Παλιά βιβλία

Joined
29 Αύγ 2007
Μηνύματα
287
Αντιδράσεις
21
scannedimage2bg3.jpg


scannedimage3do6.jpg


Τίτλος: Der Tragische Gegensatz του Hans Bogner Έτος εκτύπωσης: 1947 - Χαϊλδεμβέργη - Γερμανία.

scannedimage5vk9.jpg


0001lm5.jpg


Τίτλος: Mythos und Schicksal του Philipp Metman, Έτος εκτύπωσης: 1936 institut AG., Leipzig - Germany, σελ. 230.

scannedimage6th0.jpg


scannedimage7xq8.jpg


Τίτλος: Charakterkopfe ausderantike του Eduard Schwartz, Έτος εκτύπωσης: 1943, Leipzig - Germany. Σελ: 290.

Προβολή συνημμένου 60997 Προβολή συνημμένου 60998 Προβολή συνημμένου 60999Προβολή συνημμένου 61000 Προβολή συνημμένου 61001
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
scannedimage8mi0.jpg


scannedimage9pq9.jpg



Τίτλος:
Dike und eros Menschen und machte im alten Athen του Sven Lonborg. Έτος εκτύπωσης: 1924, Munchen - Germany. Σελ: 478.

scannedimage10aj3.jpg


scannedimage11hk6.jpg



Τίτλος:
Πλάτωνος Πολιτεία, του Κ. Δ. Γεωργούλη, Έτος εκτύπωσης: 1939-Αθήναι, σελ: 594.

- Το αρχικό εξώφυλλο έχει καταστραφεί εντελώς και το βιβλίο ξαναδέθηκε με αυτό το μαύρο εξώφυλλο, το 1965. Το εσωτερικό πάντως είναι σε άριστη κατάσταση.

Ένα από τα παλαιότερα βιβλία που έχουμε:

scannedimage12vz6.jpg


scannedimage13ze7.jpg


Τίτλος: Greek Studies, του Walter Pater. Έτος έκδοσης: 1895 - Λονδίνο. Σελ: 318.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενδιαφέρον το θρεντ που άνοιξες!!!

Τα παλιά βιβλία είναι θησαυροί ανεκτήμητης αξίας... αποθήκες πολιτισμού!

Όταν λές "έχουμε" ...? οικογενιακή βιβλιοθήκη?

Όπως και να'χει... συγχαρητήρια για την συλλογή που φαντάζομαι θα είναι μεγάλη!
 
MamaMyrto είπε:
Ενδιαφέρον το θρεντ που άνοιξες!!!Τα παλιά βιβλία είναι θησαυροί ανεκτήμητης αξίας... αποθήκες πολιτισμού!

Όταν λές "έχουμε" ...? οικογενιακή βιβλιοθήκη?

Όπως και να'χει... συγχαρητήρια για την συλλογή που φαντάζομαι θα είναι μεγάλη!
Ευχαριστώ. :)

Όντως είναι θησαυροί ανεκτίμητης αξίας. Η οικογενειακή βιβλιοθήκη έχει περίπου (δεν είναι δυνατό με ακρίβεια να πώ) 4.000 κομμάτια, από τα οποία πάνω κάτω το 80% είναι βιβλία και το άλλο 20% φιλολογικά-λογοτεχνικά περιοδικά (π.χ Εστία, Διαβάζω, Το Δέντρο κ.α) Ο κύριος όγκος είναι βιβλία του πρώτου μισού της δεκαετίας του 60 αλλά υπάρχουν πολλά προγενέστερα σαν αυτά που δημοσιεύω όπως φυσικά και μεταγενέστερα έως σύγχρονα.

Ένα από τα μεταγενέστερα:

scannedimage14ga4.jpg


scannedimage15hq9.jpg


Τίτλος: Antike und moderne tragodie του Kurt Fritz. Έτος εκτύπωσης: 1962 - Berlin. Σελ: 514
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Dr Malcolm Betruger είπε:
Ευχαριστώ. :) Η οικογενειακή βιβλιοθήκη έχει περίπου (δεν είναι δυνατό με ακρίβεια να πώ) 4.000 κομμάτια, από τα οποία πάνω κάτω το 80% είναι βιβλία και το άλλο 20% φιλολογικά-λογοτεχνικά περιοδικά (π.χ Εστία, Διαβάζω, Το Δέντρο κ.α) Ο κύριος όγκος είναι βιβλία του πρώτου μισού της δεκαετίας του 60 αλλά υπάρχουν πολλά προγενέστερα σαν αυτά που δημοσιεύω όπως φυσικά και μεταγενέστερα έως σύγχρονα.
Ζηλεύω πολύ!!!

