Παλιό βίντεο Betamax (1979) Sanyo VTC 9350

dj_sak

RetroWannaBe
Joined
12 Φεβ 2014
Μηνύματα
140
Αντιδράσεις
79
Την Πέμπτη στις 20 Νοεμβρίου έφτασε επιτέλους ο ταχυδρόμος στην πόρτα μου φέρνοντας μου αυτό το απίστευτο διαμάντι vintage τεχνολογίας! Είναι ένα βίντεο Sanyo μοντέλο VTC 9350 (Beta όχι VHS) που γράφει ημερομηνία κατασκευής 29 Ιουλίου 1980! Το μηχάνημα θέλει 5 καινούργιους ιμάντες και 4 λάστιχα (τρία για το idler και ένα για το capstan)! Επίσης η πόρτα της κασέτας δεν κλέινει παρά μόνο αν γυρίσει η "στεφάνη" που μεταφερει την ταινια στις κεφαλες, στα roller κτλ). Παρακάτω προσθέτω μερικές φωτογραφίες!Προβολή συνημμένου 118879Προβολή συνημμένου 118878Προβολή συνημμένου 118877Προβολή συνημμένου 118875Προβολή συνημμένου 118876
 
Ωραιο εργαλειο,ομορφο για το ειδος του.
 
Ευχαριστω! Δυστυχως ακομα δεν εχω καταφερει να το φτιαξω και δουλευω με ενα Sony SL-T30 που παιζει ολα τα συστηματα.
 
πάντα μ'αρέσαν τα βίντεο, καταπληκτική τεχνολογία για την εποχή της, θυμάμαι ακόμα τα format wars, που υπήρχαν ξεχωριστά βίντεοκλαμπ για beta, κλπ. μάλιστα είχα δει μια και μοναδική φορά βίντεο beta στο σπίτι ενός συμμαθητή μου. Εννοείς ότι δεν κλείνει το πορτάκι αν δεν κάνει Latch την ταινία;(δηλ αν δεν την "τυλίξει" στο τύμπανο και στις κεφαλές).όχι ότι ξέρω να σε βοηθήσω...
 
Uskoke είπε:
πάντα μ'αρέσαν τα βίντεο, καταπληκτική τεχνολογία για την εποχή της, θυμάμαι ακόμα τα format wars, που υπήρχαν ξεχωριστά βίντεοκλαμπ για beta, κλπ. μάλιστα είχα δει μια και μοναδική φορά βίντεο beta στο σπίτι ενός συμμαθητή μου. Εννοείς ότι δεν κλείνει το πορτάκι αν δεν κάνει Latch την ταινία;(δηλ αν δεν την "τυλίξει" στο τύμπανο και στις κεφαλές).όχι ότι ξέρω να σε βοηθήσω...
Ναι κατι τετοιο κανει...εγω το εχω παρατησει βεβαια και ασχολουμε με το Sony SL-T30 που εχει προβλημα στην κεφαλη ηχου/tracking..
 
Πίσω
Μπλουζα