Παπασούζας (Νίκος Παπαναστασίου)

DoctorGalifrean

RetroMaNiaC
Joined
2 Φεβ 2008
Μηνύματα
544
Αντιδράσεις
34
Επειδη ο φιλος Video80 ειχε δικιο στο thread του remake των Ποντιων,

ημουν Off-Topic αναφερομενος στον Παπασουζα, αποφασισα να ανοιξω αυτο

εδω αφιερωμενο με πολλη αγαπη στο Νικο Παπαναστασιου και ιδιαιτερα στο

ρολο του ως Παπα-Ησυχιου.

Απιστευτος ηθοποιος, και οπως ειδαμε και στο νεο Ροδα Τσαντα και Κοπανα,

ο ανθρωπος το΄χει ακομη, με τα χιλια! Τραβει στην ανηφορα και δε μασαει

τιποτα! και φυσικο ειναι. Οπως ο ιδιος απαντησε στον Μπιλια, "Γιατι να μη ζω

ρε, αφου εχω και βυσμα εκει πανω"!

:D :D:D:D:D

Παντως φιλε Video80 απο τον να τον δουμε παλι σε μικρο guest, καλυτερα

να τον ξαναδουμε σε μια δικη του ταινια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
DoctorGalifrean είπε:
Επειδη ο φιλος Video80 ειχε δικιο στο thread του remake των Ποντιων,ημουν Off-Topic αναφερομενος στον Παπασουζα, αποφασισα να ανοιξω αυτο

εδω αφιερωμενο με πολλη αγαπη στο Νικο Παπαναστασιου και ιδιαιτερα στο

ρολο του ως Παπα-Ησυχιου.

Απιστευτος ηθοποιος, και οπως ειδαμε και στο νεο Ροδα Τσαντα και Κοπανα,

ο ανθρωπος το΄χεο ακομη, με τα χιλια! Τραβει στην ανηφορα και δε μασαει

τιποτα! και φυσικο ειναι. Οπως ο ιδιος απαντησε στον Μπιλια, "Γιατι να μη ζω

ρε, αφου εχω και βυσμα εκει πανω"!

:D :D:D:D:D

Παντως φιλε Video80 απο τον να τον δουμε παλι σε μικρο guest, καλυτερα

να τον ξαναδουμε σε μια δικη του ταινια.
Πράγματι και γώ νομίζω οτι το αξίζει να ανοιχτει thread για αυτή τη προσωπικότητα (τόσο του Νίκου Παπαναστασίου , όσο και του ''Παπασούζα'' που ιποδύθηκε στις ταινίες του).

Ο Νίκος ο Παπαναστασίου μας εξέπληξε φέτος ευχάριστα , παρα την ιλικία του δειχνει να μην έχει περάσει μερα απο τότε.Σημάδι οτι κανει τη δουλεια του με μεράκι.Κατά τη γνώμη μου ο ανθρωπος οποιον ρολο και να κανει ειναι καλός ,ώς Παπασουζα δεν τον πολυπαρακολουθούσα παλιότερα ,έτυχε να δώ 1-2 ταινίες του,εμένα μου αρεσε περισσότερο στις βιντεοταινίες.

Κοριφαια βιντεοταινία του (για μένα) ''Ο μυαλοπώλης'' οπου εκανε εναν τύπο που πουλουσε σε ολους εξυπνάδα και μ αυτον τον τροπο πότε ξεγλιστρουσε πότε κονομαγε!
 
ναι θα ηταν πολυ καλο να δωθει ενας ρολος στον παπαναστασιου οπως και σε αλλους παλιους και ανεργους ηθοποιους οπως ο τζεβελεκος που εργαζετε ως ταξιτζης

το θεμα ειναι ομως να του δωθει ενα εξυπνο και καλογραμενο σεναριο που θα τον απογειωσει

και προς θεου οχι σαν παπασουζας το θεμα σουζας και μηχανης δεν ειναι πλεον της σημερινης εποχης η λεωφορο με τις κοντρες και τις καγκουριες ανοικε αποκλειστικα στο 80

να του δωσουν κατι στα σημερινα δεδομενα και ο παπασουζας ας μηνει μια γλυκεια αναμνηση του τρελου μηχανοβιου εισαγομενου παφ και ταλιρο παπαναστασιου
 
Ο Παπαναστασιου ειναι ενα τεραστιο κωμικο ταλεντο. Δεν ξερω αν ηταν επιλογη του η αποχη απο την TV ή η ενασχοληση του με τις βιντεοκασετες ενοχλησε τους θολοκουλτουριαρηδες που επελεγαν προσωπα για την κρατικη TV. Σε οποια ταινια επαιξε, την επαιρνε επανω του. Κριμα που η μικρη αναλαμπη του Ελληνικου σινεμα στις αρχες του 80 ηταν τοσο...μικρη :)

Συμπτωματικα τις προαλες με αφορμη το Ροδα Tσαντα συζητουσα με κατι συνομωσιολογους φιλους μου. Ενας εξ αυτων υποστηριζε οτι ο φιλτατος Παπαναστασιου εξαφανιστηκε μετα και μαζι με την καμπανια Ο Επιμενων ΕλληΝικα...γκλουπ! :)
 
δυστηχως φιλε μου φοβαμε πως η αποχη του ηταν αναγκαστικη ολοι οι τοτε ηθοποιοι που επεξαν σε βιντεοκασσετες ψυλοκαικαν και μετα δεν εβρησκαν δουλεια

οταν ειχαμε ρωτησει τον τζεβελεκο γιατι δεν παιζει ειπε ρε παιδια αφου δεν με περνουν αστα η ελλαδα παλι τρωει τα παιδια της
 
DoctorGalifrean είπε:
Παντως φιλε Video80 απο τον να τον δουμε παλι σε μικρο guest, καλυτερα

να τον ξαναδουμε σε μια δικη του ταινια.
Και ώς gueat αλλά και σε δική του ταινία (γιατι οχι και remake Παπασουζα) πιστεύω θα σκίσει...
 