(να το συνεχίσω με ρετρό χάλια στοίχους και διασκευή που ρίχνει το επίπεδο? Θα το συνεχίσω! )

... :acoustic: Ζηλέω πολύ

που άλλος τα διαβάζει :acoustic: ...

Πραγματικά ακούγεται πολύ σοβαρή κι ενδιαφέρουσα συλογή!

Συγχαρητήρια στους συλλέκτες και στους συνεχιστές του έργου!

Φαντάζομαι όλο και κάτι θα διαβάζεις... Έχω δεί πολλές τέτοιες συλλογές που αν πας ν'ανοίξεις κάποιο βιβλίο, πετάγονται από μέσα Βρυκόλακες και νυχτερίδες (για να μην πώ σκουλήκια και κατσαρίδες!) αλλά οι ιδιοκτήτες τους τις καμαρώνουν από μακρυά...

Πόσταρε όποτε μπορείς και κάποιο εξώφυλλο περιοδικού...έχουν πολύ ενδιαφέρον και δίνουν περισσότερα στοιχεία για το περιεχόμενο απ'ότι τα βιβλία (εάν το θες φυσικά! ) ...
 
scannedimage16co8.jpg


scannedimage17fg4.jpg


Τίτλος: Handlungs-typen im epos die Homerische Ilias του Felix Trojan. Έτος εκτύπωσης: 1928, Μunchen-Germany.
 
Να και ένα από τα πολλά περιοδικά:

scannedimage18zb2.jpg


ΔΙΑΒΑΖΩ 3/93 Υπάρχουν και πιο παλιά στη τύχη το διάλεξα.

MamaMyrto είπε:
Πραγματικά ακούγεται πολύ σοβαρή κι ενδιαφέρουσα συλογή!

Συγχαρητήρια στους συλλέκτες και στους συνεχιστές του έργου!

Φαντάζομαι όλο και κάτι θα διαβάζεις... Έχω δεί πολλές τέτοιες συλλογές που αν πας ν'ανοίξεις κάποιο βιβλίο, πετάγονται από μέσα Βρυκόλακες και νυχτερίδες (για να μην πώ σκουλήκια και κατσαρίδες!) αλλά οι ιδιοκτήτες τους τις καμαρώνουν από μακρυά...

Πόσταρε όποτε μπορείς και κάποιο εξώφυλλο περιοδικού...έχουν πολύ ενδιαφέρον και δίνουν περισσότερα στοιχεία για το περιεχόμενο απ'ότι τα βιβλία (εάν το θες φυσικά! ) ...
Βασικά εγώ εχω τη δική μου βιβλιοθήκη με άλλου είδους βιβλία. Αυτά που ποστάρω είναι από του πατέρα μου-αυτός τα χρησιμοποιεί. Εγώ έχω άλλα γούστα. Φυσικά η δική μου βιβλιοθήκη σε μέγεθος είναι τίποτα μπροστά στου πατέρα μου...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά, υπάρχει κάποιος που να ξέρει από παλιά βιβλία ;

Αν ΝΑΙ, τον παρακαλώ να μου στείλει ένα PM.
 
Καλησπέρα, φίλοι & φίλες του βιβλίου, γυρνώντας στα στενά του Κάστρου της Νήσου Νάξου, έπεσα σε ένα μαγαζί θησαυροφυλάκιο παλεών βιβλίων, και μετα χαράς σας παρουσιάζω τα καινούργια μου αποκτήματα. (πάντα με σειρά σπανιότητας :burn:)

1) ΣΤΑΝΤΑΛ ΛΑΜΙΕΛ .Η ΑΝΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΗ.(Δερματόδετο, σφραγίδα στο δέρμα...)

2) ΓΚΥΣΤΑΒ ΦΛΩΜΠΕΡ. ΜΑΝΤΑΜ ΜΠΟΒΑΡΥ.(1971, ΠΑΠΥΡΟΣ ΠΡΕΣΣ ΕΠΕ,1971, δερματοδετο)

3)ΤΡΟΥΜΑΝ ΚΑΠΟΤΕ. ΕΝ ΨΥΧΡΩ. (Εκδόσεις Ζαχαρόπουλος,1969)

4)ΑΛΜΠΕΡΤΟ ΜΟΡΑΒΙΑ. Η ΠΛΗΞΗ.(Εκδόσεις Ζαχαρόπουλος,1969)

PS. και κάποιες, όπως πάντα φωτογραφίες...)
 
Εγω εχω στην βιβλιοθηκη μου ενα παλιο λεξικο της Ελληνικης γλωσσης

που εκδοθηκε το 1852!

picture.php
 
Κι εγώ έχω κάποια βιβλία αρκετά παλιά.

