση ΝΕΣ που παιζω εχει αλλες αποστολες μετα απο αυτη. @billy ? :geek:
 
Πίσω
Μπλουζα