πολυ καλος ηθοποιος πραγματι ομως στο γυρισμα ειδα κατι που με ανησυχησε τα λογια του τα ξεχναγε συνεχεια και ετσι η σκηνη γυριστηκε πολλες φορες και ατακα ατακα ισως για αυτον τον λογο δεν εμφανιζεται και στο θεατρο πλεον
 
κοιταχτε ειναι μεγαλοι ανθρωποι πλεον και παιζει να εχουν καποιες ασθενειες τισ οποιες το ηθος τους και η αξιοπρεπεια τους δεν τους αφηνει να τις πουλανε οπως κανουν αλλοι ειναι γνωστοι απο τους ρολους τους

αν του συμβενει αυτο τοτε μπραβο του και για τον μικρο ρολο που επαιξε και η αγαπη μας στο προσωπο του μενει παντα σταθερη

να ειναι παντα καλα ο λαλακης ο εισαγωμενος!
 
Exetlaios μηπως οφειλουμε να παρουμε μια συνεντευξη απο τον Παπαναστασιου?
 
Wally είπε:
Exetlaios μηπως οφειλουμε να παρουμε μια συνεντευξη απο τον Παπαναστασιου?
Γιατί οχι ,πολύ καλή ιδέα! Αν και θα το πώ τώρα μια που το θυμύθυκα (είναι λίγο ασχετο βέβεα) , πρίν απο μερικούς μηνες που είχα μιλίσει με τον exetlaio ,μου είχε πει οτι ετοιμαζε μια συνεντευξη ηθοποιού απο το ''Ρετιρέ'' ,τι έγινε τελικά ?
 
Wally είπε:
Exetlaios μηπως οφειλουμε να παρουμε μια συνεντευξη απο τον Παπαναστασιου?
Καλή ιδέα, αλλά άντε να βρεθεί ...

Σε αντίθεση με τον Κω.Τσ. και τον Τα.Κω. που είμαι ... μια ανάσα από αυτούς ...

video80 είπε:
πρίν απο μερικούς μηνες που είχα μιλίσει με τον exetlaio ,μου είχε πει οτι ετοιμαζε μια συνεντευξη ηθοποιού απο το ''Ρετιρέ'' ,τι έγινε τελικά ?
Δυστυχώς προέκυψαν κάποια παρατεταμένα προβλήματα στο "κονέ" που είχα και δεν είναι κατάλληλη περίδος προς το παρόν, ν ατον ενοχλήσω επ'αυτού.

Επιφυλάσομαι όμως.

Πάντως η θεά τύχη με έφερε πολύ κοντά σε άλλο αστέρι του ρετιρέ.

Απέχω ... μια φραπεδιά από αυτόν ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
exetlaios είπε:
Πάντως η θεά τύχη με έφερε πολύ κοντά σε άλλο αστέρι του ρετιρέ.

Απέχω ... μια φραπεδιά από αυτόν ...
Αναμένουμε με ενδιαφέρον λοιπόν!!! Αντρας ή γυναικά είναι ?

Σειρα έχει ο Νίκος Παπαναστασίου.Πιστεύω οτι είναι εφικτό...
 
Το σεναριο του "Παπασουζα" ηταν πολυ μπροστα!... Και ως ηθοποιος ο Νικος Παπαναστασιου ειναι αυθεντικος κωμικος,με δικο του Στυλ!(οπως ολοι οι "καμενοι"...)
 
Oχι ρε φιλε. Φρικαρω να διαβαζω τετοια. Κουραγιο στον αγαπητο Νικο Παπαναστασιου
 
Αυτα ειναι τα ασχημα.κουραγιο στον Νικο παπαναστασιου για της ωρες γελιου που μας εχει χαρηση και να ζησει να θυμαται την κορη του.
 
Tι να πει κανείς για το δράμα του ανθρώπου δεν υπάρχουν λόγια. Eιλικρινή Συλληπητήρια.
 
Πήγα να σχολιάσω την ταινία - ότι ήταν από αυτές που έστηνα καραούλι στο video club, αλλά μετά από αυτό... Συλληπητήρια στον άνθρωπο....
 
ειναι οντως πολυ καλος κωμικος,τον ειχα γνωρισει κιολας προσωπικα,μακαρι να τον ξαναδουμε

ειχα ακουσει οτι θα γυριζοταν ενα ρημεικ του παπασουζα
 
Η ταινία "Παπασούζας" θα προβληθεί μετά από πολλά χρόνια σε νέα επεξεργασία από το Cosmote Cinema 3 την Δευτέρα 14/6 στις 23:45 με νεο τίτλο "Ο τρελομηχανόβιος". Μάλλον την αγόρασε η εταιρεία "Καραγιάννης Καρατζόπουλος".

 
Πίσω
Μπλουζα