Παιχνίδια σε σακουλάκια

makisimos

RetroMasteR
Joined
8 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.516
Αντιδράσεις
154
Και ποιος δεν έχει μπει στο πειρασμό όταν ήταν παιδί να αγοράζει τα παιχνιδάκια που βγαίναν σε σακουλάκια από τα ψιλικατζιδικα της γειτονιάς..!!!!

Ήταν προσιτά στην τιμή, ήταν συνήθως πολύ κοντά σου το ψιλικατζίδικο ή το περίπτερο και είχε το στοιχείο της έκπληξης αφού δεν ήξερες τι είχε μέσα το σακουλάκι..!!!

Για θυμηθείτε μερικά από αυτά που βρήκα πρόσφατα σε ένα κσεχασμένο παιχνιδοπωλείο..!!!!!

ΕΥΧΟΥΛΗΔΕΣ..!!!

fetch


fetch


ΜΩΡΑΚΙΑ GEMELLINI από el greco..!!!!

fetch


fetch


fetch


ΜΠΟΥΓΕΛΟΦΑΤΣΕΣ σε σακουλάκι και σε διάφανα σακουλάκια..!!!

fetch


fetch


SKATE BOARD MANIA

fetch


MA-KI

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ακομα θυμαμαι την μυρωδια απο τα μωρακια :(

και skate ειχα αρκετα θυμαμαι...
 
Δεν τα θυμάμαι,αλλά θυμάμαι τις τυχερές σακούλες που περιείχαν φακελάκια με photos,καραμέλες,γλειφιτζούρια,μπρελόκ κλπ!Επίσης τις τύχες που είχε μέσα σε ένα μπολάκι χαρτάκια με αριθμούς,και ο καθένας διάλεγε ένα διπλωμένο χαρτάκι με συραπτικό,σκιζόταν και είχε έναν αριθμό και πάνω σε ένα ταμπλό ήταν κρεμασμένα τα δώρα!Είχα κερδίσει παιχνίδια PLAY O.K. τα οποία ήταν παρόμοια με playmobil,αλλά και απομιμήσεις power rangers,νεροπίστολα,ρακέτες,μπουγελόφατσες κλπ!
 
πω πω...τι χρηματα ειχαμε δωσει τοτε σ αυτα!!! οι γονεις μου ειχαν μπαιλντισει!! χαχαχαα
 
Ελα αφεντικο Μακισιμο και τωρα η μεταφραση!

Gemellini, la coppia dei bebe più simpatica che c'è

Διδυμακια, το πιο συμπαθητικο ζευγαρι μωρων που υπαρχει

Ogni Bebè ha il suo numerino

Καθε μωρο εχει το νουμερακι του

Trova il gemellino guardando nel libretto

Βρες το διδυμακι διαβαζοντας το βιβλιαρακι

Colleziona tutte le coppie dei gemellini

Κανε συλλογη απο ολα τα ζευγη των διδυμακιων

* ε αμα το λεει αυτος να τα συλλεξουμε κατι θα ξερει.

Prodotto dal El Greco "Un.Hellenic Crafts S.A"


Importato da linea GIG Spa ecc ecc


Κατασκευασμενο απο την El Greco "Un.Hellenic Crafts S.A"


Εισαγωγεας GIG Spa κτλ κτλ

Με γεια Μακισιμο!!!!
 
Είδες η EL GRECO???? Eπιτυχία και στις εξαγωγές στην Ιταλία..!!!!

Σ ευχαριτώ Αναστασία μου για την μετάφραση..!!!! Ελπίζω να μην βρεθεί κανείς εδω μέσα να μου κάνει πόλεμο για να του τα δώσω, γιατι θα τον παραπέμψω στην μετάφρασή σου που λέει ότι πρέπει αν τα συλλέξω ΟΛΑ ΟΛΑ..!!!!!! XAXAXAXAXAXAXAXX

GEORGEIKO πολύ χρήμα όντοσ..!! Μπορεί να φαινόντουσαν οικονομικά αλλα στην πραγματικότητα χάλαγεσ πολλά στο τέλος..!!!! Πιο οικονομικό θα ήταν ένα παιχνίδι τελικά..!! Ριδικά στους ευχολυληδες που πάντα έψαχνα τον σπάνιο με το άσπρο μαλλί, τι να πω..!!!! Κόλαση είχε γίνει..!!!! Νομίζω η πιο μεγάλη επιτυχία στα σακουλάκια με διαφορά..!!!
 