"Ομήρου Οδύσσεια" 1932

"Τα αιώνια Ιδεώδη: πατρίς, θρησκεία, οικογένεια" 1930

"Μιγαδική Ανάλυση" 1919

Έναν καζαμία του 1911.

"Γεωγραφία" 1887

"Γενική Ιστορία" 1877

"Σύνοψις Γενικής Ιστορίας" 1870 + "Αναγνωσματάριον Γαλλικής γλώσσας" 1868 αμφότερα σε ένα τόμο.

"Εισαγωγή στον Ηρόδοτο" 1875 + "Περί της σημασίας και συντάξεως των μορίων της Ελληνικής γλώσσας" 1880 + "Νεωτέρα πολιτική γεωγραφία" 1880 όλα στον ίδιο τόμο.

"Ελληνική Χρηστομάθεια" 1851 (με επιμέλεια του Α.Ρ.Ραγκαβή και άδεια εκδόσεως από τον Ι. Κωλλέτη !!)

"Εγκυκλοπαίδεια Ελληνικών μαθημάτων τ. 9" 1840 (έχει την οδύσσεια και άλλα αρχαία κείμενα)

Όλα μύριζαν παλαιότητα όταν τα σήκωσα από εκεί όπου βρίσκονταν ξεχασμένα για περισσότερο από πενήντα χρόνια.

Τώρα όχι πλέον διότι τα άφησα πολύ καιρό στην βιβλιοθήκη.

Τον καζαμία τον ανοίγω μερικές φορές και διαβάζω τα κείμενα και τις τότε διαφημίσεις.

Έχω και πολλά βιβλία μαθηματικών από το '50 αλλά αυτά δεν λογίζονται για παλιά (μπροστά στα προηγούμενα τουλάχιστον...)

@ford231

Κάποια από τα παραπάνω δικά μου και το λεξικό σου μάλλον ανήκουν στην ίδια σειρά.

Διότι το τυπογραφείο "Ανδρέου Κορομηλά" και το όνομα "Σκαρλάτος Βυζάντιος" υπάρχει και στα δικά μου.

Οι δε "γραμματοσειρές" είναι ίδιες.

Επιπλέον, και τα δικά μου έχουν σε κάποια σημεία γραμμένους με το χέρι αριθμούς όπως το 1917 που φαίνεται στο δικό σου κάτω δεξιά.

Κάποιοι πρόγονοί μας ψώνιζαν από τους ίδιους εκδότες φαίνεται...χαχα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
V.I.Smirnov είπε:
Κι εγώ έχω κάποια βιβλία αρκετά παλιά.
"Ομήρου Οδύσσεια" 1932

"Τα αιώνια Ιδεώδη: πατρίς, θρησκεία, οικογένεια" 1930

"Μιγαδική Ανάλυση" 1919

Έναν καζαμία του 1911.

"Γεωγραφία" 1887

"Γενική Ιστορία" 1877

"Σύνοψις Γενικής Ιστορίας" 1870 + "Αναγνωσματάριον Γαλλικής γλώσσας" 1868 αμφότερα σε ένα τόμο.

"Εισαγωγή στον Ηρόδοτο" 1875 + "Περί της σημασίας και συντάξεως των μορίων της Ελληνικής γλώσσας" 1880 + "Νεωτέρα πολιτική γεωγραφία" 1880 όλα στον ίδιο τόμο.

"Ελληνική Χρηστομάθεια" 1851 (με επιμέλεια του Α.Ρ.Ραγκαβή και άδεια εκδόσεως από τον Ι. Κωλλέτη !!)

"Εγκυκλοπαίδεια Ελληνικών μαθημάτων τ. 9" 1840 (έχει την οδύσσεια και άλλα αρχαία κείμενα)

Όλα μύριζαν παλαιότητα όταν τα σήκωσα από εκεί όπου βρίσκονταν ξεχασμένα για περισσότερο από πενήντα χρόνια.

Τώρα όχι πλέον διότι τα άφησα πολύ καιρό στην βιβλιοθήκη.

Τον καζαμία τον ανοίγω μερικές φορές και διαβάζω τα κείμενα και τις τότε διαφημίσεις.

Έχω και πολλά βιβλία μαθηματικών από το '50 αλλά αυτά δεν λογίζονται για παλιά (μπροστά στα προηγούμενα τουλάχιστον...)

@ford231

Κάποια από τα παραπάνω δικά μου και το λεξικό σου μάλλον ανήκουν στην ίδια σειρά.

