Παιχνιδοπεριοδικό (1993)

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.240
Αντιδράσεις
5.958
Καλοκαίρι του 1994 και είχε κυκλοφορήσει το παιδικό περιοδικό ΠΑΙΧΝΙΔΟΠΕΡΙΟΔΙΚΟ (δεν θυμάμαι αν ήταν μηνιαίο ή εβδομαδιαίο) με παιχνίδια, ανέκδοτα,σπαζοκεφαλιές,αφίσες...Το πρώτο τεύχος είχε δώρο αυτοκόλλητα. Κόστιζε 400-500 δρχ.Το περιοδικό αυτό δεν κυκλοφόρησε πολύ...

Το θυμάστε? Αν υπάρχει καμιά φωτογραφία, ευπρόσδεκτη!
 
Το είχα ξεχάσει τελείως το Παιχνιδοπεριοδικό, δεν θυμάμαι αρκετά πράγματα από την θεματολογία που είχε...

Αλλά θυμάμαι πως είχα πάρει πολλά τεύχη...
 
Θυμάσαι καθόλου αν είχε κόμικς και τι τύπου/ποιά; Ακούγεται ενδιαφέρον αλλά δυστυχώς δεν το θυμάμαι...
 
Θυμάμαι πως προσπαθούσε ν' ανταγωνιστεί "Τα Σαϊνια" αλλά ήταν κατώτερης ποιότητας, με την έννοια ότι ήταν αρκετά πρόχειρη δουλειά...

Δεν θυμάμαι αν είχε κόμιξ ίσως σύντομα μονοσέλιδα αλλά σίγουρα υπήρχε ένας χαρακτήρας "τυπάς" που ήταν σαν μασκότ του περιοδικού...

Νομίζω είχε αρκετά ανέκδοτα και είχε οδηγίες για να κάνεις κάποια μαγικά κόλπα για να εντυπωσιάσεις τους φίλους...

Αυτό που θυμάμαι σίγουρα ήταν ότι σε κάθε τεύχος είχε δώρο και ένα μικρό παιχνίδι και γι'αυτό λεγόταν Παιχνιδοπεριοδικό! Σαν αυτά:

Παιχνιδοπεριοδικο post #4 gallos-11.jpg

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το πρώτο, αυτό που φυσάς για να αιωρείται η μπάλα, ήταν στο πρώτο τεύχος...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ίσα που το θυμάμαι αλλά έχω την εντύπωση ότι ήταν κακέπτυπο των "Σαινιών".
 
βρηκα μια φωτο απο τευχη του παιχνιδοπεριοδικου αν και το επαιρνα και εγω μου φαινοταν οντως πολυ προχειροδουλεια οι περισσοτερες σελιδες ηταν παιχνιδια και διαγωνισμοι ενω σε καθε τευχος οντως ειχε ενα παιχνιδι ειχα βρει την μπουγελοφατσα φρανκενσταιν μαλιστα δωρο σε ενα τευχος θυμαμαι εκεινα το μονοσελιδα κομικς ηταν με ενα παιδι που στο σχολειο τους ειχαν βαλει εργασια να βρουνε βδελλες νομιζω για το μαθημα της βιλογιας και αυτος βρηκε μια η οποια μεγαλωσε και αρχισε να τον κυνηγαει και φωναζε αυτος βοηθεια παιχνιδοπεριοδικοφιλοι σωστε με ειχε και σελιδες με αλληλογραφια και αν θυμαμαι καλα σε καποιο τευχος καποια κοπελα ειχε ζητησει το τηλεφωνο του ρουβα και αυτoi το ειχανε δημοσιευσει :p

Παιχνιδοπεριοδικο post #6 θανος.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμάμαι πως προσπαθούσε ν' ανταγωνιστεί "Τα Σαϊνια" αλλά ήταν κατώτερης ποιότητας, με την έννοια ότι ήταν αρκετά πρόχειρη δουλειά...

Δεν θυμάμαι αν είχε κόμιξ ίσως σύντομα μονοσέλιδα αλλά σίγουρα υπήρχε ένας χαρακτήρας "τυπάς" που ήταν σαν μασκότ του περιοδικού...

Νομίζω είχε αρκετά ανέκδοτα και είχε οδηγίες για να κάνεις κάποια μαγικά κόλπα για να εντυπωσιάσεις τους φίλους...

Αυτό που θυμάμαι σίγουρα ήταν ότι σε κάθε τεύχος είχε δώρο και ένα μικρό παιχνίδι και γι'αυτό λεγόταν Παιχνιδοπεριοδικό! Σαν αυτά:

Προβολή συνημμένου 175429

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το πρώτο, αυτό που φυσάς για να αιωρείται η μπάλα, ήταν στο πρώτο τεύχος...
Το συγκεκριμένο παιχνίδι με την μπαλίτσα που φυσάς και την κρατάς σε ισορροπία, το έχω κι εγώ στη συλλογή μου αλλά δυστυχώς στο πατρικό μου κι όχι στην Αθήνα και από αμέλειά μου δεν το έχω φωτογραφίσει ακόμα.

Στο θεματολόγιο για τις τάπες έχω παραθέσει φωτογραφία από το λεγόμενο "ταποτερέν" (σε μορφή αφίσας) που έδινε δώρο το εν λόγω περιοδικό.

Επίσης, να αναφέρω ότι το συγκεκριμένο περιοδικό έδινε ως δώρο σε κάθε τεύχος του και μικρά βιβλιαράκια με ανέκδοτα αλλά και άλλα μικρά δώρα όπως αυτό της φωτογραφίας, τα οποία αποτέλεσαν τον πρόδρομο παιχνιδιών που πωλούνται σήμερα ως "μαγικά κόλπα και αστείες φάρσες". Δηλαδή για παράδειγμα το πλαστικό κουτάκι που εξαφανίζεις ένα νόμισμα,το κομμάτι ψεύτικης σοκολάτας που είναι επί της ουσίας νεροπίστολο και άλλα, τα οποία δυστυχώς αμέλησα να φωτογραφίσω κατά την τελευταία επίσκεψή μου στα πατρικά μου.

Ωστόσο να εμπλουτίσω κι εγώ με την σειρά μου το θεματολόγιο αυτό, αναρτώντας φωτογραφίες από ένα βιβλιαράκι με ανέκδοτα που έδινε δώρο το Παιχνιδοπεριοδικό, με τίτλο "ΩΠΑ" και σε έκδοση του έτους 1994.

20140817_212458.jpg

20140817_212514.jpg

20140817_212627.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πάντως κι εμένα δεν μου άρεσε πολύ το περιοδικό αυτό, είχα συνηθίσει στα ΠΟΠΑΥ και ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ, είχα πάρει το πρώτο τεύχος για τα αυτοκόλλητα, το διάβασα και απλά το παράτησα...δεν θυμάμαι να είχα πάρει αλλο τευχος...
 
Πίσω
Μπλουζα