makisimos είπε:
Είδες η EL GRECO???? Eπιτυχία και στις εξαγωγές στην Ιταλία..!!!!Σ ευχαριτώ Αναστασία μου για την μετάφραση..!!!! Ελπίζω να μην βρεθεί κανείς εδω μέσα να μου κάνει πόλεμο για να του τα δώσω, γιατι θα τον παραπέμψω στην μετάφρασή σου που λέει ότι πρέπει αν τα συλλέξω ΟΛΑ ΟΛΑ..!!!!!! XAXAXAXAXAXAXAXX

GEORGEIKO πολύ χρήμα όντοσ..!! Μπορεί να φαινόντουσαν οικονομικά αλλα στην πραγματικότητα χάλαγεσ πολλά στο τέλος..!!!! Πιο οικονομικό θα ήταν ένα παιχνίδι τελικά..!! Ριδικά στους ευχολυληδες που πάντα έψαχνα τον σπάνιο με το άσπρο μαλλί, τι να πω..!!!! Κόλαση είχε γίνει..!!!! Νομίζω η πιο μεγάλη επιτυχία στα σακουλάκια με διαφορά..!!!
ασε ασε..πηγαινα αγοραζα και οταν εβλεπα οτι πετυχαινα κατι που ειχα ηδη επιαρνα αμεσως και αλλα!!!!!!
 
Σοβαρά το ασπρο ειναι το πιο σπάνιο??Το εχω ακομα :p
 
Μακισιμος μου, είναι τα δύο τελευταία? Τα είχα φυλαγμένα σε ένα συρτάρι με διάφορα μικρά πραγματάκια και αναρωτιόμουν τι είναι.... Το πρώτο τι είναι, ξέρει κανείς?
picture.php
 
Ω ναι ήταν το πιο σπάνιο JASON..!! Σκέψου ότι είχα πάρει πάνω από 20 και ποτέ δεν τον είχα βρει..! Και στο σχολείο ΜΟΝΟ ένας συμμαθητής μου το βρήκε, και θυμάμαι σαν τώρα είχαμε μαζευτεί όλοι τριγύρω του και τον κοιτάζαμε αποχαυνομένοι..!

Ο πιο συνηθησμένος πάλι ήταν αυτός με το φούξια μαλλί..!!
 
ΜΥΤΙΝΥ θα κλάψω..!!!!!! 5 μέρες τώρα προσπαθούσα να φέρω στο μυαλό μου το πρώτο φακελάκι που αγόρασα στην ζωή μου όταν ήμουν νηπειαγωγείο, κάπου στο 1986 και ξέρεις ποιο είναι αυτο??? Κάτι που ποτέ δεν πίστευα ότι θα ξαναδώ..!!! το μωράκι στην 3 φωτό..!!! Είσαι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ..!!! Σε ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου, μου έφτιαξες την μέρα που το είδα ύστερα απο 25 χρόνια..! Μα δεν είναι απίστευτο που το έχεισ?? Το σκεφτόμουν αυτές τις μέρες , αν είναι δυνατόν..!!!!!!!!!! ΜΠΡΑΒΟ σου για άλλη μια φορά..!!! Έχεις μπει στην παρέα πολύ δυναμικά και κάνεις δουλειά Θεάρεστη..!!!!!!!! εισαι SUPER!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
 
Εγώ είχα σίγουρα τη μπουγελόφατσα "Πόρκυ"... #) Που να είναι τώρα ο Πόρκυ; (Άραγε να κόλλησε H1N1; :p )

mytinyworld είπε:
Το πρώτο τι είναι, ξέρει κανείς?
Ίσως είναι "εξωγήινος" που δινόταν δώρο από κάποιο παγωτό.
 