Διότι το τυπογραφείο "Ανδρέου Κορομηλά" και το όνομα "Σκαρλάτος Βυζάντιος" υπάρχει και στα δικά μου.

Οι δε "γραμματοσειρές" είναι ίδιες.

Επιπλέον, και τα δικά μου έχουν σε κάποια σημεία γραμμένους με το χέρι αριθμούς όπως το 1917 που φαίνεται στο δικό σου κάτω δεξιά.

Κάποιοι πρόγονοί μας ψώνιζαν από τους ίδιους εκδότες φαίνεται...χαχα...
Ετσι ακριβως ειναι..εμενα μου το εκανε δωρο ο παππους μου

και μου ειχε πει οτι του το ειχε δωσει ο πατερας του και μαλιστα οτι το εφερε απο εξω!!!!

Νομιζω απο Τραπεζουντα...ποντιος γαρ... :)
 
A!!! Ζηλεύω... :eek:

(τί πρωτότυπο... ::) )

Δεν ανεβάζετε καμιά φωτογραφιούλα ακόμη;;;; :)
 
Juanita είπε:
A!!! Ζηλεύω... :eek:
(τί πρωτότυπο... ::) )

Δεν ανεβάζετε καμιά φωτογραφιούλα ακόμη;;;; :)
Εγώ δεν έχω scanner για να βάλω φωτογραφίες.

Αλλά το σπουδαιότερο δεν είναι η εικόνα αλλά η αυτή μυρωδιάς της "παλαιότητας" που είχαν όταν τα έβγαλα από την λήθη τους.

Δυστυχώς μετά από μερικούς μήνες παραμονής στην βιβλιοθήκη έχουν αρχίσει να την χάνουν...
 
Πολύ εντυπωσιακές φωτό... Έχω κι εγώ μια μικρή συλλογή με σπάνια βιβλία, τα πιο σπάνιά μου δε, είναι κάποια του Poe (αγαπημένος μου) και μερικά ελληνικά δεκαετίας '50 και '60, περιορισμένων αντιτύπων. :)
 
[edit]Έγινεμεταφορά του 2μισού μηνύματος στο κατάλληλο θέμα [edit]

Και επ' ευκαιρία, να μερικά ακόμη παλιά βιβλία που έχω στην βιβλιοθήκη.

Δεν είναι σχολικά αλλά δεν έχει σημασία αυτό, είναι παλιά και το περιεχόμενό τους αξίζει.

(oι moderators ας τα βάλουν όπου νομίζουν καταλληλότερα...)

 


"Βασικές ιδέες στην Τοπολογία" 1932 (προλογίζει ο ίδιος ο D. Hilbert ).

2011-10-06 02-52-44.211.jpg

"Ελλειπτικά ολοκληρώματα", 1916.

2011-10-06 02-57-25.687.jpg

"Ολοκληρωτικές εξισώσεις", 1924.

Από τα αγαπημένα μου - το περιεχόμενό του είναι εξαιρετικό ακόμη και σήμερα παρά την ηλικία του.

2011-10-06 03-00-40.434.jpg

-

2011-10-06 02-47-48.887.jpg

2011-10-06 02-59-42.925.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να και δύο άλλα ακόμη :

2011-10-06 07-23-52.345.jpg

Αναλυτικότερα,

1) "Ομήρου Ιλιάδα". Tυπώθηκε το 1835 (την ίδια χρονιά που ο Chopin έγραψε την Βallade op. 23 !!! )

2011-10-06 07-29-52.053.jpg

2) "Θρησκευτικαί Μελέται προς μόρφωσιν χριστιανικών αρετών", 1863.

Όπως φαίνεται, τα οπισθόφυλλα του βιβλίου αυτού καθώς και το περιθώριο σε αρκετές σελίδες

είναι γεμάτα χειρόγραφες σημειώσεις από κάποιον μακρινό πρόγονο που το διάβαζε (δεν βγάζω νόημα όμως...)

2011-10-06 07-35-44.334.jpg

2011-10-06 07-37-07.267.jpg

2011-10-06 07-43-33.139.jpg

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παλιά βιβλία βρίσκονται εύκολα, το θέμα είναι η σπανιότητα που πρέπει να είσαι συλλέκτης για να ξέρεις.εγώ προσωπικά μόνο πολιτικά βιβλίσ αγοράζω και το πιο σπάνιο της συλλογής μου νομίζω είναι αυτό:

DSC00739.jpg

προπαγανδιστικό έντυπο των ναζι στην κατοχή.έχω και κάτι μπροσούρες δακτυλογραφημένες απο τροτσκιστές στην χούντα αλλά αυτά είναι για πιο ιδιαίτερα γούστα. :p

DSC00739.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα