Πανδαμάτωρ χρόνος

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
20.823
Αντιδράσεις
67.051
Έχω την εντύπωση ότι κάποιοι ηθοποιοί δεν "μεγάλωσαν " καλά, στο χρονικό διάστημα, μέσα των 60ς με αρχές των 70ς. Δεν ξέρω αν έφταιγε η κακή ζωή ή απλά δεν τους ταίριαξε το νέο στυλ της δεκαετίας. Παράδειγμα η διαφορά ανάμεσα στον Ηλιόπουλο, του " Φωνάζει ο Κλέφτης (1965) και αυτόν της Συμμορίας εραστών ή των ταινιών του Καραγιάννη , μου φαίνεται χαοτική. Τόσο στη εμφάνιση που είναι σαν να έχει γεράσει τα διπλάσια χρόνια, όσο και στο παίξιμο που έδειχνε να έχει χάσει την παλιά του σπιρτάδα. Επίσης η Λάσκαρη, νομίζω ότι επηρεάστηκε από τον χρόνο όσο καμιά άλλη πρωταγωνίστρια. Η εξωτερική της εμφάνιση ανάμεσα στα δράματα του Δαλιανίδη και τον Αστερισμό της Παρθένου ή τους Αιχμάλωτους τους μίσους, έχει αλλάξει δραματικά. Τέλος θα έβαζα τον Μπάρκουλη, αν και νομίζω ότι εδώ τη διαφορά την έκαναν οι υπερβολικές περούκες, που φορούσε στα 70ς. Eσεις σε ποιους ηθοποιούς παρατηρήσατε κάτι παρόμοιο;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ωραίο θέμα. RIO, συμφωνώ για τους Ηλιόπουλο, Λάσκαρη και Μπάρκουλη. Και η Άννα Φόνσου άλλαξε πολύ από τις πρώτες της ταινίες, γύρω στα τέλη της δεκαετίας του '50 ("Το αγοροκόριτσο", "Μωρό μου"), σε αυτές που έκανε στις αρχές της δεκαετίας του '70 ("Το κορίτσι και το άλογο", "Πιο θερμή και από τον ήλιο").
 
Παπαμιχαήλ. Θεαματική αλλαγή κι μάλιστα μέσα σε 2 χρόνια. Θυμηθείτε πως ηταν στην "Μοντέρνα Σταχτοπούτα" το 1965 κι πως στο "Πιο λαμπρό αστέρι" το 1967...είχε ήδη αρχίσει να αλλοιώνεται η φυσιογνωμία κι ο σωματότυπος του....κι όσο περνούσε ο καιρός άλλαζε ακόμη περισσότερο φτάνοντας στο 1974 στους "Εραστές του ονείρου" να είναι πλέον ένας άλλος άνθρωπος...ειδικά κιόλας σε αυτην την ταινία είχε αφήσει κι το μαλλί μακρύ....:speechless:
 
Κατ' αρχας να πω οτι συμφωνω με ολους τους προλαλησαντες.
Και η Μπετυ Λιβανου αλλαξε πολυ. Οταν πρωτοεγινε γνωστη στις αρχες της δεκαετιας του 1970 ηταν κουκλα. Μια γυναικα σπανιας ομορφιας. Δυστυχως ομως αυτο δεν κρατησε πολυ. Λιγα χρονια αργοτερα στον Ασυμβιβαστο και στο Ενα γελαστο απογευμα η Μπετυ αρχισε να κανει σακουλες στα ματια και γενικα να μεγαλοδειχνει. Περισσοτερο απο ο,τι θα δικαιολογουσε το μικρο χρονικο διαστημα που ειχε παρελθει.
Βεβαια, αυτο δεν αφαιρεσε τιποτα απο τον αισθησιασμο της. Ακομα και σημερα παραμενει μια γυναικα ερωτικη και συναρπαστικη.
 
Και η Άννα Συνοδινού άλλαξε πολύ ως προς την εξωτερική εμφάνιση γύρω στα μέσα της δεκαετίας του '70, όταν άρχισε να απομακρύνεται από το θέατρο και μπήκε στον χώρο της πολιτικής.
 
Τζένη Καρέζη: Άλλαξε πάρα πολύ. Όχι μόνο εξωτερικά, άλλαξε και το ύφος της δραματικά θα έλεγα.
Μάρω Κοντου: Ενώ παρέμεινε εντυπωσιακή γυναίκα χωρίς σπουδαίες αλλαγές, κάπου στα μέσα του '70 μου φαίνεται πως χάνει απότομα τον ερωτισμό της, δεν ξέρω που να το αποδώσω.
Αλέκος Αλεξανδρακης: Ο Αλέκος δε μεγάλωσε καλά, παρότι λόγω συμπάθειας μου φαινόταν πάντα καλός. Αλλά η αλήθεια είναι ότι γέρασε πολύ νωρίς.
Χρόνης Εξαρχακος: Δεν ξέρω αν φταίει η κακή του υγεία- πιθανόν- αλλά κι αυτός απ το 75 και μετά χάλασε πολύ.
Αλέκος Τζανετακος: Προτιμώ να θυμάμαι πάντα τη δεκαετία 60 εκδοχή του
Γεωργία Βασιλειάδου: Δεν ξέρω αν το θέμα πιάνει και τέτοιες περιπτώσεις, φυσικά δε μιλάω για τη Βασιλειάδου ως καμία καλλονή, αλλά από το 70 κ μετά γέρασε απότομα-ήταν και μεγάλη βέβαια κι ίσως έπρεπε να αποσυρθεί. Στη Σμυρνια μετά βίας μιλάει.
Απότομη αλλαγή και για τον Άλκη Γιαννακα το ίδιο διάστημα.
Υπήρξαν βέβαια και πολλοί που μείναν ανεπηρέαστοι σχεδόν, όπως ο Βουτσάς, κ άλλοι που βελτιώθηκαν όπως ο Καμπανέλλης που στις τελευταίες του ταινίες μου φαίνεται πιο όμορφος.
 
Πίσω
Μπλουζα