mytinyworld είπε:
Μακισιμος μου, είναι τα δύο τελευταία? Τα είχα φυλαγμένα σε ένα συρτάρι με διάφορα μικρά πραγματάκια και αναρωτιόμουν τι είναι.... Το πρώτο τι είναι, ξέρει κανείς?
picture.php
ΜΥΤΙΝΥ θα κλάψω..!!!!!! 5 μέρες τώρα προσπαθούσα να φέρω στο μυαλό μου το πρώτο φακελάκι που αγόρασα στην ζωή μου όταν ήμουν νηπειαγωγείο, κάπου στο 1986 και ξέρεις ποιο είναι αυτο??? Κάτι που ποτέ δεν πίστευα ότι θα ξαναδώ..!!! το μωράκι στην 3 φωτό..!!! Είσαι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ..!!! Σε ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου, μου έφτιαξες την μέρα που το είδα ύστερα απο 25 χρόνια..! Μα δεν είναι απίστευτο που το έχεισ?? Το σκεφτόμουν αυτές τις μέρες , αν είναι δυνατόν..!!!!!!!!!! ΜΠΡΑΒΟ σου για άλλη μια φορά..!!! Έχεις μπει στην παρέα πολύ δυναμικά και κάνεις δουλειά Θεάρεστη..!!!!!!!! εισαι SUPER!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΥΓ το πρώτο κάτι μου θυμίζει, μήπως από εξωγήινους, ή κάτι μου φέρνει από τα παγωτά τυπου καραμπόλα εκείνης της εποχής..!!!

Ο δςεύτεροσ είναι ευχούλης τον οποίον...εχεις ζωγραφίσει σαν άτακτο παιδάκι που ήσουν..!! χιχιχιχιχχιχιχι

Το τρίτο σου είπα τι είναι, με άφησες άφωνο!!!

Και ξαναεπανέρχομαι για να διορθώσω κάτι κατόπιν προσεχτικής παρατήρησης..!!! Ο ευχούλης που έχεις ΜΥΤΙΝΥ δεν είναι ο κλασικός, είναι κι αυτός από παγωτό της ΔΕΛΤΑ τύπου καραμπόλα..!! και ειναι μικροσκοπικός, πιο μικρός από εκείνον στα σακουλάκια που παίρναμε όλοι..!!!!

Οπότε για να συνοψήσουμε, τα δύο πρώτα παιχνιδάκια-εξωγήινος και ευχουλης είναι από παγωτά(έτρωγες πολλά φαίνεται μικρή) και το τρίτο παιχνιδάκι ειναι απο σακουλάκια με μωράκια που βρισκαμε στα ψιλικατζιδικα την χρονισ 86-87, το θυμαμαι σίγουρα γιατί τότε πήγαινα νηπειο και τα αγοραζα ..!!!

Ωραια, το λύσαμ κι αυτό το μυστήριο..!!! Χαίρομαι που αποκρυπτογραφούμε σιγά σιγά τόσα αντικείμενα που κλείνουν κοντα 30 χρόνια..!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χα χα χα! Από όλα γέλασα πολύ με τα παγωτά! Ναι, αλλά τα lucky cup έπαιρνα, αυτά τα καραμπόλα ούτε που τα θυμάμαι! Πράγματι ο ευχούλης μου είναι μικροσκοπικός και ωχ! λες να του έκανα μακιγιάζ? δεν θυμάμαι.....

Σας ευχαριστώ παιδιά! Makisimos δεν περίμενα να σου ξυπνήσει τέτοια συναισθήματα το μωράκι! Θυμάμαι ότι το έβαζα στη φάτνη τα χριστούγεννα και έλεγα πως ήταν ο Χριστούλης! Εχω ένα κουτάκι γεμάτο τέτοια ψιλολοϊδια που δεν θυμάμαι καν τι ήταν!
 
Λοιπον αυτο το μωρο που ξυπνησε τα πατρικα ενστικτα του Μακισιμου μας ειχε βγει σε 2 τυπους. Τα ξερω γιατι εγω μικρη ειχα κολλημα με αυτα!!!!Αλλα συνεχεια μου χαλαγανε γιατι ημουν πολυ μικρη!!!

Στην αρχη ειχαν βγει με το ονομα Τοσοδουλης, ή τα Τοσοδουλια. Πουλιοτανε μεσα σε ενα κουτακι, σαν του σπιρτουλη αλλα πιο μικρο. Ητανε σε διαφορα χρωματα, γαλαζιο, κιτρινο, ροζ κτλ.

Φοραγε σκουφακι και φορεματακι μωρου και κοιμοτανε στο κουτακι του.

Το υλικο του ηταν παρα πολυ μαλακο. Ητανε πραγματικα ενα ονειρο!

Μετα αυτα γινανε κλωνοι. Βγαινανε με την σεσουλα σε διαφορα κουφα χρωματα, πρασινα, ροζ, κοκκινα κτλ. Το πλαστικο ηταν πολυ σκληρο και καμια σχεση η ποιοτητα με την αρχικη.

Μην με ρωτανε αν επεζησε κανενα...

Λοιπον Μακισιμε μου εσυ πιο απο τα δυο θυμασαι? Tον τοσοδουλη κλωνο που πουλιοτανε χυμα. Ενω εγω που ειμαι πιο μεγαλη απο εσενα ειχα ζησει και το οριτζιναλ τοσοδουλι ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οχι, εγώ Αναστασία μου θυμάμαι μόνο αυτά που είχαν κυκλοφορήσει σε σακουλάκια, χωρίς σκουφάκια και τέτοια , μιας και ήταν πολύ μικροσκοπικά και το πλαστικό τους αν θυμάμαι ήταν σκληρό.!! Ναι ναι σκληρό ήταν..!! Αλλά δεν θυμάμαι πως λεγόντουσαν..! Λογικά δεν θα ήξερα να διαβάζω κιόλας ακόμη καθότι πήγαινα νήπειαγωγείο.!! χεχεχ

Τα άλλα που λες δεν τα θυμάμαι καθόλου όμως..!!!!!
 
Θυμαστε τις συναρμολογουμενες (κουμπωτες) πλαστικες μηχανες σε φακελακια? Κυκλοφορουσαν πολλα μοντελα και ηταν πολυ δημοφιλης.
 
picture.php


picture.php


Auτο που λες Αναστασία τον Τοσοδούλη η την Τοσοδούλα είναι αuτο που βλέπεται στην φωτογραφία δίστιχος δεν έχουμε κανένα από αυτά η φωτογραφία είναι από το ebay …πολλές φορές τα συνάντησα αλλά δεν τους δώσαμε σημασία (λάθος μας) κυοφορούσαν από el Greco και την GIG (GIG είναι η θυγατρική της el Greco στην Ιταλία) τα ονόμαζαν GIOLLINO ) Γερμάνια επίσης κυοφορούσαν από El greco και SISO (SISO θυγατρική της el Greco στην Γερμανία) …Διάσημα πολύ ήταν στην Γαλλία για κάποιον λόγο όπως επίσης και τα ( Gemellini η αλλιώς Paciocchini)
 
picture.php


picture.php


Auτο που λες Αναστασία τον Τοσοδούλη η την Τοσοδούλα είναι αuτο που βλέπεται στην φωτογραφία δίστιχος δεν έχουμε κανένα από αυτά η φωτογραφία είναι από το ebay …πολλές φορές τα συνάντησα αλλά δεν τους δώσαμε σημασία (λάθος μας) κυοφορούσαν από el Greco και την GIG (GIG είναι η θυγατρική της el Greco στην Ιταλία) τα ονόμαζαν GIOLLINO ) Γερμάνια επίσης κυοφορούσαν από El greco και SISO (SISO θυγατρική της el Greco στην Γερμανία) …Διάσημα πολύ ήταν στην Γαλλία για κάποιον λόγο όπως επίσης και τα ( Gemellini η αλλιώς Paciocchini)
 
picture.php
picture.php
Auτο που λες Αναστασία τον Τοσοδούλη η την Τοσοδούλα είναι αuτο που βλέπεται στην φωτογραφία δίστιχος δεν έχουμε κανένα από αυτά η φωτογραφία είναι από το ebay …πολλές φορές τα συνάντησα αλλά δεν τους δώσαμε σημασία (λάθος μας) κυοφορούσαν από el Greco και την GIG (GIG είναι η θυγατρική της el Greco στην Ιταλία) τα ονόμαζαν GIOLLINO ) Γερμάνια επίσης κυοφορούσαν από El greco και SISO θυγατρική της el Greco στην Γερμανία …Διάσημα πολύ ήταν στην Γαλλία για κάποιον λόγο όπως επίσης και τα ( Gemellini τα μωράκια )που έχει ο Makisimos πολύ διάσημα Ιταλία και Γαλλία πάντα από el Greco
 
Πίσω
Μπλουζα