Παιχνίδια ΚΙΒΙ-Αφοι Βασιλειάδη (ΚΒ)

makisimos

RetroMasteR
Joined
8 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.516
Αντιδράσεις
154
Η εταιρεία ΚΙΒΙ-Αφοι Βασιλειάδη (ΚΒ), δραστηριοποιήθηκε στο χώρο του παιχνιδιού και του πλαστικού, την δεκαετία του 70, και κατά κύριο λόγο παρήγαγε παιχνιδια που είχαν να κάνουν με αυτοκίνητα...

Tα παιχνιδια στις φωτό είναι ενα porsche carrera και ένα Mercedes 450SE(περιπολικό)...

picture.php


picture.php
 
Καλωσόρισες και πάλι κοντά μας makisimos !!!!!

Την συγκεκριμένη Porsche την είχα και εγώ σε κόκκινη

Κάπου πρέπει να υπαρχή ακόμα στο πατρικό του πατερά μου

Το περιπολικό είναι φοβερό!!!
 
Καλώς σε βρήκα el greco fanatic...και πάλι..!! :D

Μήπως θυμάσαι αν μπροστά στο τζαμι, το αυτοκίνητο που είχες, είχε και φιγούρες?(αντρας-γυναίκα-παιδί-σκύλος)??

Είμαι σίγουρος ότι είχα ακριβώς το ίδιο αλλά σε πιο μεγάλο και με χάρτινες φιγούρες, αλλά δεν το έχω δει ποτέ από τότε..!!!!! :(
 
Αυτό που έχω εγώ έχει πολύ σκούρα τσάμια δεν σε αφήναν να δεις τίποτα στο εσωτερικό :(

Tο θυμάμαι πολύ καλά γιατί το ξεβίδωσα και τα έβγαλα για να βάλω Playmobil για οδηγώ :eek:
 
Χαχαχαχα, δεν σε παρεξηγώ γιατί θυμάμαι κι εγώ ότι πολλά άλλα παιχνίδια, τα μεταμόρφωνα και τα έκανα αξεσουάρ των playmobil...!!! Λιγο πολύ όλοι το έχουμε κάνει, αλλά όχι, δεν έχω ξεβιδώσει αμάξια για να βάλω τα playmobil μου για οδηγο...!!! χαχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχα
 
Ναι δυστυχώς το έκανα και στο taxi , τανκς και jeep της Mister P :(

Σε ένα robot του έβγαλα τα ματιά για να βάλω playmobil να το οδηγά ξέρεις και καλά ήρθαν από το διάστημα :eek:

αστείρευτη φαντασία :p

ναι ήμουν από αυτά τα παιδιά :biglaugh:
 
Με λίγα λόγια, εσύ αγόραζες όλα τα άλλα παιχνιδια για να βάζεις μέσα τα playmobil..!!! αχαχχααχ Αλλα ήσουν έξυπνος τώρα που το σκέφτομαι..!! Δίοτι έτσι είχες και όλα τα παιχνιδια και μετά ξαναέπαιζες με αυτά σε συνδιασμό με τα playmobil...!! Ετσι κι εγώ , τα κουτιά από παπούτσια τα έκανα για σπίτια τους..!!!

Αλλά τι να σου πω, την ιδέα σου να βγάλεις τα μάτια από το καημένο το ρομποτάκι και να το κάνεις ΟΥΦΟ, δεν το είχα ξαναακούσει..!!!

Και για τιμωρία σου, πλέον επιδιορθώνεις ότι βρεις χαλασμένο..!! :)

xexexexexexexexexexe
 
Καλώς σε βρήκα και πάλι!!!!

Τα παιχνίδια που αναφέρεις τα είχα και τα δύο.

Το περιπολικό, θυμάμαι, είχα σπάσει τους υαλοκαθαριστήρες με το που το έβγαλα από το κουτί, γιατί πίστευα ότι θα κινούνται κανονικά.

Ναι, το είχα κάνει κλούβα για Playmobil, ο πυροβολητής καθαιρέθηκε γρήγορα και με συνοπτικές διαδικασίες.
 
Pookyyy.... σ ευχαριστώ πολύ για το καλοσόρισμα, χαιρομαι που τα ξαναλέμε..!! :)

O πυροβολητήε-αστυνομικός, ήταν εύκολο να καθερεθεί έτσι κι αλλιώς επέιδη αν θυμάσαι ήταν και μισός..!! ότι φαινόταν έξω από το τζάμι...!!! Μέσα από το τζάμι ήταν ο αόρατος ανθρωπος..!! Και εννοείται ότι αυτά τα μεγάλα αμάξια ήταν ότι έπρεπε για να μπουν στον κόσμο των playmobil..! :)
 
makisimos είπε:
Με λίγα λόγια, εσύ αγόραζες όλα τα άλλα παιχνιδια για να βάζεις μέσα τα playmobil..!!! αχαχχααχ Αλλα ήσουν έξυπνος τώρα που το σκέφτομαι..!! Δίοτι έτσι είχες και όλα τα παιχνιδια και μετά ξαναέπαιζες με αυτά σε συνδιασμό με τα playmobil...!! Ετσι κι εγώ , τα κουτιά από παπούτσια τα έκανα για σπίτια τους..!!!Αλλά τι να σου πω, την ιδέα σου να βγάλεις τα μάτια από το καημένο το ρομποτάκι και να το κάνεις ΟΥΦΟ, δεν το είχα ξαναακούσει..!!!

Και για τιμωρία σου, πλέον επιδιορθώνεις ότι βρεις χαλασμένο..!! :)

xexexexexexexexexexe

Nαι είχα μεγάλο πάθος μικρός με playmobil (δυστυχώς όχι πλέων :( )

Aλλά θα έβρισκες playmobil παντού στης τσέπες μου , στην σχολική τσάντα κάτω από κρεβάτια μες της γλάστρες παντού κάποια στιγμή η μάνα μου έβγαλε ένα μέσα από την κατσαρόλα το πέρασα για ηφαίστειο χαχαχαχα :p

Πριν από 2 μέρες κοίταζα να αγοράσω έτσι από νοσταλγία το καινούργιο πειρατικό τον playmobil έχω το παλιό από lyra Ελλάδα , ήταν και είναι από τα αγαπημένα μου κομμάτια αλλά μου πέρασε αμέσως όταν είδα την τιμή εδώ έχει 500 δολάρια :eek: o_O
 
Κουρδιστα αυτοκινητακια απο την ΚΙΒΙ/Αφοι Βασιλειαδη. :)

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Ολες οι φωτο ειναι απο e-bay
 
ΚΙΒΙ Νο 568, απο τις τελευταιες αρχαιολογικες ανασκαφες :cool:

Απο τα αγαπημενα μου. Μικρο κουτι αλλα με πολλα κομματια!!!

P1130009.jpg

P1130010.jpg

698798.jpg

P1130012.jpg

P1130013.jpg

P1130014.jpg
 
stayros είπε:
Κωστη...εδω εισαι! ;)
Ομορφιες παντως... :thumbup:
Το ειχα ξεχασει αυτο το θεμα αλλα δεν το ειδα και οταν εψαξα. :xm:

Αν θελει καποιος απο μηχανης θεος τα μεταφερει. Βαζω και το λινκ απο κει μερια. :)
 
Πίσω
Μπλουζα