Παντελόνι καμπάνα

denim13

Retro Member
Joined
18 Οκτ 2008
Μηνύματα
121
Αντιδράσεις
28
Καλησπέρα! Για τη μοδα, παντελόνι καμπάνα ιδίως στις γυναίκες τι έχετε να πείτε? Θα σας άρεσε να φοριέται πάντα? Εσείς οι γυναίκες το νοσταλγείτε καθόλου ή δεν σας αρέσει?
 
Τα ποστ περι μοδας τα βαριεμαι αλλα εδω χτυπησες "κάλο".

Ποτε δεν χωνεψα τα παντελονια που στενευουν κατω!Μαλιστα δεν αντεχω να τα βλεπω κυριως σε γυναικες (οταν μαλιστα ειναι και με τιποτα παπουτσια μικρα χωρις τακουνι...)

Εχω κανει ομηρικους τσακωμους με παλιες αμορΕΣ :) για το θεμα αυτο.

Δεν θυμαμαι ποτε να φορεσα παντελονι που δεν ειναι bootcut...(και θα το παραδεχτω οτι ως teenager εκανα τις γελοιοτητες με τις μπανιερες και τις καταψυξεις...:nervous:)
 
Wally είπε:
Ποτε δεν χωνεψα τα παντελονια που στενευουν κατω!Μαλιστα δεν αντεχω να τα βλεπω κυριως σε γυναικες
Μάλλον επειδή δε βγαίνουν εύκολα! :D :D:D
 
Ήταν φοβερά... :D Ειδικά κάποια με τεράααααααστιο άνοιγμα μόνο γέλια μου προκαλούσαν. Θυμάμαι τους Abba τους Boney M τον Elvis με κάτι τέτοια παντελόνια και πολύ φρου φρου γενικώς, και λύνομαι... :rofl: :rofl: :rofl:

Τα παντελόνια δε χρειάζεται να είναι ούτε πολύ στενά (για το βασικό λόγο που αναφέρει και ο DINO :D ) ούτε και θεόφαρδα. Με τόσο ύφασμα στράφι άνετα βγαίνει και μιά φουστίτσα...
 
Ακόμα φοράω ψιλοκαμπανέ τζηνς.

Να πώ ότι καμπάνα φορεμένη πρωτοείδα (ζωντανά εννοώ) από την κοπέλα μου η οποία 17 χρόνια πριν φόραγε ένα παντελόνι του πατέρα της αυθεντικό από τα 70s με μια καμπάνα να... φοβερό τζην! Μετά έγινε της μόδας και τσαντίστηκε.
 
Juanita είπε:
Ήταν φοβερά... :D Ειδικά κάποια με τεράααααααστιο άνοιγμα μόνο γέλια μου προκαλούσαν. Θυμάμαι τους Abba τους Boney M τον Elvis με κάτι τέτοια παντελόνια και πολύ φρου φρου γενικώς, και λύνομαι... :rofl: :rofl: :rofl:
Τα παντελόνια δε χρειάζεται να είναι ούτε πολύ στενά (για το βασικό λόγο που αναφέρει και ο DINO :D ) ούτε και θεόφαρδα. Με τόσο ύφασμα στράφι άνετα βγαίνει και μιά φουστίτσα...
Εντάξει, δεν εννοώ αυτού το στυλ. Κάτι τετοιο άλλωστε δεν είναι μόνο αντιαισθητικό αλλά και γελοίο. Εμένα μου αρέσουν κάτι κοτλέ παντελόνια καμπάνα (τα οποία ξαναειχαν ερθει στη μόδα πριν λίγα χρόνια) και θυμάμαι που τότε τα φορούσε η μαμά μου με τις φίλες τις. Πάντως η μόδα έκεινης της εποχής για τις γυναίκες ειναι αξεπέραστη και άκρως κολακευτική! Πάρα πολύ ωραίο στυλάκι, κοτλέ παντελόνι καμπάνα. στενό μπλουζάκι ή πουλόβερ με πουκάμισο και μαλλί αλα Φάρα Φάκετ( Άγγελοι του Τσάρλι). Πολύ καλύτερο απο τα διαφορα σαχλά που κυκλοφορούν σήμερα. Αν υπάρχουν γυναίκες που το τηρούν ακόμη μπράβο τους!
 
Ωραία ήταν για την εποχή που τα φορούσαν τότε στα 70s και τα θυμόμαστε σαν ανάμνηση (προσωπικά δεν τα έζησα αλλά βλέπω από φώτο των γονιών μου). Παρ'ολαυτά ένας κρατάει την παράδοση ζωντανή.

Tonis-Sfinos.jpg
 
Στο αντρικό, νομίζω ότι ήταν απαράδεκτο παντελόνι η "καμπάνα" (γι αυτό και δεν ξαναήρθε ίσως). Στο γυναικείο, επειδή το μάτι έχει συνηθίσει την εικόνα, από τις φούστες, δεν είναι άσχημο, ακόμα και σήμερα. Φυσικά οι στενότερες καμπάνες, που κάπως φαίνεται και το βάψιμο των νυχιών, όχι οι καμπάνες σαν "ράσα"! :)
 
Κατα την αποψη μου, τα παντελονια καμπανα (μερικα ηταν ολοκληρο καμπαναριο) ηταν αισθητικος εφιαλτης οπως και ολο το ντυσιμο της εποχης εκεινης.

Στην Ελλαδα πρωτοφορεθηκαν το 1967 αρχικα απο τις γυναικες και σε ηπια μορφη. Οσο περναγε ο καιρος η κατασταση χειροτερευε και το τελος τους ηρθε γυρω στο 1977.

Ευχομαι να μην τα ξαναδω μπροστα μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μη μου θυμίζετε τα οργισμένα νιάτα μου :) . Δεν χώνευα ποτέ τις μόδες στα ρούχα, ακόμη και στα μικράτα μου, αλλά δεν μπορούσες να αποφύγεις αυτό που κάνανε όλοι. Έτσι και μια ροζ καμπάνα θυμάμαι που είχα φορέσει, και παπούτσι με τακούνι. Αλλά ήταν το πιο κοντό τακούνι και η πιο στενή καμπάνα που είχα βρει, όχι σαν του κυρίου Tonis Sfinos. Αλλιώς θα έπρεπε να ψωνίσω από τα μαγαζιά που αγόραζε ο πατέρας μου ρούχα σαν αυτά που φορούσε εκείνος (τι φρίκη!), και θα με κορόιδευαν και οι συμμαθητές. Ε, δεν γινόταν.
 
elephadas είπε:
Μη μου θυμίζετε τα οργισμένα νιάτα μου :) . Δεν χώνευα ποτέ τις μόδες στα ρούχα, ακόμη και στα μικράτα μου, αλλά δεν μπορούσες να αποφύγεις αυτό που κάνανε όλοι. Έτσι και μια ροζ καμπάνα θυμάμαι που είχα φορέσει, και παπούτσι με τακούνι. Αλλά ήταν το πιο κοντό τακούνι και η πιο στενή καμπάνα που είχα βρει, όχι σαν του κυρίου Tonis Sfinos.
Καμία φωτογραφία δεν παίζει να ποστάρεις; :)
 
bambinella 100 είπε:
Κατα την αποψη μου, τα παντελονια καμπανα (μερικα ηταν ολοκληρο καμπαναριο) ηταν αισθητικος εφιαλτης οπως και ολο το ντυσιμο της εποχης εκεινης.Στην Ελλαδα πρωτοφορεθηκαν το 1967 αρχικα απο τις γυναικες και σε ηπια μορφη. Οσο περναγε ο καιρος η κατασταση χειροτερευε και το τελος τους ηρθε γυρω στο 1977.

Ευχομαι να μην τα ξαναδω μπροστα μου.
Χαχαχα... πραγματικά, ειδικά το αντρικό ήταν απαράδεκτο. Τα είχα προλάβει λίγο και όντως τα 70s ήταν γενικά αισθητική καταστροφή η οποία συνεχίστηκε και στα 80s.
 
Οι καμπάνες στην γυναικεία μόδα ξαναεμφανίστηκαν το 1993!
 
Τα προλαβα και φορεσα κιολας (μαλιστα εβγαιναν και σε μαλακο τζην) μαζι με σκαρπινι.
 
Πίσω
Μπλουζα